
12.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
02 квітня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/715/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) до Сватівського районного суду Луганської області (місцезнаходження: 92600, Луганська область, м. Сватове, пл. 50 років Перемоги, буд. 34) про визнання протиправними та скасування протоколу від 19 березня 2018 року № 2 та рішення від 19 березня 2018 року № 1,
ВСТАНОВИВ:
21 березня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до голови Сватівського районного суду Луганської області Юрченка Станіслава Олександровича (далі - І відповідач), територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області (далі - ІІ відповідач), в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення зборів Сватівського районного суду Луганської області, викладене в пункті 3 протоколу зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 2.
Ухвалою суду від 26 березня 2018 року заяву ОСОБА_1 до голови Сватівського районного суду Луганської області Юрченка Станіслава Олександровича, територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення залишено без руху. Запропоновано ОСОБА_1 протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України.
29 березня 2018 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 7586/2018 від позивача надійшла заява від 29 березня 2018 року б/н на виконання вимог ухвали суду, до якої додано позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії.
З урахуванням уточненої позовної заяви, позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати протокол зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 2 та рішення зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона з 2004 року працює у Сватівському районному суді Луганської області, а з 31 травня 2012 року обіймає посаду керівника апарату Сватівського районного суду Луганської області. З грудня 2014 року перебувала у соціальній відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, а з червня 2015 року - у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
07 лютого 2018 року, після закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивач вийшла на попереднє місце роботи, попередивши про це заздалегідь як керівника суду, так і територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області. В перший робочий день голова Сватівського районного суду Луганської області фактично не допустив її до виконання обов'язків керівника апарату Сватівського районного суду Луганської області, мотивуючи це тим, що при виконанні нею посадових обов'язків може виникнути конфлікт інтересів, оскільки її чоловік обіймає посаду заступника начальника управління поліції Сватівського району, і що він звернувся з запитом про це до Національного агентства з питань запобігання корупції. Також голова Сватівського районного суду Луганської області запропонував позивачу написати заяву про переведення її на посаду помічника судді, згоду на переведення остання не надала та продовжила щоденно виходити на роботу.
19 березня 2018 року в Сватівському районному суді Луганської області відбулися збори суддів, на яких позивачу як керівнику апарату Сватівського районного суду Луганської області висловили недовіру, про що свідчить протокол зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 2.
На виконання протоколу зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 2 зборами суддів Сватівського районного суду Луганської області прийнято рішення від 19 березня 2018 року № 1 про вирішення питання щодо висловлення недовіри керівнику апарату суду ОСОБА_1, відповідно до якого направлено витяг з протоколу зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня № 2 до територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області для вирішення питання щодо звільнення з посади керівника апарату Сватівського районного суду Луганської області ОСОБА_1 в порядку, встановленому частиною третьою статті 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з дотриманням вимог Кодексу законів про працю України та Закону України «Про державну службу».
Вважає протокол зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 2 в частині висловлення недовіри керівнику апарату суду ОСОБА_1 та рішення зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 1 про вирішення питання щодо висловлення недовіри керівнику апарату суду ОСОБА_1 незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
З посиланням на норму статті 43 Конституції України, частини третьої статті 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", вважає оскаржувані протокол та рішення зборів суддів протиправними та просить позов задовольнити.
Згідно з частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Позивачем у позовній заяві як третя особа вказане територіальне управління Держаної судової адміністрації України в Луганській області, але не зазначено на стороні позивача або відповідача має брати участь у справі третя особа та не вказано жодних підстав для його залучення як третьої особи. У разі, якщо позивач вважає необхідним залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, позивачем має бути складена письмова заява з обґрунтуванням, яким чином рішення в даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки територіального управління Держаної судової адміністрації України в Луганській області і на якій стороні третю особу слід залучити до участі у справі.
Внаслідок відсутності заяви позивача про залучення третьої особи із зазначенням, на яких підставах третю особу належить залучити до участі у справі, питання про залучення третьої особи до участі у справі при відкритті провадження у справі судом не вирішується.
Розглянувши після усунення недоліків позовну заяву, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування протоколу зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 2 з огляду на таке.
