Рішення № 73068000, 29.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2018
Номер справи
822/543/18
Номер документу
73068000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/543/18

РІШЕННЯ

іменем України

29 березня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участі:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: ОСОБА_1, представника відповідача: ОСОБА_2, розглянувши позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" до Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ДФС України про стягнення пені,

ВСТАНОВИВ:

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

До суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області про стягнення з Державного бюджету України через Славутське управління державної казначейської служби України Хмельницької області на його користь пеню в розмірі 28321,74 грн., а також про стягнення на його користь судові витрати, судовій збір в сумі 1762,00грн. за рахунок бюджетних асигнувань Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що Публічним акціонерним товариством "Славутський комбінат "Будфарфор" було заявлено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на розрахунковий розрахунок платника податку у банку в сумі 7 249 508,00грн, вказане в податковій декларації. Проте, Офісом великих платників податків ДФС фактично бюджетне відшкодування на рахунок банку позивачу кошти невчасно перераховано. Тому згідно вимог п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України передбачена відповідальність у вигляді пені в сумі 28321,74 грн.

Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечував просив суд у позові відмовити надавши суду відзив на позов в якому зазначає, що Державна казначейська служба України та її територіальні органи виконують рішення про стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих податків або боржників, затвердженого Постановою КМУ від 03.08.2011 року № 845.

Позивач визначив відповідачем по справі Славутське управління державної казначейської служби України Хмельницької області проте жодним чином не довів та не обгрунтував, які саме протиправні дії чи бездіяльність орган Казначейства завдав йому та в чому полягає протиправність діянь відповідача.

Третя особа: Офіс великих платників податків ДФС в судове засідання не з'явився будучи належним чином повідомленим про дату час і місце засідання, будь яких пояснень до суду по справі не надав.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Публічне акціонерне товариство "Славутський комбінат "Будфарфор" згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстровано 07.03.2003 року як юридична особа ідентифікаційний код 32285199 за адресою: вул. Козацька 122, м. Славута, Хмельницька область, 30002.

Згідно витягу №1628104500468 з реєстру платників податку на додану вартість Публічне акціонерне товариство "Славутський комбінат "Будфарфор" з 20.03.2003 року є платником податку на додану вартість.

Публічним акціонерним товариством "Славутський комбінат "Будфарфор" було заявлено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на розрахунковий розрахунок платника податку у банку в сумі 7 249 508,00грн, вказане в податковій декларації. Проте, Офісом великих платників податків ДФС фактично бюджетне відшкодування на рахунок банку позивачу кошти перераховано невчасно, а саме: за вересень 2006 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 67595,58 грн. з затримкою 256 днів; за жовтень 2016 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 51288,27 грн. з затримкою 226 днів; за листопад 2016 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 53478,53 грн. з затримкою 197 днів; за грудень 2016 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 78526,23 грн. з затримкою 165 днів; за січень 2017 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 71361,93 грн. з затримкою 135 днів.

На вимогу суду позивачем надано розрахунок суми пені, яка підлягає стягненню з Державного бюджету України в якому зазначено: що за вересень 2016 року нараховано пені 6043.30грн, за жовтень 2016 року - 7031,42грн, за листопад 2016 року - 4849,11грн, за грудень 2016 року - 5963,69грн, за січень 2017 року - 4434,22грн, в сумі - 28321,74 грн.

Зазначені вище розрахунки підтверджені копіями декларацій з податку на додану вартість з додатками за вересень 2016 року - січень 2017 року; копією банківських виписок про повернення сум бюджетного відшкодування. Будь - яких заперечень зі сторони відповідача та третьої особи щодо вказаних розрахунків пені не надходили.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Згідно п.200.1., 200.4, 200.7, 200.10, 200.11, 200.12, 200.13, 200.23 ст.200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

У строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання, провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від'ємного значення, сформованого за операціями:

Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.

Зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки; з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки; з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення; з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.

У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Постановою КМ України, від 25.01.2017, № 26 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість" вказано, що цей Порядок визначає механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Реєстр) за формою згідно з додатком. Мінфін адмініструє Реєстр як окремий інформаційний ресурс та забезпечує захист інформації відповідно до законодавства у сфері захисту державних інформаційних ресурсів.

Згідно Постанови КМ України, від 25.01.2017, № 26 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість", формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства.

Орган ДФС вносить до Реєстру такі дані: найменування платника податку на додану вартість (далі - платник податку) та його індивідуальний податковий номер; дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання); дату надсилання платнику податку органом ДФС повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшену на суму податкового боргу; реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; реквізити бюджетних рахунків для перерахування бюджетного відшкодування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування; дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; дату складення та вручення платнику податку акта перевірки; дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС; дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується; дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження; суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Заяви виключаються з Реєстру згідно з пунктом 48.7 статті 48, пунктом 49.11 статті 49 і пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України.

Заяви автоматично вносяться до Реєстру протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.

Інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Казначейство вносить до Реєстру такі дані: дату та суму повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника податку у банку; дату та суму зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Дані щодо бюджетного відшкодування органами Казначейства у порядку безспірного списання податку на додану вартість за судовими рішеннями надаються Казначейством для формування Реєстру окремо на наступний робочий день після здійснення такого відшкодування.

ДФС відображає зазначену інформацію у Реєстрі.

Внесення даних до Реєстру посадовими особами (уповноваженою особою) ДФС та Казначейства здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.

Інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення випадку, коли органом ДФС не внесені до Реєстру відомості про: дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання) з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); дату складення акта перевірки.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

ПОЗИЦІЯ СУДУ, ВИСНОВКИ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

Надаючи оцінку спірним правовідносинам судом враховано.

Відповідно до п.200 Публічним акціонерним товариством "Славутський комбінат "Будфарфор" було заявлено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на розрахунковий розрахунок платника податку у банку в сумі 7 249 508,00грн, вказане в податковій декларації. Проте, Славутським управлінням державної казначейської служби України Хмельницької області фактично бюджетне відшкодування на рахунок банку позивачу кошти перераховано невчасно, а саме: за вересень 2006 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 67595,58 грн. з затримкою 256 днів; за жовтень 2016 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 51288,27 грн. з затримкою 226 днів; за листопад 2016 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 53478,53 грн. з затримкою 197 днів; за грудень 2016 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 78526,23 грн. з затримкою 165 днів; за січень 2017 року несвоєчасно повернуто кошти в сумі 71361,93 грн. з затримкою 135 днів.

Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

На вимогу суду позивачем надано розрахунок суми пені, яка підлягає стягненню з Державного бюджету України в сумі 28321,74 грн.

Враховуючи вимоги Законодавства суд не погоджується з відповідачем, що позивач жодним чином не довів та не обгрунтував, які саме протиправні дії чи бездіяльність орган Казначейства завдав йому та в чому полягає протиправність діянь відповідача.

Згідно Постанови КМ України, від 25.01.2017, № 26 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість", узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

Враховуючи вище викладене суд погоджується з позивачем, що в порушення вимог податкового законодавства, а також Постанови КМ України, від 25.01.2017, № 26 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість" відповідачем не було вчасно перераховано на поточний банківський рахунок Публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" узгодженої заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Такі затримки відшкодування ПДВ відбувались постійно починаючи з вересня 2016 року по січень 2017 року.

Судом взято до уваги рішення Європейського суду з прав людини у справі "Інтерсплав" проти України в якому зазначено, що за таких обставин Суд вважає, що втручання у право власності заявника було непропорційним. Фактично постійні затримки відшкодування і компенсації у поєднанні із відсутністю ефективних засобів запобігання або припинення такої адміністративної практики, так само як і стан невизначеності щодо часу повернення коштів заявника, порушує "справедливий баланс" між вимогами публічного інтересу та захистом права на мирне володіння майном. На думку Суду, заявник перебував і продовжує перебувати під надмірним для нього тягарем (див. рішення у справі "Buffalo S. r. L. en liquidation v. Italy", зазначене вище, п. 38). Відповідно у справі було і продовжується порушення статті 1 Першого протоколу.

Згідно ст.19 Конституції України - "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".

Враховуючи вище викладене суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України через Славутське управління державної казначейської служби України Хмельницької області (вул. Ярослава Мудрого, 48а, м. Славута, Хмельницька область, ідентифікаційний код 38009078) на користь Публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" (вул. Козацька 122, м. Славута, Хмельницька область, 30002, ідентифікаційний код 32285199) пеню в розмірі 28321,74 грн.(двадцять вісім тисяч триста двадцять одну грн.74 коп.).

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" (вул. Козацька 122, м. Славута, Хмельницька область, 30002, ідентифікаційний код 32285199) судові витрати, судовій збір в сумі 1762,00грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області (вул. Ярослава Мудрого, 48а, м. Славута, Хмельницька область, ідентифікаційний код 38009078).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 30 березня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_3