
Справа № 712/1026/17а
Провадження № 2а/712/15/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді – ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі – ТИМОШЕНКО Д.А.
за участю представника позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська продовольча компанія» до Черкаської міської ради про визнання незаконним, таким що не вступило в дію та скасування рішення Черкаської міської ради № 2-581 від 13.05.2016 року «Про офіційний веб- портал Черкаської міської ради»,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання незаконним, таким що не вступило в дію та скасування рішення Черкаської міської ради № 2-581 від 13.05.2016 року «Про офіційний веб- портал Черкаської міської ради», посилаючись на те, що позивач дізнався про наявність рішення Черкаської міської ради № 2-581 від 13.05.2016 «Про офіційний веб-портал Черкаської міської ради», коли виникли спірні правовідносини щодо земельної ділянки у місті Черкаси по вул. Смілянській, 122/30. При розгляді Господарським судом Черкаської області справи № 925/ 1332/16, в якій ТОВ «ЧПК» виступає позивачем, Господарським судом 20.12.2016 було прийнято ухвалу, якою судом витребувано від Черкаської міської ради, зокрема, Рішення Черкаської міської ради, яким визначено статус сайту www.rada.ck.ua як офіційного, і яким чином визначено «офіційність» - порядок передачі текстів рішень Ради до оприлюднення, порядок розміщення та оприлюднення нормативних та ненормативних актів. Дане рішення ніде не було опубліковано, наявність (чи відсутність) рішення впливає на права та обов’язки ТОВ «Черкаська продовольча компанія», та з яким позивач зміг ознайомитись тільки 18.01.2017. Вважають, що при прийнятті оскаржувального рішення, відповідач, як суб’єкт владних повноважень прийняв рішення без належного оприлюднення проекту нормативно правового акту і у подальшому не оприлюднив проголосоване оскаржувальне рішення, що не відповідає принципу законності. Також спірне рішення не було оприлюднене за 20 днів до його розгляду на сесії Черкаської міської ради 13.05.2016, чим порушено ст. 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації», у відповідності до якої оприлюднення проекту нормативно-правового акту маю відбутись за 20 робочих днів після публікації проекту нормативно - правового акту.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та просив суд визнати незаконним, таким що не вступило в дію та скасувати рішення Черкаської міської ради № 2-581 від 13.05.2016 «Про офіційний веб-портал Черкаської міської ради».
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позову відмовити, а також надав письмові заперечення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні встановлено, що 13 травня 2016 року Черкаською міською радою було винесено рішення № 2-581 «Про офіційний веб-портал Черкаської міської ради».
Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська продовольча компанія» вважає, що при прийнятті оскаржувального рішення, відповідач, як суб’єкт владних повноважень прийняв рішення без належного оприлюднення проекту нормативно правового акту і у подальшому не оприлюднив проголосоване оскаржуване рішення, що не відповідає принципу законності.
Звертаючись до суду з позовом позивач просить визнати незаконним, таким що не вступило в дію та скасувати рішення Черкаської міської ради № 2-581 від 13.05.2016 «Про офіційний веб-портал Черкаської міської ради».
Проте, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
В Конституції України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша статті 59). Отже, органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи інтереси територіальної громади міста, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
В свою чергу, регуляторний акт є різновидом нормативно-правового акту прийнятим відповідно до Закону, спрямованим на регулювання відносин які виникають між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання. Основні ознаки регуляторного акту: прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Для віднесення нормативно-правового акту до регуляторного, необхідна наявність всіх зазначених вище складових. В свою чергу, як вбачається з рішення Черкаської міської ради від 13.05.2016 № 2-581 «Про офіційний веб-портал Черкаської міської ради» воно стосується конкретно визначеного кола осіб: Черкаська міська рада, виконком міської ради, виконавчі органи міської ради та відповідні посадові особи.
Оскаржуване рішення є нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування та не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Опубліковане рішення на сайті міської ради 17.05.2016 о 16 год. 41 хв.
Відповідно до пункту 21 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 № 2«Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» судам слід мати на увазі, що за правилами частини другої статті 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи - суб'єкти правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто, особа (позивач) повинна довести факт застосування до неї оскаржуваного нормативно-правового акта або те, що вона є суб'єктом відповідних відносин, на які поширюється дія цього акта. Суд не може давати оцінку таким обставинам при відкритті провадження в адміністративній справі, а тому не має права відмовити у відкритті провадження у справі чи повернути позовну заяву з посиланням на частину другу цієї статті, якщо особа своє звернення обгрунтовує необхідністю захисту своїх прав, свобод чи інтересів. Приписи зазначеної частини можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, якщо суд встановить, що оскаржуваний акт до особи не застосовувався і вона не перебуває у відносинах, до яких цей акт може бути застосовано. У такому разі суд не проводить перевірку нормативно-правового акта на предмет його протиправності (законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Щодо порушень на думку позивача вимог ЗУ «Про доступ до публічної інформації» слід зазначити наступне.
Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях вирішується питання щодо затвердження регламенту міської ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради.
Частиною 2 статті 59 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Також ч. 5 Закону визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Згідно ст.ст. 1,2 Європейської хартії місцевого самоврядування, місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання і управління суттєвою часткою суспільних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах місцевого населення. Це право здійснюється радами або зборами, члени яких вільно обираються таємним голосуванням на основі прямого, рівного, загального виборчого права і які можуть мати підзвітні їм виконавчі органи.
В свою чергу, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у суду немає правових підстав для задоволення позову.
Суд вважає, що оскаржуване рішення міської ради прийняте в межах повноважень, у спосіб та в порядку встановлений Конституцією та Законами України.
Не опублікування проекту рішення Черкаської міської ради у строки встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації» не є безумовною підставою для скасування відповідного рішення.
Відповідно до статті 23 Законом України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Більше того, запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію; відстрочку задоволення запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, законодавець не пов’язує невчасну публікацію проекту рішення органу місцевого самоврядування, з правильністю та законністю такого рішення в подальшому.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги не знайшли свої підтвердження в судовому засіданні, а тому слід у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Керуючись ст.ст. 5-6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня її проголошення, або в порядку, передбаченому ст. 297 КАС України.
ГОЛОВУЮЧИЙ: