
Справа № 815/401/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії, викладеної в ОСОБА_2 від 28.12.2017р. №2459/м-11, та зобов’язання вчинити певні дії,–
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 12.03.2018р. б/н), просить суд визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ України за період з 01.01.2016р., викладеної в ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.12.2017р. №2459/м-11, зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недонарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2014року по 01.01.2016року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1174,50грн., та одноразової матеріальної допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ у розмірі 66228,75грн., що в загальному розмірі складає 53923,20грн., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недонарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600грн., оклад за військовим званням - 1800грн., надбавки за вислугу років - 2200грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 3300грн., премії - 4160грн., одноразової матеріальної допомоги при звільнення з органів внутрішніх справ та матеріальної допомоги на оздоровлення - 2808,50грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України. Відповідно до Закону України «Про пенсіне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу 01.01.2014р. призначено пенсію за вислугу років. Також, позивач наголошує, що при первинному обчисленні розміру пенсії ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області враховано грошове забезпечення у розмірі 4480,44грн. Водночас, не зважаючи на законодавчо передбачений обов’язок, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу з 01.01.2016р. не проведено перерахунок пенсії. При цьому, ОСОБА_1 як колишній працівник міліції, та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Між тим, збільшення розміру грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, з огляду на імперативні приписи нормативно-правових актів, з урахуванням яких проводилась реформа правоохоронних органів, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Як стверджує позивач, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомоги при звільненні відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Крім того, на думку позивача, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії. Також, ОСОБА_1 наголошує, що з урахуванням приписів ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії, який не був проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або інших державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, проводиться з дати виникнення права на перерахунок, та не обмежений строком.
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід.№ЕП/1018/18 від 23.02.2018р.), та додаткових письмових пояснень (від 13.03.2018р. вхід.№6984/18) наголошуючи, зокрема, що Пенсійним фондом України ОСОБА_2 від 28.03.2017р. №9493/02-23 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підстави для перерахунку пенсій, та про необхідність підготування списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У зв’язку з чим, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на адресу Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області направлено Лист-запит від 30.03.2017р. №4422/03 щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій, та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на підставі яких Ліквідаційною комісією ГУ МВС в Одеській області свормовано та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області Довідку №3652 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Водночас, кошти, які виплачуються пенсіонерам є складовою частиною Державного бюджету України, у зв’язку з чим Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України з ОСОБА_2, у якому зазначено про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асегнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсій, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Також, відповідач зазначає, що грошова допомога на оздоровлення надається військовослужбовцям один раз на рік, що відповідно свідчить про неможливість віднесення її до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в порядку ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсіне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Одноразова допомога при звільненні має одноразовий цільовий характер, та не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та на неї не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Окрім того, відповідач зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” до пункту 5 Порядку внесено зміни, а саме зазначено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №815/401/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії, викладеної в листі від 28.12.2017р. №2459/м-11, та зобов’язання вчинити певні дії, яка буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 21.12.2017р. позивач - ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області із Запитом на отримання публічної інформації №2459/М-11, у якому виклав прохання надати деталізований перелік та інформацію щодо розміру кожного з видів грошового забезпечення, які враховувались за кожним окремим випадком здійсненого відповідного розрахунку та/або перерахунку пенсії ОСОБА_1 у період з 01.01.2014року по 01.12.2017року, з наданням належним чином посвідчених копій документів, які підтверджують розміри кожного з видів грошового забезпечення; інформацію щодо врахування одноразової матеріальної допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ у розмірі 66228,75грн., та матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 1174,50грн., як середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці під час розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 від 01.01.2014року, та під час розрахунку грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії від 01.01.2016року; інформацію щодо фактичного розміру пенсії за вислугу років нарахованої ОСОБА_1 за кожний місяць окремо у період з 01 січня 2014року по 01 грудня 2017року.
