
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
У Х В А Л А
30 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/6733/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача – ОСОБА_1,
суддів – Бойка А.В., Скрипченка В.О.,
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про відмову у призначенні пенсії, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправним рішення Центрального об’єднаного управління ПФУ в м. Одесі від 20.11.2017 року №2963 про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2. зобов’язано Центральне об’єднане управління ПФУ в м.Одесі розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, з врахуванням висновків суду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
12.02.2018 року на вказане рішення суду 1-ї інстанції начальник Центрального об’єднаного управління ПФУ в м. Одесі подав апеляційну скаргу.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2018 року зазначена апеляційна скарга була залишена без руху у зв’язку з тим, що по справі не сплачено судовий збір (державне мито) за її подачу. Апелянту надано 10-тиденний строк з моменту отримання копії ухвали від 21.02.2018р. для усунення зазначених у ній недоліків.
Вказану ухвалу від 21.02.2018 року, апелянтом було отримано 06.03.2018р., що підтверджується поштовим повідомленням.
19.03.2018 року до Одеського апеляційного адміністративного суду надійшла заява від представника Центрального об’єднаного управління ПФУ в м. Одесі про звільнення від сплати судового збору у зв’язку з відсутністю коштів, які не передбачені бюджетом.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України та ч.1,2 ст.8 ЗУ «Про судовий збір», суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Однак, відсутність коштів у державного органу не є достатньою та беззаперечною підставою для звільнення його від виконання обов’язку щодо сплати судового збору.
До того ж, відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, звільнення від сплати чи відстрочення стороні сплату судового збору є правом, а не обов’язком суду.
Також, відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015р. №484-VІІІ зобов’язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Крім того, постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011р. №3674-VI «Про судовий збір» від 23.01.2015р. №2 судам роз'яснено, що якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
При цьому, слід звернути увагу, що аналогічної правової позиції дотримується і Вищий адміністративний суд України, зокрема, у своїх рішеннях від 15.09.2015р. по справам №К/800/40595/15, №К/800/40445/15, №К/800/40563/15, №К/800/40529/15, від 16.09.2015р. по справі №К/800/40673/15, від 17.10.2017р. по справі №К/800/26811/17, від 25.10.2017р. по справі №К/800/34377/17.
За таких обставин, клопотання апелянта не підлягає задоволенню, а тому, відповідно до вимог, ч.4 ст.169 та ч.2 ст.298 КАС України, апеляційна скарга повертається особі, що її подала якщо цією особою не усунуто недоліків, залишеної без руху апеляційної скарги.
Таким чином, оскільки апелянтом не виконано вимоги ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2018р. та не сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що на даний час є усі законні підстави для повернення вказаної апеляційної скарги апелянту.
Керуючись ст.ст. 169, 298, 325, 329 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі – повернути апелянту.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
Судді: А.В. Бойко
ОСОБА_3