Постанова № 73108771, 27.03.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
824/861/17-а
Номер документу
73108771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/861/17-а

Головуючий у 1-й інстанції: Дембіцького П.Д.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

27 березня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Сторчака В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2017 року (прийняту у м. Чернівці) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, третя особа - Чагорська сільська рада про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач 14.11.2017 звернувся із адміністративним позовом до Чернівецького окружного адміністративного суду в якому просив:

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Чагорської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області площею 0,3650 га.

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства на території Чагорської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області площею 0,1561 га.

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства на території Чагорської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області площею 0,2026 га.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.12.2017 закрито провадження у справі у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та направити справу до суду І інстанції для продовження розгляду.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, те що в даних правовідносинах відповідач виступає виключно як суб'єкт владних повноважень до повноважень якого входить перевірка проектів землеустрою на предмет відповідності чинному законодавству та прийняття рішення про затвердження проектів землеустрою.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу в якому, посилаючись на рішення Верховного Суду України вказав, що відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок ґрунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з направленням справи до суду І інстанції для продовження розгляду з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини. ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою № В-2042/0/5-16 від 27.07.2016, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,3648 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с. Чагор, на території Чагорської сільської ради, Глибоцького району, Чернівецької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 17.08.2016 № 24-1201/14- 16-СГ ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

ОСОБА_3, звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою № В-2043/0/5-16 від 27.07.2016, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,1561 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с. Чагор, на території Чагорської сільської ради, Глибоцького району, Чернівецької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 17.08.2016 № 24-1202/14-16-СГ ОСОБА_3, надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

ОСОБА_4, звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою № В-2044/0/5-16 від 27.07.2016, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,2026 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с. Чагор, на території Чагорської сільської ради, Глибоцького району, Чернівецької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 17.08.2016 № 24-1203/14-16-СГ надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

В подальшому позивачі звернулись до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявами про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

На подані позивачами клопотання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, зареєстрованими 05.05.2017 за № В-1520/0/5-17, № В-1519/0/5-17 та № В -1518/0/5-17 листами від 18.05.2017, зареєстрованими за № В-1520/0-1406/6-17, № В-1519/0-1408/6-17 та № В-1518/0-1407/6-17 відповідно, Головним управлінням відмовлено у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Не погоджуючись із вказаними листами позивачі звернулись до суду.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.09.2017 у справі №824/523/17-а адміністративний позов задоволено частково та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області повторно розглянути заяви позивачів про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства.

Позивачі повторно звернулись до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, однак, у відповідь на повторні клопотання позивачів про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, зареєстровані 11.10.2017 за № В-3860/0/5-17, № В-3861/0/5-17 та № В-3862/0/5-17, листами від 24.10.2017, зареєстрованими за № В-3860/0-2921/6-17, № В-3 861/0-2920/6-17 та № В-3 862/0-2922/6-17 Головним управлінням повторно відмовлено у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Позивачів повідомлено, що з метою виправлення виявлених недоліків матеріали повернуто до Відділу у Глибоцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, для усунення зауважень розробником ПП "Захід-Зем".

Судом І інстанції встановлено, що земельні ділянки, стосовно яких подавались клопотання позивачами, є сформованими і їм присвоєно кадастрові номери НОМЕР_1, НОМЕР_2 та НОМЕР_3.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що юрисдикція адміністративного суду не поширюється на справи стосовно прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність або користування (тобто ненормативного акту, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальшого оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки, оскільки виникає спір про цивільне право та має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції.

Апеляційний суд не погоджується з висновками суду І інстанції за такими доводами.

Частиною 1 ст. 116 ЗК передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно вимог ст. 118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим (ч. 1).

Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель (ч. 4)

Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом (ч. 5).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч. 9).

Отже, законодавством встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду яких уповноважені органи приймають рішення.

Частиною 1 ст. 2 КАС України вказано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

З наведеного слідує, що для віднесення спору до юрисдикції адміністративного суду визначальними є його публічно-правовий характер та суб'єктний склад спірних правовідносин.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші обмеження прав чи свобод.

Таким чином, колегія суддів вважає, що у випадку, коли відповідачем не прийнято рішення про передачу земельної ділянки у власність чи оренду, то останній при вирішенні питань в галузі земельних відносин є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема розпорядчі та інші.

При цьому, апеляційний суд вважає безпідставними посилання суду І інстанції на правову позицію Верховного Суду України де вказано, що відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок ґрунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими, оскільки, у даному випадку, вищевказані земельні ділянки не були передані у власність позивачів та не породжують у позивачів цивільних прав на ці земельні ділянки.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, тому оскаржувана ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, а матеріали справи направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Відповідно до ст. 320 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 320, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2017 року - скасувати.

Справу направити до Чернівецького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ст. 325, 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Сторчак В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М.