Рішення № 73128719, 02.04.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
265/3206/17
Номер документу
73128719
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2018 р. Справа№265/3206/17

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання дій неправомірними, скасування постанов, -

В С Т А Н О В И В:

10 травня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області з позовом до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2017 ВП5152129. В обґрунтування зазначив, що постановою Вищого адміністративного суду України від 16.01.2014 зобов’язано Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2010 року. До відкриття виконавчого провадження із примусового виконання судового рішення управлінням, в межах своєї компетенції, рішення суду виконано в повному обсязі, а саме проведено перерахунок, згідно якого визначена сума грошових коштів у розмірі 14679,03 грн., яка підлягає виплаті стягувачу. Щодо подальшої виплати зазначено, що вона буде здійснена за умови наявного фінансування з Державного бюджету України. Отже, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у головного управління, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Вважає постанову про стягнення виконавчого збору від 19.04.2017 ВП5152129 незаконною, та такою, що винесена з порушенням вимог норм Закону №606 та Закону №1404. Просив визнати дії відповідача неправомірними, скасувати постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2017 ВП5152129.

19 травня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області з позовом до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №53817822 з примусового виконання постанови про стягнення виконавчого збору. (а.с.131-133).

12 травня 2017 року ухвалою Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області відкрито провадження у справі №265/3206/17 (№2-а/265/178/17) щодо визнання дій відповідача неправомірними, скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2017 ВП515212.

13 червня 2017 року до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області надійшло заперечення, в якому зазначено, що з огляду на те, що судове рішення не виконано у строки надані для примусового виконання, державним виконавцем відповідно до вимог ст.п.9ч.1ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» прийнята постанова про стягнення виконавчого збору. (а.с.41-44).

25 травня 2017 року ухвалою Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області відкрито провадження у справі №265/3559/17 (№2-а/265/191/17) щодо визнання дій відповідача неправомірними, скасування постанови відкриття виконавчого провадження ВП №53817822 з примусового виконання постанови про стягнення виконавчого збору. (а.с.144).

27 червня 2017 року до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області надійшло заперечення в якому просили відмовити у задоволені позивних вимог (а.с.154-157)

31 січня 2018 року ухвалою Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про стягнення виконавчого збору передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду. (а.с.121-122)

27 березня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу №265/3206/17 прийнято до провадження та призначено розгляд справи на 02 квітня 2018 року о 12 год. 55 хв.

Представники сторін до суду з’явилися, надали клопотання про розгляд справи без їх участі, за таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд встановив наступне.

16 січня 2014 року постановою Вищого адміністративного суду К/9991/27583/12 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як інваліду війни І групи відповідно до статті 22 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком з 01 листопада 2010 року. (а.с.10-11)

25 листопада 2015 року Орджонікідзевським районним судом міста Маріуполя Донецької області видано виконавчий лист №2-а-78/11 щодо зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (а.с.71-72)

29 серпня 2016 року Пенсійним фондом України здійснено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №N/А 27372 ОСОБА_1 згідно якого сума виплати складає 14679,00 грн. (а.с.15)

30 серпня 2016 року позивачем отримана постанова про відкриття виконавчого провадження від 04.08.2016 ВП№51532129 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-78/11 від 25.11.2015 щодо зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (а.с.12-13)

30 серпня 2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом №3994/03-2/24 повідомило Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області про те, що виплату пенсії ОСОБА_1 буде проведено за умови виділення необхідних асигнувань за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (а.с.16)

01 вересня 2016 року винесена постанова ВП№51532129 про зупинення виконавчого провадження, з огляду на те, що 01.09.2016 державним виконавцем скеровано до Вищого адміністративного суду України заяву про роз’яснення виконання рішення суду. (а.с.51-52)

20 жовтня 2016 року поставною ВП №51532129 поновлено вчинення виконавчих дій, та зазначено, що ухвалою Вищого адміністративного суду України по справі Д/800/22/16 від 12.10.2016 відмовлено у задоволені заяви відділу примусового виконання рішень про роз’яснення рішення суду, та зазначено, що положення ст..ст.14, 22, 37, ч.3ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підлягають застосуванню до 23.07.2011. (а.с.56)

10 січня 2017 року відповідачем листом №291/3-16П/50 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направлена вимога щодо виконання рішення суду, також повідомлено, що у разі невиконання рішення суду та ненадання письмових доказів виконання рішення суду у встановлений державним виконавцем строк будуть застосовані заходи згідно ст..63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», а саме накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. (а.с.57-58)

