
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.03.2018 Справа №607/11980/16-а
29 березня 2018 року м.Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Черніцька І.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог – Приватне підприємство «Люкс», ОСОБА_3 про скасування рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського міськрайонного суду із адміністративним позовом до виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог – Приватне підприємство «Люкс», ОСОБА_3 про скасування рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради за № 683 від 03.07.2013 року «Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 26.102011 року №1794 «Про розгляд звернення ПП «Люкс» з питань погодження здійсненних перепланувань в будинку гуртожитку за адресою вул. Бродівська,54».
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 листопада 2017 року провадження у справі закрито, оскільки даний спір не підлягає вирішенню за правила адміністративного судочинства. Роз’яснено позивачу, що спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2018 року скасовано ухвалу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 листопада 2017 року та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. Колегія суддів дійшла висновку, що даний спір є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.
20 березня 2018 року Львівський апеляційний адміністративний суд направив дану справу в Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 28 березня 2018 року, дану справу передано головуючій судді Черніцькій І.М.
15 грудня 2017 року набрала чинності нова редакція КАС України, статтею 20 котрої передбачено, що місцевим загальним судам, як адміністративним, предметно підсудні наступні спори:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов’язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 20 КАС України усі інші категорії справ підсудні окружним адміністративним судам.
Отже, статтею 20 у редакції КАС України, що набрала чинності з 15.12.2017 року змінено юрисдикцію адміністративних судів, зокрема, звужено предметну юрисдикцію загальних місцевих судів, як адміністративних судів.
Відповідно до вимог п. 10 Перехідних положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
За правилами ч.1 ст. 3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі – Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Із змісту позову встановлено, що вимога ОСОБА_1 до виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради про скасування рішення виконкому ОСОБА_2 міської ради - це позов, суттю котрого є спір фізичної особи із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, що не належить до юрисдикції місцевого загального суду, як адміністративного, згідно з вимогами ст. 20 КАСУ в редакції від 15.12.2017 року.
Таким чином, починаючи з 15 грудня 2017 року Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області, як адміністративний суд, не є належним судом для розгляду даної справи, яка за предметно-територіальною юрисдикцією на даний час підсудна ОСОБА_2 окружному адміністративному суду.
Відповідно до вимог ст. 318 КАС України прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Процесуальним законом не передбачено дій суду, у випадку, якщо суд встановить, що справа предметно підсудна іншому адміністративному суду. Однак, враховуючи практику ЄСПЛ з метою забезпечення права особи на розгляд справи «судом, встановленим законом», слід застосувати приписи п. п.2,3 частини першої ст. 29 КАС України, якими встановлено, що суд передає справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження чи після відкриття, суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами не допускаються.
Керуючись ст. 20, 29, 30, 256, 294, 295 КАС України ,-
У Х В А Л И В:
Передати адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог – Приватне підприємство «Люкс», ОСОБА_3 про скасування рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради на розгляд до ОСОБА_2 окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не були вручені у день її складення, має право на поновлення строку апеляційного оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Повна ухвала суду складена 29 березня 2018 року.
Суддя