Рішення № 73099595, 02.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
815/6915/17
Номер документу
73099595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/6915/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (3-й Чорноморський пров.,буд.17, м.Одеса, 65000) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС в Одеській області №0012324003, №0012334003, №0012344003 від 06.09.2017 року, скасування податкової вимоги про сплату боргу №20416-17 від 05.10.2017 року, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулась Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (3-й Чорноморський пров.,буд.17, м.Одеса, 65000) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС в Одеській області №0012324003, №0012334003, №0012344003 від 06.09.2017 року, скасування податкової вимоги про сплату боргу №20416-17 від 05.10.2017 року.

В судовому засіданні 28.03.2017 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач не порушував існуючий порядок використання РРО, а виявлені в ході перевірки товари, які не були оприбутковані позивачем, йому не належали. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, пославшись на встановлення порушень з боку позивача належними доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження їхніх актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

У період з 04.08.2017 року по 11.08.2017 року на підставі направлень на перевірку №1006 та №1007 від 03.08.2017 року, виданих ГУ ДФС в Одеській області, та згідно наказу ГУ ДФС в Одеській області за №3362 від 03.08.2017 року - головним державним ревізор - інспектором відділу ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області - ОСОБА_2 та головним державним ревізор - інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи само занятих осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області - ОСОБА_3, проведена фактична перевірка з питань додержання фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1. реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1 (далі по тексту - ФОП ОСОБА_1, або Скаржник) вимог, встановлених законодавством України, які є обов’язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального, а саме здійснено перевірку крамниці - кафе, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Торгова буд.26 та належить ФОП ОСОБА_1

За результатами перевірки ГУ ДФС в Одеській області складено Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб’єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов’язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального №446/15-32-40- 03/НОМЕР_1 від 14.08.2017 року (далі по тексту - Акт фактичної перевірки).

За результатами фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 встановлено такі порушення: - п. 12 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року за №265/95-ВР, а саме встановлено порушення ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, згідно додатків до Акту фактичної перевірки на загальну суму 20190,00 грн.; порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», а саме встановлено реалізацію алкогольних напоїв (горілки) за цінами нижче ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни; ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року за №481/95-ВР, а саме встановлено зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

ГУ ДФС в Одеській області на підставі висновків Акту фактичної перевірки №446/15-32- 40-03/НОМЕР_1 від 14.08.2017 року винесено податкові повідомлення-рішення: - податкове повідомлення-рішення за №0012324003 від 06.09.2017 року – застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штрафів) за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року за № 265/95-ВР, на суму 40380,00 (Сорок тисяч триста вісімдесят) гривень; податкове повідомлення-рішення за № НОМЕР_2 від 06.09.2017 року - застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штрафів) за порушення ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року за N 481/95-ВР, на суму 17 000,00 (Сімнадцять тисяч) гривень; податкове повідомлення-рішення за №0012344003 від 06.09.2017 року - застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штрафів) за порушення п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», на суму 10000,00 (Десять тисяч) гривень.

Позивач не погоджуючись з висновками Акту фактичної перевірки та винесеними на підставі даного акту податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) . санкцій подав до Державної фіскальної служби України скаргу на податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 06.09.2017 р. №0012324003, №0012344003, №0012334003.

За результатами розгляду скарги Державна фіскальна служба України податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 06.09.2017 року №0012324003, №0012344003, №0012334003 - залишила без змін, а скаргу - без задоволення.

Позивач не погоджується з висновками Акту фактичної перевірки та прийнятими ГУ ДФС в Одеській на підставі висновків даного Акту податкових повідомлень-рішень. так як перевірка проводилась при поверхневому дослідженні всіх обставин здійснення господарської діяльності суб’єктом господарювання, за відсутності самого суб’єкта господарювання, ФОП ОСОБА_1, та без врахувань документів, на підставі яких здійснюється облік товарно-матеріальних цінностей за місцем їх реалізації.

Оцінюючи оскаржений акт суб`єкту владних повноважень та дії посадових осіб суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України та частково не погоджується з правомірністю застосуванням посадовими особами податкових органів норм матеріального права з наступних підстав.

