Рішення № 73067927, 30.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2018
Номер справи
822/893/18
Номер документу
73067927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/893/18

РІШЕННЯ

іменем України

30 березня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 27 лютого 2018 року звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, в якій просить суд:

1. визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити строк звернення до суду.

2. Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо невключення суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в заробітну плату для розрахунку пенсії позивача.

3. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести нарахування та виплату пенсії позивача з 07.02.2018, відповідно до Закону України "Про державну службу", включивши до складу заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати зазначені у довідці від 07.02.2018 №1491, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із розрахунку 90% суми заробітної плати.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року відкрито провадження у справі. 14 березня 2018 року позовну заяву було залишено без руху у зв'язку з встановленням недоліків позовної заяви. 19 березня 2018 року продовжено розгляд справи, а крім того відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Хмельницький окружний адміністративний суд розгляд справи провів за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У позовній заяві позивач зазначає, що з 20 грудня 2010 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у порядку та на умовах Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% заробітної плати. У лютому 2018 року позивач отримав від Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради довідку №1491 від 7 лютого 2018 року. Тієї ж дати ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням зазначеної довідки.

Листом від 12 лютого 2018 року відповідач відмовився включати до розрахунку пенсії позивача виплати у вигляді індексації заробітної плати та матеріальних допомог, посилаючись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога не є надбавкою чи премією, тому включати ці виплати до розрахунку пенсії немає підстав.

Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому подало до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначило наступне. Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від заробітної плати. Оскільки матеріальна допомога та індексація не являється надбавкою чи премією, включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав.

Відповідачем не надано суду жодних доказів, на яких грунтуються заперечення.

Судом встановлені такі обставини справи, які сторонами не оспорюються.

Позивач з 20 грудня 2010 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у порядку та на умовах Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% заробітної плати та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.

Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради видало позивачу довідку №1491 від 7 лютого 2018 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 12.2008 р. до 11.2010 р., в якій зазначено в графі інші виплати 15187,62 грн: матеріальна допомога в сумі 10000 грн та сума індексації 5187,62 грн. У довідці вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 12 лютого 2018 року №96/ф-12 Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відмовило позивачу у включенні індексації та матеріальної допомоги до розрахунку заробітку для обчислення пенсії.

Вирішуючи публічно-правовий спір, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи наведене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16 січня 2014 року по справі № 21-314а14, постанові Верховного Суду України від 09 червня 2015 року по справі № 21-243а15 та постанові Верховного Суду від 23 січня 2018 року по справі № 495/6612/16-а.

Щодо дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду суд зазначає, що хоча визначення розміру пенсії позивача і відбулося у 2010 році, позовні вимоги стосуються лише нарахування та виплати періодичних платежів - пенсії з 7 лютого 2018 року, а тому строк звернення до адміністративного суду позивачем дотримано.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, вул. Залізняка, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001) до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (код 01526313, вул. Володимирська, 49, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо невключення суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в заробітну плату для розрахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести нарахування та виплату пенсії позивача з 07.02.2018, включивши до складу заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати зазначені у довідці від 07.02.2018 №1491, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_2