
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
іменем України
"28" березня 2018 р. м. Житомир Справа № 569/15571/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
ОСОБА_1,
за участю секретаря Полоневич Т.Ю.,
сторін та їх представників:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "28" листопада 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Ковальова І.М. в м.Рівне), у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліссяавтотранс" про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію ,
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2016р. ОСОБА_3 звернувся до суду Рівненського міського суду з позовом про:
- визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язання відповідача здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з моменту набуття права, а саме з 04.05.2016р.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 28.11.2017р. адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області, третя особа ТОВ «Поліссяавтотранс» про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ.
Зобов'язано ОСОБА_2 об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити призначення та виплату пенсії за віком позивачу зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ починаючи з 13 травня 2016 року.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові. На думку скаржника, надані позивачем ксерокопії документів: посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС 2 категорії, довідки №208 від 03.11.1992р., довідки ТзОВ "Поліссяавтотранс" від 12.05.2016р. та від 27.04.2016р. не можуть слугувати основними підставами для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки не містять усієї необхідної інформації про характер участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС (населений пункт, об'єкт, де проводились роботи, кількість днів виїзду в зону).
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення скарги відповідача з огляду на наступне.
Приписами ч.1 ст.308 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Дана обставина підтверджується посвідченням серії А №642062, виданим 30 квітня 1991 року, та посвідченням серії А №212267, виданим 12 травня 2016 року ОСОБА_2 облдержадміністрацією (перереєстроване).
13 травня 2016 року позивач звернувся з письмовою заявою та відповідними документами до ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ. Для підтвердження періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачем надано відповідачу ряд документів, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 від 12 травня 2016 року з відміткою про перереєстрацію; трудову книжку ; довідку про заробітну плату; копію паспорту; копію ідентифікаційного коду; копію довідки №33 від 12 травня 2016 року; копію довідки №29 від 27 квітня 2016 року.
Листом від 11 листопада 2016 року відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на ті обставини, що «зокрема, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» первинними документами не підтверджено факт роботи у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до ст.55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
У відповідності до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, - на два роки та додатково один рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
При цьому, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 21.11.2006, де чітко визначено, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме - зниження пенсійного віку, додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122 або довідка військової частини в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи чи інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.».
Довідка №208 від 03 листопада 1992 року видана позивачу ОСОБА_2 автотранспортною базою №3 ОСОБА_2 будівельно-монтажного підприємства «Рівневодбуд» підтверджує факт відрядження його в 30-кілометрову зону Чорнобильської атомної електростанції в населений пункт с.Ковшилівка Поліського району Київської області з 15 серпня 1987 року по 29 серпня 1987 року на 15 днів (а.с. 8 на звороті).
З дослідженої в судовому засіданні довідки №29 від 27 квітня 2016 року, затвердженої постановою Державного комітету СРСР по праці і соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122 виданої ТОВ «Поліссяавтотранс» вбачається, що позивач дійсно був безпосередньо зайнятий на роботах визначених постановою ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року №1497-378 та постановою Ради міністрів СРСР і ВЦСПС від 05 червня 1986 року №655-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком №1, затверджених постановою ради міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173. З 15 серпня 1987 року по 29 серпня 1987 року.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач подав відповідачу всі необхідні та наявні у нього документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, та які підтверджують факт його роботи у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не менше 14 календарних дні в 1987 році та досягнення відповідного віку, а відтак позивач має право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
Дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними (аналогічного висновку дійшов і суд першої інстанції).
Відповідачем, всупереч вимог ст.77 КАС України, не доведено правомірність дій УПФ при відмові в призначенні позивачу пенсії зі зниженням віку відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Посилаючись на положення ст.ст. 83,84,87 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" та ст.ст. 43,44,45,46 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про призначення пенсії позивачу з 13.05.2016р. (з дня звернення до відповідача з відповідною заявою).
Доводи апеляційної скарги, висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки відповідачем не доведено правомірності своїх дій .
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "28" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "28" березня 2018 р.