Рішення № 73099772, 27.03.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
816/290/18
Номер документу
73099772
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/290/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Квіта В.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

30.01.2018 ОСОБА_3 (надалі - ОСОБА_3. позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області (надалі - РСЦ МВС в Полтавській області, відповідач), з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.131-132) просить:

- визнати протиправним та скасувати Висновок службової перевірки від 15.01.2018, затверджений заступником начальника Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області Новіковим О.О., в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, двигун НОМЕР_8 та доручення працівникам Територіального сервісного центру №5342 РСЦ МВС в Полтавській області провести зняття з обліку у зв'язку зі скасуванням реєстрації транспортного засобу марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, двигун НОМЕР_8,;

- зобов'язати РСЦ МВС в Полтавській області поновити реєстрацію транспортного засобу марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, двигун НОМЕР_8, за ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_2)

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є власником транспортного засобу марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_3 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_9, який був придбаний 30.11.2017 у ПП "Еліт "Фешен Клаб". З листа начальника Територіального сервісного центра МВС №5342 від 29.12.2017 позивачу стало відомо про скасування державної реєстрації вказаного автомобіля на підставі пункту 40 Постанови КМУ від 07.09.1998 №1388. Позивач вважає, що Висновок службової перевірки від 15.01.2018 є протиправним, оскільки факт підроблення документів повинен бути доведений поза розумним сумнівом відповідними належними доказами в процесі кримінального провадження, а сервісні центри МВС є лише органами державної реєстрації та не наділені повноваженнями перевіряти дійсність чи фіктивність будь-яких, в т. ч. митних документів.

Відповідач надав до суду відзив (заперечення на уточнену позовну заяву), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що 20.12.2017 надійшов лист прокуратури Волинської області яким проінформовано про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42016030000000201 від 07.09.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.205, ч.4 ст.190, ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 та ч.4 ст.358 Кримінального кодексу України. Встановлено, що здійснено ввезення, розмитнення та державну реєстрацію у сервісних центрах МВС ряду транспортних засобів, в тому числі і транспортного засобу, що належить позивачу, які не відповідають стандарту рівня екологічності "Євро 4", а фактично відповідають стандарту "Євро 3", що підтверджується письмовими повідомленнями офіційного дилера ДАФ в Україні ТОВ "Мацко Трак Сервіс" та висновками судової автотоварознавчої експертизи, проведеної Волинським відділенням Львівського НДСІ. Відповідач вважає, що згаданий автомобіль був ввезений на митну територію України та зареєстрований всупереч положенням частини другої статті 2 Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів", а саме вимоги з 01.01.2014 року щодо відповідності транспортного засобу екологічним нормам не нижче рівня екологічності "Євро 4". У зв'язку з наведеним у відповідності до пункту 40 Постанови КМУ від 07.09.1998 №1388, скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_3, який належить позивачу. Відповідач вважає, що оскаржуваний висновок складено у відповідності до вимог законодавства та правомірно прийнято рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_3 (а.с.142-144).

У відповіді на відзив (а.с.157-141) представник позивача вказує на те, що старшим слідчим СВ прокуратури Волинської області винесено постанову про зупинення досудового розслідування №42016030000000201 від 07.09.2016 на підставі п.3 ч.1 статті 280 КПК України, у зв'язку з виконанням дій в межах міжнародного співробітництва. Наголошує, що рішення за результатом розгляду кримінального провадження №42016030000000201 від 07.09.2016 по суті, в якому встановлено факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований спірний транспортний засіб, не приймалося.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, наполягала на відмові у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у відзиві.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником транспортного засобу - автомобіля марки марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_3, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_9 (а.с.15-16). Як вбачається з цього свідоцтва, перша державна реєстрація цього транспортного засобу була здійснена 23.02.2016 року. Перереєстрацію транспортного засобу на позивача було здійснено ТСЦ 5342.

