
Справа № 180/1668/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2018 р.
Марганецький міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Нанічкіної Н.М.,
з секретарем судового засідання - Ганоченко Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Марганецької міської ради, третя особа: Марганецька міська рада Дніпропетровської області, про визнання рішення незаконним, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач ФОП ОСОБА_1 звернуся до суду з позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області від 22 червня 2016 року № 354 «Про затвердження карток адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг»; визнати незаконною відмову у наданні йому, ФОП ОСОБА_1, дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, оформлену відповіддю заступника міського голови Маргацької О.М. від 08 червня 2017 року № 34/17, та зобов'язати виконавчий комітет Марганецької міської ради Дніпропетровської області винести на розгляд Марганецької міської ради заяву ФОП ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, подану через ЦНАП Марганецької міської ради 13 квітня 2017 року.
В позові викладено наступні обставини: 10 квітня 2017 року рекомендованим листом до Центру надання адміністративних послуг м.Марганця фізична особа-підпримець ОСОБА_1 направив заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0098 га, яка розташована в АДРЕСА_1, для обслуговування торгового павільйону (для комерційної діяльності - роздрібна торгівля та комерційних послуг). До заяви він додав документи: копію свідоцтва про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_1, схему розміщення земельної ділянки на топографічному плані міста Марганця, копію паспорту, копію довідки про присвоєння індивідуального податкового номеру.
08 червня 2017 року за вихідним № 34/17 заступником міського голови Маргацькою О.М. надано відповідь на заяву, в якій зазначено, що ним подано неповний пакет документів, і що рішенням Марганецької міської ради від 22 червня 2016 року № 354 «Про затвердження інформаційних карток адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг» встановлено вичерпний перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, в зв'язку з чим його заява не буде внесена на розгляд сесії Марганецької міської ради. 21 серпня 2017 року він звернувся до Центру надання адміністративних послуг із заявою про надання вищевказаного рішення для ознайомлення, проте, до теперішнього часу відповіді не отримав. Зазначене рішення впливає на його права та обов'язки, оскільки відповідач всупереч положенням ст.123 ЗК України вимагає він нього надання додаткових документів, надання яких не передбачено законом.
Відповідач позов не визнав, надав заперечення, в якому зазначив, що дійсно, рішенням виконавчого комітету Марганецької міської ради № 354 від 22 червня 2016 року затверджено інформаційні картки адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг. Разом з тим, рішенням виконавчого комітету Марганецької міської ради № 351 від 23 серпня 2017 року «Про затвердження переліку адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг міста Марганця та інформаційних, технологічних карток до них» рішення № 354 від 22 червня 2016 року визнано таким, що втратило чинність. Отже, у справі фактично відсутній предмет спору в частині позовних вимог щодо скасування рішення № 354 від 22 червня 2016 року.
Крім того, до компетенції виконавчого комітету Марганецької міської ради не віднесено розгляд заяв громадян, підприємств, установ та організацій щодо врегулювання земельних відносин, тому вимога позивача зобов'язати виконавчий комітет розглянути його заяву не підлягає задоволенню.
Також, рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25 березня 2015 року у справі № 904/288/15 ФОП ОСОБА_1 зобов'язано звільнити земельну ділянку, яка знаходиться в АДРЕСА_1. На даний час вказану земельну ділянку так і не повернуто у розпорядження територіальної громади м.Марганця.
23 лютого 2018 року ФОП ОСОБА_1 надав уточнений адміністративний позов, в якому просив визнати протиправним рішення виконкому Марганецької міської ради № 354 від 22 червня 2017 року; визнати протиправною відмову ФОП ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, оформлену відповіддю заступника міського голови Маргацькою О.М. від 08 червня 2017 року № 34/17, та зобов'язати виконавчий комітет Марганецької міської ради Дніпропетровської області винести на розгляд Марганецької міської ради Дніпропетровської області заяву ФОП ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, поданої через ЦНАП Марганецької міської ради 13 квітня 2017 року, стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.
Відзив на уточнену позовну заяву відповідачем не надано.
Заяви, клопотання учасників справи.
Ухвалою Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 15.02.2018 року задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, -Марганецьку міську раду Дніпропетровської області.
Пояснення третьої особи до суду не надходили.
Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 13 березня 2018 року постановлено розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Щодо додержання правил підсудності.
Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15 грудня 2017 року.
Мотивувальна частина рішення.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України
Стаття 77 КАС України передбачає обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жоден доказ не має для суду наперед встановленої сили (ст.90 КАС).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець (а.с.5).
10 квітня 2017 року ФОП ОСОБА_1 направив до Центру надання адміністративних послуг м.Марганця рекомендованим листом заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди під торгівельним павільйоном, орієнтовною площею 0,0098 га, за адресою АДРЕСА_1 (а.с.6-7). Як зазначено позивачем в позові, до заяви про надання адміністративної послуги ним було додано: копію свідоцтва про держреєстрацію ФОП ОСОБА_1, схему розміщення земельної ділянки на топографічному плані міста Марганця, копію паспорту, копію довідки про присвоєння ІПН.
Листом № 34/17 від 08 червня 2017 року за підписом заступника міського голови Маргацької О.М. відмовлено у внесені на розгляд сесії Марганецької міської ради Дніпропетровської області заяви ФОП ОСОБА_1 про надання дозволу розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди, у зв'язку з тим, що ним надано неповний пакет документів (а.с.8). При цьому в листі зазначено, що для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди відповідно до рішення виконкому Марганецької міської ради від 22 червня 2016 року № 354 «Про затвердження інформаційних карток адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг», встановлено вичерпний перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги.
