
Справа № 815/401/18
У Х В А Л А
28 березня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (від 23.02.2018р. вхід.№ЕП/1018/18) щодо залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії, з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду з даною позовною заявою,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії, викладеної в Листі від 28.12.2017р. №2459/м-11, та зобов’язання вчинити певні дії.
23.02.2018р. до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву (вхід.№ЕП/1018/18), у якому, серед іншого, викладено клопотання щодо залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок і виплату пенсії за період з 01.01.2016р. по 30.07.2017р., з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 21.12.2017р. позивач - ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із Запитом на отримання публічної інформації №2459/М-11, у якому виклав прохання надати деталізований перелік та інформацію щодо розміру кожного з видів грошового забезпечення, які враховувались за кожним окремим випадком здійсненого відповідного розрахунку та/або перерахунку пенсії ОСОБА_1 у період з 01.01.2014року по 01.12.2017року, з наданням належним чином посвідчених копій документів, які підтверджують розміри кожного з видів грошового забезпечення; інформацію щодо врахування одноразової матеріальної допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ у розмірі 66228,75грн., та матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 1174,50грн., як середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці під час розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 від 01.01.2014року, та під час розрахунку грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії від 01.01.2016року; інформацію щодо фактичного розміру пенсії за вислугу років нарахованої ОСОБА_1 за кожний місяць окремо у період з 01 січня 2014року по 01 грудня 2017року.
За результатами розгляду вищеозначеного Запиту на отримання публічної інформації №2459/М-11 від 21.12.2017р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на ім’я повноважного представника ОСОБА_1 надіслано Лист від 28.12.2017р. №2459/М-11, яким адресата повідомлено, що пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена з 01.01.2014р. на підставі наданого ГУМВС України в Одеській області подання від 06.03.2014р. №3652, та доданих до нього грошового атестату і довідки про додаткові види грошового забезпечення з розміру грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу - 750грн., окладу за спеціальним званням - 120грн., надбавки за вислугу років 40% - 348грн., та середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, яка становить 3262,44грн. Всього сума грошового забезпечення становить 4480,44грн. У зв’язку з чим, із вказаних видів грошового забезпечення пенсія ОСОБА_1 олги обчислюється по теперішній час. Також, в означеному Листі від 28.12.2017р. №2459/М-11 зазначено, що одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, та матеріальна допомога для оздоровлення у довідці про додаткові види грошового забезпечення відсутні. До Листа ГУ ПФУ в Одеській області від 28.12.2017р. №2459/М-11 додано Довідку від 28.12.2017р. №2823 про розмір пенсії за період з січня 2014року по грудень 2017року, та копії перерахунків пенсії починаючи з 01.05.2015р., та повідомлено, що перерахунок та виплата пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету Украни.
Не погодившись із позицією Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеною у вказаному Листі від 28.12.2017р. №2459/М-11, позивач – ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
КАС України є загальним законом, яким врегульовано строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість, спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", відповідно до ч.1 ст.51 якого при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, судом встановлено, що у разі наявності законодавчо передбачених підстав для перерахунку пенсії обов’язок з його проведення покладено на орган Пенсійного фонду, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії є абсолютним, та не може бути обмежено будь-яким строком.
Аналогічна правова позиція викладена в Рішенні Верховного суду від 15.02.2018р. у справі №820/6514/17.
До того ж, відповідно до статті 5 КАС України, яка гарантує право на судовий захист, передбачено, що ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своє справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Тим не менше, право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність. Ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі "Ілхан проти Туреччини" (22277\93, 27 червня 2000р. §59), правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку з пропуском строку звернення, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення клопотання відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (від 23.02.2018р. вхід.№ЕП/1018/18), та залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії, з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду з даною позовною заявою.
Керуючись ч.9 ст.205, ст.ст.122, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (від 23.02.2018р. вхід.№ЕП/1018/18) щодо залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії, з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду з даною позовною заявою, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Харченко Ю.В.