
Справа № 815/442/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
02 лютого 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2014 року пенсію з врахуванням в складі загального грошового забезпечення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідач при призначенні йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) не врахував усіх додаткових видів його грошового забезпечення, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У зв’язку із цим позивач звернувся до управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, додавши відповідні довідки про склад його грошового забезпечення. Однак у перерахунку пенсії позивачу безпідставно було відмовлено, що змусило його звернутись за судовим захистом.
Ухвалою від 07.02.2018 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (з повідомленням сторін за клопотанням позивача).
21.03.2018 до канцелярії суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на те, що перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, ведення яких є підставою для перерахунку пенсій, визначається виключно законами України. До складу грошового забезпечення не входять грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, одноразова грошова допомога при звільненні та індексація грошових доходів населення, оскільки вони мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розміри не є фіксованими, а виплати не є щомісячними, тому пенсія позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.
Також відповідач стверджує, що позивачем пропущено строк звернення з позовом до суду, оскільки відмову Управління він отримав ще 04.08.2017р.
27.02.2018 та 28.02.2018 до суду надійшли заяви представників сторін про розгляд справи за їх відсутністю.
На підставі ч.9 ст.205 КАС України та з урахуванням ст.263 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.
Судом встановлено, що з 01.01.2014 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років основним розміром 7519,92 грн.
При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад 1775 грн., оклад за військове звання 135 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) 764 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місці служби перед звільненням (в т.ч. надбавка за умови режимних обсежень, допуск ф.2 15%, надбавка за інформаційно-технічне забезпечення 50%, надбавка за особливо важкі завдання 100%, премія 100%) 6725,90 грн.
При цьому при обчисленні пенсії не враховані матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 19315,80 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 4317,60 грн., одноразова премія у розмірі 500 грн., одноразова грошова допомога при звільненні у розмірі 115621,41 грн., які були частиною грошового забезпечення згідно довідках ГУ МВС України в Одеській області і Управління Державної пенітенціарної служби в Одеській області від 24.03.2017.
У зв’язку із цим 12.07.2017 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії із включенням матеріальної допомоги до відпустки на оздоровлення, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
До заяви додавались довідки ГУМВС України в Одеській області та Управління державної пенітенціарної служби в Одеській області.
Листом від 04.08.2017 № 893/Я-11 ГУ ПФУ в Одеській області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позов підлягаючим до часткового задоволення, з огляду на наступне.
Згідно листа ГУ ПФУ в Одеській області від 04.08.2017 № 893/Я-11, ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій таких видів грошового забезпечення, як матеріальна допомога на оздоровлення, індексація грошового забезпечення та одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, тому для їх включення у грошове забезпечення при обчисленні пенсії та її перерахунку підстав немає.
Так, відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Положеннями ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 названої статті Закону визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 Закону).
Надання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальної допомоги для оздоровлення, а також матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань передбачено пп. 3 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п.30.3 розділу ХХХ "Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (далі Інструкція), затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329), розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Пунктами 33.1 та 33.3 розділу ХХХІІІ названої Інструкції передбачено надання особам офіцерського складу для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік матеріальної допомоги в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески та суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII Про індексацію грошових доходів населення, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
При цьому, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Зазначені у наявних у справі довідках ГУ МВС України в Одеській області і Управління Державної пенітенціарної служби в Одеській області від 24.03.2017 складові є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача.
Аналогічний висновок щодо застосування наведених вище норм права міститься в постановах Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15 та від 20 жовтня 2015 року у справі № 559/3342/14-а. Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України такий висновок Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Водночас стосовно здійснення перерахунку та виплату пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні суд зазначає наступне.
Як вже було зазначено, за змістом частини третьої статті 43 Закону пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 9 Закону, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Наведені висновки узгоджуються з обов’язковим для врахування висновком Верховного Суду України, викладеним в постанові від 12 вересня 2017 року у справі №812/6733/13-а.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині зобов'язання ГУПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2014 в розмірі, обчисленому з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у довідках ГУ МВС в Одеській області, Управління Державної пенітенціарної служби в Одеській області від 24.03.2017 № 8/1542 (а.с.10, 11).
Суд відмовляє у позові в тій частині, що вимагає зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням у складі грошового забезпечення одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки для цього відсутні законні підстави.
Суд не вбачає підстав для залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку із пропуском строку звернення до суду з позовом, оскільки відповідач не наводить доводів та не надає доказів щодо дати направлення позивачу відповіді на його заяву чи отримання ним відповіді – листа від 04.08.2017р., без чого сформувати правову позицію щодо пропуску такого строку позивачем не видається за можливе. Між тим, згідно ч.1 ст.77 КАС України саме Управління повинно довести обставину пропуску строку, на якій ґрунтується його вимога залишення позовної заяви без розгляду.
Постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов’язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не може втручатися в його компетенцію.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 242-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (65000, м. Одеса, пров.ПолуничнийАДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) провести ОСОБА_1 (65000, м. Одеса, пров.ПолуничнийАДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1) перерахунок пенсії з 01 січня 2014 року з врахуванням в складі загального грошового забезпечення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій та індексації грошових доходів населення за заявою ОСОБА_1 від 12.07.2017р.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704(сімсот чотири)грн. 80коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя М.М. Аракелян
.