
Дата документу 22.03.2018
Справа № 320/9296/17
Провадження № 2-а/320/76/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Горбачової Ю.В.,
при секретарі - Луценко П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області, третя особа - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати у визначений судом термін з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду, посилаючись на те, що з 21.01.2005 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Був звільнений у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років з посади помічника начальника відділу - оперативний черговий чергової частини Мелітопольського РВ УМВС України в Запорізькій області, вислуга років становить 25 років, спеціальне звання - майор міліції. В жовтні 2017 року, він звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії. До часу звернення з заявою про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Запорізькій області, він звертався з заявою про надання довідки для перерахунку пенсії до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області. Листом ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області від 03.11.2017 року № 389-Х/лк/29-17, йому було відмовлено, оскільки пенсійні справи пенсіонерів МВС не зберігаються в ГУМ ВС, то довідки оформлюються на одному аркуші та надаються до ГУ ПФУ в Запорізькій області. Також було повідомлено, що його довідку № 86/14486 (реєстраційний ГУПФУ 14486) для перерахунку пенсії грошового забезпечення поліцейських направлено до ГУ ПФУ в Запорізькій області та додано копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 17.11.2017 року № 1191/-9, йому було повідомлено про те, що його довідка, стосовно розміру грошового забезпечення була повернена до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області на доопрацювання. Крім того, йому було повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. На його подальші звернення до ГУ ПФУ в Запорізькій області, йому було повідомлено, що доопрацьована довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на час відповіді з ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області не надходила. Після цього він знову звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області, однак відповіді не надійшло. За його запитом, йому було надано розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі. З наведеним розрахунком він не погоджується, оскільки він не відповідає вимогам ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Конституцією України та цим Законом гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії за вислугу, починаючи з 01.01.2016 року і виплатити йому заборгованість, що утворилась внаслідок неправомірної відмови в перерахунку пенсії. Оскільки відповідач не бажає в добровільному порядку здійснити перерахунок пенсії за вислугу, він змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з'явились, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, від неї надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі посилаючись на те, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45. В межах даного Порядку відповідач отримав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Але після перевірки довідка була повернута на доопрацювання до ліквідаційної комісії, оскільки вона не відповідала вимогам законодавства. На даний час довідка у відповідача відсутня. Відповідно до листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9494/02-23, перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде здійснена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Відповідач, як орган державної влади, який діє лише в межах наданих повноважень, не мав можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Крім того, Ухвалою Європейського суду з прав людини за заявою № 43331/12 Валентина Никанорівна Великода проти України встановлено, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування кожного на достатній життєвий рівень. Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. В частині перерахунку пенсії без обмежень граничного розміру пенсії заперечуємо з тих підстав, що ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн., тож нормами даної статті чітко вказані граничні розміри пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Дані норми не визнано неконституційними і є діючими та просить розглядати справу у її відсутність.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у даному випадку не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, Конституція України, має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції Україниі повинні відповідати їй.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію за вислугою років з 21.01.2005 року, призначеної відповідно до ЗУ від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно відповіді заступника голови Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області № 389-Х/лк/29-17 від 03.11.2017 року, щодо надання довідки для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських, з 01.01.2007 року пенсійні справи пенсіонерів МВС України направлено до ГУ ПФУ в Запорізькій області. Оскільки пенсійні справи не зберігаються в ГУ МВС, довідки складаються в одному примірнику та надаються до ГУ ПФУ в Запорізькій області. До відповіді долучено копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на імя ОСОБА_2 (а.с.12).
В довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 враховано: посадовий оклад в розмірі 2500,00 грн.; оклад за військове звання в розмірі 2000,00 грн.; 40% надбавки за вислугу років в розмірі 1800,00 грн.; 10% надбавка за таємність в розмірі 250,00 грн.; премію 2,73% в розмірі 178,82 грн. Всього розмір грошового забезпечення складає 6728 гривень 82 копійок. (а.с.13).
Відповідно до відповіді заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 1191/Х-9 від 17.11.2017 року, довідка про розмір його грошового забезпечення була повернута на доопрацювання до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області. Заплановано проведення перерахунку та виплата перерахованих пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. У разі незгоди з наданою відповіддю ОСОБА_2 має право оскаржити її до Пенсійного фонду України або до суду. (а.с.14).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Як вказано в п. 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ч. 1-3ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, яка діяла на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Зміни до статей 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, який набрав чинності 29.12.2015 року. Таким чином з 29.12.2015 року, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 26 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005, та п. 24 рішення «Сук проти України» органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань. Відсутність в державному бюджеті України коштів на забезпечення виплати пенсії належного розміру не може бути причиною невиконання державою взятих на себе зобов'язань.
Згідно з ч.1ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Заходи забезпечення позову не застосовувались.
Відповідно до п.18 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору.
На підставі ст.ст.19,43 Конституції України, ст.ст.8,43,51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», керуючись ст.ст.6-9,72-77,139,194,242-246,255, 295,382 КАС України,суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області, третя особа - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: Ю.В. Горбачова