Постанова № 73077739, 27.03.2017, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.03.2017
Номер справи
761/23022/16-а
Номер документу
73077739
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/23022/16-а

Провадження № 2-а/761/26/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Гуменюк А.І.

при секретарі Бондарю В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі - Позивач), в особі свого представника, 23 червня 2016 року звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він з лютого 2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначив, що 11 травня 2016 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок та виплату йому пенсії державного службовця у розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, яка включає в себе посадовий оклад, премії, надбавку за ранг та інші надбавки, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію. Однак, Відповідач листом від 26 травня 2016 року повідомив Позивачеві про відмову в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених виплат. Посилаючись на ряд норм чинного законодавства, вважає вказану відмову неправомірною та такою, що порушує конституційні права Позивача. Таким чином, просить суд ухвалити судове рішення, яким визнати неправомірним дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови Позивачеві в перерахунку пенсії; зобов'язати Відповідача перерахувати та виплатити Позивачеві пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, яка включає в себе посадовий оклад, премії, надбавку за ранг та інші надбавки, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію, відповідно до наданих довідок Головного управління регіональної статистики № 13/2-49 та № 13/2-50 від 28 березня 2014 року, відповідно, починаючи з 21 грудня 2015 року, а також відшкодувати судові витрати, пов'язані із розглядом справи.

В ході судового розгляду справи, представник Позивача подав до суду заяву про уточнення позовних вимог від 01 лютого 2017 року, в якій просив суд ухвалити судове рішення, яким визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови Позивачеві в перерахунку пенсії; зобов'язати Відповідача перерахувати та виплатити Позивачеві пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, яка включає в себе посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг та інші надбавки за 24 календарні місяці роботи, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань зі збереженням індексації, відповідно до наданих довідок Головного управління регіональної статистики № 13/2-49 та № 13/2-50 від 28 березня 2014 року, починаючи з 21 грудня 2015 року, а також відшкодувати судові витрати, пов'язані із розглядом справи.

Позивач подав до суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності. Адміністративний позов підтримав повністю. Позовні вимоги просив суд задовольнити у повному обсязі.

Представник Відповідача подала до суду клопотання про розгляд справи за відсутності сторони Відповідача. У письмових запереченнях проти позову просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити, обґрунтовувала свою правову позицію тим, що відповідно до діючого законодавства України, зокрема, статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Крім того, представник Відповідача зазначила, що механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», пунктом 4 якої визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям згідно з рішенням Кабінету Міністрів України. Зазначила, що такі види виплат як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не включені до складових заробітної плати, які враховуються під час перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім того, представник Відповідача зауважила, що Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», пункт 4 якої виключено. Зазначила, що законодавством України, яке регулює спірні правовідносини, не було внесено змін щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року. Таким чином, представник Відповідача вважає адміністративний позов безпідставним.

Суд вбачає за можливе розглядати справу за відсутністю сторін на підставі наявних у справі доказів, необхідних для прийняття рішення по суті.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, та підтверджено сторонами, що ОСОБА_1 з лютого місяця 2010 року перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року.

Як вбачається з матеріалів справи, 28 березня 2014 року за № 13/2-49 Головним управлінням регіональної статистики було видано довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій зазначено, що заробітна плата ОСОБА_1, який працював на посаді начальника Головного управління регіональної статистики, станом на 28 березня 2014 року становила 3 495 грн. 60 коп., з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.

Крім того, за змістом довідки № 13/2-50 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої 28 березня 2014 року Головним управлінням регіональної статистики, надбавки, премії, та інші виплати за період з квітня 2012 року по березень 2014 року становили: надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації - 13 406 грн. 40 коп., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 41 803 грн. 20 коп., премії - 99 538 грн. 96 коп., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 8 099 грн. 70 коп., інші виплати, а саме: індексації - 10 205 грн. 03 коп., матеріальна допомога на оздоровлення - 5 586 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем - 8 379 грн. 00 коп., компенсація відпустки при звільненні - 22 593 грн. 98 коп. У довідці № 13/2-50 від 28 березня 2014 року зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 11).

Судом встановлено, що з приводу перерахунку пенсії з урахуванням вищенаведених виплат, Позивач звертався до Відповідача із заявою від 11 травня 2016 року (а.с. 12).

Як встановлено судом, Листом № 6041/09 від 26 травня 2016 року Відповідач повідомив Позивача, що для перерахування пенсії згідно довідки про заробітну плату від 28 березня 2014 року № 13/2-50 з урахуванням інших виплат, відсутні законні підстави, оскільки згідно довідок про складові заробітної плати № 13/2-49 та № 13/2-50 від 28 березня Позивачеві включені всі зазначені складові заробітної плати. Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії (а.с. 12).

Суд критично оцінює та не приймає позицію Відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до частин другої та шостої статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до частини третьої статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року, до структури заробітної плати, у тому числі, входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до пункту а) статті 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року, право на трудову пенсію, у тому числі мають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів, - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

За змістом частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Крім того, Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (Постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До змісту вказаної довідки, у тому числі, зараховані надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати.

Аналізуючи вищенаведені правові норми, суд приходить до висновку, що суми надбавок за високі досягнення у праці, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексацій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця ОСОБА_1, на які згідно діючого законодавства, нараховувалися страхові внески до Пенсійного фонду України.

Таким чином, підлягають визнанню протиправними дії Відповідача щодо відмови Позивачеві у перерахунку пенсії за віком з урахуванням складових заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно довідок Головного управління регіональної статистики від 28 березня 2014 року за № 13/2-49 та № 13/2-50, відповідно, виданих на ім`я Позивача.

Позовні вимоги щодо зобов'язання Відповідача, починаючи з 21 грудня 2015 року, здійснити перерахунок пенсії Позивачеві шляхом включення до складу заробітної плати для розрахунку при призначенні і обчисленні пенсії складових заробітної плати (надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), згідно довідок Головного управління регіональної статистики від 28 березня 2014 року за № 13/2-49 та № 13/2-50, відповідно, виданих на ім`я Позивача, підлягають задоволенню.

До того ж, суд знаходить за необхідне зобов'язати Відповідача виплатити Позивачеві недоотриману пенсію, починаючи із 21 грудня 2015 року.

Крім того, у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, за рахунок Державного бюджету України на користь Позивача підлягають присудженню судові витрати, пов'язані із розглядом справи, у розмірі 551 грн. 21 коп.

З урахуванням викладеного, на підставі статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, статей 3, 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року, статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року, статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (Постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року, керуючись статтями 8-12, 14, 18, 69, 71, 72, 94, 159-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - з а д о в о л ь н и т и.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з урахуванням складових заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно довідки Головного управління регіональної статистики № 13/2-49 від 28 березня 2014 року та довідки Головного управління регіональної статистики 13/2-50 від 28 березня 2014 року, відповідно, виданих на ім'я ОСОБА_1.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Код ЄДРПОУ 40376133) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), починаючи із 21 грудня 2015 року шляхом включення до складу заробітної плати для розрахунку при призначенні і обчисленні пенсії складових заробітної плати, зокрема, надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки Головного управління регіональної статистики № 13/2-49 від 28 березня 2014 року та довідки за Головного управління регіональної статистики № 13/2-50 від 28 березня 2014 року, відповідно, виданих на ім'я ОСОБА_1.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Код ЄДРПОУ 40376133) виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоотриману пенсію, починаючи із 21 грудня 2015 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок Державного бюджету України судові витрати, пов'язані із розглядом справи, у розмірі 551 грн. 21 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи в апеляційному порядку Київським апеляційним адміністративним судом, якщо вона не буде скасована.

СУДДЯ :