2-а-1042/2009
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Пархоменко О.Ф.
при секретарі Комарової Т.Ю.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про поновлення строку звернення до суду, про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми одноразової допомоги при народженні дитини та по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про поновлення строку звернення до суду, про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що 14.10.2006 року вона народила сина ОСОБА_4, в зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку. Відповідачем їй було призначено щомісячну допомогу по догляду за дитиною досягнення нею трирічного віку. Вказана допомога передбачена діючим законодавством України, згідно постанови КМУ “Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” від 11.01.2007 року №13 та постанови КМУ “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” від 16.01.2007 року №32. Зазначені виплати нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року положення ст.56 вказаного закону було визнано неконституційним. Таким чином, їй повинна бути нарахована та сплачена допомога при народженні дитини в розмірі 9808 грн. 40 коп. (434 грн. (прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років) х 22,6 ) Тобто вона недоотримала 1308грн.40 коп. (9808,40 грн. - 8500 грн.). Також згідно вказаного рішення Конституційного суду допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. ст.62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено прожитковий мінімум для дітей до 6 років: з 01.01.2007 року - 434 грн., з 01.04.-463грн., а з 01.10.2007-470грн. Тобто в період 2007 року вона недоотримала допомогу в сумі 3924грн.26коп. Просить поновити їй строк звернення до суду, так як про порушення свого права вона дізналася в жовтні 2009 року та одразу ж звернулася до суду. Просить визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати відповідача зробити перерахунок допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача 1308грн.40 коп. та 3924грн.26коп. недоплати по вказаним допомогам.
В судовому засіданні позивачка підтримала позов у повному обсязі, просить його задовольнити, просить поновити їй строк звернення до суду, так як про порушення свого права вона дізналася лише в жовтні 2009 року і одразу звернулася до суду.
Представник УПСЗН у судовому засіданні з позовом не погодився, просить відмовити у його задоволенні. Відповідно ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами. Позивачка звернулася за призначенням державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до трьох років та їй було призначено одноразову допомогу при народженні дитини в розмірі 8500 грн., одноразово 3400 грн. за жовтень 2006 року та 425 грн. щомісячно з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року, а також по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 129,03 з 01.04.2007 по 30.09.2007 року; 130,64 грн. з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; 144,10грн. з 01.01.2008 по 13.10.2009 року. Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” можливі витрати в зв'язку з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року не враховані. Крім того, вважає, що позивачем був пропущений строк позовної давності.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим частково та таким, що підлягає частковому задоволенню.
Проаналізувавши докази позивача щодо поважності пропуску строку звернення до суду, суд визнає їх поважними, так як, враховуючи частину 3 статті 99 КАС України, де зазначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач узнала про порушення свого права в жовтні 2009 року і звернулась до суду з позовом 29.10.2009 року, тобто в передбачений законодавством строк. А тому суд вважає за необхідне не застосовувати при вирішення справи річного строку звернення до суду, передбаченого частиною 2 статті 99 КАС України, та поновити позивачу строк звернення до суду.
Судом встановлено, що позивачка 14.10.2006 року народила сина ОСОБА_4, в зв'язку з чим звернулася до відповідача за призначенням допомоги при народженні дитини, в зв'язку з чим їй було призначено зазначену допомогу в розмірі 8500 грн., одноразово 3400 грн. за жовтень 2006 року та 425 грн. щомісячно з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року, а також по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 129,03 з 01.04.2007 по 30.09.2007 року; 130,64 грн. з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; 144,10грн. з 01.01.2008 по 13.10.2009 року.
Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.
Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Статтею 3 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Згідно ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Статтею 1 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому вказаною статтею функції, щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Статтею 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400грн., решта- протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року не визнано неконституційним зазначене положення статті 56 в частині виплати допомоги при народженні дитини.
Таким чином Законом України “ Про державний бюджет України на 2007 рік” та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини. За таких обставин положення цього закону, яким було визначено порядок нарахування допомоги при народженні дитини, є обов'язковим для застосування. Тобто позивачу відповідачем була правильно призначена допомога при народженні дитини в розмірі 8500грн., а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Статтею 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В зв'язку з цим позовні вимоги позивачки щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку підлягають задоволенню за період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено прожитковий мінімум дітей віком до 6 років з квітня 2007 року в розмірі 463 грн., з жовтня 2007 року в розмірі 470 грн.
За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі: 2679 грн. 52 коп., з наступного розрахунку: 343,52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень), хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 783 грн. 10 коп. (95,73 грн.(129,03 грн./31 х 23) за липень + 132,64 грн. за серпень + 134,45 грн. за вересень + 136,13грн. за жовтень + 140,05 грн. за листопад + 144,10грн. за грудень), а тому сума недоплати за період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року складає 1896 грн.42коп.( 2679,52 грн.-783,10грн.)
Згідно ст.4 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Керуючись ст.ст.9, 11, 12, 86, 99, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, Конституцією України, Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ст.ст.23 ч.2, 1167 ЦК України, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення – задовольнити частково.
ОСОБА_3 поновити строк звернення до суду.
Визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років відносно ОСОБА_3– неправомірними.
Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплату ОСОБА_3 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 1896грн.42коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитино до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.
В інший частині позову ОСОБА_3 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя: