Рішення № 73066982, 22.03.2018, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
265/7980/16-ц
Номер документу
73066982
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №265/7980/16-ц

Провадження №2/265/50/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2018 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Міхєєва І. М.,

за участю секретаря судового засідання Розсоха І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг, який в ході розгляду справи було уточнено. В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради (правонаступником якого є Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради) з 01 грудня 2011 року, як одержувач допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям за адресою фактичного мешкання: АДРЕСА_1. 16.03.2016 ОСОБА_1 звернулась до управління з питання отримання довідки внутрішньо переміщеної особи згідно місця реєстрації за адресою: Волноваський район, с. Пільне, вул. Садова,13. З урахуванням вимог законодавства ОСОБА_1 було видано вказану довідку, та з цієї дати відповідачка з трьома дітьми перебуває на обліку в Єдині інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб Лівобережного районі м. Маріуполя. 16.03.2016 ОСОБА_1 звернулась до управління з питання призначення коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На дане звернення допомогу було призначено з 16.03.2016 по 15.09.2016 у розмірі 2400 грн. на родину щомісячно. Розпорядженням від 16.05.2016 виплату допомоги було призупинено з 01.06.2016 до з’ясування обставин на підставі листа Департаменту соціального захисну населення Донецької обласної державної адміністрації від 26.04.2016 №01594/01-13, в зв’язку з призначенням виплати без проставляння штампу ДМС на зворотному боці довідки. На підставі доповідної записки начальника відділу прийому громадян від 28.09.2016 рішенням від 10.10.2016 було визначено, що ОСОБА_1 права на отримання щомісячної адресної допомоги з 16.03.2016 по 15.09.2016 не мала, особовий рахунок було знято з обліку. Враховуючи, що ОСОБА_1 з грудня 2011 року постійно проживала в місті Маріуполі, на момент початку АТО в Донецькій області не проживала за місцем своєї реєстрації та не є внутрішньо переміщеною особою в розумінні ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», то права на отримання допомоги на покриття витратна проживання внутрішньо переміщеним особам вона не мала. Просили суд стягнути з відповідача надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг у розмірі 6038,71 грн, а також витрати по сплаті судового збору в сумі 1600 грн.

Представник позивача ОСОБА_2, що діє на підставі довіреності, до судового засідання не з’явилась надавши заяву з проханням провести розгляд справи без її участі. На задоволенні позову наполягає, просить його задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з’явилась за невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлялась своєчасно та належним чином.

Ухвалою суду від 09 лютого 2018 року замінено сторону відповідача з управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради на Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради. Підстава рішення Маріупольської міської ради від 25.07.3017 року за № 7/20-1724 (зі змінами), відповідно до п.7 якого, з 01.01.2018 року районні управління соціального захисту населення Маріупольської міської ради припинили свою діяльність, в зв’язку з ліквідацією. Згідно п.12 вказаного рішення визначено, що після ліквідації управлінь, функції щодо соціального захисту населення міста Маріуполя здійснює департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши у сукупності надані докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України та постійно зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.6-7)

З 16.03 2016 року ОСОБА_1 разом з неповнолітніми дітьми: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3; ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, перебувала на обліку Управлінні соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради (правонаступником якого є Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради), як внутрішнє переміщена особа, в зв’язку з чим відповідачу видано довідку від 16 березня 2016 року за № НОМЕР_1. Місце перебування позивача зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Маріуполь Донецької області. (а.с.4)

16.03.2016 ОСОБА_1 звернулась до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.(а.с.5)

Відповідно до рішення управління від 24.03.2016 року ОСОБА_1 була призначена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг на період з 16.03.2016 року по 15.09.2016 року в розмірі 2400 грн. щомісячно. (а.с.12).

Розпорядженням Управління від 16.05.2016 виплату допомоги було призупинено з 01.06.2016, до з’ясування обставин на підставі листа Департаменту соціального захисну населення Донецької обласної державної адміністрації від 26.04.2016 №01594/01-13. (а.с.13).

