Рішення № 73067689, 30.03.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2018
Номер справи
819/348/18
Номер документу
73067689
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/348/18

30 березня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Львівської обласної державної адміністрації ( надалі відповідач, Львівська ОДА), у якій просить:

1). Визнати незаконними дії Львівської обласної державної адміністрації у формі приховання запитуваної інформації у вигляді копії звіту про використання коштів, виділених відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2002р №1085 «Про виділення коштів для проведення першочергових заходів з ліквідації наслідків катастрофи військового літака СУ-27, що сталася під час показового польоту на львівському аеродромі "Скнилів", приховання копій всіх без винятку платіжних доручень, виписок руху коштів, інших документів по використанню коштів, виділених КМУ Львівській ОДА на підставі постанови від 27.07.2002р №1085 ( в тому числі прізвища, імена, по батькові осіб, яким були виділені грошові кошти ( без вказання анкетних даних, даних паспорта, адрес проживання тощо).

2). Зобов’язати Львівську обласну державну адміністрацію виконати приписи Закону України " Про доступ до публічної інформації » та надати мені інформацію у формі копії звіту про використання коштів, виділених відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2002р №1085 « Про виділення коштів для проведення першочергових заходів з ліквідації наслідків катастрофи військового літака СУ-27, що сталася під час показового польоту на львівському аеродромі "Скнилів", копій всіх без винятку платіжних доручень, виписок руху коштів, інших документів по використанню коштів, виділених КМУ Львівській ОДА на підставі постанови від 27.07.2002р №1085 ( в тому числі прізвища, імена, по батькові осіб, яким були виділені грошові кошти (без вказання анкетних даних, даних паспорта, адрес проживання тощо).

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 березня 2018 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. У відповідності до п.1 ч.1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України ( надалі КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15–денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

19.03.2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву Львівської ОДА, у якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні в повному обсязі, оскільки не співпадають дати запиту, копія якого надана суду позивачем та запиту, який надійшов до Львівської ОДА. Просить врахувати, що запитувана інформація є конфіденційною інформацією щодо фізичних осіб, тому відповідач на може її надати.

22.03.2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача на відзив відповідача з підтвердженням надіслання її копії відповідачу, хоча у відповідності до ч.3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Львівської обласної державної адміністрації із запитом від 21 січня 2018 року за вих. № ВСВ-1961-09-28/319-К/2018 на доступ до публічної інформації, в якому просив на безкоштовній основі на паперових носіях надати інформацію, що складає суспільний інтерес про розпорядження

бюджетними коштами, виділеними на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2002р. №1085 «Про виділення коштів для проведення першочергових заходів з ліквідації наслідків катастрофи військового літакаСУ-27, що сталася під час показового польоту на Львівському аеродромі «Скнилів», а саме:

1). Завірену копію звіту про використання коштів, виділених відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2002р №1085 « Про виділення коштів для проведення першочергових заходів з ліквідації наслідків катастрофи військового літака СУ-27, що сталася під час показового польоту на Львівському аеродромі «Скнилів».

2). Завірені копії всіх без винятку платіжних доручень, виписки руху коштів, інших документів по використанню коштів, виділених КМУ Львівській ОДА на підставі постанови від 27.07.2002р №1085 (в тому числі прізвища, імена, по батькові осіб, яким були виділені грошові кошти (без вказання анкетних даних, даних паспорта, адрес проживання; тощо).

29 січня 2018 року за вих. № 5/25-698/0/2-18/3-20 ЗПІ Львівська обласна державна адміністрація надіслала ОСОБА_1 відповідь на даний запит, яка була ним одержана.

Не погоджуючись із отриманою відповіддю на запит, позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду, оскільки вважає, що йому не було надано відповідь по суті запиту.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України “Про доступ до публічної інформації” від 13 січня 2011 року №2939-VІ.

Відповідно до пп. 1, 2 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ст. 5 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України “Про доступ до публічної інформації” розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання

Згідно з ст. 14 Закону України “Про доступ до публічної інформації” розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України “Про доступ до публічної інформації” розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань запитів на інформацію розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту.

Відповідно до статті 19 Закону встановлено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Під час розгляду справи встановлено, що інформація яку хоче отримати позивач є публічною; Львівська ОДА є її розпорядником; позивачем обґрунтовано суспільний інтерес в отриманні даної інформації; відповідь, що надана відповідачем на запит не є повною.

При цьому суд враховує, що у відповідності до ст.6 Закону України « Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти та майно.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі аналізу відповіді на запит позивача від 29 січня 2018 року за вих. № 5/25-698/0/2-18/3-20 ЗПІ суд приходить до переконання, що Львівська обласна державна адміністрація не надала повної та достовірної інформації, яка запитувалася позивачем.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем надавалась інформація на запит, проте, суд вважає, що вона є неповна і недостовірна.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають до задоволення частково та обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд приходить до висновку про необхідність визнання дій Львівської обласної державної адміністрації у наданні неповної відповіді на запит ОСОБА_1 протиправними, а не незаконними у формі приховання запитуваної інформації, про що просить позивач та зобов’язати розглянути і надати повну і достовірну інформацію на запит ОСОБА_1 № ВСВ-1961-09-28/319-К/2018 від 21 січня 2018 року на доступ до публічної інформації.

Судових витрат по справі немає.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, п.1 ч.1 ст.263, абз. 2 п.7 ч.1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

2.Визнати неправомірними дії Львівської обласної державної адміністрації в ненаданні повної відповіді на запит ОСОБА_1 від 21 січня 2018 року за вих. № ВСВ-1961-09-28/319-К/2018.

3. Зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію повторно розглянути та надати повну і достовірну інформацію на запит ОСОБА_1 від 21 січня 2018 року за вих. № ВСВ-1961-09-28/319-К/2018 у формі копії звіту про використання коштів, виділених відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2002р №1085 « Про виділення коштів для проведення першочергових заходів з ліквідації наслідків катастрофи військового літака СУ-27, що сталася під час показового польоту на Львівському аеродромі «Скнилів»( в тому числі прізвища, імена, по батькові осіб, яким були виділені дані кошти без вказання анкетних даних, даних паспорта, адрес проживання).

4. У решті позовних вимог – відмовити.

Рішення суду в частині зобов'язання Львівську обласну державну адміністрацію повторно розглянути та надати повну і достовірну інформацію на запит ОСОБА_1 від 21 січня 2018 року за вих. № ВСВ-1961-09-28/319-К/2018 допустити до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копію рішення надіслати сторонам у справі.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.