Суд, оглянувши рішення виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області (далі - виконком) від 22 червня 2016 року № 354 «Про затвердження інформаційних карток адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг» (а.с.41-88), встановив, що вказаним рішенням затверджено Інформаційні картки адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг міста Марганця, згідно додатків 1-78.
Додатком № 17 до рішення виконкому від 22 червня 2016 року № 354 є Інформаційна картка адміністративної послуги «Рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування (в тому числі на умовах оренди, суборенди, сервітуту, емфітевзису, суперфіції) або зміни цільового призначення земельної ділянки (а.с.50). Згідно даної Інформаційної картки підставою для одержання адміністративної послуги є заява, подана суб'єктом господарювання або громадянином, та документи до неї відповідно до чинного законодавства України та цієї інформаційної картки на отримання зазначеної адміністративної послуги.
Пункт 9 інформаційної картки містить вичерпний перелік необхідних документів, якими є:
- викопіювання з генерального плану міста, погоджене управлінням капітального будівництва архітектури, житлово-комунального господарства та комунального майна, та відповідними комунальними службами міста, які надають послуги з постачання води, тепла, електроенергії, природного газу, на якому вказане бажане місце розташування, її розмір та цільове призначення земельної ділянки;
- копії документів, які підтверджують право власності на нерухоме майно (у разі наявності на земельній ділянці нерухомого майна, яке підлягає обов'язковій реєстрації в органах юстиції, а також малих архітектурних форм (в тому числі тимчасових споруд), які не підлягають реєстрації в органах юстиції, крім того - для малих архітектурних форм (в тому числі тимчасових споруд) - паспорту прив'язки);
- копії установчих документів - для юридичних осіб, копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, копія паспорту та ідентифікаційного номеру - для громадян.
Підставою для відмови у наданні адміністративної послуги визначено: відсутність або невідповідність законодавству одного з документів, зазначених у пункті 9; невідповідність затверджені містобудівній документації та документації із землеустрою; інші підстави, зазначені у чинному законодавстві (п.13 картки).
Отже, ФОП ОСОБА_1 відмовлено у внесені на розгляд сесії Марганецької міської ради Дніпропетровської області заяви про надання дозволу розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди, у зв'язку з тим, що ним не надано копії документів, які підтверджують право власності на нерухоме майно (у разі наявності на земельній ділянці нерухомого майна), або документів щодо малих архітектурних форм (в тому числі тимчасових споруд), зокрема, паспорту прив'язки.
Земельні відносини в України регулюються Конституцією України, нормами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного Кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст.123 ЗК України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 3 ст.124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
За ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (абз.2 ч.2 ст.123 ЗК).
Отже, відповідачем незаконно включено до переліку документів, які подаються для отримання адміністративної послуги «Рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування (в тому числі на умовах оренди, суборенди, сервітуту, емфітевзису, суперфіції) або зміни цільового призначення земельної ділянки», копії документів, які підтверджують право власності на нерухоме майно (у разі наявності на земельній ділянці нерухомого майна), або документів по малих архітектурних формах (в тому числі тимчасових споруд), зокрема, паспорту прив'язки.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області від 22 червня 2016 року № 354 в частині включення до переліку документів для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди тих документів, подання яких безпосередньо заборонено ст.123 Земельного кодексу України, є незаконним та протиправним.
Як зазначає позивач у своєму запереченні, рішенням виконавчого комітету Марганецької міської ради № 351 від 23 серпня 2017 року «Про затвердження Переліку адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг міста Марганця та інформаційних, технологічних карток до них», рішення № 354 від 22 червня 2016 року визнано таким, що втратило чинність.
Однак, визнання оспорюваного рішення таким, що втратило чинність, не відновило порушене право ФОП ОСОБА_1 на розгляд Марганецькою міською радою Дніпропетровської області його заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, поданої через ЦНАП Марганецької міської ради 13 квітня 2017 року.
Суд не приймає доводи відповідача стосовно того, що ФОП ОСОБА_1 не виконав рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 25 березня 2015 року у справі № 904/288/15 і не звільнив земельну ділянку, яка знаходиться в АДРЕСА_1, оскільки це не є предметом розгляду даної справи і ніяким чином не стосується питання отримання позивачем адміністративної послуги.
Також, відповідач зазначає в запереченні, що до компетенції виконавчого комітету Марганецької міської ради не віднесено розгляд заяв громадян, підприємств, установ та організацій щодо врегулювання земельних відносин, і вважає це однією з підстав для відмови позивачу у задоволенні позовних вимог. Однак, ФОП ОСОБА_1 не просить зобов'язати виконавчий комітет Марганецької міської ради Дніпропетровської області розглянути його заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, а просить зобов'язати винести заяву на розгляд Марганецької міської ради, що входить до повноважень відповідача відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування» та Закону України «Про адміністративні послуги».
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-77, 79, 139, 143, 242, 244-246, 250, 293, п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Рішення виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області від 22 червня 2016 року № 354 «Про затвердження інформаційних карток адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг» в частині включення до переліку документів для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди тих документів, подання яких безпосередньо заборонено ст.123 Земельного кодексу України (додаток № 17 «Інформаційна картка адміністративної послуги», пункт 9), - визнати протиправним.
Визнати протиправною відмову фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, оформлену відповіддю заступника міського голови Маргацькою О.М. від 08 червня 2017 року № 34/17.
Зобов'язати виконавчий комітет Марганецької міської ради Дніпропетровської області винести на розгляд Марганецької міської ради Дніпропетровської області заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, поданої через Центр надання адміністративних послуг Марганецької міської ради Дніпропетровської області 13 квітня 2017 року.
Стягнути з виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 3200 (три тисячі двісті) гривень сплаченого судового збору.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Марганецький міський суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 30 березня 2018 року
Суддя: Н. М. Нанічкіна