Судом з’ясовано, що за результатами розгляду вищеозначеного Запиту на отримання публічної інформації №2459/М-11 від 21.12.2017р., ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на ім’я повноважного представника ОСОБА_1 надіслано ОСОБА_2 від 28.12.2017р. №2459/М-11, яким адресата повідомлено, що пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена з 01.01.2014р. на підставі наданого ГУМВС України в Одеській області подання від 06.03.2014р. №3652, та доданих до нього грошового атестату і довідки про додаткові види грошового забезпечення з розміру грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу - 750грн., окладу за спеціальним званням - 120грн., надбавки за вислугу років 40% - 348грн., та середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, яка становить 3262,44грн. Всього сума грошового забезпечення становить 4480,44грн. У зв’язку з чим, із вказаних видів грошового забезпечення пенсія ОСОБА_1 олги обчислюється по теперішній час. Також, в означеному ОСОБА_2 від 28.12.2017р. №2459/М-11 зазначено, що одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, та матеріальна допомога для оздоровлення у довідці про додаткові види грошового забезпечення відсутні. До Листа ГУ ПФУ в Одеській області від 28.12.2017р. №2459/М-11 додано Довідку від 28.12.2017р. №2823 про розмір пенсії за період з січня 2014року по грудень 2017року, та копії перерахунків пенсії починаючи з 01.05.2015р., та повідомлено, що перерахунок та виплата пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету Украни.
Не погодившись із позицією ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеною у вказаному ОСОБА_2 від 28.12.2017р. №2459/М-11, позивач – ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ України за період з 01.01.2016р., викладеної в ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.12.2017р. №2459/м-11, зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недонарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2014року по 01.01.2016року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1174,50грн., та одноразової матеріальної допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ у розмірі 66228,75грн., що в загальному розмірі складає 53923,20грн., зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недонарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600грн., оклад за військовим званням - 1800грн., надбавки за вислугу років - 2200грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 3300грн., премії - 4160грн., одноразової матеріальної допомоги при звільнення з органів внутрішніх справ та матеріальної допомоги на оздоровлення - 2808,50грн., підлягають задоволенню частково, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до наявного у матеріалах справи Повідомлення ГУ ПФУ в Одеській області про призначення пенсії від 17.04.2014р. №1013105, пенсію ОСОБА_1 призначено з 01.01.2014р. виходячи з грошового забезпечення у загальному розмірі 4480,44грн., з яких посадовий оклад - 750грн., оклад за військове звання – 120грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 348грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 190%.
29.12.2015р. набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” №900-VIШ, яким внесено зміни до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992року №2262-XII, а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання вимог частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №45 від 13.02.2008р. “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393”, відповідно до пункту 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У 2015році Верховною Радою України прийнято Закон України “Про національну поліцію”, згідно з п.15 Прикінцевих та перехідних положень якого, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що за колишніми працівниками міліції, та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 встановлено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу, повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
До того ж, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим Постановою правління ПФУ від 30.01.2007р. №3-1, відповідно до пункту 4 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може слугувати як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 28.03.2017р. Пенсійним фондом України надіслано начальнам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м.Києві, Міністерству внутрішніх справ України ОСОБА_2 №9493/02-23, яким адресатів повідомлено про підстави для перерахунку пенсій, та необхідність підготування списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У зв’язку з чим, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на адресу Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області направлено Лист-запит від 30.03.2017р. №4422/03 щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій, та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
За результатами розгляду вищеозначеного Листа ГУ ПФУ в Одеській області від 30.03.2017р. №4422/03, Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області на адресу ГУ ПФУ в Одеській області направлено довідку №3652 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до якої станом на 01.01.2016р. розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою заступник командира роти №3 з кадрового забезпечення (підпорядкованого ВГБ) полку патрульної служби при ОМУ ГУМВС України в Одеській області складає: посадовий оклад – 2600грн., оклад за військом (спеціальним) званням 1800грн., надбавка за стаж служби – 2200грн. (50%), премія – 518,76грн. (7,86%), всього – 7118,76грн.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для перерахунку позивачу - ОСОБА_1 пенсії з урахуванням Довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області №3652 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки факт введення (зміни) Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що орган пенсійного фонду не виконує свого обов'язку щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо визначених підстав для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити вказані дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016р.
При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання відповідача – ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відсутності бюджетного фінансування на проведення відповідних виплат позивачу, оскільки відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може слугувати підставою для зменшення будь-яких виплат.
Означена правова позиція викладена Верховним Судом України у Постановах від 22.06.2010р. у справі №21-399во10, від 07.12.2012р. у справі №21-977во10, від 03.12.2010р. у справі №21- 44а10, та підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002р. №5-рп/2002, від 17.03.2004р. №7-рп/2004, від 01.12.2004р. №20-рп/2004, від 09.07.2007р. №6-рп/2007, в яких наголошено на неприпустимість ставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За змістом статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, судом встановлено, що право позивача – ОСОБА_1 на проведення перерахунку пенсії порушено, оскільки, отримавши від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області для проведення такого перерахунку довідку, пенсійний орган зобов’язаний був провести відповідний перерахунок.
Таким чином, з метою повного, всебічного та об’єктивного захисту прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача – ОСОБА_1, та уникнення повторної необхідності останнього звертатись до суду за захистом порушеного права, суд, з урахуванням вимог ст.9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог, та ухвалити судове рішення про зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016року відповідно до вимог ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3652.
При цьому, прийняття саме такого рішення, на думку суду, повністю відповідає вимогам чинного законодавства України, та узгоджується із рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (820/6514/17) від 15.02.2018року.
Між тим, суд не вбачає законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог позивача – ОСОБА_1 про зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недонарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2014року по 01.01.2016року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1174,50грн., та одноразової матеріальної допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ у розмірі 66228,75грн., що в загальному розмірі складає 53923,20грн., зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недонарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600грн., оклад за військовим званням - 1800грн., надбавки за вислугу років - 2200грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 3300грн., премії - 4160грн., одноразової матеріальної допомоги при звільнення з органів внутрішніх справ та матеріальної допомоги на оздоровлення - 2808,50грн., з урахуванням наступного.
Як встановлено судом, та зазначено вище, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 чітко визначено алгоритм дій проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, а саме, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії органам, з яких особи були звільнені із служби.
Судом з’ясовано, що визначену вищевказаним Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, процедуру було дотримано, та Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області складено до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3652.
Натомість, судом встановлено, що позивач – ОСОБА_1 фактично не погоджується із складовими Довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №3652 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак з відповідними позовними вимогами до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області не звертається, а звертається лише з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії.
Водночас, органи Пенсійного фонду не проводять перерахунок пенсії самостійно, а виключно після виникнення такого права, та отримання відповідних документів від уповноважених органів, оскільки до компетенції органів Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців.
До того ж, особа, яка звертається з заявою про перерахунок пенсії повинна враховувати вимоги Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою ПФУ від 30.01.2007р. №3-1, якою передбачено процедуру та строки подання і розгляду заяви, а в додатках до неї є бланк заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Натомість, судом встановлено, що у матеріалах справи відсутні відомості про звернення позивача – ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відповідною заявою про перерахунок пенсії.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що у матеріалах справи відсутні докази щодо звернення позивача - ОСОБА_1 до суду з позовом про зобов’язання Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області включити до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії певні виплати, щодо звернення до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недонарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2014року по 01.01.2016року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1174,50грн., та одноразової матеріальної допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ у розмірі 66228,75грн., що в загальному розмірі складає 53923,20грн., зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недонарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600грн., оклад за військовим званням - 1800грн., надбавки за вислугу років - 2200грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 3300грн., премії - 4160грн., одноразової матеріальної допомоги при звільнення з органів внутрішніх справ та матеріальної допомоги на оздоровлення - 2808,50грн.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає, що відповідно до ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, із системного аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Тобто, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та достатніми доказами. Виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.
До того ж, судом встановлено, що в позовній заяві ОСОБА_1 не наведено аргументованих доводів, та до матеріалів справи не додано належних, та допустимих доказів на підтвердження того, що прийняте рішення суду тривалий час відповідачем не буде виконуватись, а тому дана вимога позивача не підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії, викладеної в ОСОБА_2 від 28.12.2017р. №2459/м-11, та зобов’язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню частково, з вищенаведених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії, викладеної в ОСОБА_2 від 28.12.2017р. №2459/м-11, та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ України з 01.01.2016р., викладеної в ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.12.2017р. №2459/м-11.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (65000, м.Одеса, вул.Академіка Філатова,70, гуртожиток, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 січня 2016року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015року №900-VIII, статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області довідки №3652 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (65000, м.Одеса, вул.Академіка Філатова,70, гуртожиток, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 704(сімсот чотири)грн. 80коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.