
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/40642/17-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2018 року Печерський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Остапчук Т.В. при секретарі - Медведєвій М.Г. за участю: представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - Грицюк Т.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві адміністративний позов ОСОБА_3 до Пенсійного фонду України, Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дії/бездіяльність відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України - щодо відмови у розгляді звернення позивача і не прийняття належних організаційно - розпорядчих заходів для повернення не донарахованих та невиданих позивачу пенсійних коштів. Зобов'язати відповідача видати організаційно - розпорядчий акт про впорядкування обчислення/нарахування і виплату позивачу пенсійних коштів у співвідношенні 90% заробітку, що передувало фактичним обставинам і оформлено розпорядженням 175058 ЦО УПФУ Києва від 19.05.2016 року та забезпечити його невідкладне виконання територіальним органом ПФУ у м.Києві, з поверненням не донарахованих грошових сум, з травня 2016 року. Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити. Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог, просив відмовити. Суд, заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного висновку. З матеріалів справи вбачається, що згідно запису № 50 трудової книжки позивач,вийшов на пенсію 31.01.2004 року відповідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» за вислугою років. Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві з 05.02.2004 року та отримує пенсію за вислугою років згідно ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789. Пенсію позивачу призначено у розмірі 90 %посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Відповідно до наданого позивачем розрахунку з травня 2016 року пенсія позивачу нараховується у розмірі 80%, що не заперечувалось представником відповідача у судовому засіданні. На подану заяву позивача ГО-6879134 від 13.05.2017 року до Пенсійного фонду України про потребу прийняти належні організаційно- практичні/розпорядчі заходи щодо відновлення законності і повернення недоплачених пенсійних коштів, всупереч Конституційним гарантіям, вимогам Законів України «Про звернення громадян», «Про прокуратуру» та положення про Пенсійний фонд України, 18.05.2017 року, листом заступника директора департаменту - начальника управління контролю та розгляду звернень громадян ПФУ, позивачу було відмовлено. Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерви протягом всього періоду на даній роботі. У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку. Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали. Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена 05.02.2004 р., тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання ) призначена до набрання чинності цим законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
31.05.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року.
Таким чином новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VІ не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України від 08.07.2011р. № 3668-VІ), оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії. Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).
При перерахунку пенсії працівникам прокурарури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на моент призначення пенсії, а тому внесені ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року зміни до ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року щодо розміру пенсії у відсотках стосуются порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури є ч. 12, ч. 17 ст. 50 ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року, які змін у зв'язку із прийняттям ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року не зазнали.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України "Про прокуратуру".
Рішенням Конституційного Суду України (№8-рп/99 від 06.07.1999 р.; №5-рп/2002 від 20.03.2002р; №20-рп/2004 від 01.12.2004р; №6-рп/2007 від 09.07.2007р. №10-п/2008 від 22.05.2008р.) зазначаєтся, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, а тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін в чинні закони за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Відтак, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснювати нарахування пенсії позивачу у розмірі 90% суд вважає обгрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню. Відповідачем не надано доказів на підставі яких позивачу було зменшено нарахування пенсії до 80% з травня 2016 року. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин., однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо зменшення розміру нарахування пенсії позивачу до 80% є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню. На підставі ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» /зі змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року номер 1789-ХП/, керуючись статтями 5-11, 263, 295 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Пенсійного фонду України, Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити. Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо зменшення розміру нарахування пенсії до 80% ОСОБА_3. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснювати нарахування пенсії ОСОБА_3 у розмірі 90 % посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом України "Про прокуратуру", без обмеження граничного розміру пенсії. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови. Дата складання повного тексту постанови 26.03.2018 року.
Суддя Остапчук Т.В.