
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 березня 2018 р. Справа № 918/802/17
Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Марача В.В.,
при секретарі судового засідання Коваль С.М.,
розглянувши в загальному позовному провадженні матеріали справи
за позовом Мале приватне підприємство "Моріон"
до відповідачів Фізична особа-підприємець Бекетова Наталія Арсентіївна, фізична особа-підприємець Гречка Сергій Вікторович
про зобов'язання звільнити торговельні місця
За участю представників сторін:
від позивача: Полюхович Л.В., Савонюк М.Я.
від відповідачів: Бекетова Н.А., Гречка С.В.
ВСТАНОВИВ:
Мале приватне підприємство "Моріон" (надалі - Позивач або МПП "Моріон") звернулося в господарський суд Рівненської області з позовом до Фізичної особи -підприємця Бекетової Наталії Арсентіївни (надалі - Відповідач або ФОП Бекетова Н.А.) в якому просить зобов'язати ФОП Бекетову Н.А. звільнити торгівельні місця № 12, № 14, № 20 шляхом демонтажу тимчасових нестаціонарних споруд типу КЗТ розташованих на ринку "Моріон".
Свої вимоги Позивач мотивує тим, що відповідно до Договорів оренди торговельного місця: № 12/16 від 15.07.2016р., № 14/16 від 15.07.2016р. та № 20/16 від 15.07.2016р. ФОП Бекетовій Н.А. було передано, для провадження торговельної діяльності, у строкове платне користування місця № 12, № 14, № 20, що розташовані на території ринку "Моріон". Додатковими угодами від 15.07.2017 р. до Договорів сторони узгодили, що договір набирає чинності з 01.08.2016 року та діє до 31.10.2017 р включно. Таким чином, Договори оренди торговельного місця № 12/16 від 15.07.2016р., № 14/16 від 15.07.2016р., № 20/16 від 15.07.2016р. припинили свою дію 31.10.2017 року. Крім того, Позивач зазначає, що останній 20.10.2017 р. повідомив Відповідача про те, що термін дії Договору закінчується 31.10.2017 р., про необхідність звільнити торгове місце після закінчення дії Договору та про свої заперечення щодо поновлення Договору. Отже, Позивач вважає, що Відповідач зобов'язаний звільнити торговельні місця № 12, № 14 № 20 на ринку "Моріон" та повернути їх Позивачу.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 24.11.2017 року прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі № 918/802/17.
Від позивача до суду надійшли додаткові пояснення відповідно до яких, останній зазначає наступне.
Як зазначено у позовній заяві від 24.11.2017 року вих. №415 Мале приватне підприємство "Моріон", є власником (оператором) ринку "Моріон" за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, що підтверджується дозволом на розміщення об'єкта торгівлі № 682 від 13.08.2003р., паспортом ринку від 01.06.2006 р. та експлуатаційним дозволом № 17-18-488 від 29.11.2016р.
Розміщений ринок "Моріон" на двох суміжних земельних ділянках. Перша знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 3, на якій також розташований Будинок побуту, та що знаходиться в користуванні Позивача на підставі додаткового договору про поновлення договору оренди землі № 561010004000538 від 12.07.2012р. терміном дії до 25.04.2012р. Друга земельна ділянка значиться за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, яка знаходиться в постійному користуванні Позивача, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії РВ 00226 виданий 04.06.1996р..Вказане підтверджується також п.10 додатку до паспорту ринку.
Згідно п. 1.2. Правил торгівлі на ринках міста Рівного, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 31.05.2011 року № 841, ринок - це об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій цей об 'єкт розташований, організовує та/або забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями. Аналогічне визначення поняття ринку міститься і в Положенні про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 29.07.2009р. № 868 "Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків".
Згідно п. 20 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерством внутрішніх справ України, державною податковою адміністрацією України, Державним комітетом стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002 № 57/188/84/105, надалі - Правила, Адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду в якій рекомендується зазначати термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.
Про необхідність укладення договору оренди торговельного місця між адміністрацією ринку та підприємцем вказується також у абз. 4 п. 1.16 та п. 1.20 Правил торгівлі на ринках міста Рівного.
Договори оренди торговельних місць на ринках за своєю правовою природою є договорами оренди (найму), правове регулювання яких здійснюється нормами Господарського та Цивільного кодексів України, на норми яких, зокрема посилається Позивач у позовній заяві. Відповідну позицію викладено також у постанові Верховного Суду України від 24.10.2011 р. у справі № 04/33-71 (3-113гс11).
Згідно п. 13 цих Правил торговельне місце - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо.
За змістом п. 1.1, п. 1.3 Договорів оренди торговельних місць орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування місця розташовані на території ринку "Моріон" для провадження торговельної діяльності, місцезнаходження яких зазначено на плані території ринку.
Згідно генплану-схеми ринку "Моріон" погодженої начальником ЗДПО-З від 20.08.2004р. торговельні місця Відповідача є визначені. Протягом дії договорів оренди і на даний час торговельні місця Відповідача відповідають своєму місцю розташування згідно вказаного плану.
Враховуючи вищевикладене, між МПП "Моріон" та підприємцями ринку склалися відносини що регулюються також Правилами торгівлі на ринках та Договорами оренди саме торговельних місць, що не є тотожним користуванню земельною ділянкою, на якій розміщені об'єкти торгівлі.
Строк дії Договорів оренди торговельних місць, який був визначений п. 6.1 договорів, в редакції додаткових угод, що наявні в матеріалах справи, закінчився 31.10.2017 року.
Згідно п. 3.2.11. Договорів Орендар зобов'язаний передати торгове місце орендодавцю, підписавши акт приймання-передачі (повернення) торгівельного місця в день закінчення дії (розірвання) договору.
Пролонгація та умови продовження відносин між сторонами договорами не передбачено.
Отже, укладення договору можливо лише тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов'язаною укласти договір через пряму вказівку закону або ж на підставі обов'язкового для виконання акта планування, державного замовлення. Правила торгівлі на ринках, в т.ч. і в місті Рівному якими передбачено укладення договорів оренди торговельних місць між адміністрацією ринків та підприємцями, є спеціальними нормами.
Враховуючи викладене, укладення підприємцями договорів є правом, а не обов'язком адміністрації ринку.
Відповідач після закінчення дії Договорів, тобто після 31.10.2017 р. також не звертався з пропозицією укласти Договори оренди на новий термін. Крім того, як зазначено у позовній заяві, Позивач висловив свої заперечення стосовно продовження дії Договорів у строк визначений ст.764 ЦК України.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній вважає, що оскільки відсутній предмет спору, та з цієї підстави провадження у справі підлягає припиненню. Крім того, відповідач даний позов не визнає та повністю відхиляє вимоги позивача з наступних підстав та мотивів.
Позивач стверджує, що передав відповідачу у строкове платне користування торгівельні місця № 20, 12, 14 загальною площею 14,3 квадратних метрів, що розташовані на території ринку "Моріон" для провадження торгівельної діяльності та вказує, що об'єкт оренди облаштовано тимчасовою нестаціонарною спорудою типа КЗТ і просить суд зобов'язати відповідача звільнити торгівельні місця № 20, 12, 14, шляхом демонтажу тимчасової нестаціонарної споруди типу КЗТ розташованої на ринку "Моріон", м. Рівне , вул. Шевченка, 7 у зв'язку з припиненням дії договору торгівельних місць, втім не вказує якими доказами це підтверджується.
Згідно вимог пункту 7 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26 лютого 2002 р. № 57/188/84/105, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 березня 2002 р. за № 288/6576, адміністрація ринку узгоджує з територіальними установами державної санітарно - епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно - будівельної комісії, державтоінспекції - проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно - технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану.
Проте в матеріалах справи саме проектна документація щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно - технологічним обладнанням, узгоджена у встановленому законом порядку з територіальними установами державної санітарно - епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно - будівельної комісії, Державтоінспекції,- відсутня.
Торговельна діяльність регулюється Господарським і Цивільним кодексами України, іншими актами законодавства.
Так, вимоги щодо функціонування створених в установленому порядку ринків усіх форм власності, організації оптового та роздрібного продажу на них сільгосппродуктів, продовольчих і непродовольчих товарів тощо, надання послуг, додержання ветеринарних, санітарних, протипожежних вимог і правил безпеки праці на ринках, прав споживачів і вимог податкового законодавства визначають Правила торгівлі на ринках, які затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002 р. N 57/188/84/105, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 22.03.2002 р. за N 288/6576, а також місцеві Правила торгівлі на ринках, які мають затверджувати органи місцевого самоврядування з урахуванням положень перших.
Відповідно до п. 2 Правил торгівлі на ринках, ринок - це суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі -продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Вимоги до організації дрібнороздрібної торговельної мережі, її приміщень та обладнання визначають Правила роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджені Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 8.07.1996 р. N 369 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.07.1996 р. за N 372/1397), які поширюються на господарюючі суб'єкти всіх форм власності, що здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі та громадського харчування.
Відповідно до п. 3 цих Правил, роздрібна торгівля є однією із форм позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для покупців, і здійснюється через дрібнороздрібну торговельну мережу: пункти некапітальної забудови - кіоски, ларі, ларьки, палатки, павільйони для сезонного продажу товарів, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки), розноски, лотки, столики тощо.
Загальні умови провадження торговельної діяльності та основні вимоги до торговельної мережі визначають також Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 N 833, в яких терміни щодо торговельних об'єктів (павільйон; кіоск, ятка, палатка, намет, лоток, рундук тощо) вживаються у значенні, наведеному у ДСТУ 4303- 2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять".
Пункт 6.47 Національного стандарту України (ДСТУ 4303-2004) "Роздрібна та торгівля. Терміни та визначення понять" визначає термін "торгівельне місце" - це спеціально обладнане, певного розміру робоче місце продавця в крамніці або поза нею для організування та здійснення роздрібного або оптового продажу товарів із додержанням чинних правил торгівельного обслуговування та порядку розрахунків із покуцями. Примітка: Робоче місце продавця - це місце постійного або тимчасового його перебування в процесі роботи.
Відповідно до п. 13 Правил торгівлі на ринках, робоче місце продавця повинно бути належним чином обладнано (криті або відкриті столи, прилавки), мати площу для викладки і зберігання запасів товарів тощо. Торговельне місце - це площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо. Розмір торговельного місця визначається в правилах торгівлі на ринках, що затверджуються відповідно до законодавства.
Окрім цього, згідно із пунктом 2.2 Методичних рекомендацій щодо базових моделей ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, що затверджені Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 28.07.2004 року № 281, відкритий ринок - це належним чином обладнана відкрита площа або майданчик, на яких ринкова торгівля ведеться із столів -прилавків, дрібнороздрібної мережі (кіосків, палаток), автомобілів, причепів, гужових і інших візків. Ринки такого типу можуть мати спільну для всіх столів покрівлю без капітальних стін.
Відповідно до п. 7 Правил торгівлі на ринках адміністрація ринку узгоджує проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру з територіальними установами державної санітарно - епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно - будівельної комісії, Державтоінспекції. Улаштування та утримання території ринків повинно відповідати вимогам Санітарних правил утримання територій населених місць (СанПіН N 4690-88) та Ветеринарно-санітарних правил для ринків, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04.06.96 N 23 та зареєстрованих у Мін'юсті України 19.06.96 за N 314/1339.
Так, відповідно до п. 1 Ветеринарно-санітарних правил для ринків, ці Правила вміщують санітарні вимоги до території, обладнання, торговельно-технологічного устаткування, інвентарю, утримання ринків, продажу продукції, а також обов'язки дирекції ринків по їх дотриманню, поширюються на ринки і ринкові комплекси всіх типів як існуючих, так і тих, що будуються або реконструюються, незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Проектування, будівництво, реконструкція чи капітальний ремонт ринків проводиться за типовими або індивідуальними проектами, узгодженими в установленому порядку, в тому числі обов'язково з установами державної санітарно-епідеміологічної служби державної ветеринарної медицини та пожежного нагляду.
Відповідно до п. 3.1. Ветеринарно-санітарних правил для ринків, Ринок, як торговельне підприємство, у своєму складі повинен мати відповідно обладнані торговельні місця, відповідно до п. 4.1 цих Правил - Ринок повинен бути забезпечений в достатній кількості інвентарем, торговельно-технологічним обладнанням та спецодягом: прилавками, столами для торгівлі, стільцями, лавами для торгуючих, куртками, фартухами, нарукавниками тощо.
Слід зазначити, що порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації щодо ринків, як об'єктів цивільного призначення, регламентують Державні будівельні норми України "Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва ДБН А.2.2-3-2004", які затверджені Наказом Держбуду України від 20 січня 2004 р. N 8.
Відповідно до пункту 15 Правил торгівлі на ринку, спеціалізовані зони, ряди прилавків (столів) та майданчики на території ринку обладнуються наочними позначеннями про їх призначення, та усі торговельні місця позначаються номерами.
Відповідно до п. 19 Правил торгівлі на ринку за окрему плату продавцям можуть надаватися такі послуги: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка м'яса (рубачами м'яса ринку), утримання торговельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями в готелях і на автостоянках за наявності їх на ринку, консультації спеціалістів, вантажно - розвантажувальні роботи і транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг тощо.
Оскільки ринки створюються для надання послуг, то у своїй діяльності вони повинні керуватися чинним законодавством України, про зазначене свідчить і пункт 3 Правил торгівлі на ринках.
Таким чином, вище зазначені нормативно-правові акти поширюються на позивача як на суб'єкт господарювання, торговельне підприємство, який здійснює підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів, що включає наявність у складі ринку належним чином обладнаних торгівельних місць для продажу товарів на ринку (криті або відкриті столи, прилавки для торгівлі, стільці, лави для торгуючих, кіоски, ларі, ларьки, палатки, павільйони, торгівельні модулі, контейнери тощо).
Отже, зазначені обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, на підставі яких ґрунтуються вимоги позивача, згідно із ст.ст. 33, 34 ГПК України відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Однак, позивач не надав суду належних доказів про наявність у своєму складі будь-яких торгівельних місць для провадження торгівлі на ринку, у тому числі тих, які він ідентифікує як № 20,12,14 ( 14,3 кв. м), які відповідають проектної документації щодо ринку, узгодженої у порядку встановленому законом, що підтверджується матеріалами справи № 918/802/17, в яких відсутні відомості про відведення земельної ділянки під ринок, відсуня проектна документація щодо функціонального планування території ринку "Моріон", розміщення на ній торговельних місць, їх кількості і розміру та позначення номерами, яка повинна узгоджуватися у порядку, встановленому законом з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, Державтоінспекції.
Крім того, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних і фізичних осіб - підприємців у позивача по справі відсутній КВЕД з надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів.
Згідно з Державним класифікатором продукції та послуг "ДК 016-97" (чинний від 01.01.99), затвердженим та введеним в дію наказом Держстандарту України від 30.12.97 N 822, здавання в найом (користування, оренду) належить до розділу "К" ("Послуги з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам").
Оскільки у позивача по справі відсутня земельна ділянка відведена під ринок , відсутня проектна документація щодо функціонального планування території ринку, розміщення на ній торговельних місць, їх кількості і розміру та позначення номерами, яка повинна узгоджуватися у порядку, встановленому законом з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, Державтоінспекції і так само відсутній вид діяльності за КВЕД, як надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів, то позивач не може ні створити у законний спосіб торгівельні місця, ні ідентифікувати їх за номером № 20, 12, 14 за адресою м. Рівне вул. Шевченка, 7, ні надати його у оренду чи користування.
Факт облаштування позивачем тимчасовою нестаціонарною спорудою типа КЗТ торгівельних місць № 20, 12, 14 у м. Рівне , вул. Шевченка, 7 не доказано, так як матеріали справи № 918/802/17 не містять жодних фактичних даних, які б у визначеному законом порядку підтвердили кількість, розмір та місце облаштування таких тимчасових нестаціонарних споруд типа КЗТ та відсутні документи, які б свідчили, що саме відповідач мав право та облаштував на зазначених торгівельних місцях № 20, 12, 14 таку споруду, як тимчасова нестаціонарна споруда типа КЗТ; та не вказано в який час та при яких обставинах здійснено дане облаштування.
Мале приватне підприємство "Моріон" (надалі - Позивач або МПП "Моріон") звернулося в господарський суд Рівненської області з позовом до Гречка Сергія Вікторовича (надалі - Відповідач 2 або ФОП Гречка С.В.) в якому просить зобов'язати ФОП Гречка С.В. звільнити торговельне місце № 271 шляхом демонтажу тимчасових нестаціонарних споруд типу КЗТ розташовану на ринку "Моріон" та зобов'язати ФОП Гречка С.В. звільнити камеру схову № 270 розташовану на ринку "Моріон".
Свої вимоги Позивач мотивує тим, що відповідно до Договору оренди торговельного місця № 271/16 від 15.07.2016р. та Договору оренди камери схову № 270-кс/16 від 15.07.2016р. Відповідачу було передано у строкове платне користування місце № 271 площею 2,8 кв.м. та камеру схову № 270 площею 2,8 кв.м.. Додатковими угодами від 15.07.2017 р. до Договорів, сторони домовились, що Договір набуває чинності з 01 серпня 2016року та діє до 31 жовтня 2017 року включно. Таким чином, Договір оренди торговельного місця № 271/16 від 15.07.2016р. та Договір оренди камери схову № 270-кс/16 від 15.07.2016р припинили свою дію 31.10.2017 року. Отже, на думку Позивача, Відповідач зобов'язаний звільнити торговельне місце № 271 та камеру схову № 270 на ринку "Моріон" та повернути їх Позивачу.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 24.11.2017 року прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі № 918/803/17.
Від позивача до суду надійшли додаткові пояснення відповідно до яких, останній зазначає наступне.
Як зазначено у позовній заяві від 24.11.2017 року вих. №416 Мале приватне підприємство "Моріон", є власником (оператором) ринку "Моріон" за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, що підтверджується дозволом на розміщення об'єкта торгівлі № 682 від 13.08.2003р., паспортом ринку від 01.06.2006 р. та експлуатаційним дозволом № 17-18-488 від 29.11.2016р.
Розміщений ринок "Моріон" на двох суміжних земельних ділянках. Перша знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 3, на якій також розташований Будинок побуту, та що знаходиться в користуванні Позивача на підставі додаткового договору про поновлення договору оренди землі № 561010004000538 від 12.07.2012р. терміном дії до 25.04.2012р. Друга земельна ділянка значиться за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, яка знаходиться в постійному користуванні Позивача, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії РВ 00226 виданий 04.06.1996р.. Вказане підтверджується також п.10 додатку до паспорту ринку.
Згідно п. 1.2. Правил торгівлі на ринках міста Рівного, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 31.05.2011 року № 841, ринок - це об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій цей об 'єкт розташований, організовує та/або забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями. Аналогічне визначення поняття ринку міститься і в Положенні про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 29.07.2009р. № 868 "Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків".
Згідно п. 20 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерством внутрішніх справ України, державною податковою адміністрацією України, Державним комітетом стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002 № 57/188/84/105, надалі - Правила, Адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду в якій рекомендується зазначати термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.
Про необхідність укладення договору оренди торговельного місця між адміністрацією ринку та підприємцем вказується також у абз. 4 п. 1.16 та п. 1.20 Правил торгівлі на ринках міста Рівного.
Договори оренди торговельних місць на ринках за своєю правовою природою є договорами оренди (найму), правове регулювання яких здійснюється нормами Господарського та Цивільного кодексів України, на норми яких, зокрема посилається Позивач у позовній заяві. Відповідну позицію викладено також у постанові Верховного Суду України від 24.10.2011 р. у справі № 04/33-71 (3-113гс11).
Згідно п.13 цих Правил торговельне місце - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо.
За змістом п. 1.1, п. 1.3 Договорів оренди торговельних місць орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування місця розташовані на території ринку "Моріон" для провадження торговельної діяльності, місцезнаходження яких зазначено на плані території ринку.
Згідно генплану-схеми ринку "Моріон" погодженої начальником ЗДПО-З від 20.08.2004р. торговельні місця Відповідача є визначені. Протягом дії договорів оренди і на даний час торговельні місця Відповідача відповідають своєму місцю розташування згідно вказаного плану.
Враховуючи вищевикладене, між МПП "Моріон" та підприємцями ринку склалися відносини що регулюються також Правилами торгівлі на ринках та Договорами оренди саме торговельних місць, що не є тотожним користуванню земельною ділянкою, на якій розміщені об'єкти торгівлі.
Строк дії Договорів оренди торговельних місць, який був визначений п. 6.1 договорів, в редакції додаткових угод, що наявні в матеріалах справи, закінчився 31.10.2017 року.
Згідно п. 3.2.11. Договорів Орендар зобов'язаний передати торгове місце орендодавцю, підписавши акт приймання-передачі (повернення) торгівельного місця в день закінчення дії (розірвання) договору.
Пролонгація та умови продовження відносин між сторонами договорами не передбачено.
Отже, укладення договору можливо лише тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов'язаною укласти договір через пряму вказівку закону або ж на підставі обов'язкового для виконання акта планування, державного замовлення. Правила торгівлі на ринках, в т.ч. і в місті Рівному якими передбачено укладення договорів оренди торговельних місць між адміністрацією ринків та підприємцями, є спеціальними нормами.
Враховуючи викладене, укладення підприємцями договорів є правом, а не обов'язком адміністрації ринку.
Відповідач після закінчення дії Договорів, тобто після 31.10.2017 р. також не звертався з пропозицією укласти Договори оренди на новий термін. Крім того, як зазначено у позовній заяві, Позивач висловив свої заперечення стосовно продовження дії Договорів у строк визначений ст.764 ЦК України.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній вважає, що оскільки відсутній предмет спору, та з цієї підстави провадження у справі підлягає припиненню. Крім того, відповідач даний позов не визнає та повністю відхиляє вимоги позивача з наступних підстав та мотивів.
Позивач стверджує, що передав відповідачу у строкове платне користування торгівельне місце № 271 загальною площею 2,8 квадратних метрів та камеру схову № 270 загальною площею 2,8 квадратних метрів, що розташовані на території ринку "Моріон" для провадження торгівельної діяльності та вказує, що об'єкт оренди облаштовано тимчасовою нестаціонарною спорудою типа КЗТ і просить суд зобов'язати відповідача звільнити торгівельне місце № 271 та камеру схову № 270 шляхом демонтажу тимчасової нестаціонарної споруди типу КЗТ розташованих на ринку "Моріон", м. Рівне , вул. Шевченка, 7 у зв'язку з припиненням дії договору торгівельного місця та камери схову, втім не вказує якими доказами це підтверджується.
Згідно вимог пункту 7 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26 лютого 2002 р. № 57/188/84/105, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 березня 2002 р. за № 288/6576, адміністрація ринку узгоджує з територіальними установами державної санітарно - епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно - будівельної комісії, державтоінспекції - проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно - технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану.
Проте в матеріалах справи саме проектна документація щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно - технологічним обладнанням, узгоджена у встановленому законом порядку з територіальними установами державної санітарно - епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно - будівельної комісії, Державтоінспекції, - відсутня.
Торговельна діяльність регулюється Господарським і Цивільним кодексами України, іншими актами законодавства.
Так, вимоги щодо функціонування створених в установленому порядку ринків усіх форм власності, організації оптового та роздрібного продажу на них сільгосппродуктів, продовольчих і непродовольчих товарів тощо, надання послуг, додержання ветеринарних, санітарних, протипожежних вимог і правил безпеки праці на ринках, прав споживачів і вимог податкового законодавства визначають Правила торгівлі на ринках, які затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002 р. N 57/188/84/105, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 22.03.2002 р. за N 288/6576, а також місцеві Правила торгівлі на ринках, які мають затверджувати органи місцевого самоврядування з урахуванням положень перших.
Відповідно до п. 2 Правил торгівлі на ринках, ринок - це суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі -продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Вимоги до організації дрібнороздрібної торговельної мережі, її приміщень та обладнання визначають Правила роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджені Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 8.07.1996 р. N 369 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.07.1996 р. за N 372/1397), які поширюються на господарюючі суб'єкти всіх форм власності, що здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі та громадського харчування.
Відповідно до п. 3 цих Правил, роздрібна торгівля є однією із форм позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для покупців, і здійснюється через дрібнороздрібну торговельну мережу: пункти некапітальної забудови - кіоски, ларі, ларьки, палатки, павільйони для сезонного продажу товарів, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки), розноски, лотки, столики тощо.
Загальні умови провадження торговельної діяльності та основні вимоги до торговельної мережі визначають також Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 N 833, в яких терміни щодо торговельних об'єктів (павільйон; кіоск, ятка, палатка, намет, лоток, рундук тощо) вживаються у значенні, наведеному у ДСТУ 4303- 2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять".
Пункт 6.47 Національного стандарту України (ДСТУ 4303-2004) "Роздрібна та торгівля. Терміни та визначення понять" визначає термін "торгівельне місце" - це спеціально обладнане, певного розміру робоче місце продавця в крамніці або поза нею для організування та здійснення роздрібного або оптового продажу товарів із додержанням чинних правил торгівельного обслуговування та порядку розрахунків із покуцями. Примітка: Робоче місце продавця - це місце постійного або тимчасового його перебування в процесі роботи.
Відповідно до п. 13 Правил торгівлі на ринках, робоче місце продавця повинно бути належним чином обладнано (криті або відкриті столи, прилавки), мати площу для викладки і зберігання запасів товарів тощо. Торговельне місце - це площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо. Розмір торговельного місця визначається в правилах торгівлі на ринках, що затверджуються відповідно до законодавства.
Окрім цього, згідно із пунктом 2.2 Методичних рекомендацій щодо базових моделей ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, що затверджені Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 28.07.2004 року № 281, відкритий ринок - це належним чином обладнана відкрита площа або майданчик, на яких ринкова торгівля ведеться із столів -прилавків, дрібнороздрібної мережі (кіосків, палаток), автомобілів, причепів, гужових і інших візків. Ринки такого типу можуть мати спільну для всіх столів покрівлю без капітальних стін.
Відповідно до п. 7 Правил торгівлі на ринках адміністрація ринку узгоджує проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру з територіальними установами державної санітарно - епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно - будівельної комісії, Державтоінспекції. Улаштування та утримання території ринків повинно відповідати вимогам Санітарних правил утримання територій населених місць (СанПіН N 4690-88) та Ветеринарно-санітарних правил для ринків, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04.06.96 N 23 та зареєстрованих у Мін'юсті України 19.06.96 за N 314/1339.
Так, відповідно до п. 1 Ветеринарно-санітарних правил для ринків, ці Правила вміщують санітарні вимоги до території, обладнання, торговельно-технологічного устаткування, інвентарю, утримання ринків, продажу продукції, а також обов'язки дирекції ринків по їх дотриманню, поширюються на ринки і ринкові комплекси всіх типів як існуючих, так і тих, що будуються або реконструюються, незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Проектування, будівництво, реконструкція чи капітальний ремонт ринків проводиться за типовими або індивідуальними проектами, узгодженими в установленому порядку, в тому числі обов'язково з установами державної санітарно-епідеміологічної служби державної ветеринарної медицини та пожежного нагляду.
Відповідно до п. 3.1. Ветеринарно-санітарних правил для ринків, Ринок, як торговельне підприємство, у своєму складі повинен мати відповідно обладнані торговельні місця, відповідно до п. 4.1 цих Правил - Ринок повинен бути забезпечений в достатній кількості інвентарем, торговельно-технологічним обладнанням та спецодягом: прилавками, столами для торгівлі, стільцями, лавами для торгуючих, куртками, фартухами, нарукавниками тощо.
Слід зазначити, що порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації щодо ринків, як об'єктів цивільного призначення, регламентують Державні будівельні норми України "Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва ДБН А.2.2-3-2004", які затверджені Наказом Держбуду України від 20 січня 2004 р. N 8.
Відповідно до пункту 15 Правил торгівлі на ринку, спеціалізовані зони, ряди прилавків (столів) та майданчики на території ринку обладнуються наочними позначеннями про їх призначення, та усі торговельні місця позначаються номерами.
Відповідно до п. 19 Правил торгівлі на ринку за окрему плату продавцям можуть надаватися такі послуги: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка м'яса (рубачами м'яса ринку), утримання торговельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями в готелях і на автостоянках за наявності їх на ринку, консультації спеціалістів, вантажно - розвантажувальні роботи і транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг тощо.
Оскільки ринки створюються для надання послуг, то у своїй діяльності вони повинні керуватися чинним законодавством України, про зазначене свідчить і пункт 3 Правил торгівлі на ринках.
Таким чином, вище зазначені нормативно-правові акти поширюються на позивача як на суб'єкт господарювання, торговельне підприємство, який здійснює підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів, що включає наявність у складі ринку належним чином обладнаних торгівельних місць для продажу товарів на ринку (криті або відкриті столи, прилавки для торгівлі, стільці, лави для торгуючих, кіоски, ларі, ларьки, палатки, павільйони, торгівельні модулі, контейнери тощо).
Отже, зазначені обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, на підставі яких ґрунтуються вимоги позивача, згідно із ст.ст. 33, 34 ГПК України відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Однак, позивач не надав суду належних доказів про наявність у своєму складі будь-яких торгівельних місць для провадження торгівлі на ринку, у тому числі тих, які він ідентифікує як № 271 ( 2,8 кв. м) та камер схову, у тому числі тих, які він ідентифікує як № 270 ( 2,8 кв. м), які відповідають проектної документації щодо ринку, узгодженої у порядку встановленому законом, що підтверджується матеріалами справи № 918/803/17, в яких відсутні відомості про відведення земельної ділянки під ринок, відсуня проектна документація щодо функціонального планування території ринку "Моріон", розміщення на ній торговельних місць, їх кількості і розміру та позначення номерами, яка повинна узгоджуватися у порядку, встановленому законом з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, Державтоінспекції.
Крім того, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних і фізичних осіб - підприємців у позивача по справі відсутній КВЕД з надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів.
Згідно з Державним класифікатором продукції та послуг "ДК 016-97" (чинний від 01.01.99), затвердженим та введеним в дію наказом Держстандарту України від 30.12.97 N 822, здавання в найом (користування, оренду) належить до розділу "К" ("Послуги з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам").
Оскільки у позивача по справі відсутня земельна ділянка відведена під ринок , відсутня проектна документація щодо функціонального планування території ринку, розміщення на ній торговельних місць, їх кількості і розміру та позначення номерами, яка повинна узгоджуватися у порядку, встановленому законом з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, Державтоінспекції і так само відсутній вид діяльності за КВЕД, як надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів, то позивач не може ні створити у законний спосіб торгівельні місця, ні ідентифікувати їх за номером № 20, 12, 14 за адресою м. Рівне вул. Шевченка, 7, ні надати його у оренду чи користування.
Факт облаштування позивачем тимчасовою нестаціонарною спорудою типа КЗТ торгівельного місця № 271 та камери схову № 270 у м. Рівне , вул. Шевченка, 7 не доказано, так як матеріали справи № 918/803/17 не містять жодних фактичних даних, які б у визначеному законом порядку підтвердили кількість, розмір та місце облаштування таких тимчасових нестаціонарних споруд типа КЗТ та відсутні документи, які б свідчили, що саме відповідач мав право та облаштував на зазначених торгівельному місці № 271 та місці камери схову № 270 таку споруду, як тимчасова нестаціонарна споруда типа КЗТ; та не вказано в який час та при яких обставинах здійснено дане облаштування.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 26.12.2017 року об'єднано справу № 918/802/17 за позовом Малого приватного підприємства "Моріон" до відповідача фізичної особи-підприємця Бекетової Наталії Арсентіївни про зобов'язання звільнити торговельні місця із справою № 918/803/17 за позовом Малого приватного підприємства "Моріон" до відповідача фізичної особи-підприємця Гречки Сергія Вікторовича про зобов'язання звільнити торговельні місця в одне провадження з присвоєнням номеру №918/802/17 та здійснено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
До господарського суду Рівненської області від Позивача надійшла відповідь на відзиви, відповідно до якої останній зазначає наступне.
У відзивах відповідачі зазначають, що предмет позову відсутній і позов не підлягає задоволенню, оскільки: у позивача відсутня земельна ділянка відведена під ринок; відсутня проектна документація щодо функціонального планування території ринку, розміщення на ній торговельних місць, їх кількості і розміру та позначення номерами, яка повинна узгоджуватися у порядку, встановленому законом з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, Державтоінспекції; відсутній вид діяльності за КВЕД, як надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів; позивач не може ні створити у законний спосіб торговельні місця, ні ідентифікувати їх за номерами 12, 14, 20, 270, 271, ні надати їх у оренду чи користування.
Із вказаними запереченнями відповідачів погодитись не можна, вони є лише їх припущеннями і не підтверджуються жодними доказами.
Так, позовними вимогами у справі є зобов'язання відповідачів звільнити торгівельні місця на ринку "Моріон" у зв'язку із закінченням дії договорів оренди торговельних місць, що діяли між Позивачем та Відповідачем до 31.10.2017р.
Предметом доказування у справі є факт безпідставного продовження використання торгівельних місць Відповідачами після закінчення дії договорів оренди.
У відзиві Відповідачі не зазначають жодної обставини яка б спростовувала факт користування ними торговельними місцями на ринку "Моріон" згідно договорів оренди торговельних місць. Заперечення відповідачів грунтуються лише на доводах щодо правомірності створення та функціонування ринку, що не є предметом спору у даній справі.
Те, що Позивач правомірно здійснює господарську діяльність із надання в оренду торговельних місць на ринку "Моріон" підтверджується наступним.
Мале приватне підприємство "Моріон", є власником (оператором) ринку "Моріон" за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, що підтверджується дозволом на розміщення об'єкта торгівлі № 682 від 13.08.2003р., паспортом ринку та експлуатаційним дозволом № 17-18-488 від 29.11.2016р..
Основним видом господарської діяльності МПП "Моріон" є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна що згідно затверджених КВЕД відповідає коду 68.20. Вказане підтверджується відомостями що містяться і Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та випискою із вказаного реєстру щодо МПП "Моріон". Згідно пояснень до даного виду економічної діяльності цей клас 68.20. включає також діяльність ринків.
Вид діяльності із надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозиції, про необхідність якого для роботи ринку зазначає Відповідач, у державному класифікаторі КВЕД відсутній.
Згідно п.2 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною податковою адміністрацією України, Державний комітетом стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.200 №57/188/84/105, (надалі - Правила), ринок - це суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Відповідно до п.2 вказаного вище Наказу від 26.02.2002 №57/188/84/105 ці Правила носять рекомендаційний характер для затвердження правил торгівлі на ринках органами місцевого самоврядування.
Згідно п.1.2. Правил торгівлі на ринках міста Рівного, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 31.05.2011 року № 841, ринок - це об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, організовує та/або забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями.
Аналогічне визначення поняття ринку міститься і в Положенні про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 29.07.2009р. №868 "Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків".
Так, ринок "Моріон" розміщений на двох суміжних земельних ділянках, на користування якими Позивач має усі законні права.
Перша ділянка знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 3, на якій також розташований Будинок побуту, та що перебуває в користуванні Позивача на підставі додаткового договору про поновлення договору оренди землі № 561010004000538 від 12.07.2012р. терміном дії до 25.04.2021р..
Друга земельна ділянка значиться за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, яка знаходиться в постійному користуванні Позивача, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії РВ 00226 виданий 04.06.1996р..
Оспорювати законність/незаконність використання земельних ділянок може лише їх власник або законний землекористувач. Відповідач не є ні власником, ні землекористувачем земельних ділянок на яких розміщений ринок.
Таким чином, твердження Відповідача про відсутність у Позивача відповідного виду діяльності та земельної ділянки відведеної під рипок, не відповідають дійсності та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Щодо твердження Відповідача про відсутність проектної документації щодо функціонального планування території ринку, розміщення на ній торговельних місць, їх кількості і розміру та позначення номерами, яка повинна узгоджуватися у порядку, встановленому законом з територіальними установами державної санітарно - епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, Державтоінспекції зазначаємо наступним.
Відповідно до п.7 Правил торгівлі на ринках затверджених 26.02.2002 та п.1.7. Правил торгівлі на ринках м.Рівного, Адміністрація ринку узгоджує з місцевим органом самоврядування режим роботи ринку; з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно- будівельної комісії, державтоінспекції - проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно-технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану.
Розміщення ринкових майданчиків біля Будинку побуту (вул.Шевченка,3) та лазні (вул.Шевченка,7) в м.Рівне було дозволено з 1998 року, що підтверджується наказом міського управління торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування "Про надання дозволів на розміщення об'єктів роздрібної торгівлі - торговельних ринкових майданчиків" від 01.07.1998р. № 407.
На момент створення ринку розроблення проектної документації щодо функціонального планування території ринку діючим на той час законодавством не вимагалось.
Надалі, взамін наказу від 01.07.1998р. №407, МПП "Моріон" було видано дозвіл №682 від 13.08.2003р. на розміщення об'єкта торгівлі, ринку "Моріон", що підтверджується наказом управління торгівлі громадського харчування та побутового обслуговування від 13.08.2003 №777 та самим дозволом. В дозволі затверджено режим роботи ринку.
15.01.2003р. із головним архітектором м.Рівне було погоджено ескіз генплану ринку, м 1:500, для отримання МПП "Моріон" відповідних дозволів, погоджень, техумов.
Також, було проведено паспортизацію ринків міста Рівного, зокрема рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 14.02.2006 №39 "Про паспортизацію ринків м.Рівного" керівників ринків було зобов'язано завершити паспортизацію ринків з виготовлення і узгодження у місцевому органі державного пожежного нагляду схем розміщення торговельних рядів, кіосків, павільйонів, палаток тощо, які розташовані приміщеннях та на відкритих майданчиках.
Так, МПП "Моріон" погодило таку схему з начальником ЗДПО-З ще 20.08.2004 року, згідно якої розміщення торговельних місць Відповідачів відповідають своєму місцерозташуванню і на сьогодні.
Протягом діяльності ринку МПП "Моріон" неодноразово погоджувало роботу ринку із територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби. Про відповідність потужностей оператора ринку вимогам санітарних заходів підтверджує експлуатаційний дозвіл №17-18-488 виданий Управлінням Держпродспоживслужби в м. Рівному 29.11.2016р..
Отже, всупереч доводам Відповідача, МПП "Моріон" має усі необхідні дозвільні документи для роботи ринку "Моріон".
Відповідно до п.13 Правил торгівлі на ринках, торговельне місце - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо.
Згідно абз.2 н.22 Правил торгівлі на ринках Продавці (суб'єкти підприємницької діяльності) можуть мати свій санітарний чи інший одяг, торговельний інвентар, засоби (вимірювальної техніки.
Згідно п.20 Правил торгівлі на ринках Адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду в якій рекомендується зазначати термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.
Про необхідність укладення договору оренди торговельного місця між адміністрацією ринку та підприємцями вказується також у абз.4 п.1.16 та п.1.20 Правил торгівлі на ринках міста Рівного.
Враховуючи вищевикладене, Позивач правомірно укладав із підприємцями, в т.ч. і Відповідачами договори оренди торговельних місць.
Між сторонами у справі існували правовідносини оренди (найму) торгівельних місць на ринку, правове регулювання яких здійснюється правилами торгівлі на ринках, нормами Господарського та Цивільного кодексів України, на які, зокрема посилається Позивач у позовній заяві, що не є тотожним користуванню земельною ділянкою на якій розміщенні торгівельні місця та інвентар.
Згідно ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно умов п.1.1. - п.1.3. Договорів оренди торговельного місця від 15.07.2016р. №12/16, №14/16, №20/16 Орендодавець (Позивач) передає, а орендар (Відповідач-1) приймає у строкове платне користування місця, що розташовані на території ринку "Моріон" та зазначені на плані території ринку, а саме: № 12 загальною площею 4,4кв. метрів, облаштованого тимчасовою нестаціонарною спорудою типу КЗТ ; № 14 загальною площею 4,4 кв. метрів, облаштованого тимчасовою нестаціонарною спорудою типу КЗТ; № 20 загальною площею 5,5 кв. метрів, облаштованого тимчасовою нестаціонарною спорудою типу КЗТ.
Згідно умов п.1.1. - п.1.3. Договору оренди торговельного місця від 15.07.2016р. №271/16 Орендодавець (Позивач) передає, а орендар (Відповідач-2) приймає у строкове платне користування місце №271 загальною площею 2,8 кв. метрів, що розташоване на території ринку "Моріон", облаштованого тимчасовою нестаціонарною спорудою типу КЗТ та зазначене на плані території ринку.
Згідно умов п.1.1. - п.1.3. Договору оренди камери схову від 15.07.2016р. №270-кс/16 Орендодавець (Позивач) передає, а орендар (Відповідач-2) приймає у строкове платне користування місце №270 загальною площею 2,8 кв. метрів, що розташоване на території ринку "Моріон", облаштованого тимчасовою нестаціонарною спорудою типу КЗТ та зазначене на плані території ринку.
Так, договорами оренди чітко визначено торговельні місця зазначені на генплані-схемі ринку "Моріон" погодженої 20.08.2004р. із ЗДПО-З, які були передані Відповідачам в оренду, їх площа та тип облаштування.
Згідно ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 4 ст. 165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких грунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обгрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
У відзиві Відповідачі не заперечили та жодними доказами не спростували факту передачі їм торговельних місць №12, №14, №20, №270, №271 та продовження користування ними після закінчення дії договорів.
Позивач аважає, що Відповідачі безпідставно користуються торгівельними місцями на ринку "Моріон" по вул. Шевченка,7 в м. Рівне та зобов'язані їх звільнити, тому просить позовні вимоги МПП "Моріон" задоволити повністю.
До суду від Відповідачів надійшли заперечення на відповідь позивача на відзив відповідачів, відповідно до яких, останні зазначають наступне.
Як в позовній заяві так само і у відповіді на відзив про порушення пп. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України позивачем не вказано, які саме правові підстави позову та докази, що підтверджують обставини, якими Позивач обґрунтовує свої вимоги, а саме: зобов'язати відповідачів звільнити торговельні місця № 270, № 271, № 12, № 14, № 20, шляхом демонтажу тимчасової нестаціонарної споруди типу КЗТ розташованої на ринку "Моріон", м.Рівне вул. Шевченка ,7.
Вимога зобов'язати відповідачів звільнити торговельні місця № 270, № 271, № 12, № 14, № 20, шляхом демонтажу тимчасової нестаціонарних споруд типу КЗТ, розташованих на ринку "Моріон", м.Рівне ,вул. Шевченка, 7, говорить про те, що у позивача повинно бути: обладнане тимчасовими нестаціонарними спорудами типу КЗТ торговельні місця № 270, № 271, № 12, № 14, № 20, на ринку, що розташований за адресою "Моріон", м.Рівне, вул. Шевченка, 7, або тимчасові нестаціонарні споруди типу КЗТ на ринку "Моріон", м.Рівне, вул. Шевченка, 7, яку вимагає демонтувати позивач, змонтовані повинні бути відповідачами.
Згідно з законодавством України встановлені вимоги до функціонування ринків.
Таким чином, нормативно-правові акти, зокрема Правила торгівлі на ринках, Правила роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення, методичні рекомендації щодо базових моделей ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, Ветеринарно-саніртарні правила для ринків, поширюються на позивача як на суб'єкт господарювання, торговельне підприємство, яке здійснює підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів, що включає наявність у складі ринку належним чином обладнаних торгівельних місць для продажу товарів на ринку (криті або відкриті столи, прилавки для торгівлі, стільці, лави для торгуючих, кіоски, ларі, ларьки, палатки, павільйони, торгівельні модулі, контейнери тощо).
Отже, зазначені обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, на підставі яких ґрунтуються вимоги позивача, згідно із ст.ст. 33, 34 ГПК України відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобамидоказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Однак позивач не надав суду належних доказів про наявність у своєму складі будь-яких торговельних місць для провадження торгівлі на ринку, у тому числі тих, які він ідентифікує як № 270, № 271 (5,6 кв. м), № 12, № 14, № 20 (14,3 кв. м), які відповідають проектній документації щодо ринку, узгодженої у порядку встановленому законом, що підтверджується матеріалами справи № 918/802/17, в яких відсутні відомості про відведення земельної ділянки під ринок, відсутня проектна документація щодо функціонального планування території ринку "Моріон", розміщення на ній торговельних місць, їх кількості і розміру та позначення номерами, яка повинна узгоджуватися у порядку, встановленому законом з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, Державтоінспекції.
Оскільки у позивача по справі відсутня земельна ділянка відведена під ринок, відсутня проектна документація щодо функціонального планування території ринку, розміщення на ній торговельних місць, їх кількості і розміру та позначення номерами, яка повинна узгоджуватися у порядку, встановленому законом з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, не організовано продажу товарів відповідно до затвердженого плану, то позивач не може ні створити у законний спосіб торговельні місця, ні ідентифікувати їх за номерами № 270, № 271, № 12, № 14, № 20, за адресою м.Рівне,вул. Шевченка, 7, ні надати їх у оренду чи користування.
А тим більш того на доданому до відзиву документі Наказ №407 від 01.07.1998 року зафіксовано два ринкові майданчики; ПФ "Моріон" по вул. Шевченка 7/біля лазні/ та Кооператив "Теплотехнік" за адресою Шевченко, 3/Будинок Побуту/ з загальною кількістю 265 місць, а до мене звернулись з позовом звільнити місця №270, № 271, та й ще за адресою Шевченка,3/Будинок Побуту/ ринкового майданчика іншого власника. Таким чином позивач не підтвердив жодним документом наявність у нього облаштованих ним торговельних місць № 270, № 271, № 12, № 14, № 20.
Відповідач вважає, що позов не підлягає задоволенню, оскільки позивачем по справі вимога: зобов'язати відповідача звільнити торговельні місця № 270, № 271, № 12, № 14, № 20, шляхом демонтажу тимчасової нестаціонарної споруди типу КЗТ розташованої на ринку "Моріон", м.Рівне, вул. Шевченка, 7, не доведена, оскільки: не існує земельної ділянки відведеної для облаштування ринку позивачу (інші договори додані до справи № 918/802/17 не містять доказів відведення такої земельної ділянки під ринок); не існує доказів створення торговельних місць саме позивачем на землі виділеній під ринок позивачу ,але якщо таке є, то у мене не виникає обов'язку демонтувати монтоване позивачем; не існує доказів створення торговельних місць так само і відповідачем на землі не виділеній позивачу під ринок.
Таким чином жодний доказ доданий позивачем не доводить обставин, на які він посилається, яким позивач обгрунтовує свої вимоги.
Представники Позивача в судовому засіданні 26.03.2018 року позовні вимоги підтримали, з підстав зазначених у позовній заяві, з урахуванням додаткових пояснень та відповіді на відзив.
Відповідачі в судовому засіданні 26.03.2018 року заперечили проти позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві та з урахуванням заперечень на відповідь на відзив.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо дослідивши докази у справі, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши в порядку, визначеному в підготовчому засіданні у справі, докази, якими вони обґрунтовуються, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
МПП "Моріон" є власником (оператором) ринку "Моріон", розташованого за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, що підтверджується Дозволом на розміщення об'єкта торгівлі № 682 від 13.08.2003 року, паспортом ринку від 01.06.2006 року та Експлуатаційним дозволом №17-18-488 від 29.11.2016 року.
Між МПП "Моріон" (Орендодавець) та ФОП Бекетовою Н.А. (Орендар) укладено договір оренди торговельного місця № 12/16 від 15.07.2016 року (далі - Договір 1), за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування місце № 12 загальною площею 4,4 кв. метрів, що розташоване на території ринку "Моріон" (далі - об'єкт оренди) для провадження торговельної діяльності (п.1.1. Договору 1).
Між МПП "Моріон" (Орендодавець) та ФОП Бекетовою Н.А. (Орендар) укладено договір оренди торговельного місця № 14/16 від 15.07.2016 року (далі - Договір 2), за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування місце № 14 загальною площею 4,4 кв. метрів, що розташоване на території ринку "Моріон" (далі - об'єкт оренди) для провадження торговельної діяльності (п.1.1. Договору 2).
Між МПП "Моріон" (Орендодавець) та ФОП Бекетовою Н.А. (Орендар) укладено договір оренди торговельного місця № 20/16 від 15.07.2016 року (далі - Договір 3), за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування місце № 20 загальною площею 5,5 кв. метрів, що розташоване на території ринку "Моріон" (далі - об'єкт оренди) для провадження торговельної діяльності (п.1.1. Договору 3).
Між МПП "Моріон" (Орендодавець) та ФОП Гречка С.В. (Орендар) укладено договір оренди камери схову № 270-кс/16 від 15.07.2016 року (далі - Договір 4), за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування камеру схову № 270 загальною площею 2,8 кв. метрів, що розташоване на території ринку "Моріон" (далі - об'єкт оренди) для провадження торговельної діяльності (п.1.1. Договору 4).
Між МПП "Моріон" (Орендодавець) та ФОП Гречка С.В. (Орендар) укладено договір оренди торговельного місця № 271/16 від 15.07.2016 року (далі - Договір 5), за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування місце № 271 загальною площею 2,8 кв. метрів, що розташоване на території ринку "Моріон" (далі - об'єкт оренди) для провадження торговельної діяльності (п.1.1. Договору 5).
Договора підписані сторонами та скріплені відтиском печатки Орендодавця.
За змістом п. п. 1.2., 1.3., 1.4. Договорів 1-5, Об'єкти оренди облаштовано тимчасовою нестаціонарною спорудою типу КЗТ (КЗТ, ЛП, контейнер). Місцезнаходження об'єкта оренди зазначається на плані території ринку. Орендар набуває права користування об'єктом оренди з дня набрання чинності цим договором.
Підпунктом 3.2.5. Договорів 1-5, Орендар зобов'язаний у разі припинення або розірвання договору повернути орендодавцеві об'єкт оренди у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням фізичного зносу та відшкодувати орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або його частини) об'єкта оренди з вини орендаря.
Згідно з п. 3.2.11 Договорів 1-5, орендар зобов'язаний передати торгове місце орендодавцю, підписавши акт приймання - передачі (повернення) торгівельного місця в день закінчення дії (розірвання) договору.
Повернення орендарем об'єкту оренди орендодавцеві оформляється двостороннім актом приймання-передавання, що складається у двох примірниках, наділених однаковою юридичною силою, - по одному примірнику для кожної із сторін (п. 6.10. договору).
Відповідно до актів приймання-передавання від 01.08.2016 року Орендодавець передав, а Орендарі прийняли у строкове платне користування місця № 12 загальною площею 4,4 кв. метрів, № 14 загальною площею 4,4 кв. метрів, № 20 загальною площею 5,5 кв. метрів, № 270 загальною площею 2,8 кв. метрів та № 271 загальною площею 2,8 кв. метрів, що розташовані на території ринку "Моріон" за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7.
Вказані акти приймання-передавання від 01.08.2016 року підписані сторонами та скріплені відтиском печатки Орендодавця.
Пунктом 6.1. Договорів 1-5 (з урахуванням додаткових угод від 15.07.2017 року до договорів № 12/16, № 14/16, № 20/16, № 271/16 оренди торговельного місця від 15.07.2016 року та до договору № 270-кс/16 оренди камери схову від 15.07.2016 року) визначено, що договір набуває чинності з 01.08.2016 року та діє до 31.10.2017 року включно.
Таким чином, Договора оренди торговельного місця № 12/16, № 14/16, № 20/16, № 271/16 від 15.07.2016 року та Договір № 270-кс/16 від 15.07.2016 року припинено 31.10.2017 року.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України, ч. 1 ст. 173 ГК України).
Відповідно до приписів ст. 526 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
У відповідності до ч. 2 ст. 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Приписами ч. 1 ст. 759 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ст. 760 ЦК України передбачено, що Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму. Предметом договору найму можуть бути майнові права. Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.
Положеннями ч. 1 ст. 762 ЦК України визначено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Пунктами 1, 4 ст. 285 ГК України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до ч. 1 ст. 763 ЦК України, договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Нормами ч. 2 ст. 291 ГК України встановлено, що договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу (приватизації) об'єкта оренди; ліквідації суб'єкта господарювання - орендаря; загибелі (знищення) об'єкта оренди.
У відповідності до ст. 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Зі змісту статей 759, 763 і 764 ЦК України, частини другої статті 291 ГК України, частини другої статті 17 та частини другої статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" вбачається, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець. Відтак якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється. Оскільки зазначеними нормами визначено умови, за яких договір оренди вважається пролонгованим на строк, який був раніше встановлений, і на тих самих умовах, що були передбачені договором, то для продовження дії договору не вимагається обов'язкового укладення нового договору або внесення змін до нього.
Аналогічну правову позицію висвітлено в п. 4.1. постанови Пленуму Вищого Господарського суду України, від 29.05.2013 № 12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна".
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем було повідомлено Відповідача (лист № 306 від 20.10.2017 року) про необхідність з'явитися до адміністрації МПП "Моріон"для складання актів приймання - передачі (повернення) торговельних місць та звірки взаєморозрахунків та про звільнення торговельного місця на ринку "Моріон" у зв'язку із закінченням терміну дії Договорів оренди торговельного місця від 15.07.2016 року № 12/16, № 14/16, № 20/16.
Відповідно до ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Відповідно до 1 ч. ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1статті 598 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).
За таких обставин, Договір оренди торговельного місця № 12/16 від 15.07.2016 року, Договір оренди торговельного місця № 14/16 від 15.07.2016 року, Договір оренди торговельного місця № 20/16 від 15.07.2016 року, Договір оренди камери схову № 270-кс/16 від 15.07.2016 року та Договір оренди торговельного місця № 271/16 від 15.07.2016 року припинили свою дію 31.10.2017 року, відтак Орендарі зобов'язані звільнити об'єкт оренди (торговельні місця №12, № 14, № 20, № 271 та камери схову № 270) за адресою: м. Рівне. вул. Шевченка, 7 ринок "Моріон" та повернути його Орендодавцю за актом приймання - передачі.
Враховуючи норми чинного законодавства, з припиненням дії договору оренди, відповідачі втрачають статус орендаря, а тому суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про звільнення відповідача з орендованого ним об'єкту за договорами та зобов'язання передати позивачу відповідний об'єкт є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно тверджень Відповідачів про не доведеність Позивачем обставин, на які він посилається та обґрунтовує вимоги, зокрема, відсутність земельної ділянки відведеної для облаштування ринку позивачу; відсутність доказів створення торговельних місць саме позивачем на землі виділеній під ринок позивачу та відсутність доказів створення торговельних місць так само і відповідачем на землі не виділеній позивачу під ринок, то останні не приймаються судом до уваги виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення
Предметом доказування у справі є факт безпідставного продовження використання торгівельних місць Відповідачами після закінчення дії договорів оренди.
Відповідачами не наведено обставин які б спростовували факт користування ними торговельними місцями на ринку "Моріон" згідно договорів оренди торговельних місць та камери схову.
Мале приватне підприємство "Моріон", є власником (оператором) ринку "Моріон" за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, що підтверджуєтьа дозволом на розміщення об'єкта торгівлі № 682 від 13.08.2003 р., паспортом ринку та експлуатаційним дозволом № 17-18-488 від 29.11.2016 р..
Основним видом господарської діяльності МПП "Моріон" є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна що згідно затверджених КВЕД відповідає коду 68.20. Вказане підтверджується відомостями, що містяться і Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та випискою із вказаного реєстру щодо МПП "Моріон". Згідно пояснень до даного виду економічної діяльності цей клас 68.20. включає також діяльність ринків.
Вид діяльності із надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозиції у державному класифікаторі КВЕД відсутній.
Згідно п. 2 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною податковою адміністрацією України, Державним комітетом стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.200 № 57/188/84/105, (надалі - Правила), ринок - це суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Відповідно до п.2 вказаного вище Наказу від 26.02.2002 № 57/188/84/105 ці Правила носять рекомендаційний характер для затвердження правил торгівлі на ринках органами місцевого самоврядування.
Згідно п.1.2. Правил торгівлі на ринках міста Рівного, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 31.05.2011 року № 841, ринок - це об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, організовує та/або забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями.
Аналогічне визначення поняття ринку міститься і в Положенні про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 29.07.2009р. №868 "Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків".
Ринок "Моріон" розміщений на двох суміжних земельних ділянках. Перша ділянка знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 3, на якій також розташований Будинок побуту, та яка перебуває в користуванні Позивача на підставі додаткового договору про поновлення договору оренди землі № 561010004000538 від 12.07.2012р. терміном дії до 25.04.2021р.. Друга земельна ділянка значиться за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, 7, яка знаходиться в постійному користуванні Позивача, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії РВ 00226 виданим 04.06.1996р..
Оспорювати законність/незаконність використання земельних ділянок може лише їх власник або законний землекористувач. Відповідачі не є ні власниками, ні землекористувачами земельних ділянок на яких розміщений ринок.
Відповідно до п. 7 Правил торгівлі на ринках затверджених 26.02.2002 та п. 1.7. Правил торгівлі на ринках м. Рівного, Адміністрація ринку узгоджує з місцевим органом самоврядування режим роботи ринку; з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно- будівельної комісії, державтоінспекції - проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно-технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану.
Розміщення ринкових майданчиків біля Будинку побуту (вул. Шевченка,3) та лазні (вул. Шевченка,7) в м. Рівне було дозволено з 1998 року, що підтверджується наказом міського управління торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування "Про надання дозволів на розміщення об'єктів роздрібної торгівлі - торговельних ринкових майданчиків" від 01.07.1998р. № 407.
13.08.2003р. видано дозвіл № 682 на розміщення об'єкта торгівлі, ринку "Моріон", що підтверджується наказом управління торгівлі громадського харчування та побутового обслуговування від 13.08.2003 р. № 777 та самим дозволом. В дозволі затверджено режим роботи ринку.
15.01.2003р. із головним архітектором м. Рівне було погоджено ескіз генплану ринку, м 1:500, для отримання МПП "Моріон" відповідних дозволів, погоджень, техумов.
Також, рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 14.02.2006 р. № 39 "Про паспортизацію ринків м. Рівного" керівників ринків було зобов'язано завершити паспортизацію ринків з виготовлення і узгодження у місцевому органі державного пожежного нагляду схем розміщення торговельних рядів, кіосків, павільйонів, палаток тощо, які розташовані приміщеннях та на відкритих майданчиках.
МПП "Моріон" погодило таку схему з начальником ЗДПО-З ще 20.08.2004 року, згідно якої розміщення торговельних місць Відповідачів відповідають своєму місцерозташуванню і на сьогодні.
МПП "Моріон" погоджувало роботу ринку із територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби. Про відповідність потужностей оператора ринку вимогам санітарних заходів підтверджує експлуатаційний дозвіл №17-18-488 виданий Управлінням Держпродспоживслужби в м. Рівному 29.11.2016р..
Отже, МПП "Моріон" має усі необхідні дозвільні документи для роботи ринку "Моріон".
Відповідно до п. 13 Правил торгівлі на ринках, торговельне місце - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо.
Згідно абз. 2 п. 22 Правил торгівлі на ринках Продавці (суб'єкти підприємницької діяльності) можуть мати свій санітарний чи інший одяг, торговельний інвентар, засоби вимірювальної техніки.
Згідно п. 20 Правил торгівлі на ринках Адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду в якій рекомендується зазначати термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.
Про необхідність укладення договору оренди торговельного місця між адміністрацією ринку та підприємцями вказується також у абз. 4 п. 1.16 та п. 1.20 Правил торгівлі на ринках міста Рівного.
Враховуючи вищевикладене, Позивач правомірно укладав із підприємцями, в т.ч. і Відповідачами договори оренди торговельних місць.
Між сторонами у справі існували правовідносини оренди (найму) торгівельних місць на ринку, правове регулювання яких здійснюється правилами торгівлі на ринках, нормами Господарського та Цивільного кодексів України, що не є тотожним користуванню земельною ділянкою на якій розміщенні торгівельні місця та інвентар.
Згідно ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Так, договорами оренди чітко визначено торговельні місця зазначені на генплані-схемі ринку "Моріон" погодженої 20.08.2004р. із ЗДПО-З, які були передані Відповідачам в оренду, їх площа та тип облаштування.
Згідно ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Таким чином, твердження Відповідачів про відсутність у Позивача відповідного виду діяльності та земельної ділянки відведеної під ринок спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги Малого приватного підприємства "Моріон" про звільнення торгівельних місць № 12, № 14, № 20, № 271 та камери схову № 270 шляхом демонтажу тимчасових нестаціонарних споруд типу КЗТ розташованих на ринку "Моріон" обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на Відповідачів.
Керуючись ст. ст. 129, 238 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця Бекетову Наталію Арсентіївну (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звільнити торгівельні місця №12, №14, №20, що розташовані на території ринку "Моріон" за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, буд.7, шляхом демонтажу тимчасових нестаціонарних споруд типу КЗТ.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Бекетової Наталії Арсентіївни (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Малого приватного підприємства "Моріон" (вул. Шевченка, буд.7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 13990091) 4800 (чотири тисячі вісімсот) грн. судового збору.
4. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця Гречку Сергія Вікторовича (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) звільнити торгівельне місце №270 та торговельне місце №271, що розташовані на території ринку "Моріон" за адресою: м. Рівне, вул. Шевченка, буд.7, шляхом демонтажу тимчасової нестаціонарної споруди типу КЗТ.
5. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Гречки Сергія Вікторовича (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь Малого приватного підприємства "Моріон" (вул. Шевченка, буд.7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 13990091) 3200 (три тисячі двісті) грн. судового збору.
6. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Рівненського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано "02" квітня 2018 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.