Рішення № 73083220, 01.03.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
766/5006/17
Номер документу
73083220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №766/5006/17

Пров. №2-а/766/683/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.03.2018

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючий суддя Гаврилов Д.В.,

секретар Рєпа А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та стягнення заборгованості по виплаті пенсії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом в якому, з урахуванням заяви від 26.07.2017 року, просив визнати протиправним та скасувати рішення №159 від 05.10.2016 року управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" 14.10.2014 р. №1697-VII, зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII увесь період навчання в Університеті внутрішніх справ як військову службу, роботу в Суворовському РВ ХМВ УМВС України в Херсонській області, роботу в органах прокуратури Херсонської області, загальною тривалістю станом на 30.09.2016 року 22 роки 6 місяців згідно довідки прокуратури Херсонської області від 30.09.2016 № 11-698вих-16, зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, забезпечити гарантії незалежності прокурора щодо належного пенсійного забезпечення, передбачені п. 5 ч. 1 ст. 16 ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку з дня звернення, тобто з 30.09.2016 року.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач 30.09.2016 року, працюючи на посаді начальника відділу з питань захисту прав громадян та інтересів України на тимчасово окупованій території півострова Крим прокуратури Херсонської області, звернувся із письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про призначення йому пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ, який набув чинності з 15.07.2015 року, надавши всі необхідні документи відповідачу для призначення та розрахунку розміру пенсії. Станом на 30.09.2016 згідно з наданою трудовою книжкою та наданою прокуратурою Херсонської області довідкою від 30.09.2016 №11-698вих-16 вислуга років позивача, яка дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" вже складала - 22 роки 6 місяців, у тому числі робота на прокурорсько-слідчих посадах 17 років 11 місяців 15 днів. 05.10.2016 року згідно протоколу №159 засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії за вислугу років за заявою від 30.09.2016. При прийнятті рішення від 05.10.2016 управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на думку позивача безпідставно та незаконно посилається на регулювання пенсійного забезпечення позивача на положення ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991, у той час коли зазначені положення Закону втратили чинність у зв'язку із введенням у дію з 15.07.2015 року нового ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014, яким на сьогоднішній день, а також на день звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні та прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії за вислугу років регулюється пенсійне забезпечення працівників прокуратури України. Позивач вважає, що у діях посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні при прийнятті рішення мають місце порушення вимог ОСОБА_2 України, чинного законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування, ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-УІІ. У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, надала суду письмові заперечення проти позову.

З'ясувавши обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з урахуванням наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18.08.1998р. по 30.09.2016р. працював в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора Суворовського району м. Херсона Херсонської області, слідчого прокурора Суворовського району м. Херсона Херсонської області, старшого слідчого прокурора Суворовського району м. Херсона Херсонської області; старшого слідчого прокурора м. Херсона м. Херсонської області, старшого прокурора відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури Херсонської області, заступника прокурора Дніпровського району м. Херсона Херсонської області, старшого прокурора відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури Херсонської області, прокурора відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури Херсонської області, старшого прокурора відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури Херсонської області, старшого прокурора відділу наглядової діяльності при проведенні досудового розслідування в органах прокуратури Херсонської області, старшого прокурора організаційно-методичного відділу управління процесуального керівництва кримінальних проваджень прокуратури Херсонської області, начальника організаційно-методичного відділу управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Херсонської області, заступника прокурора Білозерського району Херсонської області, начальника відділу з питань захисту прав громадян та інтересів України на тимчасово окупованій території півострова Крим прокуратури Херсонської області.

Станом на 30.09.2016р. позивач має 4 роки 6 місяців 15 днів служби на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ (з 19.08.1995р. по 03.03.1998р.), 17 років 11 місяців 15 днів роботи на прокурорських посадах (з 16.10.1998 по 30.09.2016), при цьому загальний стаж позивача, що дає йому право на пенсію за вислугу років, станом на 30.09.2016р становить 22 роки 6 місяців.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 30.09.2016 року про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ від 14.10.2014 року №1697 "Про прокуратуру".

Згідно протоколу №159 засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 05.10.2016 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за відсутністю законодавчих підстав.

Відповідно до п. 6 ст. 92 ОСОБА_2 України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені ОСОБА_2 та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 8 ОСОБА_2 України в Україні діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу та пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 і повинні відповідати їй. ОСОБА_2 є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується.

Статтею 46 ОСОБА_2 України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 58 ОСОБА_2 України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогами статті 64 ОСОБА_2 України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_2 України.

За приписами статей 21, 22 ОСОБА_2 України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідач відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за вислугу років посилався на п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІІ, відповідно до якого з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до ЗУ "Про прокуратуру".

Разом з тим, на час прийняття зазначеного закону №213-VІІІ від 02.03.2015 року діяв ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, яким регулювались питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України (ст. 50-1).

Статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001) було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Таким чином, позивач набув право виходу на пенсію після набуття ним стажу роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, незалежно від віку.

ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року у зв'язку з набранням чинності нового ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII, яким визначено та на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України . Так ч. 1 ст. 86 Закону № 1697-VII встановлено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців; з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років. Таким чином, статтею 86 Закону № 1697-VII збільшено стаж роботи позивача, що дає йому право на пенсію за вислугу років, у порівнянні зі статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001), з 20 до 22 років 6 місяців, що є звуженням прав позивача в розумінні ОСОБА_2 України. Правомірність дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу в рамках даної справи не доведена. На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Керуючись ст.ст. 2, 77,244, 245, 246, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення №159 від 05.10.2016 року управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" 14.10.2014 р. №1697-VII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке є правонаступником Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII увесь період навчання в Університеті внутрішніх справ як військову службу, роботу в Суворовському РВ ХМВ УМВС України в Херсонській області, роботу в органах прокуратури Херсонської області, загальною тривалістю станом на 30.09.2016 року 22 роки 6 місяців згідно довідки прокуратури Херсонської області від 30.09.2016 № 11-698вих-16.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке є правонаступником Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку з дня звернення, тобто з 30.09.2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 640 грн.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяОСОБА_3