
Тернівський районний суд м. Кривого Рогу
Дніпропетровської області
справа № 215/4979/17
номер провадження 2-а/215/40/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року Тернівський районний суд м. Кривого Рогу у складі:
головуючого судді - Дудікова А.В.
при секретарі - Бисовій В.А.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Дудар Т.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №215/4979/17 за адміністративним позовом ОСОБА_3, до головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У листопаді 2017 року представник ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Криворізького північного об'єднаного управління ПФУ Дніпропетровської області.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що він у листопаді 2015 р. звернувся до УПФУ в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №1. Рішенням УПФУ в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 19.11.2015 р. йому було відмовлено в призначені пенсії за списком №1 за відсутності необхідного пільгового стажу. У серпні 2016 р. позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на підставі п. "А" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Однак рішенням Криворізького північного об'єднаного управління ПФУ Дніпропетровської області від 28.11.2016р. ОСОБА_3 було відмовлено в призначені пенсії за віком за Списком №1, за відсутності законних підстав, у зв'язку з неможливістю проведення перевірки Слов'янським об'єднаним управлінням ПФУ Донецької області, оскільки первинні документи знаходяться на території, яка тимчасово не підконтрольна українській владі, довідки надані позивачем, відповідач визнав недійсними, загальний стаж ОСОБА_3 становить 23 роки 10 місяців 2 дні. Відповідачем не було враховано наступний стаж роботи, а саме: - на шахті "Кочегарка" ДП Артемвугілля з 14.05.1990р. по 31.03.1995р.р. (посада підземний електрослюсар); - на шахті "Кочегарка" ДП Артемвугілля з 10.03.2010р. по 28.11.2014р.р. (посада підземний електрослюсар). Вказане рішення позивач отримав в жовтні 2017 р., вважає його неправомірним, оскільки неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку пільгової довідки особи не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії, а тому просив: визнати дії відповідача стосовно винесення рішення від 28.11.2016р. щодо відмови в призначенні та виплаті пенсії за віком за Списком №1 - неправомірними; зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії позивачу на пільгових умовах у період роботи на шахті "Кочегарка" ДП Артемвугілля: з 14.05.1990р. по 31.03.1995р.р. та з 10.03.2010р. по 28.11.2014р.р.; зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах позивачу відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з моменту повторного звернення з 19.08.2016р.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, з підстав та доводів наведених в позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, в його задоволені просила відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Постановою КМУ від 08.11.2017р. №821 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області реорганізовано шляхом приєднання до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області - припинено юридичну особу в результаті реорганізації.
Відповідно ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
За таких обставин головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є правонаступником Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.
У довідці від 14.04.2015р. №1240000643 вказано, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 перемістився з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_1 (а.с.9).
11.11.2015 р. ОСОБА_3 звернувся до УПФУ Тернівського району із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.11).
Згідно копії витягу з п.1.4 протоколу №18 засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій від 19.11.2015 р., відмовлено ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком за Списком №1 за відсутності необхідного пільгового стражу, передбаченого п. а) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.11-13).
У копії протоколу засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії Криворізького північного об'єднаного управління ПФУ Дніпропетровської області від 25.08.2016р. вказано, що комісія ухвалила припинити виплату пенсії ОСОБА_3 до з'ясування, до надходження акту перевірки (а.с.14-16).
Згідно копії протоколу засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії Криворізького північного об'єднаного управління ПФУ Дніпропетровської області від 28.11.2016р., ОСОБА_3 надані довідки про пільговий стаж роботи за Списком №1 від 08.01.2016 №08.01/1 за період з 10.03.2010 р. по 28.11.2014 р. та від 08.01.2016 р. №08.01/2 за період з 14.05.1990 р. по 31.03.1999 р. виданих ДП «Артемвугілля», управлінням направлялись листи до Слов'янського об'єднаного УПФУ Донецької області, щодо перевірок пільгових довідок про підтвердження пільгового стажу роботи для призначення пенсії за Списком №1. Отримано лист від 13.09.2016 р. №20959/06 в якому зазначено про неможливість перевірити первинні документи підприємства, в зв'язку з тим, що були встановлені ознаки кримінального правопорушення, яке було винесено до ЄРДР. На повторний запит від 11.11.2016 р. №13544/06/28 Слов'янське об'єднане управління ПФУ Донецької області надано лист від 25.11.2016 р. №27167/06 про неможливість проведення перевірки, оскільки первинні документи знаходяться на території, яка тимчасово не підконтрольна українській владі. Отже, для зарахування періодів роботи по довідках від 08.01.2016 р. №08.01/1 та від 08.01.2016 р. №08.01/2 до пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до ст. 13 п. «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення» немає законних підстав, оскільки довідки не є дійсними, загальний стаж ОСОБА_3 становить 23 роки 10 місяців 2 дні, а тому позивачу відмовлено в призначені та виплаті пенсії за віком за Списком №1 на підставі ст. 13 п. «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки немає законних підстав (а.с.17-19).
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
В силу частини четвертої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Згідно зі ст. 100 вищевказаного Закону особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановленим раніше діючим законодавством.
На думку суду вказані рішення відповідачів є протиправними та такими, що суперечать ст. 48 КЗпП України де встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно до ч. 1 ст. 24 Конституції України не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
У відповідності до положень ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Це ж положення міститься у п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі -Порядок).