Рішенням позивача від 10.10.2016 року ОСОБА_1 було знято з обліку внутрішнє переміщеної особи, в зв’язку з тим, що вона не має право на допомогу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг з 16.03.2016 по 15.09.2016 року. (а.с.23)

Згідно розрахунку отриманої допомоги, ОСОБА_1 отримала таку допомогу з березня 2016 року по травень 2016 року (включно) на загальну суму 6038,71 грн.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частиною другої статті 4 цього Закону встановлено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Згідно частини 1 статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Згідно ст. 1 Закону № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 1 жовтня 2014 року № 509 (далі - Порядок № 509).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 509, з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики, до якої вноситься така інформація.

Пунктом 71 Порядку № 509 передбачено, що у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону№ 1706-VII , МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону№ 1706-VII, приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.

Статтею 12 Закону № 1706-VII передбачений перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. Зокрема визначено, що, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, якщо особа подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

З матеріалів справи випливає, що починаючи з 2011 року відповідач перебуває на обліку у позивача та їй відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» призначалася та виплачувалася така соціальна допомога. Зокрема, за її неодноразовими зверненнями до управління їй було призначено:

з 01.03.2013 р. до 01.09.2013 р., з 01.03.2015 р. до 01.09.2015 р., 01.11.2015 р. до 01.05.2016 р., 01.09.2016 р. до 01.03.2017 р., 01.03.2017 р. до 01.09.2017 р. - допомогу малозабезпеченим сім’ям;

з 01.12.2011 р. по 01.01.2016 р., 01.09.2016 р. по 01.03.2017 р., - допомогу на дітей одиноким матерям, на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4;

з 01.11.2012 р. до 01.12.2012 р., з 01.12.2015 р. до 01.01.2016 р. - допомогу у зв’язку з вагітністю, на дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4;

з 01.11.2011 р. до 01.03.2019 р. - допомогу при народженні дитини, на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4;

з 28.12.2011 р. до 18.01.2016 р.- допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.41)

З письмових заяв ОСОБА_1 про призначення їй усіх видів соціальної допомоги випливає, що остання з 2011 року постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_6. (а.с.81-101)

Даний факт підтверджується і тим, що на кожне звернення ОСОБА_1 з питання призначення або продовження виплат передбачених чинним законодавством сім’ям з дітьми та малозабезпеченим сім’ям, вона надавала до управління довідки управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації щодо неотримання допомоги за місцем її реєстрації в Волноваському районі Донецької області. Вказані документи були оглянуті судом.(а.с. 81-101).

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 звертаючись до управління з заявою з питання отримання довідки внутрішньо переміщеної особи, не повідомила управління про факт її постійного проживання разом з дітьми на території Лівобережного району м. Маріуполя з 2011 року, що свідчить, що вона подала до управління завідомо недостовірні відомості.

Таким чином, проаналізувавши наведені вище норми закону та обставини справи, суд дійшов висновку, що позивачем доведено наявність підстав для скасування довідки відповідача про взяття її на облік, як особи переміщеної з тимчасово окупованої території України, визначених ст. 12 Законом № 1706-VII.

За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, майно підлягає поверненню у разі наявності рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату, та у разі недобросовісності з боку набувача.

Відповідач ОСОБА_1 не бажаючи приймати участь у судовому розгляді справи і реалізувати своє процесуальне право на спростування доводів позову, тим самим не оспорює підстав позову.

Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Також з матеріалів справи вбачається, що представник позивача при зверненні до суду з вказаним позовом сплатив судовий збір в сумі 1378 грн., тому на підставі ст. 141 ЦПК України вказана сума підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263-265, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачені грошові кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг в сумі 6038 (шість тисяч тридцять вісім) гривень 71 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради судовий збір у розмірі 1378 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження у випадках, передбачених ст. 354 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя.

Позивач: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, юридична адреса: м. Маріуполь, пр..Миру,70, код ЄДРПОУ: 421336065.

Відповідач: ОСОБА_1, адреса: м. Маріуполь, вул..Українського козацтва, 50-51, ІПН: НОМЕР_2.

Повний текст судового рішення буде складено 29 березня 2018 року.

Суддя: І. М. Міхєєва