
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/3561/17
пр. № 2/759/937/18
19 березня 2018 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді П'ятничук І.В.,
за участю секретаря Медвідчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення коштів в розмірі 14714 грн. 73 коп.
В обґрунтування заявлених вимог вказуючи на те, що в Святошинському районному центрі зайнятості з 30.03.2009 р. по 28.08.2009 р. перебувала на обліку ОСОБА_1, для отримання статусу безробітного остання 06.04.2009 р. подала до РЦЗ заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до умов чинного законодавства, в якій зазначила інформацію, що не працює та доходів не отримує. Відповідно до наказу № 5260-66 від 06.04.2009 р. відповідачу було надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю. В подальшому за результатами розслідування Шевченківським районним центром зайнятості складено акт від 21 жовтня 2010 року № 555 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», яким встановлено, що згідно наданих до звірки документів ОСОБА_1 в 1 кварталі 2009 року працювала за сумісництвом в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лан Сервіс» з 11 березня 2008 року, згідно розпорядження від 11 березня 2008 року № 1-к. На час звірки ОСОБА_1 працює в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лан Сервіс». В 1 кварталі 2009 року ОСОБА_1 нараховано дохід за січень -151,25 грн., за лютий -151,25 грн., за березень -151,25 грн. Згідно довідки-розрахунку Святошинського районного центру зайнятості від 17 листопада 2010 року № 06-31/7271 за період перебування на обліку з 7 квітня 2009 року по 25 серпня 2009 року ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю в розмірі 14 714,73 грн., яка підлягає поверненню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, причини неявки суду не повідомила, том суд враховуючи думку представника позивача вважає можливим розглянути справу в відсутності відповідача та вважає можливим постановити по справі заочне рішення.
Вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, 6 квітня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до Святошинського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про зайнятість населення». ОСОБА_1 в заяві зазначила, що не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається і пенсію не отримує.
Наказом № 5260-66 від 6 квітня 2009 року Святошинського районного центру зайнятості ОСОБА_1 надано статус безробітного у зв'язку з відсутністю підходящої роботи та призначено допомогу по безробіттю застрахованим особам відповідно до статей 22 та 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 22 Закону України від 02.03.2000 № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі -Закон № 1533-ІІІ) застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно ст. 23 Закону № 1533-ІІІ застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.
Згідно додатку до персональної картки про прийняті рішення щодо нарахувань та платежі Святошинського районного центру зайнятості ОСОБА_1 нарахована допомога по безробіттю за період з 1 квітня 2009 року по 1 серпня 2009 року в сумі 14 714,73 грн.
28 серпня 2009 року ОСОБА_1 подала заяву до Святошинського районного центру зайнятості про зняття з обліку та була знята з обліку на підставі абз. 9 п. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
20 жовтня 2009 року Святошинський районний центр зайнятості відповідно до ч. 2 п. 5 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п. 26 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спеціальним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, направив лист № 06-30/5565 до Шевченківського районного центру зайнятості, в якому просив провести звірку даних по ОСОБА_1, оскільки за даними Державної податкової адміністрації України ОСОБА_1 отримувала дохід в першому кварталі 2009 року на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лан Сервіс», яке зареєстроване як платник страхових внесків у Шевченківському районі.
За результатами розслідування Шевченківським районним центром зайнятості складено акт від 21 жовтня 2010 року № 555 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», яким встановлено, що згідно наданих до звірки документів ОСОБА_1 в 1 кварталі 2009 року працювала за сумісництвом в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лан Сервіс» з 11 березня 2008 року, згідно розпорядження від 11 березня 2008 року № 1-к. На час звірки ОСОБА_1 працює в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лан Сервіс». В 1 кварталі 2009 року ОСОБА_1 нараховано дохід за січень -151,25 грн., за лютий -151,25 грн., за березень -151,25 грн.
Згідно довідки-розрахунку Святошинського районного центру зайнятості від 17 листопада 2010 року № 06-31/7271 за період перебування на обліку з 7 квітня 2009 року по 25 серпня 2009 року ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю в розмірі 14 714,73 грн., яка підлягає поверненню.
Відповідно до ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно ст. 30 Закону України від 01.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення»(із змінами та доповненнями, далі -Закон № 803-XII) виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю припиняється у разі одержання допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю обманним шляхом.
Спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку (ст. 39 Закону № 1533-ІІІ).
Відповідно до ст. 23 Закону № 803-XII контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Згідно Положення про Київський міський центр зайнятості, затвердженого Директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України 05 травня 1997 року, Київський міський центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості, на який, зокрема, покладено обов'язок обліку та звітності про витрати коштів з державного фонду сприяння зайнятості населення.
Як вбачається з відомостей нарахування заробітної плати по Товариству з обмеженою відповідальністю «Лан Сервіс» ОСОБА_1 отримала заробітну плату за січень 2009 року в розмірі 124,57 грн., за лютий 2009 року у розмірі 124,57 грн. та за березень 2009 року у розмірі 124,57 грн.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
З вищезазначених норм слідує, що суди повинні належним чином обґрунтовувати свої рішення.
Аналогічна позиція підтримується і практикою Європейського Суду з прав людини, зокрема у справі «Бочан проти України» від 03.05.2007 року, де зазначено про те, що Європейський Суд встановив порушення ст. 6 Конвенції, у тому числі через те, що національні суди не дали відповідь на аргументи заявниці стосовно правдивості показів свідків та дійсності документів, хоча ці докази були визначальними для рішення по справі.
Слід також зазначити, що однією із засад судочинства, регламентованих п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є змагальність сторін та свобода в наданні ними до суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Слід зазначити, що суду надані докази отримання ОСОБА_1 заробітної плати на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лан Сервіс» лише за січень, лютий та березень 2009 року, позивач не надав докази отримання ОСОБА_1 доходу під час перебування на обліку в Святошинському районному центрі зайнятості та під час отримання нею допомоги по безробіттю в розмірі 14 714,73 грн.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Київського міського центру зайнятості не підлягають задоволенню, як безпідставні, необґрунтовані та не доведені в судовому засіданні належними та допустимими доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 19, 81, 141, 258-260, 263-265 ЦПК України, ст. 15, 16 ЦК України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте Святошинським районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І.В.П'ятничук