Відповідно до статті 1 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481) мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

Відповідно до статті 18 Закону №481 Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Постановою №957, із змінами та доповненнями, затверджені розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв з розрахунку мінімальної ціни за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Згідно з статтею 11 Закону України №481 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Статтею 17 Закону №481 визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом- сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до статті 17 Закону №481 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень, за здійснення оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Перевіркою встановлені факти зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка (4 пляшки горілки «Горілочка на хроні», місткістю 0,5л, міцністю 35%, 100 пляшок горілки Універсал «Гіпіуегзаі», місткістю 0,5л, міцністю 40%), роздрібної торгівлі алкогольними напоями за ціною, нижчою від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої (згідно АІС «Податковий блок» 04.08.2017 о 12 год. 27 хв. здійснена реалізація горілки Горілочки, місткістю 0,05л, за ціною 5 грн., у зв'язку з чим вартість горілки місткістю 0,5л становить 50 грн.) та неведення платником податків у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на загальну суму 20190 грн. (додатки №1, №2 до акта перевірки).

Перевірка проведена у присутності продавця ФОП ОСОБА_1 ОСОБА_4. яка у власноручно наданих поясненнях підтвердила наявність трудових відносин з суб'єктом господарювання та наявність на торговому об’єкті алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Окрім того, вказана особа прийняла на відповідальне зберігання алкогольні напої без марок акцизного збору та підтвердила цю обставину у відповідній розписці.

За вказаних обставин суд не приймає до уваги посилання представника позивача про те, що ОСОБА_5 не є особою, яка перебуває у трудових відносинах з позивачем та яку ФОП ОСОБА_1 наділила розпорядчими функціями щодо здійснення роздрібної торгівлі у перевіреному закладі, в зв’язку із чим, суд вважає, що зазначені вище порушення встановленими належним чином та порядком, підтверджені поясненнями та іншими діями уповноваженої позивачем особи, а тому застосовані штрафні санкції у цій частині є законними, а позовні вимоги про скасування податкових повідомлень-рішень у цій частині не підлягають задоволенню на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.

Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані, зокрема вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Відповідно до ч.2 та ч.5 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Підприємство самостійно визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства.

Відповідно до ч. 1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність ' в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Згідно п.1.2 ст. 1, п.2.1 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

Відповідно до абзацу другого пункту 2.1 зазначеного Положення господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

На підтвердження належного ведення Позивачем обліку товарних запасів на за місцем їх реалізації, та на спростування встановленого перевіряючи ми порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», надаємо копії наступних документів: належним чином оформлена видаткова накладна № 79533/76735 від 22.12.2016р., товарно-транспортна накладна №79533 від 22.12.2016р.; належним чином оформлена видаткова накладна№ 2397/1507 від 13.01.2017р.,. товарно-транспортна накладна №2397 від 13.01.2017р.; належним чином оформлена накладна № 1880 від 26.01.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 26.01.2017р.; належним чином оформлена накладна №7697/5503 від 04.02.2017р., товарно-транспортна накладна №7697 від 04.02.2017р.; належним чином оформлена накладна № 2943 від 09.02.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 09.02.2017р.; належним чином оформлена накладна № 2453 від 03.02.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 03.02.2017р.; належним чином оформлена накладна № 10946/8018 від 18.02.2017р., товарно-транспортна накладна №10946 від 18.02.2017р.; належним чином оформлена накладна №4156 від 23.02.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 23.02.2017р.; належним чином оформлена накладна № 13076/10256 від 28.02.2017р., товарно-транспортна накладна №13076 від 28.02.2017р.; належним чином оформлена накладна №5371 від 10.03.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 10.03.2017р.; належним чином оформлена накладна №5927 від 16.03.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 16.03.2017р.; належним чином оформлена накладна №6467 від 23.03.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 23.03.2017р.; належним чином оформлена видаткова накладна №18827/14390 від 23.03.2017р. товарно-транспортна накладна №18827 від 23.03.2017р.; належним чином оформлена накладна №7000 від 30.03.2017р., посвідчення якості ' продукції, товарно-транспортна накладна від 30.03.2017р.; належним чином оформлена накладна №7553 від 06.04.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 06.03.2017р.; належним чином оформлена видаткова накладна №22754/18113 від 08.04.2017р. товарно-транспортна накладна №22754 від 08.04.2017р.; належним чином оформлена накладна №8331 від 14.04.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 14.04.2017р.; належним чином оформлена накладна №8797 від 20.04.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 20.04.2017р.; належним чином оформлена видаткова накладна №25738/20507 від 20.04.2017р. товарно-транспортна накладна №25738 від 20.04.2017р.; належним чином оформлена накладна №9507 від 28.04.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 28.04.2017р.; належним чином оформлена накладна №9809 від 04.05.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 04.05.2017р.; належним чином оформлена видаткова накладна №31530/25794 від 17.05.2017р., товарно-транспортна накладна №31530 від 17.05.2017р.; належним чином оформлена накладна №11056 від 19.05.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 19.05.2017р.; належним чином оформлена накладна №11984 від 31.05.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 31.05.2017р.; належним чином оформлена видаткова накладна №35660/28973 від 31,05.2017р. товарно-транспортна накладна №35660 від 31.05.2017р.; належним чином оформлена накладна №13407 від 16.06.2017р., товарно-транспортна накладна від 16.06.2017р.; належним чином оформлена видаткова накладна №40156/32511 від 17.06.2017р. товарно-транспортна накладна №40156 від 17.06.2017р.; належним чином оформлена накладна №13952 від 23.06.2017р., посвідчення якості продукції, товарно-транспортна накладна від 23.06.2017р.; належним чином оформлена накладна №164976 від 21.07.2017р., товарно-транспортна накладна від 21.07.2017р.; належним чином оформлена видаткова накладна №50678/41725 від 02.08.2017р. товарно-транспортна накладна №50678 від 02.08.2017р.

