Рішення № 73083628, 14.03.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
14.03.2018
Номер справи
766/16850/17
Номер документу
73083628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/16850/17

Пров. №2-а/766/307/18

14.03.2018

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючий суддя Гаврилов Д.В.,

секретар Рєпа А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради щодо припинення з 07.11.2015 року нарахування ОСОБА_1 пільг, передбачених ч. 4 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" у виді 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами та виключення з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги відомостей про ОСОБА_1, як про пільговика та зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради включити до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги відомості про ОСОБА_1, як про пільговика та поновити нарахування ОСОБА_1 пільг, передбачених ч. 4 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" у виді 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами з дня їх зупинення, а саме з 07.11.2015 року.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач до 31.07.2012 року працювала в Херсонській виправній колонії №61 міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні на посаді заступника начальника установи-начальника сектору по роботі з особовим складом. Наказом ОСОБА_2 Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області від 26.07.2012 року позивача звільнено із займаної посади за віком. З моменту звільнення ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років. Крім цього, позивач у відповідності до ч. 5 ст. 23 ЗУ "Про державну кримінально-виконавчу службу", отримувала пільги, передбачені ст. 22 ЗУ "Про міліцію" від 20.12.1990 року, а саме 50-відсоткову знижку плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством. Однак, у травні 2017 року позивач дізналася про те, що з листопада 2015 року, нарахування вказаних пільг їй було припинено. Позивач звернулася до відповідача з заявою щодо надання роз'яснень з приводу припинення нарахування гарантованих їй державою при виході на пенсію пільг, на що отримала відповідь, що особи, які мали право на пільги на умовах ЗУ "Про міліцію" в зв'язку з втратою 07.11.2015 року цим законом чинності, з цієї ж дати втратили і право на отримання пільг на умовах даного закону, а ЗУ "Про національну поліцію" надання такого виду пільг не передбачено. На підставі викладеного позивач зазначає, що припиненням їй нарахування пільг були порушені гарантовані їй Конституцією та законами України права, то ж звернулась за їх захистом до суду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову, надала письмові заперечення на позов, додатково пояснила суду, що в Єдиному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради ОСОБА_1 як пільговик не перебуває. Відповідно до ЗУ "Про національну поліцію" 07.11.2015 року втратив чинність ЗУ "Про міліцію". Таким чином, особи, які мали право на пільги відповідно до ЗУ "Про міліцію" з 07.11.2015 року втратили право на пільги. Разом з тим, п. 3 ЗУ від 23.12.2015 року №900-V-III доповнено пункт 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про національну поліцію" таким змістом: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Розділом ІХ ЗУ "Про Національну поліцію" передбачені пільги для поліцейських, а саме: медичне забезпечення, санаторно-курортне лікування, житлове забезпечення поліцейських, пільги з оплати житлово-комунальних послуг зазначеним законом не передбачені.

Заслухавши учасників судового процесу, з'ясувавши обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з урахуванням наступного.

Судом встановлено, що відповідно до наказу ОСОБА_2 державної пенітенціарної служби України в Херсонській області від 26.07.2012 року підполковника внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено у відставку за віком з посади заступника начальника установи - начальника сектору по роботі з особовим складом Херсонської виправної колонії №61 міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні.

Відповідно до довідки виданої ОСОБА_2 державної пенітенціарної служби України в Херсонській області від 06.08.2012 року ОСОБА_1 і члени її сімї мають право на 50-процентну знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива.

Позивач 24.05.2017 року звернулась до відповідача з заявою з проханням надати роз'яснення щодо припинення наданої їй з 2012 року 50-процентної знижки по оплаті комунальних послуг.

ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення від 30.05.2017 року позивачу повідомлено, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію" 07.11.2015 року втратив чинність ЗУ "Про міліцію". Таким чином, особи, які мали право на пільги відповідно до ЗУ "Про міліцію" з 07.11.2015 року втратили право на пільги. Разом з тим, п. 3 ЗУ від 23.12.2015 року №900-V-III доповнено п. 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про Національну поліцію" таким змістом: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб". Розділом ІХ ЗУ "Про Національну поліцію" передбачені пільги для поліцейських, а саме: медичне забезпечення, санаторно-курортне лікування, житлове забезпечення поліцейських, а пільги з оплати житлово-комунальних послуг не передбачені вказаним законом.

Однак, такі дії відповідача є неправомірними, оскільки відповідно з вимогами ст. ст. 22,58 Конституції України, при прийнятті нових Законів чи внесенні змін у діючі та інші нормативно-правові акти, прийняті не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують чи скасовують відповідальність особи.

Абзацами 4 та 6 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" передбачено, що працівникам міліції надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм встановлених законодавством. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 23 ЗУ "Про Державну кримінально-виконавчу службу", в редакції чинній на момент виникнення у позивача права на призначення пільг, передбачених ст. 22 ЗУ "Про міліцію", було передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється дія статей 22 і 23 ЗУ "Про міліцію".

Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про національну поліцію" від 02.07.2015 року (який набрав чинності 02.11.2015 року) передбачено, що ЗУ "Про міліцію" та Постанова Верховної Ради Української РСР "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про міліцію" втратили чинність.

Таким чином, ЗУ "Про міліцію", яким позивачу була надана 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством, з 07.11.2015 року втратив чинність.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно п. 15 розділу XI ЗУ "Про національну поліцію", за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що втрата чинності ЗУ "Про міліцію" не може бути підставою для позбавлення позивача права на пільги, що були передбачені ст. 22 вказаного закону, оскільки Конституцією України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Частиною другою ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Правомірність дій відповідача щодо припинення нарахування позивачу пільг, передбачених ч. 4 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" в рамках даної справи відповідачем не доведена.

Враховуючи вищевикладене, виходячи із наявних матеріалів справи, норм чинного законодавства, необхідності відновлення порушеного права позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради щодо припинення з 07.11.2015 року, нарахування ОСОБА_1 пільг, передбачених ч. 4 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" у виді 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами та виключення з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги відомостей про ОСОБА_1 як про пільговика, зобов'язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради включити до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги відомості про ОСОБА_1, як про пільговика та поновити нарахування ОСОБА_1 пільг, передбачених ч. 4 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" у виді 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами з дня звернення ОСОБА_1 до відповідача із відповідною заявою, а саме з 24.05.2017 року.

В іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню в зв'язку з необґрунтованістю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 22, 58 Конституції України, п. 15 розділу XI ЗУ "Про національну поліцію"ст. 22 ЗУ "Про міліцію", ст.ст. 77, 139,244, 245, 246, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково. Визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради щодо припинення з 07.11.2015 року, нарахування ОСОБА_1 пільг, передбачених ч. 4 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" у виді 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами та виключення з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги відомостей про ОСОБА_1 як про пільговика.

Зобов’язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради включити до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги відомості про ОСОБА_1, як про пільговика та поновити нарахування ОСОБА_1 пільг, передбачених ч. 4 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" у виді 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами, з 24.05.2017 року.

В іншій частині адміністративного позову відмовити в задоволенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради на користь ОСОБА_1 судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 640 грн.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяОСОБА_3