
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 березня 2018 р. № 638/18882/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В.,
при секретарі судового засідання Пройдак С.М.
у присутності
представника відповідача Хари В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області (61072, м. Харків, вул. Тобольська,65) про зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позовні вимоги заявлені до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради нарахувати та виплатити позивачці допомогу на оплату житлово-комунальних послуг як внутрішньо переміщеній особі у сумі 884 грн. на місяць за період часу з 16.05.2017 року по 30.08.2017 року.
Ухвалою від 21.02.2018 року справу прийнято до розгляду та призначено до розгляду у спрощеному провадженні із викликом осіб.
Позивачка через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи без її участі, заявлений позов підтримала у повному обсязі, просила позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що відповідачем по справі безпідставно відмовлено позивачеві у нарахуванні та виплаті допомоги на оплату житлово-комунальних послуг як внутрішньо переміщеній особі.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, пославшись на те, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства у спосіб, визначений законом, а отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Судовим розглядом встановлено, що позивачка перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа у м. Кривому Розі Дніпропетровської області та їй було призначено грошову допомогу у складі сім'ї у період з 17.11.2016 року по 16.05.2017 року.
З 01.09.2016 р. вона є студенткою денної форми навчання Харківського національного університету їм. В.Н. Каразіна (а.с.2) та фактично проживає у м. Харкові за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 (а.с.4).
23.02.2017 року позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення в Шевченківському районі м. Харкова із заявою про взяття її на облік, як внутрішньо переміщеної особи та їй видана відповідна довідка від 23.02.2017 року № 6326021822.
24.02.2017 року позивачка знята з обліку як внутрішньо переміщена особа у м. Кривий Ріг та їй відповідно припинено виплату грошової допомоги з 01.03.2017 року.
За заявою позивачки від 30.08.2017 року (а.с. 42) на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат від 07.09.2017 року - а. с. 43 їй призначено адресну допомогу на період з 30.08.2017 по 27.02.2018 роки.
Перевіряючи оскаржувані рішення, дії відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року (далі - Закон) Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Згідно до ст. 1 Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до п. 1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» у ред.. чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок) внутрішньо переміщені особи мають право на щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно листів Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради від 13.06.2017 року № 01-13/5733 та від 27.06.2017 року № 01-01/6311 (а.с.49-50) судом встановлено, що позивачка знята з обліку як внутрішньо переміщена особа у м. Кривий Ріг з 24.02.2017 року. За час перебування на обліку у зазначеному населеному пункті вона отримувала допомогу як дитина до 18 років у розмірі 884 грн. у періоди: з 01.03.2015 року по 12.05.2015 року ( доплата до кінця шестимісячного періоду при зміні фактичного місяця проживання); з 13.05.2015 року по 12.11.2015 року; з 13.11.2015 року по 12.05.2016 року; з 16.05.2016 року по 15.11.2016 року; з 17.11.2016 року по 28.02.2017 року.
Відповідно до п. 3 Порядку ( у ред.. чинній на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) -884 грн. на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб -442 грн. на одну особу (члена сім'ї)
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Шевченківського району м.Харкова від 07.09.2018 року (а.с.43) позивачці здійснено перерахунок допомоги в межах терміну призначення у розмірі 442.00 грн. (період виплати з 01.01.2018 року по 27.02.2018 року).
Суд зазначає, що для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений заявник має подати до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї.
Отже, відповідно до вимог Порядку, внутрішньо переміщена особа набуває не тільки право на отримання грошової допомоги, а і обов'язок щодо вчинення певних дій (подання заяви, подання копій відповідних документів, повідомлення про наявність обставин, що впливають на призначення допомоги тощо) для отримання такої грошової допомоги.
Із долучених до матеріалів справи листів відповідача від 27.06.2017 року № 2461/09 (а.с. 51) та від 18.07.2017 року № 982/05 (а.с. 52), направленим на адресу позивачки за фактичним місцем проживання у м. Харкові (АДРЕСА_1) встановлено, що вона запрошувалася до управління задля реалізації права на отримання грошової допомоги на наступний шестимісячний строк.
Проте, із досліджених в судовому засіданні витягів з веб-інтерфейсу програмного комплексу Центру надання соціальних послуг «Прозорий офіс» у Шевченківському районі м.Харкова та програми реєстрації електронної черги (а.с.54-56), встановлено, що з заявою про призначення грошової допомоги на наступні шість місяців після 16.05.2017 року позивачка не зверталася.
Доказів такого звернення позивачкою в судове засідання не надано, як не встановлено і судом в порядку, визначеному ст.9 КАС України.
Щодо чеку № 506 від 06.07.2017 року, як підстави підтвердження такого звернення, то суд зазначає, що із дослідженого в судовому засіданні роздруківки-витягу з "архиву записей по предварительной регистрации" (а.с.57) та доповідної записки фахівця відповідача, судом встановлено, що дійсно 06.07.2017 року о 15:05:15 здійснено реєстрацію послуги «перерахунок допомоги ВПО через зміни» про що виданий реєстраційний чек № 506; о 15:05:35 зареєстровану під цим номером особу викликано до відповідного фахівця та о 15:13:38 вказаний номер черги видалено через неявку клієнта.
Судом встановлено, що з відповідною заявою про подовження перерахунку допомоги на наступний період, позивачка звернулася до відповідача 30.08.2017 року, що підтверджується відповідною заявою (а.с.42) та роздруківкою з веб-інтерфейсу програмного комплексу Центру надання соціальних послуг «Прозорий офіс» у Шевченківському районі м.Харкова (а.с.56).
Відповідно рішенням Управління праці та соціального захисту населення Шевченківського району м.Харкова від 07.09.2018 року (а.с.44) позивачці подовжено виплату допомоги переміщеним особам з 30.08.2017 року по 27.02.2018 року у розмірі 884.00 грн.
Відповідно до ст. ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Оскільки судовим розглядом встановлено, що будь-яких заяв від позивачки в період з 16.05.2017 року по 30.08.2017 року щодо подовження виплати адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області не надходило, суд не знаходить підстав для виходу за межі позовних вимог та обтяження відповідача обов'язком здійснити нарахування грошової допомоги на оплату житлово-комунальних послуг позивачці як внутрішньо переміщеній особі за період з 16.05.2017 року по 30.08.2017 року.
Суд також зауважує, що відповідач по справі не є розпорядником коштів Державного бюджету з питання виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Вказані повноваження покладені на Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який відповідно до положення, затвердженого розпорядженням голови ОДА від 22.11.2016 року за № 535 забезпечує виплату адресної допомоги.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає вимоги позивача неналежним чином необґрунтованими, а отже, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 9, 11, 94, 159, 160 - 162, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
У повному обсязі рішення виготовлено 02.04.2018 року
Суддя Зоркіна Ю.В.