Даний транспортний засіб позивач придбав 30.11.2017 у ПП "Еліт "Фешен Клаб" (в особі продавця - ОСОБА_6), про що свідчить договір купівлі-продажу транспортного засобу №5342/2017/729909 (а.с.14).

Перша реєстрація даного транспортного засобу була здійснена ТСЦ 5342 23.02.2016 за ПП "Еліт "Фешен Клаб" на підставі поданої ним заяви (а.с.92), який придбав цей транспортний засіб в ПП "Авто тайм", відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу №133/02/16 (а.с.17-18).

Зазначений транспортний був ввезений на митну територію України з-за кордону ПП "Авто тайм" та був розмитнений, про що свідчить митна декларація №204050001/2015/024908 (а.с.148).

Крім того, іншими документами, які були підставою для реєстрації даного автомобіля є сертифікат відповідності НОМЕР_10, виданий ТОВ Рівнестандарт, з якого слідує, що тягач сідельний DAF XF 480, б/к, ід.НОМЕР_1, відповідає обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, у тому числі "Євро-4"; акт Рівненської митниці про проведення фізичного огляду товарів та інших предметів від 24.12.2014 (а.с.149-152).

З листа-повідомлення ТСЦ 5342 від 29.12.2017 року №7830 (а.с.19) позивач дізнався, що згідно пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388, скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_3. В якості підстави зазначено, що посадовими особами Волинської митниці ДФС всупереч Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів" здійснювалась протиправна діяльність щодо ввезення, на підставі завідома підроблених документів, на територію України вживаних транспортних засобів іноземного виробництва, із зазначенням рівня екологічності Євро 4, хоча фактично ввезені автомобілі відповідають рівню Євро 3.

З висновку РСЦ МВС в Полтавській області від 15.01.2018 (а.с.38-41) службової перевірки за листом Прокуратури Волинської області щодо порушень при проведені державної реєстрації транспортних засобів: DAF XF 95.430, шасі НОМЕР_11, номерний знак НОМЕР_4, DAF XF 95.480, шасі НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_3, в частині недотримання вимог Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів" №5177 від 06.07.2012, слідує:

- 13.12.2017 на адресу РСЦ МВС в Полтавській області (вх.№4380 від 20.12.2017) від Прокуратури Волинської області, надійшов лист (а.с.51-53) про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42016030000000201 від 07.09.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 205, ч.4 ст. 190, ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 366 та ч.4 ст. 358 КК України. В ході досудового розслідування встановлено, що всупереч Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів" ввезені та розмитнені на підставі завідомо підроблених документів, на територію України вживаних легкових та вантажних транспортних засобів різних моделей іноземного виробництва, із зазначеним рівнем екологічності стандарту "Євро 4", хоча фактично ввезені автомобілі відповідають рівню "Євро 3", та інших неправдивих відомостей про технічні характеристики автомобілів. Так в ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ Рівнестандарт" незаконно видано ряд сертифікатів відповідності на транспортні засоби, які в подальшому подавались до регіональних сервісних центрів для первинної реєстрації. Поряд з цим, встановлено, що ввезення, розмитнення та першу реєстрацію зазначених транспортних засобів, які не відповідають стандарту рівня екологічності "Євро 4", а фактично відповідають стандарту "Євро 3", що підтверджується письмовими повідомленнями офіційного дилера DAF в Україні ТОВ "Мацко Трак Сервіс" (вих. №1312-1701 від 13.12.2017) та висновками судової автотоварознавчої експертизи № 9335 від 11.01.2018 та №9336 від 12.01.2018, проведеної Волинським відділенням Львівського НДСІ, здійснено в територіальному сервісному центрі №5342 РСЦ МВС в Полтавській області.

