
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/628/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Зазимко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) 30.01.2018 звернулась до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Чернігівське ОУПФ) та просить:
- визнати протиправними дій відповідача щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% при призначенні їй пенсії за віком;
- зобов'язати відповідача з 07.12.2017 призначити та виплачувати їй пенсію за віком із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що перебуває на обліку в Чернігівському ОУПФ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». 07.12.2017 звернулась до управління із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, у здійсненні вказаних дій їй було відмовлено з підстав недоцільності, оскільки переведення на зазначений вид пенсії, на переконання відповідача, призведе до зменшення її розміру. Вважає, що відповідач провів непризначення пенсії відповідно до вимог Закону № 1058-IV, а провів її осучаснення згідно Закону № 2148-VIII з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.
Ухвалою судді Баргаміної Н.М. від 07.02.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою судді Баргаміної Н.М. від 21.02.2018 вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
16.03.2018 на підставі розпорядження в.о. керівника апарату суду № 33, відповідно до пункту 5.2 Засад використання автоматизованої системи документообігу Чернігівського окружного адміністративного суду, призначено повторний автоматизований розподіл даної справи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Баргаміної Н.М., та протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана для розгляду судді Бородавкіній С.В.
Ухвалою судді Бородавкіної С.В. від 19.03.2018 прийнято справу до свого провадження та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, подав відзив на позов, в якому зазначив, що позивач не звертався із заявою про переведення на інший вид пенсії встановленого зразка, а рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії не приймалось. Вказує, що відповідно до звернення позивача є недоцільним його переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії, та застосувати коефіцієнт кратності страхового стажу 1,35%, адже з 01.10.2017 він становить 1%. Крім того, зазначає, що пенсія призначається тільки один раз, потім у особи виникає право на переведення з одного виду пенсії на інший.
Позивачем було надіслано на адресу суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що при зверненні до Чернігівського ОУПФ йому було відмовлено в наданні бланку заяви встановленого зразка про призначення/перерахунок пенсії, посилаючись на відсутність бланків, натомість було надано інший бланк заяви.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов слід задовольнити, враховуючи таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
07.12.2017 позивач звернулась до Чернігівського ОУПФ із заявою про призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 47).
Листом від 05.01.2018 за № 453/06 відповідач повідомив ОСОБА_1 про недоцільність обчислення пенсії за віком на загальних підставах, оскільки розмір пенсії, який отримує позивач, є вищим (а.с. 15).
Вважаючи вказану відмову протиправною, ОСОБА_1 звернулась до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Положеннями частини другої статті 40 Закону передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, який набув чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, який доповнено пунктами 4-3 - 4-7.
Відповідно до положень пункту 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Пунктом 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %
Частиною першою статті 25 Закону передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Суд зазначає, що приписи частини третьої статті 45 Закону регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид, тобто вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, у справі, яка розглядається, має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.
Так, як вже встановлено судом, позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а 07.12.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою при призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вперше.
Аналогічна правова позиція щодо призначення пенсії за іншим законом викладена в постанові Верховного суду України від 31.03.2015 у справі № 21-612а14.
З огляду на зазначене, положення абзацу першого пункту 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком позивачу при її призначенні, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач при обчисленні розміру для призначення ОСОБА_1 вперше пенсії за віком відповідно до норм Закону безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
В свою чергу, суд критично ставиться до посилань відповідача на те, що позивач не зверталась із заявою про переведення на інший вид пенсії встановленого зразка, оскільки нею було отримано та заповнено в приміщенні Чернігівського ОУПФ бланк, наданий посадовою особою відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% при призначенні позивачу пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язання відповідача з 07.12.2017 призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 має бути задоволений в повному обсязі.
У відповіді на відзив ОСОБА_1 містилося клопотання із проханням нестягувати з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України судові витрати, яке суд вважає таким, що за можливе задовольнити, оскільки відшкодування позивачу судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, є його правом.
Керуючись статтями 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (проспект Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40378209) щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% при призначенні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (проспект Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40378209) з 07.12.2017 призначити та виплачувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 02 квітня 2018 року.
Суддя С.В. Бородавкіна