Частиною першої статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктами 1, 2 частини першої статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Відповідно до пункту 4.46 розділу 4 «Підготовка і порядок проведення зборів» Типового положення про збори суддів судів загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04 червня 2015 року № 45, на зборах суддів секретарем зборів ведеться протокол, в якому письмово фіксується перебіг засідання. Одночасно може здійснюватися фіксування зборів технічними засобами. Протокол зборів складається у письмовій формі та має містити: назву зборів, дату і місце їх проведення; відомості про кількість суддів, які працюють в суді на день проведення зборів; відомості про кількість суддів, які присутні на зборах; відомості про розгляд організаційних питань (відкриття засідання, наявність кворуму, обрання головуючого на зборах та секретаря зборів, затвердження порядку денного, затвердження регламенту виступів тощо); зазначення доповідача з кожного питання, суть питання, стислий перебіг обговорення, а також результати голосування та прийняте рішення. За необхідності підтвердження результатів голосування, з питань що внесені до порядку денного та за якими зборами прийняте рішення, секретарем зборів суддів можуть готуватися витяги з протоколу зборів та рішення зборів суддів.
Таким чином, протокол зборів суддів це документ, в якому фіксується хід обговорення питань і рішення, прийняті суддями на зборах, а тому не може бути предметом спору в адміністративній справі, оскільки не є адміністративно-правовим актом, який спричиняє будь-які правові наслідки для позивача, та, відповідно, не є актом індивідуальної дії у розумінні норми пункту 1 частини першої статті 19 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З урахуванням того, що протокол зборів суддів не є адміністративно-правовим актом, розгляд таких справ законом не віднесено до жодної юрисдикції.
Позовна заява в частині визнання протиправним та скасування рішення зборів суддів Сватівського районного суду Луганської області від 19 березня 2018 року № 1 відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у справі в цій частині позовних вимог.
Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи положення частин першої, другої, третьої статті 12, частини третьої статті 257 КАС України та відсутність клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження.
Керуючись статтями 5, 12, 19, 20, 32, 49, 160, 161, 168, 170, 171, 174, 175, 179, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) до Сватівського районного суду Луганської області (місцезнаходження: 92600, Луганська область, м. Сватове, пл. 50 років Перемоги, буд. 34) в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування протоколу зборів суддів від 19 березня 2018 року № 2.
Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) до Сватівського районного суду Луганської області (місцезнаходження: 92600, Луганська область, м. Сватове, пл. 50 років Перемоги, буд. 34) в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення зборів суддів від 19 березня 2018 року № 1.
Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання у справі на 19 квітня 2018 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх, зала судових засідань № 3.
Зобов'язати позивача - надати оригінали документів, які додані до позовної заяви в копіях, - для огляду в судовому засіданні та засвідчення суддею копій письмових доказів, в належним чином засвідченій копії матеріали, що підтверджують проведення занять з апаратом суду про зміни в законодавстві (протоколи нарад, журнал тощо).
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Зобов'язати відповідача надати до 16 квітня 2018 року для приєднання до справи в належним чином засвідченій копії:
- штатний розпис Сватівського районного суду Луганської області станом на 01 січня 2018 року, довідку про кількість суддів, що перебувають у штаті станом на 19 березня 2018 року, та реєстраційний список суддів, що прибули на збори 19 березня 2018 року;
- Положення про збори суддів Сватівського районного суду Луганської області зі всіма додатками та рішенням, яким затверджено вказане положення;
- Положення про апарат Сватівського районного суду Луганської області з рішенням, яким затверджено вказане положення;
- посадову інструкцію керівника апарату Сватівського районного суду Луганської області з доказами ознайомлення позивача з посадовою інструкцією;
- план роботи Сватівського районного суду Луганської області на І півріччя 2018 року;
- аналіз роботи Сватівського районного суду Луганської області за 2017 рік, проведений у лютому 2018 року;
- аналіз щодо якості роботи місцевих судів Луганської області за 2017 рік;
- документи, що свідчать про заплановані збори суддів з питань обговорення Положення про документообіг суду щодо вирішення питання про перерозподіл справ у зв'язку з тривалою відсутністю судді та доручення підготовки цього питання до розгляду керівнику апарату суду.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала в частині відмови у відкритті провадження в адміністративній справі набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду в частині відмови у відкритті провадження в адміністративній справі подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала в частині відкриття провадження в адміністративній справі набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяТ.І. Чернявська