Пунктом 20 даного Порядку, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. У такій довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включено цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що особа, яка подала заяву на зарахування пільгового стажу має надати документи, які підтверджують наявність пільгового трудового стажу. Документом, що підтверджує наявність пільгового трудового стажу є трудова книжка. У разі відсутності у трудовій книжці інформації, яка б містила відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, то документом, який підтверджує наявність такого стажу може бути уточнююча довідка з підприємства, де працював заявник.
Згідно копії трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, 14.05.1990 р. прийняти підземним електрослюсарем на шахту Кочегарка ДП "Артемвугілля", а 31.03.1995 р. звільнений на підставі ст. 38 КЗпП (а.с.10).
Позивачем надано документ, що підтверджує його роботу на шахті "Кочегарка" ДП Артемвугілля з 14.05.1990р. по 31.03.1995р. (посада підземний електрослюсар), а саме копію трудової книжки, а тому відповідачем неправомірно на зараховано до стажу його роботи зазначений період роботи.
Окрім того, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу ПФУ ОСОБА_3 з 03.2010р. (22 дні) по 11.2014р. (30 днів) працював на підприємстві ДП «Артемвугілля», яке нараховувало йому заробітну плату та здійснювало відрахування для пенсії, що підтверджує те, що в указаний період він працював на вказаному підприємстві. Також у даній відомості міститься інформація по спецстажу ОСОБА_3, згідно якої позивачу на підприємстві код 32270533 (ДП «Артемвугілля») нараховувався спецстаж з 10.03.2010 р. по 30.11.2014р., Наказ № 51ОТ від 16.10.2007 (а.с.52-55).
Відповідно до пункту п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року за № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно копії наказу № 51ОТ від 16.10.2007р. ДП «Артемвугілля», мовою оригінала «наименование професии (должности) электрослесарь подземный - льготы и компенсации: сокращенная рабочая неделя, льготное пенсионное обеспечение (25 лет стажа - выход на пенсию не зависимо от возраста), список №1; допольнительный отпуск и др.» (а.с.58-70).
У відповідності до п. 53 рішення Європейського суду з прав людини справа «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10), рішення набуло статусу остаточного від 26 вересня 2014 року, суд повторює, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (див. серед багатьох інших джерел рішення у справі «Колишній Король Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, п.п. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).
Так, записом у трудовій книжці позивача, та довідкою індивідуальних відомостей про застраховану особу ПФУ ОСОБА_3, наказами, переліком пільгових посад ДП «Артемвугілля, підтверджується, що період роботи, який не зарахований відповідачем до пільгового стажу, позивач працювала за професією, яка віднесена до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, і такий дає позивачеві право на пенсію на пільгових умовах, а отже відповідач безпідставно порушує права позивача не пенсійне забезпечення.
Таким чином, з огляду на викладене дії відповідача та прийняті ним рішення є протиправними та такими, що завдають шкоди законним правам та інтересам позивача, у тому числі й право на пенсійне забезпечення, що потребує судового захисту.
П. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач надав до позову документи, що в повному обсязі доводять обґрунтованість позовних вимог, проте відповідач не надав жодного доказу та не навів жодних обґрунтованих доводів на їх спростування. Неможливість проведення відповідачем перевірки щодо підтвердження пільгового стажу роботи позивача, не може бути підставою для не зарахування спірного періоду його роботи до пільгового стажу.
За таких обставин відповідач неправомірно не зарахував позивачу стаж роботи з 14.05.1990р. по 31.03.1995р. (посада підземний електрослюсар) на шахті "Кочегарка" ДП Артемвугілля та з 10.03.2010р. по 28.11.2014р. (посада підземний електрослюсар) на шахті "Кочегарка" ДП Артемвугілля, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року (надалі-також «Рекомендація R (80)2») під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду-тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин Рекомендація Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень-єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Іншими словами, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Після зарахування стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 14.05.1990р. по 31.03.1995р. (посада підземний електрослюсар) на шахті "Кочегарка" ДП Артемвугілля та з 10.03.2010р. по 28.11.2014р. (посада підземний електрослюсар) на шахті "Кочегарка" ДП Артемвугілля, буде розглянута заява про призначення пенсії і за результатами розгляду заяви буде прийняте певне рішення.
Таким чином, прийняття певного рішення в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями відповідача, втручання до яких з боку суду є неприпустимим, а тому позовна вимога щодо зобов'язання Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області призначити та виплатити пенсію - слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 241-243, 245, 250, 255 КАС України,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_3, до головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно винесення рішення від 28.11.2016р. щодо відмови в призначенні та виплаті пенсії за віком за Списком №1 ОСОБА_3.
Зобов'язати головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії ОСОБА_3 на пільгових умовах у період роботи на шахті «Кочегарка» ДП Артемвугілля: з 14.05.1990 р. по 31.03.1995р. (посада підземний електрослюсар); з 10.03.2010 р. по 28.11.2014 р. (посада підземний електрослюсар).
Зобов'язати головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_3 від 19.08.2016 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням періоду роботи на шахті «Кочегарка» ДП Артемвугілля: з 14.05.1990 р. по 31.03.1995р. (посада підземний електрослюсар); з 10.03.2010 р. по 28.11.2014 р. (посада підземний електрослюсар).
В задоволені іншої частини позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до або через відповідні суди, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 02 квітня 2018 року.
Суддя: