
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 679/1090/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Базарник Б.І.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
21 березня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Курка О. П. Совгири Д. І.
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представник Нетішинської міської ради Гладуна С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Нетішинської міської ради Хмельницької області на постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 16 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Укрспецізоляція" до Нетішинської міської ради Хмельницької області про визнання конкурсу щодо набуття права оренди земельних ділянок таким, що відбувся, визнання переможцем конкурсу, зобов'язання внести проект рішення та надати в оренду земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В :
у липні 2016 року приватне підприємство "Укрспецізоляція" звернулося до Нетішинського міського суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Нетішинської міської ради про визнання конкурсу таким, що відбувся, визнання переможцем конкурсу, зобов'язання внести проект рішення та зобов'язання надати в оренду земельну ділянку.
15 грудня 2016 року представник позивача подала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати таким, що відбувся 18 вересня 2007 року конкурс щодо набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Нетішина, зокрема, земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області; визнати ПП "Укрспецізоляція" переможцем цього конкурсу та таким, що набуло на конкурентних засадах право оренди земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області; визнати протиправним та скасувати пункти 1 та 2 рішення сімдесят четвертої сесії Нетішинської міської ради №74/1810 від 28.05.2015 року "Про надання виконавчому комітету Нетішинської міської ради дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в постійне користування" та пунктів 1 підпункту 1.2 та пунктів 2, 3 рішення третьої сесії Нетішинської міської ради №3/48 від 10.12.2015 року "Про затвердження виконавчому комітету Нетішинської міської ради проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх в постійне користування" в частині передачі виконавчому комітету Нетішинської міської ради в постійне користування земельної ділянки площею 2,9797 га (кадастровий номер: 6810500000:02:006:0273), яка розташована по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області, для будівництва багатоповерхового житлового будинку та в частині посвідчення права постійного користування в установленому законом порядку; зобов'язати Нетішинську міську раду Хмельницької області підготувати та внести на розгляд пленарного засідання Нетішинської міської ради проект рішення про надання ПП "Укрспецізоляція" як переможцю конкурсу, що відбувся 18 вересня 2007 року, в оренду земельну ділянку площею 2,9797 га, кадастровий номер 6810500000:02:006:0273, по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області; зобов'язати Нетішинську міську раду Хмельницької області надати ПП "Укрспецізоляція" в оренду вищевказану земельну ділянку на умовах, визначених результатами конкурсу від 18 вересня 2007 року, шляхом прийняття відповідного рішення; понесені судові витрати покласти на відповідача.
Постановою Нетішинського міського суду Хмельницької області від 16 листопада 2017 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Так, в апеляційній скарзі відповідач зазначає, що суд першої інстанції при розгляді справи не залучив виконавчий комітет Нетішинської міської ради, який мав право постійного користування спірною земельною ділянкою.
Крім цього, апелянт вказує на те, що суд першої інстанції безпідставно здійснив функцію, яка не віднесена до його компетенції та визнав конкурс таким, що відбувся, а також визнав переможцем конкурсу ПП "Укрспецізоляція".
Також, в поданій апеляційній скарзі апелянт зазначає, що позивачем, при поданні вищевказаного позову пропущено строк звернення до суду.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вказує, що підстав для скасування оскаржуваного рішення немає, оскільки доводи апеляційної скарги є безпідставними та такими, що спростовуються матеріалами адміністративної справи.
Позивач повноважних представників в судове засідання не направив, хоча повідомлявся про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив її задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову постанову про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що приватне підприємство "Укрспецізоляція" є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, серія АОО №216808.
18 вересня 2007 року позивач, серед інших учасників, прийняв участь у конкурсі за №1 щодо набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Нетішин, а саме земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області. Позивачем запропоновано орендну плату у розмірі 38 000 грн. за рік. Іншими учасниками конкурсу запропоновано меншу орендну плату. Даний конкурс було проведено відповідно до вимог чинного законодавства та Положення про порядок набуття на конкурентних засадах права оренди земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Нетішина, затвердженого рішенням 7-ї сесії Нетішинської міської ради 5 скликання №8 від 25.07.2006 року. Порядок та підстави проведення даного конкурсу сторонами не оспорюється та не оскаржується. Оголошення про проведення конкурсу, його порядок та умови, додаткові умови було опубліковано в друкованому засобі інформації - в газеті "Нетішинський вісник". За наслідками проведеного конкурсу складено протокол №1 від 18.09.2007 року, яким прийнято рішення: "визнати конкурс таким, що не відбувся та рекомендувати Нетішинській міській раді повторно включити земельну ділянку, що розташована на по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області, площею 3 га, у перелік земельних ділянок, які пропонуються для передачі в оренду на конкурсних засадах.
14 листопада 2007 року постійно діючою комісією з проведення конкурсу щодо набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м.Нетішина було проведено конкурс щодо набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м.Нетішина, зокрема, спірної земельної ділянки. Для участі в конкурсі зареєструвалося 7 учасників, в тому числі ТОВ "Єврошляхбуд" (м.Хмельницький) за №6. Оголошення про проведення конкурсу, його порядок та умови, додаткові умови було опубліковано в друкованому засобі інформації - газеті "Нетішинський вісник". За наслідками проведеного конкурсу складено протокол №2 від 14 листопада 2007 року в якому прийнято рішення про визнання переможцем конкурсу ТОВ "Єврошляхбуд" (м.Хмельницький), який запропонував найбільшу місячну орендну плату в розмірі 203 000 грн. і погодився виконати додаткові умови конкурсу в повному обсязі.
Вищевказані фактичні обставини встановлені постановою господарського суду Хмельницької області від 17 червня 2008 року в справі за позовом ПП "Укрспецізоляція" до Нетішинської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Єврошляхбуд", про визнання нечинним та скасування рішень конкурсної комісії, зобов'язання вирішити питання про надання в оренду земельної ділянки (далі за текстом - постанова господарського суду Хмельницької області). Постанова господарського суду Хмельницької області набрала законної сили.
Крім того, 28.05.2015 року Нетішинською міською радою прийнято рішення №74/1810 "Про надання виконавчому комітету Нетішинської міської ради дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в постійне користування". Згідно з п.п.1,2 вказаного рішення виконавчому комітету Нетішинської міської ради надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в постійне користування, площею 2,9797 га, яка розташована на по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області, для будівництва багатоповерхового житлового будинку та зобов'язано виконавчий комітет Нетішинської міської ради розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в постійне користування та подати його на розгляд міської ради.
10 грудня 2015 року прийнято рішення Нетішинської міської ради №3/48 "Про затвердження виконавчому комітету Нетішинської міської ради проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх в постійне користування". Підпунктом 1.2 пункту 1 та підпунктом 2.2. пункту 2 вказаного рішення затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у постійне користування виконавчому комітету Нетішинської міської ради, площею 2,9797 га, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області та передано виконавчому комітету Нетішинської міської ради в постійне користування спірну земельну ділянку.
Рішенням Нетішинської міської ради №70/1707 від 27.02.2015 року "Про розгляд звернення ПП "Укрспецізоляція" щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку" відмовлено ПП "Укрспецізоляція" в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки для передачі її в оренду з посилання на те, що право оренди на цю земельну ділянку підлягає продажу окремим лотом на конкурентних засадах (земельних торгах).
Відповідно до постанови Вищого адміністративного суду України від 9 червня 2016 року К/800/49344/15 визнано незаконним та скасовано рішення Нетішинської міської ради №70/1707 від 27.02.2015 року "Про розгляд звернення ПП "Укрспецізоляція" щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку".
23 липня 2015 року позивач уклав договір №ЗІ01-3 317 з ПП "Поділляінвентарбюро" на виконання робіт із виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в натурі, яка розташована за адресою: Хмельницька область, м. Нетішин, вул. Варшавська, в районі міського пляжу. Цього ж дня сторони підписали акт приймання-передачі виконаних робіт, відповідно до якого виконавець здійснив комплекс робіт з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки в натурі, в кількості 1 шт., а замовник прийняв виконані роботи та оплатив їх у повному обсязі в сумі 2000 грн.
25 серпня 2015 року позивач звернувся до відділу Держземагенства у м. Нетішин Хмельницької області із заявою щодо надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) про надання земельної ділянки, розташованої по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, площею 3,0000 га.
09 вересня 2015 року відділ Держземагенства у м.Нетішин Хмельницької області надав позивачу довідку державної статистичної звітності №229 про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями земельної ділянки.
Згідно з довідкою власником земельної ділянки по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області є орган місцевого самоврядування, а саме - Нетішинська міська рада; загальна площа землі становить 2,9797 га; земельна ділянка зареєстрована за кадастровим номером 6810500000:02:006:0273.
Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті рішення 18 вересня 2007 року про визнання конкурсу таким, що не відбувся, та проведення повторного конкурсу відповідач порушив імперативні вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та Положення про порядок набуття на конкурентних засадах права оренди земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Нетішин.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України (в редакції від 20.06.2007 року) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2007 року) орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (ч.1 ст.5 Закону України "Про оренду землі" в редакції від 01.01.2007 року).
Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону чи конкурсу (ч.ч.1, 2 ст.6 вищевказаного закону).
На момент проведення конкурсу від 18.09.2007 року чинним було Положення "Про порядок набуття на конкурентних засадах права оренди земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Нетішина", затверджене рішенням сьомої сесії Нетішинської міської ради №8 від 25 липня 2006 року (далі за текстом - Положення).
Відповідно до преамбули цього Положення ним визначається процедура набуття на конкурентних засадах права на оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Нетішин.
Згідно з п.1.1 Положення набуття на конкурентних засадах права оренди земельних ділянок, що перебуваються у комунальній власності територіальної громади міста Нетішина, здійснюється шляхом проведення конкурсу. Конкурсом визнається спосіб набуття на конкурентних засадах права оренди земельної ділянки, за яким право оренди отримує учасник конкурсу, який запропонував найвищу місячну оренду плату за письмовим поданням і взяв зобов'язання виконати усі умови конкурсу.
Об'єктами права оренди згідно з цим Положенням є земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Нетішина, і можуть бути передані міською радою в оренду фізичним та юридичним особам (п.1.2 Положення).
Орендодавцем земельних ділянок є Нетішинська міська рада (п.1.3. Положення).
Відповідно до розділу 5 Положення учасниками конкурсу можуть бути фізичні особи: громадяни України, іноземці та особи без громадянства; юридичні особи і суб'єкти господарювання різних форм власності, у тому числі іноземні; міжнародні об'єднання та організації; іноземні держави.
Згідно з п.8.8 Положення переможцем конкурсу визнається учасник, який запропонував найвищу місячну орендну плату та виконав умови конкурсу.
Після закінчення конкурсу головуючий на засіданні конкурсної комісії оголошує про переможця конкурсу та викликає його для підписання протоколу, який ведеться під час конкурсу. У разі, коли переможець безпідставно відмовився підписати протокол засідання конкурсної комісії, переможцем визнається той учасник конкурсу, який подав пропозицію, найвигіднішу після пропозиції попереднього переможця конкурсу (п.8.10 Положення).
Як встановлено постановою господарського суду Хмельницької області 18 вересня 2007 року позивач, серед інших учасників, прийняв участь у конкурсі за №1 щодо набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Нетішин, а саме земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області. Позивачем запропоновано орендну плату у розмірі 38 000 грн. за рік. Іншими учасниками конкурсу запропоновано меншу орендну плату. Даний конкурс було проведено відповідно до вимог чинного законодавства та Положення про порядок набуття на конкурентних засадах права оренди земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Нетішина, затвердженого рішенням 7-ї сесії Нетішинської міської ради 5 скликання №8 від 25.07.2006 року. Порядок та підстави проведення конкурсу сторонами не оспорюється та не оскаржується.
Відповідно до п.1.2. Положення спірна земельна ділянка, в даному випадку - земельна ділянка площею 3 га є об'єктом права оренди.
Згідно з розділом 5 Положення позивач є учасником конкурсу щодо набуття права оренди спірної земельної ділянки.
З урахуванням наведених вище норм законодавства суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність порушень вимог ч.2 ст. 19 Конституії України, зокрема Положення під час прийняття рішення в протоколі №1 від 18 вересня 2007 року .
Проте, висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог у спосіб: визнання конкурсу від 18 вересня 2017 року щодо набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Нетішин таким, що відбувся, є передчасним та необґрунтованим з таких підстав.
Так, постановою Господарського суду Хмельницької області від 17 червня 2008 року скасовано рішення конкурсної комісії Нетішинськї міської ради 18 ваеесня 2007 року відображене у протоколі №1, яким визнано таким, що не відбувся конкурс щодо набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м.Нетішин, а саме земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області.
Крім цього, скасовано рішення конкурсної комісії Нетішинськї міської ради 14 листопада 2007 року відображене у протоколі №2, яким визнано переможцем конкурсу ТОВ "Єврошляхбуд", яке запропонувало найбільшу місячну орендну плату в розмірі 203000 грн. і погодився з виконанням додаткової умови конкурсу в повному обсязі.
Відповідно до п.8.9 Положення про порядок набуття на конкурентних засадах права оренди земляних ділянок, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Нетішин, затвердженого рішенням восьмої сесії міської ради від 25 липня 2006 року № 8, рішення про вибір переможця конкурсу приймається 2/3 голосів присутніх на засіданні членів конкурсної комісії.
З урахуванням законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, прийняття рішення про визначення конкурсу від 18 вересня 2007 року таким, що відбувся та визнання переможцем конкурсу, належить до повноважень конкурсної комісії за результатами наданих конкурсних пропозицій.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади (в т.ч. і суд) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
«На підставі» означає, що орган державної влади повинен бути утвореним у порядку визначеному Конституцією і законами України та зобов'язаний діяти на виконання вимог закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що орган державної влади (суб'єкт владних повноважень) повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
«У спосіб» означає, що орган державної влади (суб'єкт владних повноважень) зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії та повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії є вимогами для органу державної влади, який приймає рішення або вчиняє дії, недотримання яких несе встановлену законом відповідальність.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим в Кодексі адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень по межами перевірки за названими критеріями.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективного державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
За приписами ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно з рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії»(Заява N 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії»(Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року, «Єрузалем проти Австрії», (Заява N 26958/95), Страсбург, від 27 лютого 2001 року, «Реквеньї проти Угорщини», (Case of Rekvenyi v. Hungary), (Заява N 25390/94), Страсбург, від 20 травня 1999 року, завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Відповідно до положень Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 №1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту.
Колегія суддів звертає увагу на те, що процедура оголошення, проведення та визначення результатів конкурсу щодо набуття на конкурентних засадах права оренди земельних ділянок врегульовано Положенням. Так, рішення про визначення переможця конкурсу приймається конкурсною комісією Нетішинської міської ради, тому позовні вимоги про визнання конкурсу таким, що відбувся, а позивача - переможцем конкурсу, задоволенню не підлягають.
Згідно з п.1.1 Положення набуття на конкурентних засадах права оренди земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Нетішина, здійснюється шляхом проведення конкурсу.
Постановою Господарського суду Хмельницької області від 17 червня 2008 року скасовано рішення конкурсної комісії Нетішинськї міської ради 18 вересня 2007 року відображене у протоколі №1, яким визнано таким, що не відбувся, конкурс щодо набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м.Нетішин, а саме земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області.
Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
З урахуванням наведеного, оскільки станом на час розгляду справи в суді першої інстанції, конкурс не закінчено, а переможця конкурсу не визначено, колегія суддів вважає позовні вимоги про зобов'язання відповідача внести на розгляд пленарного засідання міської ради проект рішення про надання ПП "Укрспецізоляція" в оренду земельної ділянки та зобов'язання відповідача надати позивачу в оренду спірну земельну ділянку необґрунтованими.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги щодо правомірності надання виконавчому комітету Нетішинської міської ради дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх в постійне користування, колегія суддів виходить з наступного.
09 листопада 2016 року представник відповідача в судовому засіданні надала рішення Нетішинської міської ради №74/1810 від 28 травня 2015 року «Про надання виконавчому комітету Нетішинської міської ради дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в постійне користування» (далі за текстом - рішення №74/1810) та рішення №3/48 від 10 грудня 2015 року «Про затвердження виконавчому комітету Нетішинської міської ради проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх в постійне користування» (далі за текстом - рішення №3/48).
Згідно з п.п.1,2 рішення №74/1810 виконавчому комітету Нетішинської міської ради надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в постійне користування площею 2,9797 га, яка розташована на вул. Варшавській в м. Нетішин, для будівництва багатоповерхового житлового будинку та зобов'язано виконавчий комітет Нетішинської міської ради розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в постійне користування та подати його на розгляд міської ради.
Підпунктом 1.2 пункту 1 та підпунктом 2.2. пункту 2 рішення №3/48 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у постійне користування виконавчому комітету Нетішинської міської ради, площею 2,9797 га, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована на вул. Варшавській в м. Нетішин, та передано виконавчому комітету Нетішинської міської ради в постійне користування спірну земельну ділянку.
Відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України (в редакції від 05.04.2015 року) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Враховуючи, що постановою Господарського суду Хмельницької області від 17 червня 2008 року скасовані рішення конкурсної комісії Нетішинськї міської ради 18 вересня 2007 року, відображене у протоколі №1, та рішення конкурсної комісії Нетішинськї міської ради 14 листопада 2007 року, відображене у протоколі №2, то результат конкурсу від 18.09.2007 року про набуття права оренди земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавській в м. Нетішин не визначено.