- при перевірці транспортного засобу згідно підсистеми НАІС Єдиного державного реєстру МВС України (а.с.42) встановлено, що в територіальному сервісному центрі № 5342 РСЦ МВС в Полтавській області 30.11.2017 проведено перереєстрацію по договору купівлі продажу на ім'я громадянина ОСОБА_3 - вантажний автомобіль марки DAF XF 95.480, 2004 року випуску, шасі № НОМЕР_1, двигун № НОМЕР_6, (первинна реєстрація в Україні проводилась 23.02.2016 в ТСЦ № 0744 РСЦ МВС у Волинській області на юридичну особу ПП "Авто Тайм") на підставі підроблених документів, а саме сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження завершеного колісного транспортного засобу, виданих ТОВ "Рівнестандарт" №UAl.193.0080938-15 №UAl.193.0107485-15, зі вказаним позначенням рівня екологічної норми "Євро-4" коли в той час, відповідно висновку судової автотоварознавчої експертизи №9335 від 11.01.2018 та №9336 від 12.01.2018 (а.с.43-45), проведеної Волинським відділенням Львівського НДСІ і письмовими повідомленнями офіційного дилера DAF в Україні ТОВ "Мацко Трак Сервіс" (вих. №1312-1701 від 13.12.2017) (а.с.46), вказаний транспортний засіб фактично відповідають вимогам стандарту рівня екологічності стандарту "Євро 3", який завезений на митну територію України в 2015 році, а згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобі" щодо колісних транспортних засобів" від 06.07.2012 №5177: пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701 20, 8702, 8703, 8704 та 8705 згідно з УКТ ЗЕД, як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам з 1 січня 2014 року не нижче рівня Євро-4.

Вказаний Висновок затверджений заступником начальника Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області Новіковим О.О. - 15.01.2018.

В пункті 2 Висновку від 15.01.2018 зазначено, що службовою перевіркою факти порушень, виявлені Прокуратурою Волинської області в межах кримінального провадження №42016030000000201 знайшли своє підтвердження.

Пунктами 3, 4 Висновку від 15.01.2018 визначено, що працівникам ТСЦ 5342 РСЦ МВС в Полтавській області провести зняття з обліку у зв'язку із скасуванням реєстрації транспортного засобу DAF XF 95.480, 2004 року випуску, шасі НОМЕР_1, двигун НОМЕР_6; копії матеріалів направити до ТСЦ №5342 РСЦ МВС в Полтавській області для скасування реєстраційних дій по автомобілю марки DAF XF 95.480, 2004 року випуску, шасі НОМЕР_1, двигун НОМЕР_6.

Не погоджуючись із Висновком службової перевірки від 15.01.2018 позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

При здійсненні реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку тощо, працівники сервісних центрів МВС України керуються Законом України "Про дорожній рух", "Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 та наказом МВС України "Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них" від 11.08.2010 року №379.

Згідно статті 1 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (далі -Закон №3353-ХІІ), закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).

Статтею 30 Закону №3353-ХІІ передбачено, що конструкція транспортних засобів повинна відповідати вимогам сучасних правил, нормативів і стандартів, встановленим рівням викидів забруднюючих речовин в атмосферу, а нормативно-технічна документація має бути узгоджена з відповідними уповноваженими державними органами. Перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми.

Згідно статті 31 Закону №3353-ХІІ, транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ГЮН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року було затверджено "Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (далі - Порядок №1388), згідно пункту 1 якого визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Пунктом 8 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби; інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.

У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно- телекомунікаційних систем органам МВС.

Згідно пункту 10 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів країни, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання ввезення на митну територію України та проведення першої реєстрації ввезених або виготовлених в Україні транспортних засобів, а також поетапного запровадження в Україні міжнародних екологічних вимог до транспортних засобів, є Закон України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів" №2739-IV від 06.07.2005 року (далі - Закон України №2739-IV).

