
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2018 р. справа № 814/351/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О. розглянув в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54034
до відповідача:Державної установи "Урядовий контактний центр", вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ 1, 01001
про:визнання протиправною дію та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1) звернувся з позовом до Державної установи «Урядовий контактний центр» (далі – відповідач або Центр) з наступними позовними вимогами:
- визнати протиправною дію відповідача щодо направлення звернення позивача від 21.01.2018 р., зареєстрованого за номером ІЛ-7762011/1 до Миколаївської обласної державної адміністрації;
- зобов’язати Державну установу «Урядовий контактний центр» надіслати звернення позивача від 21.01.2018 р. №ІЛ-7762011/Д1 до Кабінету Міністрів України.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що звертався на Урядову гарячу лінію, у своєму зверненні просив забезпечити звільнення голови Миколаївської обласної державної адміністрації, однак його звернення направлено відповідачем на розгляд Миколаївської обласної державної адміністрації, а не до Кабінету Міністрів України, чим порушено норми Закону України «Про звернення громадян» (далі – Закон).
Відповідач позов не визнав, у своєму відзиві у задоволенні позову просив відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, що звернення позивача на Урядову гарячу лінію направлено до ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України (далі - ОСОБА_2 КМУ), потім було зроблено дублет, оскільки звернення стосується двох питань різної тематики та ОСОБА_2 КМУ переадресовано звернення до Міністерства культури України, яке в свою чергу переправило звернення до Миколаївської обласної державної адміністрації (далі – Миколаївська ОДА), а дублет ОСОБА_2 КМУ направлено до Миколаївської ОДА. Відтак, відповідач не вчиняв протиправних дій, здійснив реєстрацію і направлення звернення позивача в порядку передбаченому діючим законодавством України.
Ухвалою суду від 12.02.2018 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позовну заяву.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
18.11.2017 р. позивач звернувся на Урядову гарячу лінію із заявою, яка прийнята та зареєстрована відповідачем за №ІЛ-7762011. У своєму зверненні позивач просив забезпечити звільнення голови Миколаївської ОДА ОСОБА_3 з посади, також зазначив, що раніше звертався з проханням забезпечити демонтаж пам’ятника, однак цей пам’ятник не демонтовано, оскільки на думку позивача ОСОБА_3 саботує виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та пропаганду їхньої символіки».
Звернення позивача направлено відповідачем через Програмно – технічний комплекс Національної системи опрацювання звернень для розгляду та реагування до ОСОБА_2 КМУ. За рекомендацією особи ОСОБА_2 КМУ було зроблено дублет звернення позивача та направлено до ОСОБА_2 КМУ, оскільки у зверненні позивача порушено два питання, вирішення яких належить до компетенції різних органів.
26.01.2018 р. ОСОБА_2 КМУ звернення позивача було переадресовано до Міністерства культури України, яке в свою чергу переправило його до Миколаївської ОДА, а дублет звернення до Миколаївської ОДА. Відповіді на звернення позивачу направлено Миколаївською ОДА.
Позивач вважає, що відповідачем порушено норми Закону, оскільки його звернення направлено відповідачем на розгляд того органу (Миколаївської ОДА), дії якого оскаржено позивачем, адже його скарга була на голову Миколаївської ОДА.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст. 14 Закону, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Відповідно до ст. 20 Закону, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Частиною 3 ст. 7 Закону зазначено, що у разі якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, зверненні не входять до їх повноважень, воно, в термін не більше 5 днів пересилається ним за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону зазначено, що забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Відповідно до Типового положення про контактний центр Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва і Севастополя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2012 № 21 (надалі-Положення №21), Контактний центр Миколаївської області забезпечує за допомогою програмно-технічного комплексу Національної системи попереднє опрацювання звернень, що надходять на урядову “гарячу лінію” за єдиним цілодобовим багатоканальним телефонним номером “ 15-45” та через Інтернет і надсилає їх за належністю, відповідно до ст.ст.5, 7 Закону України “Про звернення громадян”, постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 № 898 “Про взаємодію органів виконавчої влади, ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України та державної установи "Урядовий контактний центр", на розгляд органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям і установам, розташованим на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненнях питання та забезпечує дотримання строкового контролю.
Відповідно до ч. 4 ст. 118 Конституції України, голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Статтею 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом в системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.
Відповідно до ст. 47 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", при Кабінеті Міністрів України створений та діє ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України, який здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України.
ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України є юридичною особою, його діяльність врегульована Положенням про ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 № 850.
Відповідно до п.п. 33 п. 17 Положення, структурні підрозділи ОСОБА_2 відповідно до своїх основних завдань організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, що адресуються Кабінету Міністрів України, Прем’єр-міністру України, Першому віце-прем’єр-міністру України та віце-прем’єр- міністрам України.
Таким чином, в ході розгляду справи судом встановлено, що позивачем у зверненні було порушення питання, що стосувалось звільнення ОСОБА_3 з посади голови Миколаївської ОДА, а тому відповідач правомірно направив для розгляду по суті це звернення до ОСОБА_2 КМУ, який здійснює розгляд звернення громадян до Кабінету Міністрів України, до компетенції якого входить підготовка подання на звільнення голів ОДА.
Питання правомірності направлення звернення позивача ОСОБА_2 КМУ до Миколаївської ОДА виходить за межі предмету спору за цим позовом.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем повністю доведено відповідність оскаржуваних позивачем дій нормам чинного законодавства України.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54034 паспорт ЕР574710) до Державної установи "Урядовий контактний центр" (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ 1, 01001, ідентифікаційний код 36521731) , відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз