
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 р. м. ХарківСправа № 551/1009/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Бондара В.О.
суддів: Кононенко З.О. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шишацького районного суду Полтавської області від 13.12.2017, суддя Сиволап Д.С., 38000, Полтавська область, с. Шишаки, вул. Партизанська,6 , повний текст складено 13.12.17 по справі № 551/1009/17
за позовом ОСОБА_1
до Шишацька районна рада
про скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
09 листопада 2017 року, ОСОБА_1( далі - позивач) звернувся до Шишацького районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Шишацької районної ради ( далі - відповідач) про скасування ряду рішень 21 сесії Шишацької районної ради сьомого скликання від 06 жовтня 2017 року, а саме: «Про внесення змін до Програми соціально-економічного розвитку Шишацького району на 2017 рік»; «Про внесення змін до Програми соціального захисту населення Шишацького району на 2017-2018 роки «Турбота»; «Про виконання Програми зайнятості населення Шишацького району на 2013-2017 роки за 2016 рік»; «Про внесення змін до Статуту Шишацької дитячо-юнацької спортивної школи»; «Про внесення змін та доповнень до районної Програми кадрового забезпечення соціально-гуманітарної сфери на 2016-2018 роки»; «Про ефективність, обґрунтованість та законність використання виділених коштів згідно бюджетного призначення начальником відділу освіти, молоді, спорту та культури районної державної адміністрації Дацькою А.В. на 2017 рік»; «Про депутатське звернення депутата Шишацької районної ради Хорольця Г.Д.».
Постановою Шишацького районного суду Полтавської області від 13.12.2017 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Шишацької районної ради про скасування рішень - відмовлено.
Позивачем, подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що вважає постанову суду першої інстанції незаконною та необґрунтованою у зв»язку з неповним з»ясуванням судом, обставин, що мали значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, вивчивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні позову судом першої інстанції зроблено висновок, що позивачем сама процедура прийняття (обговорення, голосування, підрахунок голосів) рішень під час пленарного засідання 21 сесії Шишацької районної ради 7 скликання від 06 жовтня 2017 року не оспорюється та порушень порядку прийняття рішень на пленарному засіданні при розгляді справи не виявлено, судом не встановлено жодних підстав для скасування оспорюваних рішень, а отже у задоволені позовних вимог необхідно відмовити.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.
Як встановлене судом першої інстанції та підтверджено у суді апеляційної інстанції, позивач є депутатом Шишацької районної ради Полтавської області сьомого скликання та на день прийняття оскаржуваних рішень обіймав посаду заступника голови районної ради. Також з пояснень сторін вбачається, що станови на 03 жовтня 2017 року позивач перебував у черговій відпустці за 2017 рік.
Рішеннями другої сесії Шишацької районної ради сьомого скликання від 01 грудня 2017 року затверджено положення про колегію районної ради та утворено колегію районної ради у складі 8 осіб. До складу колегії включено заступника голови районної ради Чмиря В.С.
02 жовтня 2017 року головою Шишацької районної ради Сафоновим В.Г. прийнято рішення про проведення об 11 год. 03 жовтня 2017 року колегії районної ради з питань проведення чергової сесії ради.
Вказане рішення 02 жовтня 2017 року у вигляді телефонограми доведено працівником районної ради ОСОБА_2 до відома всіх членів колегії.
Незважаючи на те, що позивач заперечив факт отримання 02 жовтня 2017 роки даної телефонограми, разом з тим він визнав, що принаймні на ранок 03 жовтня 2017 року він був обізнаний з засіданням колегії, планував взяти у ній участь, але з певних особистих причин не зміг цього зробити про що повідомив голову районної ради.
Враховуючи встановлене, колегія суддів зазначає, що згідно абзацу 6 ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посади заступників голів районних рад віднесені до 4 категорії посад органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.5 ст. 21 вказаного Закону посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законами України не передбачено тривалішої відпустки.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що вимогами даного Закону підстави та умови відкликання посадових осіб місцевого самоврядування з відпустки не передбачені, а тому доводи позивача в частині того, що він не був відкликаний з відпустки для участі у засіданні колегії 03.10.2017 є безпідставними.
Відповідно до ст. 57 Закону України про місцеве самоврядування в Україні» районна, обласна рада може утворити президію (колегію) ради. Президія (колегія) ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради. Президія (колегія) ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.
Відповідно до приписів ст.ст. 3-4 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15 жовтня 1985 року, яка з 01.01.1998 року набрала чинності для України, а отже є джерелом законодавства місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.
Головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом. Однак це положення не перешкоджає наділенню органів місцевого самоврядування повноваженнями і функціями для спеціальних цілей відповідно до закону.
Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними. Вони не можуть скасовуватися чи обмежуватися іншим, центральним або регіональним органом, якщо це не передбачене законом.
З аналізу викладеного вбачається, що органи місцевого самоврядування наділяються дискреційними повноваженнями, а саме певною свободою розсуду, коли такі органи можуть обирати з декількох юридично допустимих рішень чи дій те, яке вони вважають кращим за даних обставин.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Наступні (після першої) сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно з ч. 10 вказаної статті рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Згідно Регламенту роботи Шишацької селищної ради зі змінами внесеними рішенням 16 сесії 7 скликання від 10 лютого 2017 року рішення, розпорядження про скликання чергової сесії доводиться до відома депутатів і населення шляхом його оприлюднення в засобах масової інформації та/або на офіційній сторінці районної ради не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніше ніж за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Також, колегія суддів зазначає, що повідомлення про скликання 21 сесії Шишацької районної ради 7 скликання було розміщено 03 жовтня 2017 року на офіційній Інтернет-сторінці Шишацької районної ради (а.с. 21), тобто за три дні до початку проведення сесії у передбачений Регламентом спосіб, а отже були виконані вимоги щодо завчасного сповіщення громадян та депутатів про дату проведення сесії.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що доводи позивача в цій частині також є безпідставними.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з протоколу спільного засідання постійних комісій Шишацької районної ради від 06 жовтня 2017 року, участь у даному засіданні на якому були погоджені питання, що виносились на розгляд сесії приймав участь і позивач ОСОБА_1, а отже його доводи в частині того, що він не встиг належним чином ознайомитись з порядком денним не знаходять свого підтвердження.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Так, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (ч. 1 ст. 47 Закону) .
Згідно з ч. 12 ст. 47 Закону 280/97-ВР питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
Відповідно до ч.15 ст. 47 Закону № 280/97-ВР, перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою .
Як встановлено судом, аналогічні норми містяться і в Регламенті роботи Шишацької районної ради (п.2. ст. 2, ст. 3).
Так, з протоколу спільного засідання постійних комісій Шишацької районної ради вбачається, що у даному засіданні не була представлена постійна комісія з питань розвитку місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, зв'язків з політичними партіями, об'єднаннями громадян та засобами масової інформації. Укладений за наслідками спільного засідання протокол не був підписаний, а ні головою, а ні заступником голови даної комісії.
Проаналізувавши норми статті 3 Положення про постійні комісії Шишацької районної ради, затвердженого рішенням 2 сесії районної ради 7 скликання від 01 грудня 2015 року щодо відання та компетенції кожної з постійних комісій ради та протокол засідання спільних постійних комісій районної ради від 06 жовтня 2017 року, суд приходить до висновку, що жодне з розглянутих на засіданні питань проекту порядку денного сесії ради не відноситься до прямого виключного відання постійної комісії питань розвитку місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, зв'язків з політичними партіями, об'єднаннями громадян та засобами масової інформації, а отже не представлення вказаної комісії на спільному засіданні постійних комісій жодним чином не свідчить про незаконність прийнятих на даному засіданні рішень в частині порядку денного сесії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку відповідачем також були реалізовані дискреційні повноваження та за наслідками засідання комісії урахована думка більшості депутатів, що входять до складу постійних комісій ради.
Як вбачається з матеріалів справи, з результатів поіменних голосувань за чотири з семи оспорюваних ним рішення позивач на пленарному засіданні сесії проголосував позитивно («за»), а саме за рішення: «Про внесення змін до Програми соціально-економічного розвитку Шишацького району на 2017 рік»; «Про внесення змін до Програми соціального захисту населення Шишацького району на 2017-2018 роки «Турбота»; «Про виконання Програми зайнятості населення Шишацького району на 2013-2017 роки за 2016 рік»; «Про внесення змін та доповнень до районної Програми кадрового забезпечення соціально-гуманітарної сфери на 2016-2018 роки».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем оскаржуються нормативно - правові та розпорядчі акти, прийняті відповідачем, разом з тим, позивачем не доведено порушення саме його права оскаржуваними актами.
Також колегія суддів звертає увагу, на те що оскаржуване позивачем рішення районної ради «Про депутатське звернення депутата Шишацької районної ради Хорольця Г.Д.» взагалі не було прийнято за результатами депутатського голосування, а отже відповідно і не може бути скасоване судом (а.с. 24-39).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що жодних підстав для скасування оспорюваних рішень, а отже у задоволені позовних вимог необхідно відмовити.
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Шишацького районного суду Полтавської області від 13.12.2017 по справі № 551/1009/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя (підпис)В.О. БондарСудді(підпис) (підпис) З.О. Кононенко О.М. Калитка Повний текст постанови складено 02.04.2018.