
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/1075/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
27.02.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому він просить зобов’язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести з 22.12.2017 перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки командира військової частини А 0409 за вих. № 110 від 17.01.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених позивачу за період з грудня 2015 року до листопада 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та винагороди за безперервну службу, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій з 22.12.2017 пенсії та виплачувати перераховану пенсію у новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 22.12.2017 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У січні 2018 року ОСОБА_1 стало відомо, що при обчисленні пенсії відповідачем йому було безпідставно невключено суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та винагороди за безперервну службу. 25.01.2018 позивач звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки № 110 від 17.01.2018. Однак, відповідач листом № Ц-581 від 21.02.2018 повідомив про відмову у здійсненні перерахунку, оскільки вказані виплати не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03.03.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
21.03.2018 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України надійшов відзив на адміністративний позов (а.с. 24-26).
У відзиві відповідач проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що згідно з ч. 3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації – одноразові види грошового забезпечення.
Крім того, відповідачем зазначено, що з аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищень, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення у розумінні ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Аналогічний правовий висновок, щодо невключення одноразових складових частин грошового забезпечення при призначенні (перерахунку) пенсії міститься у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 286/2987/16-а (72363224). Враховуючи вищевикладене, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що 18.12.2017 старшого прапорщика ОСОБА_1 відповідно до наказу командира 30 окремої механізованої бригади (по особовому складу) № 249-рс було звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров’я) відповідно до ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» та наказом командира Військової частини А 0409 (по стройовій частині) № 158 від 18.12.2017 виключено із списків особового складу частини (а.с.13-14).
Для нарахування пенсії позивачу було видано довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії № 3774 від 21.12.2017 за останні 24 місяці служби (а.с. 16), яку разом з грошовим атестатом серії ЗУ № 338803 (а.с. 15), ОСОБА_1 було передано до Житомирського обласного військового комісаріату для підготовки документів пенсійної справи та передачі до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для нарахування та призначення пенсії.
З матеріалів справи видно, що з 22.12.2017 позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У січні 2018 року, отримавши від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, довідку-повідомлення від 30.01.2018 № 159 про призначення та розрахунок пенсії, позивач встановив, що до складу його додаткових видів грошового забезпечення, з яких йому було нараховано основний розмір пенсії, безпідставно невключено виплачені йому за період з грудня 2015 року до листопада 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за безперервну службу, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 12).
У січні 2018 року, на звернення позивача, командиром військової частини А 0409 за вих. № 110 ОСОБА_1 була видана довідка про проведення виплат за період з грудня 2015 року до листопада 2017 року (а.с. 17).
18.01.2018 позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою з проханням прийняти довідку командира Військової частини А 0409 № 110 від 17.01.2018 та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахування пенсії (а.с. 18).
23.01.2018 Житомирський обласний військовий комісаріат листом за № 372 повідомив ОСОБА_1 про направлення наведеної довідки до Пенсійного фонду України (а.с. 19).
25.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою, в якій просив відповідача прийняти додатковий документ - довідку командира Військової частини А 0409 за № 110 від 17.01.2018, яка підтверджує проведення виплат за період з грудня 2015 року до листопада 2017 року суми щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, винагороди за безперервну службу, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та нарахувати і виплачувати в подальшому, без обмеження кінцевої дати, призначену з 22.12.2017 пенсію, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії безпідставно не були враховані вказані виплати, що мали бути враховані (а.с. 20).
Листом № Ц-581 від 21.02.2018 відповідач повідомив позивача, що суми виплачених щомісячних додаткових грошових винагород, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, винагорода за безперервну службу, не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, що зараховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону (а.с. 21).
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (зі змінами та доповненнями, далі Закон України № 2262-XII).
У преамбулі Закону України № 2262-XII закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ (далі - Закон України № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1 та 2 ст. 9 Закону України № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій", зі змінами, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 № 161 встановлено для військовослужбовців Збройних Сил України щомісячний додатковий вид грошового забезпечення - щомісячну додаткову грошову винагороду. Постійний характер допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 № 161.