Вказані документи є документами суворої звітності, які є іменними та безпосередньо пов’язаними з позивачем, були надані позивачем до скарги в порядку адміністративного оскарження, в зв’язку із чим, повинні були враховуватись податковим органом, як належні та достовірні, чого зроблено не було, в зв’язку із чим, відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України, суд вважає податкове повідомлення-рішення від 06.09.2017 року № НОМЕР_3 таким, що не ґрунтується на фактичних обставинах справи та законі, а тому позовна вимога про його скасування підлягає задоволенню.

Позивач, отримавши податкові повідомлення-рішення за № НОМЕР_4 від 06.09.2017 року, за № НОМЕР_2 від 06.09.2017 року, за № НОМЕР_3 від 06.09.2017 року, керуючись п.6 ст.56 Податкового Кодексу України (платник податків має право звернутись протягом 10 календарних дні, наступних за днем отримання рішення про результати розгляду скарги, зі скаргою до контролюючого органу вищого рівня), подав відповідну скаргу до Державної фіскальної служби України.

Таким чином, була розпочата процедура адміністративного оскарження податкових повідомлень рішень №0012324003, № НОМЕР_3, №0012334003 від 06.09.2017 року.

Відповідно до п.56.15 ст.56 ПК України скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.

Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Проте, ГУ ДФС в Одеській області в порушення вимог п.56.15 ст.56 ПК України винесено податкову вимогу від 05.10.2017 року №20416-17 про сплату податкового боргу, а саме штрафної санкції за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 40380,00 грн., та адміністративного штрафу та інші санкції (надходження коштів, контроль за справленням яких закріплено за ГУ ДФС в Одеській області) у розмірі 27000,00 грн., а всього на суму 67380,00 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні підтвердив, що на час винесення оскаржуваної вимоги вже тривало адміністративне оскарження податкових повідомлень-рішень, а тому визнав, що її винесення було передвчасним.

Оскільки незаконність оскарженої вимоги підтверджується відповідними наведеними положеннями ПК України та не заперечується представником відповідача, суд на підстав положень ч.1 ст.245 КАС України, вважає що позовна вимога про скасування податкової вимоги від 05.10.2017 року №20416-17 підлягає задоволенню.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139, 242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0012324003 від 06.09.2017 року.

3. Скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС в Одеській області про сплату боргу №20416-17 від 05.10.2017 року.

4. В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 02.04.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.