
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2018 р. Справа № 818/1812/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Гончаренко В.М.,
представника позивача - Грачова А.М.,
представника відповідача - Мачули А.А.,
представника третьої особи - Лаврика С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської товарної біржи "Сумиагропромбіржа" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Сумська регіональна філія ДП "Центр державного земельного кадастру" про визнання наказу протиправним,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сумська товарна біржа "Сумиагропромбіржа" (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якій просить визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 18.09.2017 року № 601 "Про затвердження рішення конкурсної комісії щодо відбору виконавця робіт із землеустрою, оцінки земель та визначеня виконавця земельних торгів на конкурсних засадах".
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що ГУ Держгеокадастру у Сумській області безпідставно, надало переваги єдиному учаснику конкурсу з відбору виконавця земельних торгів з продажу права оренди на 30 земельних ділянок, загальною площею 1175,6792 га., розташованих на території Краснопільського, Путивльського та Ямпільського районів Сумської області, що відбувся 08.09.2017 р., шляхом таємного проведення конкурсного відбору з єдиним учасником. Не було навіть недопущених до конкурсу учасників, бо позивач і інші суб'єкти господарювання не знали і не могли знати про наміри відповідача провести цей конкурс. Таким чином, відповідач вважає, що наказ від 18.09.2017р. № 601 "Про затвердження рішення конкурсної комісії щодо відбору виконавця робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурсних засадах" є протиправним.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що оголошення щодо проведення конкурсу з відбору виконавця земельних торгів з продажу права оренди на 30 земельних ділянок загальною площею 1175.6792 га. розташованих на території Краснопільського, Путивльського та Ямпільського районів Сумської області було розміщено на сайті Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (http://sumska.land.qov.ua). На розгляд конкурсної комісії надійшли пропозиції від одного учасника - Сумської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру". Конкурс з відбору виконавців земельних торгів відбувся 08.09.2017 року, за результатами якого складено протокол конкурсної комісії від 08.09.2017 № 15 із зазначенням учасників, що подали пропозиції, критеріями оцінки, кількістю балів та визначеним переможцем, який було затверджено наказом від 18.09.2017 року № 601. Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області при проведенні конкурсу з відбору виконавця робіт із землеустрою, оцінки земель та визнання земельних торгів на конкурентних засадах з продажу права оренди на земельні ділянки зазначені у позовній заяві діяло відповідно до чинного законодавства (а.с. 29-30).
Протокольною ухвалою суду від 18.12.2017 було залучено в якості третьої особи Сумську регіональну філію ДП "Центр державного земельного кадастру". В судовому засіданні представник третьої особи проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в задоволенні, зазначивши, що про конкурс з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів з продажу прав оренди 30 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1175,6792 га, які розташовані на території Краснопільського, Путивльського та Ямпільського районів Сумської області, який був оголошений Головним управлінням Держземагентства у Сумській області, філія дізналася з відповідної Інформації від 18.08.2017, в результаті чергового моніторингу офіційного сайту Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. З метою участі в конкурсі, керуючись виключно умовами конкурсу, Сумською регіональною філією було своєчасно (31.08.2017 року) подано конкурсну пропозицію та відповідний пакет підтвердних документів. Конкурс з відбору виконавців відбувся 08.09.2017 року. Листом № 24-18-0.6-11313/2-17 від 19.09.2017 «Про результати конкурсу» відповідач повідомив, що за результатами загальної оцінки конкурсної пропозиції (протокол засідання конкурсної комісії від 08.09.2017 №15, затверджений наказом Головного управління від 18.09.2017 № 601) переможцем конкурсу оголошено Сумську регіональну філію державного підприємства «Центр державного земельного кадастру». Таким чином третя особа вважає, що оприлюднення Інформації про проведення конкурсу з відбору виконавців земельних торгів Відповідач здійснив належним чином з дотриманням Порядку визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, а умови для участі в конкурсі були прозорими та рівними для будь-якого учасника, при цьому доводи позивача щодо надання відповідачем переваги одному із учасників є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності (а.с. 79-81).
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 08.09.2017 року відбувся конкурс з відбору виконавця земельних торгів з продажу права оренди на 30 земельних ділянок загальною площею 1175,6792 га, розташованих на території Краснопільського, Путивльського та Ямпільського районів Сумської області.