Наведені ознаки цієї виплати відповідають ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які мають щомісячний та постійний характер.
Верховним Судом України у постанові від 20.10.2015 у справі № 21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців. (пункт 3 Постанови КМУ № 1294).
Згідно з схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до Постанови КМУ № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 № 260 (далі - Інструкція № 260). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (п.п. 3 п. 5 Постанови КМУ № 1294, п.п. 30.4 п. 30 розділу ХХХ Інструкції № 260).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (п.п. 3 п. 5 Постанови КМУ № 1294, п.п. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХІІІ Інструкції № 260).
Таким чином, зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальна допомога, грошова допомога на оздоровлення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Даний висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 по справі № 21-70а15.
У матеріалах справи міститься довідка про додаткові види грошового забезпечення № 110 від 17.01.2018, відповідно до якої ОСОБА_1 з грудня 2015 року до листопада 2017 року нараховувались наступні додаткові види грошового забезпечення: щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога, грошова допомога на оздоровлення, винагорода за тривалу безперервну службу (а.с. 18).
Вказана довідка підтверджує обставини, що у період з грудня 2015 року по листопад 2017 року з щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та винагороди за безперервну службу було утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що щомісячні додаткові грошові винагороди не підлягають донарахуванню до пенсії позивача, з огляду на таке.
Приписами ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні бути враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
З огляду на викладене, позивачу слід вираховувати додаткові види грошового забезпечення з урахуванням додаткових доплат, що виплачені за останні 24 місяці роботи, тобто з грудня 2015 року по листопад 2017 року.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з грудня 2015 року до листопада 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та винагороди за безперервну службу, оскільки з даних видів грошового забезпечення сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування та вказані виплати носили постійний щомісячний характер.
Відповідно до положень статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 справа № 344/10887/17 (адміністративне провадження № К/9901/5497/17), постанові Верховного Суду від 20.02.2018 справа № 346/2949/17 (адміністративне провадження № К/9901/3333/17) та постанові від 14.03.2018 справа № 272/963/17 (адміністративне провадження № К/9901/844/17).
У відзиві на адміністративний позов представник відповідача стверджує, що Рішенням Конституційного суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 визначено, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення, а тому вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та щомісячної додаткової грошової винагороди суперечить чинному законодавству.
Так, Конституційним судом України у Рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Суд зазначає, що при зверненні до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просить здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати йому пенсії з урахуванням сум, які він отримував при проходженні служби, однак вони не були взяті відповідачем до уваги.
Отже, є помилковим посилання відповідача на Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ст. 51 Закону України № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Суд відмічає, що довідка № 110 від 17.01.2018 підтверджує право позивача на врахування при розрахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував при проходженні служби.
ОСОБА_1 25.01.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про проведення перерахунку пенсії (а.с. 20).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач набув право на перерахунок пенсії, з врахуванням показників довідки за вих. № 110 від 17.01.2018, саме з 01.02.2018.
З приводу позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат, суд зазначає наступне.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Суд зазначає, що позивач, заявляючи дану позовну вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо визначення періоду виплати пенсії.
З урахуванням викладеного, у задоволенні позовних вимог у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати перераховану пенсію у новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат, слід відмовити.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено, а позивачем та наявними у матеріалах справи доказами спростовано правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при наданні ОСОБА_1 відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідок командира Військової частини А 0409 вих. № 3774 від 21.12.2017 та вих. № 110 від 17.01.2018, з урахуванням виплачених сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та винагороди за безперервну службу, з яких справлявся єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на відсутність судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 194, 229, 242-246, 250-251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11700, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести з 01.02.2018 перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки командира Військової частини А 0409 за № 110 від 17.01.2018, з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених позивачу за період з грудня 2015 року до листопада 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та винагороди за безперервну службу, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатити різницю у недотриманій з 01.02.2018 пенсії та виплачувати перераховану ОСОБА_1 пенсію у новому розмірі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення виготовлено: 2 квітня 2018 року.