13 січня 2017 року листом №271/08-1 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило про відсутність коштів на виконання рішення суду в частині виплати донарахованої пенсії ОСОБА_1 (а.с.59-60)

29 березня 2017 року на виконання рішення суду здійснено зарахування пенсії (виплата) на поточний рахунок одержувача ОСОБА_1 у розмірі 14679,03 грн. (а.с.68)

19 квітня 2017 року винесена постанова ВП №51532129 про закінчення виконавчого провадження у зв’язку із повним фактичним виконанням рішення суду згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31.03.2017 №3210/08-2. (а.с.67,69-70)

19 квітня 2017 року Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області прийнята постанова ВП №51532129 про стягнення виконавчого збору у розмірі 12800,00 грн. Підставою для прийняття є відкрите виконавче провадження, та невиконання боржником виконавчого документу у строки надані державним виконавцем. (а.с.18).

24 квітня 2017 року винесена постанова ВП №53817822 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання постанови №51532129 від 19.04.2017 щодо стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 12800,00 грн. (а.с.46)

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття виконавчою службою постанови про стягнення виконавчого збору та відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вказаної постанови.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначав Закон України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV (далі - Закон № 606).

02 червня 2016 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII, який в силу положень пункту 1 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону набрав чинності 05 жовтня 2016 року.

Відповідно до п.4 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» виконавчі дії, здійснення яких розпочато до набрання чинності цим Законом, завершуються у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Після набрання чинності цим Законом виконавчі дії здійснюються відповідно до цього Закону.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 №606-ХIV (чинного на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №606-ХIV), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною 2 статті 25 Закону №606-ХIV, державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Згідно ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII (чинного на час виникнення спірних правовідносин) виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч.3 ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» у разі закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктом 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев’ятою статті 27 цього Закону) частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня закінчення виконавчого провадження виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно п.7 Розділу ІХ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, при виконанні рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, у разі якщо боржник самостійно не сплачує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження, основну винагороду приватного виконавця та накладені на нього штрафи, у передбачених Законом випадках, виконавець примусово стягує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження, основну винагороду приватного виконавця та накладені на боржника штрафи одночасно із виконанням такого рішення. Після завершення виконавчого провадження з виконання рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, якщо виконавчий збір, витрати виконавчого провадження, основна винагорода приватного виконавця та штрафи не стягнуто, виконавець відкриває виконавчі провадження за відповідними постановами та вживає заходів примусового виконання рішень, передбачених Законом, шляхом звернення стягнення на кошти та інше належне боржнику майно.

Під час розгляду справи судом встановлено, що виконавче провадження, яке відкрито 04.08.2016, закінчено у зв’язку із фактичним виконанням рішення суду 19.04.2017, при цьому, позивачем порушено наданий для добровільного виконання строк.

При цьому, суд не приймає посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на те, що виплата донарахованої пенсії ОСОБА_1 є періодичними платежами, що в розумінні п.1 ч.5 ст.27 Закону № 1404-VIII звільняє позивача від стягнення виконавчого збору, з огляду на те, що нарахування та виплата проводяться одноразово та не повинні виконуватися періодично.

Посилання на Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» також є безпідставним, оскільки виконавчий документ №2-а-78/11 не передбачає стягнення коштів з боржника в примусовому порядку, а зобов’язує самостійно вчинити певні дії, зокрема нарахувати та виплатити грошові кошти.

При цьому, слід зазначити, що ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року №2-а-78/11 скасовано ухвалу Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 02 листопада 2016 року, та відмовлено у задоволені заяви Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління територіального управління юстиції у Донецькій області про заміну способу виконання судового рішення на «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 нарахованих згідно розрахунку пенсійних виплат у розмірі 14679,03 грн.».

Відтак, невиконання судового рішення у передбачений на добровільне виконання строк, є підставою винесення постанови про стягнення виконавчого збору та відкриття виконавчого провадження з примусового виконання цієї постанови.

З огляду на викладене, позовні вимоги є необгрнутованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

У задоволені позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (ідентифікаційний код 34898944, 84301, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Ярослава Мудрого, будинок 39/3) про визнання дій неправомірними, скасування постанов відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 02 квітня 2018 року.

Суддя Кошкош О.О.