Рішення № 73068140, 20.03.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
825/683/18
Номер документу
73068140
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/683/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.,

за участю секретаря Якуш І.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представників відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради, Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, що створена виконавчим комітетом Деснянської районної у м. Чернігові ради про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

01.02.2018 ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом (зі змінами) до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (далі – УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради, відповідач), Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, що створена виконавчим комітетом Деснянської районної у м. Чернігові ради (далі – Комісія, співвідповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо подання до Комісії в серпні 2017 року інформації про наявність у позивача заборгованості по сплаті комунальних послуг, наданих КП «Деснянське», КП «Чернігівводоканал» та КЕП «Чернігівська ТЕЦ»; визнання протиправним та скасування рішення Комісії від 15.09.2017 щодо відмови у призначенні позивачу житлової субсидії з травня 2017 року та зобов’язання Комісії призначити позивачу субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що проживаючи на підставі договору оренди та у відповідності до вимог чинного законодавства має право на отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в орендованій квартирі. Однак, співвідповідачем в порушення вимог Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 зі змінами та доповненнями (далі – Положення № 848) відмовлено позивачу у призначенні субсидії з підстав наявності простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг. Відмова співвідповідача є протиправною, оскільки відповідна заборгованість існує у власника орендованого позивачем житла. Також зазначає, що відповідачем подано до Комісії (співвідповідача) недостовірну інформації з приводу наявності у позивача заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг.

02.02.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків.

12.02.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). У відповідності до ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов та відзив.

Від УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради 22.02.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що за інформацією організацій-надавачів житлово-комунальних послуг, яка надійшла на адресу управління як в електронному, так і в паперовому вигляді, станом на 01.05.2017 ОСОБА_5 (особа на яку відкрито особовий рахунок) мала прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг. Враховуючи вимоги Положення № 848 у разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. В зв’язку з тим, що іншого законодавством не передбачено позовні вимоги є безпідставними так такими, що задоволенню не підлягають (а.с.43-45).

28.02.2018 позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначає, що УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради жодним чином не спростував доводів позивача, викладених у позовній заяві щодо неправомірності його дій стосовно відмови у призначенні субсидії позивачу, як орендарю житлового приміщення з травня 2017 року, оскільки останній не зобов’язаний сплачувати борг, який виник у власниці квартири (а.с.66-67).

01.03.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі у справі в якості співвідповідача Комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, що створена виконавчим комітетом Деснянської районної у м. Чернігові ради, справу призначино до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у відповідності до вимог ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачем УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради 03.03.2018 надано заперечення, в яких відповідач вказує на обставини, викладені у відзиві (а.с.76-77).

Співвідповідач – Комісія надала відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що за інформацією організацій-надавачів житлово-комунальних послуг, яка надійшла на адресу управління як в електронному, так і в паперовому вигляді, станом на 01.05.2017 ОСОБА_5 (особа на яку відкрито особовий рахунок) мала прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, а саме: по КП «Чернігівводоканал» у розмірі 557,77 грн, по КЕП «Чернігівська ТЕЦ» у розмірі 3624,28 грн та по КП «Деснянське» у розмірі 1418,27 грн. В зв’язку з вимогами Положення № 848 та встановленням, що за ОСОБА_5 існує прострочена понад два місяці заборгованість з оплати послуг Комісією правомірно у відповідності до вимог чинного законодавства, прийнято колегіальне рішення стосовно відмови позивачу в призначенні субсидії з травня 2017 року, як орендарю на підставі п. 6 Положення (а.с.107-108).

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, та просила їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив.

Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в їх задоволенні з підстав, зазначених у відзиві на позов та запереченнях.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач 03.09.2012 уклав договір оренди квартири за адресою АДРЕСА_1 зі ОСОБА_5 (а.с.47-48).

Як вбачається з матеріалів справи позивач 25.09.2015 та 01.09.2016 звернувся до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради з заявами про призначення житлової субсидії (а.с.46, 50) та з 2015 року отримував субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.13-14, 16-21, 53-56).

Згідно витягу з протоколу засідання № 37 від 09.09.2016 комісією по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги вирішено призначити позивачу субсидію з вересня 2016 року. В даному витязі зазначено, що за відповідною адресою позивач не зареєстрований, а фактично проживає один на підставі договору оренди квартири від 03.09.2012 (а.с.52).

Як вбачається з матеріалів справи на адресу УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради надійшли листи від КП «Чернігівводоканал», КП «Деснянське» та ТОВ Фірми «ТехНова» щодо споживачів (в тому числі ОСОБА_5), що отримували житлову субсидію та мають прострочену понад два місяці заборгованість з оплати відповідних послуг (а.с.22-24).

В подальшому, позивач в 2017 році звернувся з заявою до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради про призначення житлової субсидії (а.с.62), однак згідно витягу з протоколу засідання № 37 від 15.09.2017 комісією по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги вирішено відмовити в призначенні житлової субсидії з травня 2017 року на підставі п. 6 Положення, оскільки позивач має прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг по КП «Чернігівводоканал», КЕП «Чернігівська ТЕЦ» та КП «Деснянське» (а.с.64).

Також про відмову в призначенні субсидії позивача було повідомлено листом від 15.09.2017 № 01-13/23933 (а.с.11).

Рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради № 109 від 23.06.2016 затверджено Положення про комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги (а.с.85-89).

Комісія по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги створюється виконавчим комітетом районної у місті ради і йому безпосередньо підпорядковується.

Комісія по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги створюється для вирішення питань, виходячи з конкретних обставин, на підставі Положення № 848 та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до вищезазначеного Положення комісія вирішує питання щодо призначення (не призначення) житлової субсидії особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Також рішенням виконавчого комітету районної у місті ради від 25.01.2016 № 14 затверджено Положення про відділ соціальних допомог та субсидій управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (а.с.90-91).

Згідно даного Положення відділ відповідно до покладених на нього завдань виконує наступні функції, у тому числі, готує матеріали на розгляд комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги (пп.2.2.4 п.2.2).

З матеріалів справи вбачається, що УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради на виконання вимог пп.2.2.4 Положення подано матеріали щодо розгляду питання з призначення позивачу житлової субсидії на розгляд Комісії. Серед іншого, надані матеріали містили листи від КП «Чернігівводоканал», КП «Деснянське» та ТОВ Фірми «ТехНова», в яких зазначено про наявність заборгованості у ОСОБА_5.

Відповідно до п. 6 Положення № 848 субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Субсидія не може призначатися одночасно за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.

Пункт 14 Положення № 848 встановлює, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців

Для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається за наявності договору найму (оренди) з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців та до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди). На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу.

Судом встановлено, що позивач у встановлений строк подав заяви про призначення житлової субсидії, сплачував належні житлово-комунальні послуги з часу укладення договору оренди, що підтверджується відсутністю доказів про наявність заборгованості.

Однак, не зважаючи на відсутність заборгованості у позивача, Комісією прийнято рішення від 15.09.2017 про відмову у призначенні останньому житлової субсидії з травня 2017 року (з підстав наявності простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг).

А отже, враховуючи вищевикладене Комісією протиправно та в порушення вимог Положення № 848 прийнято оскаржуване рішення, як наслідок підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради щодо подання до Комісії в серпні 2017 року інформації про наявність у позивача заборгованості по сплаті комунальних послуг, наданих КП «Деснянське», КП «Чернігівводоканал» та КЕП «Чернігівська ТЕЦ», останні задоволенню не підлягають, оскільки УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради жодних матеріалів з приводу заборгованості саме у позивача до Комісії не подавалось.

Позивачем не надано будь-яких доказів на спростування вищезазначеного факту.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг є одним із видів їх соціального захисту. А забезпечення соціального захисту громадян, зокрема у сфері житлово-комунальних послуг – один із основних принципів державної політики.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, що створена виконавчим комітетом Деснянської районної у м. Чернігові ради від 15.09.2017 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з травня 2017 року та зобов’язання Комісії призначити ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2017 року.

Керуючись статтями 168, 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Серьожнікова, 3/24, м. Чернігів, 14000, код НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, 14027, код ЄДРПОУ 03196191), Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, що створена виконавчим комітетом Деснянської районної у м. Чернігові ради (прос. Перемоги, 141, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 04061949) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, що створена виконавчим комітетом Деснянської районної у м. Чернігові ради від 15.09.2017 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з травня 2017 року.

Зобов’язати Комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, що створена виконавчим комітетом Деснянської районної у м. Чернігові ради призначити ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2017 року.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.М. Тихоненко

Рішення суду в повному обсязі виготовлено 30.03.2018.