
Справа № 815/574/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №139532-13 від 30.06.2017 року.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу відповіді на відзив.
Позивач в судове засідання не з’явився, був повідомлений про розгляд справи. Позов та відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що PORSHE CAYENNE, 2013 року випуску, який належить позивачу не є об’єктом оподаткування транспортним податком відповідно до п. п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, оскільки його вартість менша за 375 розмірів мінімальної заробітної плати, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким позивачу нарахований транспортний податок, є незаконним та підлягає скасуванню.
Відповідач в судове засідання не з’явився, був повідомлений про розгляд справи. Згідно відзиву на позовну заяву (аркуші справи 24-25), відповідач позов не визнає, оскільки позивачу належить автомобіль PORSHE CAYENNE, 2013 року випуску, ВН 0333 ЕТ, об’ємом двигуна 2967, який є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.
Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є власником автомобіля PORSHE CAYENNE, 2013 року випуску, ВН 0333 ЕТ, об’ємом двигуна 2967, дата першої реєстрації транспортного засобу – 30.08.2013 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу СХО 846179 (аркуш справи 15).
ГУ ДФС в Одеській області 30.06.2017 року винесено податкове повідомлення-рішення №139532-13, яким позивачу визначена сума грошового зобов’язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25000 грн. (аркуш справи 11).
Крім того, враховуючи не сплату податкового зобов’язання позивачем в добровільному порядку, ГУ ДФС в Одеській області 28.12.2017 року направлена позивачу податкова вимога №45966-17 (аркуш справи 13).
Суд не погоджується з правомірністю нарахування позивачу податкових зобов’язань за транспортним податком з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25000 грн., з огляду на наступне.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення ст. 267 Податкового кодексу України в новій редакції введений новий податок – транспортний податок.
З 1 січня 2017 року набрали чинності зміни до ст. 267 Податкового кодексу України внесені Законом України № 1791-VIII від 20.12.2016 року, відповідно до яких об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального;
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до п. п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 та ст. 265 Податкового кодексу України транспортний податок у складі податку на майно віднесений до місцевих податків.
Згідно із п. п. 267.1.1 п. 267.1, п. п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Отже, об’єктом оподаткування транспортним податком з 01.01.2017 року є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1200000 грн. (3200 грн. х 375 = 1200000 грн.) та з року випуску яких минуло не більше п’яти років.
Відповідно до п. 2, 3, 13, 14 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», затвердженої 18 лютого 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №66, п. 3 «Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів», затвердженого 10 квітня 2013 року постановою Кабінету Міністрів України №403, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою Сср= Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу.
Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об’єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна та тип пального.
Згідно із положенням п. п. 267.6.1, 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об’єкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Таким чином, податковий орган має визначити об’єкт оподаткування транспортним податком, обчислити його суму та направити фізичній особі податкове повідомлення-рішення про сплату податку.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, ГУ ДФС в Одеській області не надано до суду доказів, які б свідчили про встановлення відповідачем середньоринкової вартості автомобіля, який належить позивачу, самостійно або шляхом отримання від Мінекономрозвитку такої інформації, не надано доказів, які свідчать про перевищення станом на 01.01.2017 року середньоринкової вартості зазначеним автомобілем 375 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто не доведена правомірність свого рішення, хоча суд пропонував при відкритті провадження у справі надати такі докази.
За даними офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку середньоринкова вартість автомобіля PORSHE CAYENNE, 2013 року випуску з об’ємом двигуна 3.0, дизель становить 856692,53 грн. (аркуш справи 20), а в переліку автомобілів, середньоринкова вартість яких перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2017 року зазначений PORSHE CAYENNE, з об’ємом двигуна 3.0, дизель тільки до двох років.
При цьому, відповідачем не надано до суду доказів, які б спростовували зазначену інформацію.
Таким чином, автомобіль марки PORSHE CAYENNE, який належить позивачу, не є об’єктом оподаткування транспортним податком, оскільки його вартість є меншим за встановлений критерій в понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто, у розмірі 1200000 грн.
Враховуючи зазначені обставини, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №139532-13 від 30.06.2017 року про визначення ОСОБА_1 податкового зобов’язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. за 2017 рік є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 65000, код ІНН НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №139532-13 від 30.06.2017 року - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №139532-13 від 30.06.2017 року.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 295 КАС України, учасник справи, якому повний текст рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Апеляційна скарга подається відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ перехідних положень КАС України учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Л. І. Свида
.