
423/2139/17
2-а/423/13/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2018 року
Попаснянський районний суд Луганської області
в складі: головуючого судді Архипенко А.В.
при секретарі Іваненко С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій відповідача щодо перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом визнання відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому зазначає наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганської області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 07 листопада 2015 року, що підтверджується довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 101 від 22.02.2015 року.
15.05.2017 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції , яку йому виплачували на підставі постанови КМУ від 04.06.2014 року «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерством фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» та постанови КМУ від 31.01.2015 року № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій», яка була йому призначена за період безпосередньої участі в АТО, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 20.05.2014 року та виплачувалась в період з 27.04.2015 року по 01.03.2016 року.
Відповідач, своїм листом від 30.05.2017 року. відмовив позивачу у проведенні відповідного перерахунку, посилаючись на те, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції , яку він отримував - не відноситься до видів грошового забезпечення, на підставі яких позивачу було обчислено розмір його пенсії, тому що зазначені виплати не носять постійного характеру.
За викладених обставин, позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням винагороди за участь в антитерористичній операції, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст..43,63 ЗУ з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції. починаючии з 27.04.2015 року.
До участі у розгляді справи з боку позивача був залучений представник - адвокат ОСОБА_2
З боку відповідача надійшло письмове заперечення на позов, в якому представник відповідача зазначє, що що виплата з назвою «Винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції» не міститься в переліку додаткового грошового забезпечення що перелічений в цілому у статті 43 ЗУ №2262, п.7 постанови КМУ № 393 та конкретизовано у п. 1 та Додатку № 26 до Постанови № 1294. Цей перелік є вичерпним. Крім того, винагорода за безпосередню участь в АТО не носять постійного характеру, тому підстави для врахування їх при призначенні (перерахунку) пенсії відсутні. Посилаючись на рішення КСУ від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень ч.3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідач зазначає, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції не включена до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій.
Окрім того, представник відповідача зазначає про пропуск строків звернення позивачем до адміністративного суду.
В письмовому запереченні представник відповідача просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог .
У судове засідання позивач та його представник не з'явились, надали до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутність, підтримали позовні вимоги у повному обсязі просили їх задовольнити.
Представник позивача, при цьому надала письмове пояснення на заперечення (відзив) відповідача в межах нових правил КАСУ (після 15.12.2017р.)
Дослідивши наявні в матеріалах письмові докази, встановивши на їх підставі фактичні обставини та характер спірних правовідносин між сторонами спору, визначивши правові норми, що підлягають застосуванню, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Предметом даного позову є вирішення питання про розмір пенсійних виплат позивача, з урахуванням його статусу.
Дані спірні правовідносини регулються положеннями пенсійного законодавства, з урахуванням спеціальних законів та підзаконних Актів у сфері пенсійного забезпечення осіб - військовослужбовців, яким являється позивач.
Судом встановлено , що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 07 листопада 2015 року (а.с.6).
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Вищевказані норми матеріального права дають підстави вважати, що додаткова грошова винагорода за участь в антитерористичній операції відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що додаткова грошова винагорода за участь в антитерористичній операції, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року по справі №21-70а15, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.04.2017 року № К/800/7013/17.
До цього, ж із наданої суду довідки № ВДЗ/1972/А від 30.01.2015 року про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України вбачається, що ОСОБА_1 дійсно у період з 20.05.2014 року по теперішній час безпосередньо бере участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області. Підстава: наказ першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України ( по стройовій частині) від 26.12.2014 року № 111 ( а.с.10).
Із довідки УДАІ ГУМВС України у Луганській області від 15.05.2017 року вбачається, що за основним місцем роботи ОСОБА_1, ідн. Номер НОМЕР_1, з травня 2015 року по листорпад 2015 року була нарахована винагорода за безпосередню участь в АТО в сумі 66040,62 грн. Із зазначених сум оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інші відрахування ( а.с.7).
З урахуванням зазначених правових положень, суд вважає, що позивач має право на перерахунок розміру своєї пенсії, а відповідач неправомірно відмовив йому у проведенні такого перерахунку.
А тому позов в частини визнання неправомірними дій ПФУ щодо відмови позивачу у проведені перерахунку пенсії та зобов»язання здійнити перерахунок та виплату пенсії позивачу - підлягає задоволенню.
Питання виплати щомісячної додаткової грошової винагороди регламентовані нормами постанови КМУ № 889 від 22 вересня 2010 року.
Що стосується періоду, за який необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача та здійснити відповідну виплату , суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст. 84 Закону України Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа;при настанні обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15-го числа.
Відповідно до приписів статті 51 Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» - при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії) встановлено:
4. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
{Абзац перший частини четвертої статті 45 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2291-IV від 23.12.2004}
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
5. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
При цьому, Стаття 46. ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений порядок Виплат пенсії за минулий час, згідно якого - перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
ОСОБА_1 право на підвищення пенсії набув з 07 листопада 2015 року (з моменту її призначення), а звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про перерахунок пенсії 15.05.2017 року та просить провести перерахунок його пенсії з 27.04.2015 року (з моменту виплат винагороди) тобто, поза межами обмеженого нормами спеціального закону 12-місячного терміну.
Таким чином, відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за останні 12 місяців з моменту звернення його до ГУПФУ - з 01.05 .2016 року. (з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно)
Подібні висновки містяться в постановах Верховного Суду України від 15 грудня 2015 року у справі № 21-4289а15 та від 01 березня 2016 року у справі № 21-3397-а15.
А тому, в частині визначення періоду, за який необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача та здійснити відповідну виплату, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню .
Щодо ствердження відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду - суд зазначає наступне:
Спори у справах, пов'язаних з пенсійними виплатами, мають розглядатися у межах звернення до адміністративного суду, тобто в межах шестимісячного строку.
Так, із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача 15.05.2017 року, проте у проведенні перерахунку йому було відмовлено (лист ГУ ПФУ в Луганській області від 30.05.2017 року № 224/П-11), тому в липні 2017 року позивач оскаржив вказану відмову управління ПФУ в суді.
Таким чином, позивач звернувся до суду в межах шестимісячного строку, а тому посилання представника відповідача щодо пропуску позивачем строків звернення до суду є безпідставним та спростовано вищезазначеним.
Керуючись ст. ст. 2, 11,77, 241-246 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити пені дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганські області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку і виплаті пенсії з врахуванням винагороди за участь в антитерористичній операції.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням винагороди за участь в в антитерористичній операції, починаючи з 01.06.2016 року.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня отримання копії рішення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Попаснянський райсуд.
Суддя: А.В. Архипенко