Частиною другою статті 2 Закону України №2739-IV встановлено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701 20, 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам:

не нижче рівня «ЄВРО-3» - з 1 січня 2013 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня «ЄВРО-3» як обов'язкових;

не нижче рівня «ЄВРО-4» - з 1 січня 2014 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня «ЄВРО-4» як обов'язкових;

не нижче рівня «ЄВРО-5» - з 1 січня 2016 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2015 року включно;

не нижче рівня «ЄВРО-6» - з 1 січня 2018 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2017 року включно.

За правилами статті 3 Закону України №2739-IV, документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб («ЄВРО-2» - «ЄВРО-6» або іншому рівню). Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Частиною першою статті 34 Закону України №3353-XII встановлено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України (частина четверта статті 34 Закону України №3353-XII).

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів (частина дев'ята статті 34 Закону України №3353-XII).

При проведені службової перевірки за листом Прокуратури Волинської області, відповідачем взято до уваги висновок №9336 від 12.01.2018 судової автотоварознавчої експертизи по кримінальному провадженні №42016030000000201 від 07.09.2016, проведеної Волинським відділенням Львівського НДСІ (а.с.43-45).

У вказаному висновку зазначено, що транспортний засіб DAF XF 95.480, номер кузова НОМЕР_1, при його випуску в експлуатацію відповідним заводом-виробником, відповідав нормам екологічного класу Євро-3.

Крім того, взято до уваги лист від 13.12.2017 вих. №1312-1701 офіційного дилера DAF в Україні ТОВ "Мацко Трак Сервіс" у якому зазначено, що транспортний засіб із VIN-кодом НОМЕР_1, 2004 року випуску, марка та тип транспортного засобу FX95-FT FX95; екологічний стандарт Євро-3; номер двигуна НОМЕР_6, потужність двигуна 480hp/355 kw (а.с.46).

Отже, вказані документи свідчать, що транспортний засіб марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, двигун НОМЕР_8 відповідає екологічним нормам Євро-3.

Відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку №1388, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Посилаючись на дану норму, позивач вказує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) ТЗ можлива у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому, ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами, тобто судовим рішенням за результатами розгляду кримінальної справи.

Проте, суд не погоджується з такими доводами позивача та зазначає, що абзац третій пункту 40 Порядку №1388 чітко визначає наступний алгоритм дій: виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих) за фіктивними чи підробленими документами скасування державної реєстрації (перереєстрації) передача усіх відповідних документів до відповідного органу досудового розслідування.

Тобто, встановивши факт реєстрації ТЗ за підробленими документами, реєстраційний орган має усі правові підстави для скасування державної реєстрації ТЗ, з правом подальшого надіслання таких документів до правоохоронних органів.

Отже, суд вважає, що відповідач, враховуючи висновок №9336 від 12.01.2018 судової автотоварознавчої експертизи по кримінальному провадженні №42016030000000201 від 07.09.2016, лист від 13.12.2017 вих. №1312-1701 офіційного дилера DAF в Україні ТОВ "Мацко Трак Сервіс", а також лист старшого слідчого прокуратури Волинської області Бурка О. за вих. №17-2226вих.17 про те, що слідчим відділом прокуратури області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42016030000000201 від 07.09.2016 року, яким встановлено, що згаданий сертифікат відповідності виданий з порушенням вимог сертифікації, правомірно виніс висновок про скасування державної реєстрації цього транспортного засобу, оскільки мав у наявності належні підтверджуючі докази, що свідчать про підробку документів та які надані уповноваженими організаціями.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що скасовуючи державну реєстрацію транспортного засобу - автомобіля марки марки DAF модель XF 95.480, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, двигун НОМЕР_8 відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відтак, не підлягає до задоволення також і похідна позовна вимога щодо зобов'язання відповідача поновити державну реєстрацію вказаного автомобіля за позивачем, а тому суд відмовляє у задоволенні позову повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В :

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області (вул. Європейська, 164, м. Полтава, Полтавська область, 36008) про визнання протиправним та скасування рішення повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02.04.2018.

Головуючий суддя Г.В. Костенко