
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2018 р. Справа№805/945/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Час постановлення рішення: 12.30
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа на стороні Відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Державне підприємство «Селидіввугілля», про визнання неправомірною бездіяльності щодо зарахування до страхового стажу (загального та спеціального пільгового) періодів роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року, зобов’язання зробити перерахунок пенсії з 06.11.2017 року, зарахувавши до страхового стажу (загального та спеціального пільгового) періодів роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року на ВП «Шахта «України» ДП «Селидіввугілля»,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Відповідач), третя особа на стороні Відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Державне підприємство «Селидіввугілля», про визнання неправомірною бездіяльності щодо зарахування до страхового стажу (загального та спеціального пільгового) періодів роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року, зобов’язання зробити перерахунок пенсії з 06.11.2017 року, зарахувавши до страхового стажу (загального та спеціального пільгового) періодів роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року на ВП «Шахта «України» ДП «Селидіввугілля».
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що розпорядженням № 197759 від 18.12.2017 року Відповідач призначив йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до заяви від 06.11.2017 року, але неправомірно не зарахував до страхового стажу Позивача (загального та спеціального пільгового) періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року, через несплату страхових внесків роботодавцем. Просить суд:
- визнати неправомірною бездіяльність Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до його страхового стажу (загального та спеціального пільгового) періодів роботи на ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року;
- зобов’язати Селидівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок розміру його пенсії з 06.11.2017 року, зарахувавши до його страхового стажу (загального та спеціального пільгового) періоди роботи на ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року;
- стягнути з Відповідача на його користь витрати по сплаті судового збору.
Ухвалою суду від 13 лютого 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 805/945/18-а в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 13 березня 2018 року справу № 805/945/18-а прийнято до провадження суддею Череповським Є.В. після проведення повторного автоматизованого розподілу справи у зв’язку з перебуванням судді Ушенко С.В. у відпустці, розгляд справи призначено на 02 квітня 2018 року.
В судове засідання представники сторін не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином. В позовній заяві Позивачем заявлено клопотання про розгляд справи без його участі.
Згідно відзиву на адміністративний позов, наданого Відповідачем до суду, з 06.11.2017 року Позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». На момент звернення страховий стаж Позивача склав 23 роки 06 місяців 16 днів, для визначення права на пенсію стаж на підземних роботах склав – 25 років 12 днів. До страхового та пільгового стажу не враховані періоди роботи Позивача на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 через відсутність сплати страхового внеску, та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року через відсутність сплати єдиного соціального внеску.
Державне підприємство «Селидіввугілля» ВП Шахта «Україна» зареєстроване у Селидівському відділенні Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів в Донецькій області як платник страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та платник єдиного соціального страхування. Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону №1058, та відповідно до ст. 6 Закону 2464 страхувальник зобов`язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески та єдиний соціальний внесок. Страхувальником Державного підприємства «Селідіввугілля» ВП Шахта «Україна» постійно порушувались строки сплати страхових внесків, за що відповідно до ст. 106 Закону №1058 та відповідно до ст. 26 Закону №2446 до нього були застосовані штрафні санкції. Саме порушення чинного законодавства страхувальником привело до відсутності страхового стажу у Позивача.
Таким чином, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсії) відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №22-1 від 25.11.2005 року, ст. ст. 44, 47, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, Відповідач просить в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, зареєстроване місце проживання: 85485, Донецька обл., м. Українськ, вул. Октябрьська, 33/11, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки (а.с. 8).
Відповідач - Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
06 листопада 2017 року Позивач звернувся до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 11).
Розпорядженням № 197759 від 18.12.2017 року Позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах (а.с. 12).
На момент звернення страховий стаж Позивача становить 23 роки 06 місяців 16 днів, для визначення права на пенсію стаж на підземних роботах склав 25 років 12 днів. До страхового та пільгового стажу не враховані періоди роботи Позивача на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року через відсутність сплати страхового внеску та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року через відсутність сплати єдиного соціального внеску підприємством ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля», що є порушенням вимог ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 7).
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб’єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та досягли встановленого цим законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно абзацу 2 пункту 15 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону України № 3108-IV від 17.11.2005 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Позивач є громадянином України, та, як вбачається з наявної в матеріалах справи копії трудової книжки БТ-IІ № 663503, з 23.09.1992 року працює на різних посадах - ,ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля», в тому числі в спірні періоди: з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року з 01.12.2015 року по 25.09.2017 року – підземним машиністом електровозу 4 розряду на дільниці шахтного транспорту № 1, з 26.09.2017 року по 05.11.2017 року – машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці шахтного транспорту (а.с. 13-16).
Згідно довідок № 24, 25, 26 від 01.02.2018 року, наданих підприємством ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля», на заробітну плату Позивача роботодавець щомісячно нараховував:
- з 01 березня 2010 року по 31 грудня 2010 року страхові внески у розмірі 33,2 % та утримував із його заробітної плати страховий внесок у розмірі 2 %;
- з 01 грудня 2015 року по 31 грудня 2015 року ЄСВ у розмірі 49,7% та утримував із його зарплати ЄСВ у розмірі 2 %;
- з 01 січня 2016 року по 30 листопада 2017 року ЄСВ у розмірі 22 % та не утримував із його зарплати ЄСВ.
За вказані періоди ЄСВ перераховано до Пенсійного фонду та Покровської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області у повному обсязі (а.с. 17-19).
Крім того, з індивідуальної відомості про застраховану особу форми ОК-5 вбачається сума заробітку для нарахування пенсії ОСОБА_1, зокрема з березня 2010 року по грудень 2010 року та з серпня 2016 року по грудень 2017 року, однак при цьому відсутня позначка про сплату страхових внесків. У той же час з грудня 2015 року по липень 2016 року позначка про сплату страхових внесків присутня.
Абзацом першим частини першої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Відповідно до ст. 41 Закону № 1058, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» №1058 від 9 липня 2003 року.
Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних прав.
Так, зокрема статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058).
Суд, вважає посилання Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на те, що підприємством ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» за спірні періоди не сплачувались щомісячні платежі по єдиному соціальному внеску, є безпідставними, оскільки за вказані періоди страхові внески перераховувалися на користь бюджету в повному обсязі.
Суд, також наголошує, що Позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством. Дана правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України № 212/11/14-14 від 18.02.2014 року. Тому позовні вимоги в частині зарахування вищевказаних періодів до страхового стажу позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Таким чином, Відповідач всупереч конституційним гарантіям, без законних підстав, протиправно не врахував до страхового та пільгового стажу Позивача періоди роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року на ВП «Шахта «України» ДП «Селидіввугілля», а отже суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (85485, Донецька обл., м. Українськ, вул. Октябрьська, 33/11, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька обл., м. Селидове, вул. Героїв праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274), третя особа на стороні Відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Державне підприємство «Селидіввугілля» (85400, Донецька обл., м. Селидове, вул. К. Маркса, 41, код ЄДРПОУ 33426253), про визнання неправомірною бездіяльності щодо зарахування до страхового стажу (загального та спеціального пільгового) періодів роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року, зобов’язання зробити перерахунок пенсії з 06.11.2017 року, зарахувавши до страхового стажу (загального та спеціального пільгового) періодів роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року на ВП «Шахта «України» ДП «Селидіввугілля» – задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року.
Зобов’язати Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 06.11.2017 року, зарахувавши до його страхового та пільгового стажу періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.12.2015 року по 05.11.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення складене в повному обсязі 02 квітня 2018 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Череповський Є.В.