За результатами проведеного конкурсу складено протокол від 08.09.2017 року № 5 засідання конкурсної комісії з відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, який затверджено наказом від 18.09.2017 року № 601 «Про затвердження рішення конкурсної комісії щодо відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах» (а.с. 12-13)
В подальшому, Сумська товарна біржа "Сумиагропромбіржа" звернулася із заявою від 04.10.2017 року № 335 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на отримання публічної інформації щодо проведення конкурсу з відбору виконавця земельних торгів з продажу права оренди на 30 земельних ділянок загальною площею 1175,6792 га, розташованих на території Краснопільського, Путивльського та Ямпільського районів Сумської області.
Листом від 10.10.2017 року № 0-18-0.10-12074/2-17 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надало відповідь позивачу, в якій зазначено, що оголошення щодо проведення конкурсу з відбору виконавця земельних торгів з продажу права оренди на 30 земельних ділянок загальною площею 1175,6792 га, розташованих на території Краснопільського, Путивльського та Ямпільського районів Сумської області було розміщено на сайті Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. Конкурс з відбору виконавців земельних торгів відбувся 08.09.2017 року. Разом з відповіддю позивачу було надано протокол засідання конкурсної комісії від 08.09.2017 № 15 із зазначенням учасників, що подали пропозиції, критеріями оцінки, кількістю балів та визначеним переможцем, та наказ від 18.09.2017 № 601 «Про затвердження рішення конкурсної комісії щодо відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах» (а.с. 7).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 3 ст. 135 Земельного кодексу України передбачено, що організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Відповідно до ст. 122, 124, 127, 134, 135, 136, 137 Земельного кодексу України з метою забезпечення проведення земельних торгів, керуючись Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, затвердженим наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 року № 6, наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 23.11.2016 року № 220 затверджено Порядок визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (а.с. 39-48).
Відповідно до п. 1.1 Порядку визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - Порядок), цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах, що застосовується організатором земельних торгів у процесі підготовки лотів до продажу права на оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населеного пункту).
Пунктом 1.3 Порядку встановлено, що конкурсний відбір виконавців здійснюється конкурсною комісією (далі - комісія), утвореною організатором земельних торгів.
Комісія утворюється у складі п'яти осіб, з числа яких призначається голова
комісії та секретар.
Згідно п. 1.4 Порядку основними завданнями комісії є:
- погодження інформації (в подальшому оголошення) щодо умов проведення конкурсу, яка розміщується на сайті Головного управління;
- розгляд конкурсної документації та визначення переможця;
- складання протоколів про результати проведення конкурсу;
- визнання конкурсу таким, що не відбувся.
В силу положень п. 2.2 Порядку оголошення про проведення конкурсу не пізніше ніж за 15 календарних днів до останнього дня прийняття конкурсної документації розміщується організатором на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Сумській області - організатора земельних торгів. Прийняття заяв припиняється за три робочих дні до дати проведення конкурсу.
З матеріалів справи судом встановлено, що інформацію про проведення конкурсу з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів з продажу права оренди 30 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1175,6792 га, розташованих на території Краснопільського, Путивльського та Ямпільського районів Сумської області було розміщено на сайті Головного управління Держгеокадастру у Сумській області 19.08.2017 року о 08:24 год., що також підтверджується копією веб-сторінки (а.с. 145).
При цьому, суд зазначає, що на виконання ухвали суду від 05.03.2018 року про витребування доказів, Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру надано лист від 23.02.2018 року № 9-28-0.252233/2-18 "Про надання інформації", в якому також зазначено, що інформація щодо проведення вищезазначеного конкурсу була опублікована офіційному веб-сайті Головного управління 19.08.2017 року о 8:24 год. та вилучена з веб-сайту після проведення конкурсу, який відбувся 08.09.2017 року, через втрату її актуальності на підставі п. 2.2 розділу ІІ Порядку. Дату видалення оголошення вказати немає можливості, оскільки технічно не передбачено збереження лог-файлів протягом значного періоду часу (а.с. 131-132).
Відповідно до ст. 75 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що відповідачем підтверджено факт оприлюднення інформації про проведення конкурсу з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів, відповідно до вимог Порядку, та те, що доведених й обгрунтованих підстав для визнання протиправним наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 18.09.2017 року № 601 "Про затвердження рішення конкурсної комісії щодо відбору виконавця робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурсних засадах" у судовому засіданні не встановлено, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Сумської товарної біржи "Сумиагропромбіржа".
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Сумської товарної біржи "Сумиагропромбіржа" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Сумська регіональна філія ДП "Центр державного земельного кадастру" про визнання протиправним наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 18.09.2017 року № 601 "Про затвердження рішення конкурсної комісії щодо відбору виконавця робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурсних засадах" - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02.04.2018 року.
Суддя В.О. Павлічек