Рішення № 73068066, 30.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2018
Номер справи
822/1329/18
Номер документу
73068066
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1329/18

РІШЕННЯ

іменем України

30 березня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

за участі:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 представників відповідача ОСОБА_3, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області, в якому просить визнати протиправними та скасувати постанову Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області з перших виборів депутатів та голови Білогірської селищної ради Білогірської селищної ради Білогірського району від 26.03.2018 № 8 та додаток до неї, зобов'язати Білогірську селищну виборчу комісію Білогірського району Хмельницької області утворити одномандатні виборчі округи з виборів депутатів Білогірської селищної ради Білогірського району Хмельницького району відповідно до вимог частини 2 статті 17 закону України "Про місцеві вибори" та визнати дії Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області щодо прийняття постанови від 26.03.2018 № 8 та додатку до неї порушенням вимог частини 2 статті 17 закону України "Про місцеві вибори".

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що постанова № 8 від 26.03.2018 «Про утворення одномандатних виборчих округів з виборів депутатів Білогірської селищної ради Білогірського району Хмельницької області» та додаток до неї суперечать вимогам частини 2 статті 17 закону України “Про місцеві вибори” від 14.07.2015 № 595-VIII щодо приблизно рівної кількості виборців у створених одномандатних виборчих округах, та прийнята без урахування висновків Хмельницького окружного адміністративного суду, викладених у рішенні від 25.03.2018 у справі №822/1209/18 за позовом ОСОБА_5 до Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії. З урахуванням орієнтовної кількості виборців (9649) на 26 одномандатних виборчих округах з виборів депутатів Білогірської селищної ради кількість виборців, на його думку, в одномандатному виборчому окрузі має становити 367 осіб. Однак, відповідно до переліку одномандатних виборчих округів з виборів депутатів Білогірської селищної ради, що міститься в додатку до спірної постанови орієнтовна кількість виборців на окремих дільницях складає від 182 до 631 виборця.

Вважає, що спірна постанова порушує щодо виборчі права та інтереси, як суб’єкта виборчого процесу.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали, просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Додатково пояснили, що спірною постановою відповідач порушив рівне виборче право щодо участі у виборах депутатів селищної ради, сформульоване пунктом 2.2 розділу 2 Кодексу належної практики у виборчих спорах, прийнятого Венеційською комісією на її 52 пленарній сесії, та законний інтерес бути обраним депутатом цієї ради.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Позивач в позовній заяві не вказав чим саме оскаржувана постанова Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області порушує саме його виборчі права. Вважає, що постанова від 26.03.2018 № 8 та додаток до неї відповідає вимогам частини 2 статті 17 закону України "Про місцеві вибори" та Кодексу належної практики у виборчих справах, в тому числі і щодо визначення кількості виборців в одномандатних округах. Пунктом 1.2.2 Кодексу належної практики у виборчих справах передбачено, що принцип рівності виборців повинен забезпечуватися приблизною кількістю виборців у виборчих округах з незначним відхиленням від норми. Водночас, відповідно до пункту 15 рекомендацій Венеціанської комісії передбачені виняткові обставини, за наявності яких максимально припустиме відхилення від норми (не більше 15 відсотків) може бути перевищене, зокрема: захист інтересів компактно розселеної меншини, адміністративна одиниця з низькою густотою населення. Білогірська селищна виборча комісія при встановленні меж округів №11-12 і № 22-26 враховувала те, що дані адміністративні одиниці мають низьку густину населення та більше 30% їх жителів становлять нацменшини (поляки), а округ №4, в якому зареєстрований позивач, становить 454 виборці, але є компактним та густозаселеним. Вказує, що постанова та додаток до неї від 26.03.2018 виправляє недоліки постанови № 6 від 21.03.2018 та її додатку, в якому помилково було приєднано село Соснівочка до с.Соснівки, жителі якого історично голосували в с. Квітневе.

В судовому засіданні представники відповідача додатково пояснили, що спірна постанова відповідає чисельності виборців на звичайних дільницях, затвердженій постановою Центральної виборчої комісії віл 12.04.2012 року №66.

Заслухавши учасників справи, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, суд встановив зазначене нижче.

Постановою від 16.02.2018 № 22 (додаток №16) Центральна виборча комісія призначила перші вибори депутатів Білогірської селищної ради Білогірського району Хмельницької області та Білогірського селищного голови.

Постановою від 21.03.2018 № 6 Білогірська селищна виборча комісія Білогірського району Хмельницької області (далі – відповідач) визначила орієнтовну середню кількість виборців 9549 та утворила 26 одномандатних виборчих округів з виборів депутатів Білогірської селищної ради Білогірського району Хмельницької області, У додатку до постанови відповідач визначив перелік одномандатних виборчих округів та орієнтовну кількість виборців в кожному з них. Постановою від 24.03.2018 № 7 відповідач вніс зміни до вказаної постанови, виклавши додаток в новій редакції.

Рішенням від 25.03.2018 у справі №822/1209/18, яке набрало законної сили 28.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправним та скасував додаток до постанови Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області від 24.03.2018 № 7, Перелік одномандатних виборчих округів з виборів депутатів Білогірської селищної ради Білогірського району Хмельницької області.

Постановою від 26.03.2018 № 8 відповідач вніс зміни до постанови Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області від 24.03.2018 № 7, виклавши додаток до постанови в новій редакції в частині опису меж одномандатних виборчих округів №11-12 і № 22-26 та орієнтовної кількість виборців в кожному з них.

Позивач, вважаючи спірну постанову протиправною та такою, що порушує його виборчі права, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.

Статтею 38 Конституції України передбачене право громадян вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає закон України “Про місцеві вибори” від 14.07.2015 № 595-VIII (далі – Закон № 595-VIII).

Частиною 1 статті 25 Закону № 595-VIII передбачено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

За змістом пункту 2 частини 2 статті 25 Закону № 595-VIII селищна територіальна виборча комісія утворює одномандатні виборчі округи по виборах депутатів сільської, селищної ради, встановлює їх межі, єдину нумерацію.

Порядок утворення одномандатних виборчих округів передбачений статтею 17 Закону № 595-VIII.

Відповідно до частин 1 і 2 статті 17 Закону № 595-VIII Центральна виборча комісія відповідно до статті 16 цього Закону та частин другої - восьмої, одинадцятої цієї статті на підставі відомостей Державного реєстру виборців визначає кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що мають бути утворені відповідними територіальними виборчими комісіями на територіях адміністративно-територіальних одиниць для організації перших місцевих виборів депутатів селищних рад, невідкладно розміщує ці відомості на своєму офіційному веб-сайті та забезпечує їх доведення до відома відповідних територіальних виборчих комісій. Для проведення виборів депутатів селищної ради відповідна селищна територіальна виборча комісія не пізніш як за 38 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює одномандатні виборчі округи з приблизно рівною кількістю виборців у кожному в кількості, що дорівнює загальному складу відповідної місцевої ради, визначеному відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону та частини першої цієї статті. Орієнтовна середня кількість виборців в одномандатних виборчих округах на території селища визначається відповідною територіальною виборчою комісією на підставі відомостей Державного реєстру виборців про кількість виборців, які проживають на території відповідного селища, що подаються органом ведення Державного реєстру виборців до відповідної територіальної виборчої комісії не пізніш як за 40 днів до дня виборів.

У відповідності до частини 12 статті 17 Закону № 595-VIII виборчі округи утворюються територіальною виборчою комісією з урахуванням меж звичайних виборчих дільниць, які використовуються для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців. При включенні звичайної виборчої дільниці до меж територіального виборчого округу її межі не розриваються, за винятком випадків, коли кількість виборчих дільниць є меншою, ніж кількість територіальних виборчих округів.

Отже, у відповідності до статті 17 Закону № 595-VIII одномандатні виборчі округи утворюються територіальною виборчою комісією з урахуванням кількості виборців у кожному окрузі та меж звичайних виборчих дільниць, які використовуються для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців.

За змістом пункту 2.2 Кодексу належної практики у виборчих справах, прийнятого Венеційською Комісією на 52 пленарній сесії, розподіл мандатів між виборчими округами може здійснюватись з поєднанням одночасно таких критеріїв розподілу: кількість населення відповідного округу, кількість громадян, які на ньому проживають (включно з неповнолітніми), кількість зареєстрованих виборців і, можливо, кількість осіб, які фактично голосують. Можуть бути взяті до уваги географічний критерій та межі адміністративного поділу чи й, можливо, навіть історичні межі. Припустиме відхилення від норми не повинно перевищувати 10%, але в жодному разі не може перевищувати 15%, за винятком особливих обставин (захист інтересів меншини, що компактно проживає, адміністративна одиниця з низькою густиною населення). Отже, захист інтересів меншини, що компактно проживає, адміністративна одиниця з низькою густиною населення є тими винятковими обставинами, за наявності яких можливе відхилення від норми на більше, ніж 15 %.

Суд вважає, що затверджений спірною постановою перелік одномандатних виборчих округів з виборів депутатів Білогірської селищної ради з описом меж та орієнтовної кількості виборців у них відповідає вимогам статті 17 Закону № 595-VIII, оскільки складений з урахуванням кількості виборців у кожному окрузі та чисельності виборців на звичайних дільницях, затвердженій постановою Центральної виборчої комісії віл 12.04.2012 року №66, а також з урахуванням компактного проживання національних меншин. Зазначений перелік не суперечить також і рекомендаціям, закладеним у Кодексу належної практики у виборчих справах, прийнятого Венеційською Комісією.

Відповідно до частини 2 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України виборець може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

Позивач зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_1»я, яка включена до меж одномандатного виборчого округу №4 з орієнтовною кількістю виборців 453. Межі зазначеного виборчого округу (вулиці Гагаріна, Кармелюка та Галицького) та орієнтовна кількість виборців (454), затверджені постановою відповідача від 21.03.2018 № 6, яка є чинною і позивачем не оскажена, залишились незмінними і після прийняття відповідачем спірної постанови від 26.03.2018 № 8

Суд також враховує, що згідно зі статтею 4 Закону № 595-VIII громадяни України беруть участь у відповідних місцевих виборах на рівних засадах. Кожен виборець на відповідних місцевих виборах має один голос. Виборець на відповідних місцевих виборах може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці, на якій він включений до списку виборців. Рівність прав і можливостей участі у виборчому процесі забезпечується, зокрема: забороною привілеїв чи обмежень для кандидатів за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Тому, позивач, зареєстрований у смт.Білогір»я, не повинен мати привілеїв порівняно з іншими виборцями, зареєстрованими на території віддалених територіальних громад, які увійшли до складу Білогірської селищної ради.

У пункті 2 рішення від 06.07.1999 № 7-рп/99 у справі про сумісництво посад народного депутата України і міського голови Конституційний Суд України вказав, що положення частини першої статті 38 Конституції України, згідно з яким громадяни мають право "вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування", в контексті положень частини другої статті 78 Конституції України треба розуміти так, що громадянину України надано право вільно бути обраним до будь-якого органу державної влади, зокрема до Верховної Ради України, до органу місцевого самоврядування - сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, а також бути обраним сільським, селищним, міським головою, але реалізувати набутий представницький мандат громадянин може тільки в одному з цих органів чи на посаді сільського, селищного, міського голови.

За змістом частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судовий захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи .

В судовому засіданні позивач не довів факт порушення його виборчого права спірною постановою. Тому у задоволенні позовних вимог про її скасування необхідно відмовити.

Керуючись Конституцією України , законом України «Про місцеві вибори», статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Білогірської селищної виборчої комісії Білогірського району Хмельницької області про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови і зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з його проголошення

Повне рішення складене 30 березня 2018 року 16:50

Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_6 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_6