Таким чином колегія суддів вважає, що у відповідача не було підстав на розпорядження земельною ділянкою площею 3 га по вул. Варшавській в м. Нетішин та передачу її іншій особі в постійне користування до визначення комісією переможця конкурсу від 18.09.2007 року.
Крім того, станом на час прийняття оскаржуваних рішень №74/1810 та №3/48 постанова Господарського суду Хмельницької області від 17 червня 2008 року відповідачем не виконана.
В свою чергу позивач мав обґрунтовані очікування щодо виконання постанови господарського суду, визначення результатів та переможця конкурсу який був проведений 18 вересня 2007 року та передачу йому земельну ділянку площею 3 га по вул. Варшавській в м. Нетішин.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС Ураїни розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до п.10 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Колегія суддів вважає, що з метою належного захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Нетішинську міську раду Хмельницької області розглянути питання на підставі постанови Господарського суду Хмельницької області від 17 червня 2008 року у справі №16/275-на щодо визначення переможця конкурсу від 18 вересня 2007 року щодо набуття права оренди земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області та вирішення витання про надання приватному підприємству "Укрспецізоляція" в оренду земельної ділянки, площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області.
При цьому, визначення переможця конкурсу від 18 вересня 2007 року повинно проводитися відповідно до законодавства, що діяло на момент проведення вказаного конкурсу.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
З урахуванням викладених обставин та норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції врахував не всі його обставини, тому висновки суду по суті справи не в повній мірі відповідають встановленим у ній обставинам, що призвело до неправильного її вирішення, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Відповідно до статті 317 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч. 6 цієї статті якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
З огляду на викладене, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем за подання адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Нетішинської міської ради Хмельницької області задовольнити частково.
Постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 16 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Укрспецізоляція" до Нетішинської міської ради Хмельницької області про визнання конкурсу щодо набуття права оренди земельних ділянок таким, що відбувся, визнання переможцем конкурсу, зобов'язання внести проект рішення та надати в оренду земельну ділянку скасувати.
Прийняти нову постанову у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Укрспецізоляція" до Нетішинської міської ради Хмельницької області про визнання конкурсу щодо набуття права оренди земельних ділянок таким, що відбувся, визнання переможцем конкурсу, зобов'язання внести проект рішення та надати в оренду земельну ділянку задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати пункти 1 та 2 рішення сімдесят четвертої сесії Нетішинської міської ради Хмельницької області №74/1810 від 28.05.2015 року «Про надання виконавчому комітету Нетішинської міської ради дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в постійне користування».
Визнати протиправними та скасувати пункт 1 підпункту 1.2 та пункти 2, 3 рішення третьої сесії Нетішинської міської ради Хмельницької області №3/48 від 10.12.2015 року «Про затвердження виконавчому комітету Нетішинської міської ради проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх в постійне користування» в частині передачі виконавчому комітету Нетішинської міської ради в постійне користування земельної ділянки площею 2,9797 га, яка розташована на вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області, для будівництва багатоповерхового житлового будинку, та в частині посвідчення права постійного користування в установленому законом порядку.
Зобов'язати Нетішинську міську раду Хмельницької області розглянути питання на підставі постанови Господарського суду Хмельницької області від 17 червня 2008 року у справі №16/275-на щодо визначення переможця конкурсу від 18 вересня 2007 року щодо набуття права оренди земельної ділянки площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області та вирішення витання про надання приватному підприємству "Укрспецізоляція" в оренду земельної ділянки, площею 3 га по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області.
В іншій частині позовних вимог приватного підприємства "Укрспецізоляція" відмовити.
Стягнути з Нетішинської міської ради Хмельницькій області на користь приватного підприємства «Укрспецізоляція» (код ЄДРПОУ 32729395), судовий збір в сумі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) гривень за рахунок її бюджетних асигнувань.
Вжиті заходи забезпечення позову відповідно до ухвали Нетішинського міського суду від 19.07.2016 року щодо заборони Нетішинській міській раді Хмельницької області та/або Нетішинському міському голові Супрунюку О.О., та/або виконуючому обов'язки міського голови, та/або секретарю Нетішинської міської ради вчиняти будь-які дії або приймати будь-які рішення, пов'язані з передачею для третіх осіб у власність, користування земельної ділянки площею 3 га. по вул. Варшавська, в районі міського пляжу в м. Нетішин, Хмельницької області; а також укладати з третіми особами будь-які господарські договори про передачу у власність, користування зазначеної земельної ділянки - скасувати.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Постанова суду складена в повному обсязі 31 березня 2018 року.
Головуючий Сапальова Т.В. Судді Курко О. П. Совгира Д. І.