
Справа № 693/177/18
Провадження № 3/693/68/18
П О С Т А Н О В А
30.03.2018 року м. Жашків
Суддя Жашківського районного суду Черкаської області Коцюбинська Ю. Д., розглянувши матеріали, що надійшли для розгляду від Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, не одруженого,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 386682 від 23.02.2018 р., гр. ОСОБА_1, 23 лютого 2018 року, о 23 год. 10 хв., в м. Жашків Черкаської області по вул. Городищанській, керував автомобілем ВАЗ 21073, д.н.з 41318 КТ, в стані алкогольного сп’яніння. Огляд на стан сп’яніння проводився лікарем Жашківської центральної районної лікарні, висновок – ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп’яніння. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 280 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, статтею 251 КУпАП України визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, тощо.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції регламентований інструкцією, яка затверджена спільним наказом МВС України та МОЗ України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 та зареєстрована Міністерством юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (надалі - Інструкція).
Пунктом 1 розділу ІІ вказаної Інструкції зазначено, що за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу I цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
За приписами пункту 7 розділу ІІ Інструкції, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
В свою чергу пунктом 10 того ж розділу Інструкції зазначено, що результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.
Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Тобто, складенню акту огляду на стан сп’яніння обов’язково передує встановлення показника проміле алкоголю в крові та встановлення ознак сп’яніння, передбачених пунктом 3 розділу І Інструкції.
Пунктом 7 розділу І Інструкції вказано - у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії БД № 386682 не зазначено, що ОСОБА_1 відмовлявся від проходження огляду на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу.
Згідно із пунктом 6 розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Таким чином, Інструкцією не передбачено огляд на стан сп’яніння на місті зупинки транспортного засобу за відсутності спеціальних технічних засобів.
Аналогічні норми містяться у Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду затвердженого Кабінетом Міністрів України 17 грудня 2008 року № 1103 (надалі - Порядок).
Згідно із пунктом 3 Порядку, огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом.
Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду (пункт 5 Порядку).
Необхідність використання технічних засобів при огляді особи на стан сп’яніння визначено також Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України від 7 листопада 2015 року № 1395 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853.
Пунктом 4 розділу ІХ вказаної інструкції вказано, що огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства.
Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
Враховуючи, що до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 386682 не додані: акт огляду на стан алкогольного сп’яніння, роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу, не вказано рівень сп’яніння в проміле, не вказано з якої причини водія доставлено до медичного закладу – суд не може переконатись в тому, що ОСОБА_1 знаходився в стані алкогольного сп’яніння, рівень якого перевищував 0,2 %о та з’ясувати наявність підстав для медичного огляду ОСОБА_1
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню для належного оформлення до Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП – повернути до Жашківського ВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий: Ю. Д. Коцюбинська