
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2018 року Чернігів Справа № 825/1220/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у непризначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до частини першої стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов’язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до частини першої стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25.01.2018 та здійснювати її виплату.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки позивачем при поданні заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років не додано документів, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на протязі 14 календарних днів. Зазначає, що головним документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС є довідка за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань від 09.03.1988 № 122, яку не було надано позивачем.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 3) серії А № 074386 (а.с. 13).
30.01.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 24).
Відповідач листом від 16.02.2018 № 4088/14 повідомив позивача про відмову у призначенні йому пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки первинними документами підтверджено період роботи в зоні відчуження лише в кількості 7 днів, при визначених від 10 до 14 днів (а.с. 28).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон).
Відповідно до частини першої статті 55 Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали, зокрема, у 1987 році – від 10 до 14 календарних днів, на 5 років.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі – Порядок) передбачено, зокрема, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З аналізу викладеної норми слідує, що основним документом, що підтверджує період виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження, є довідка за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або за її відсутності - інші первинні документи, які підтверджують вказаний факт.
Так, як вбачається з копій військового квитка серії НУ № 6533659, виданого 10.04.1981, та картки обліку доз радіоактивного опромінення (а.с. 17, 18-23), позивач у період з 27.02.1987 по 27.05.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав дозу опромінення 12,2964 рентген.
Крім того, згідно архівної довідки, копія якої міститься в матеріалах справи (а.с. 25), склад військової частини 22457 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 04.05.1986 по 20.11.1990.
Відповідно до копії розрахунку страховий стаж позивача складає 37 років 3 місяці 8 днів (а.с. 45).
Отже, за наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (3 категорія) та військового квитка, який підтверджує період роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивач має право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку.
Разом з тим, позовна вимога в частині зобов’язання відповідача здійснити виплату пенсії є передчасною та не підлягає задоволенню, оскільки призначення пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому. Тобто, після призначення пенсії у позивача виникне право на оскарження можливих протиправних дій та рішень відповідача і вимагання від суду захисту своїх прав.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що позивачу правомірно відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки ним не надана довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, з тих мотивів, що Порядком для призначення пенсії, крім зазначеної довідки, передбачена законодавча можливість надання особою і інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де нею проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до яких, зокрема, відноситься військовий квиток.
Щодо дати з якої необхідно призначити пенсію позивачу, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України 30.01.2018, вклавшись у трьохмісячний термін, тому пенсія має бути призначена йому з 25.01.2018.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлеих статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 352,40 грн.
Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (проспект Миру, буд. 44, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209) щодо не непризначення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14013, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до частини першої стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до частини першої стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25.01.2018.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (проспект Миру, буд. 44, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14013, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 352,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 березня 2018 року.
Суддя В.О. Непочатих