
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/90/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А3913, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити дії -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність командування в/ч А3913 щодо ненадання позивачу, Львівському військовому комісаріату інформації про розмір грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2010, 2011 роки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині не перерахунку пенсії позивача із включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - 1968,25 грн., суми індексації заробітної плати, грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010,2011 роки, на які справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати військову частину А3913 надати позивачу та Львівському обласному військовому комісаріату інформацію про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з розміру яких призначається пенсія, а саме розмір грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки для перерахунку пенсії;
- зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат надати оновлену довідку ГУ пенсійного фонду України у Львівській області про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з розміру яких призначається пенсія з врахуванням до її суми грошової допомоги для оздоровлення за 2012 рік - 1968,25 грн., грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки для перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 09.04.2012 року з урахуванням того, що до грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинна бути включена сума матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - 1968,25 грн., сума індексації заробітної плати, сума грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки та проводити відповідні виплати пенсії в подальшому з врахуванням даних видів грошового забезпечення;
- зобов'язати в/ч А 3913 подати протягом 15 днів, з дня набрання постановою законної сили, Львівський обласний військовий комісаріат протягом 30 днів, Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області протягом 45 днів, з дня набрання постановою законної сили подати звіти про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 09.04.2012 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При обчисленні позивачу розміру пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не враховано фактично отриманого позивачем грошового забезпечення з розміру якого обчислюється пенсія, а саме, не враховано - грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію.
08.09.2017 року за №1519/П-20/12.03-06 позивач отримав відповідь із Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області де його повідомлено, що пенсія призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства і що до розміру грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія не входять грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація і що формування грошового забезпечення з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсії не входить до їх компетенції.
07.08.2017 року та 06.10.2017 року позивач звернувся із заявою до Львівського обласного військового комісаріату про надання нової довідки для перерахунку пенсії з включенням до вказаної довідки грошової допомоги для оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які фактично отримані позивачем під час служби за 24 місяці перед звільненням, а також просив надати відомості про суми одноразових додаткових видів грошового забезпечення які отримував під час проходження служби за останні 24 місяці перед звільненням.
13.08.2017 року позивач отримав відповідь Львівського обласного військового комісаріату про те, що вимога про включення до довідки для перерахунку пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення є безпідставною. Одночасно з тим позивачу надано копію фінансової розрахункової книжки серії ББ №016822 де вказано, що грошова допомога для оздоровлення до відпустки за 2012 рік склала 1968,25 грн.
13.11.2017 року позивач звернувся до командування в/ч А3913 про надання інформації щодо розміру грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 року та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, за 2010, 2011 роки.
24.11.2017 року позивач отримав відмову у наданні такої інформації, без посилання на норму Закону.
Позивач вважає, що має місце протиправна бездіяльність командування в/ч А3913, Львівського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення, просив позов задоволити повністю.
Відповідач – Львівський обласний військовий комісаріат, подав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечив з підстав, що чинним законодавством не передбачено внесення в довідку для перерахунку пенсії одноразових виплат. Крім цього, Львівський обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями щодо формування довідок про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням. Такий вид довідок оформляється за місцем проходження військової служба та виплати грошового забезпечення військовослужбовцю на підставі первинних фінансових документів.
Представник вказаного відповідача в судове засідання не прибув, причин не прибуття в судове засідання не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи.
Відповідач – в/ч А3913, проти позову заперечила з підстав, що позивач звернувся із заявою до відповідача про надання інформації щодо розміру грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки. Відповідачем надано відповідь, що надати таку інформацію не являється можливим, оскільки відомості щодо виплати грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки, в яких містилась інформація, знищена у встановленому порядку.
Крім цього відповідач зазначив, що згідно Додатку 1 до листа Департаменту фінансів МО України від 17.06.2008 року за №248/6/С/468-д, яким встановлено форму довідки для нарахування пенсії, передбачено основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, і не передбачено грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, разових премій.
Представник вказаного відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, надав суду пояснення, просив в задоволені позову відмовити повністю.
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області, подало через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечило з підстав, що позивач оскаржує спірні дії щодо ненадання оновленої довідки до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з врахуванням до її суми грошової допомоги для оздоровлення за 2012 рік – 1968,25 грн., грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки для перерахунку пенсії.
Відповідач зазначає, що такі вимоги позивача до вказаного відповідача є завчасними, оскільки до відповідача оновлена довідка про додаткові види грошового забезпечення не надходила.
Крім цього, по суті спору відповідач зазначив, що ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року за № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», в редакції чинній на час призначення пенсії, встановлено порядок та підстави обчислення розміру грошового забезпечення.
Відповідач зазначає, що чинним законодавством не передбачено включення в обрахунок пенсії в тому числі для позивача одноразових видів грошового забезпечення, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань.
Представник вказаного відповідача в судове засідання не прибув, причин не прибуття в судове засідання не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що 17.01.2018 року відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Судове засідання відбулось 30.01.2018 року.
Судом встановлені наступні обставини:
13.08.2017 року позивач отримав відповідь Львівського обласного військового комісаріату про те, що намагання довести, що при розрахунку пенсії повинні враховуватись одноразові допомоги, на думку обласного військового комісаріату, безпідставні. Однак, згідно статті 10 Закону, призначення і виплата пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України, тому пенсія призначена Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі грошових документів, які особисто були подані позивачем до Львівського обласного військового комісаріату разом із заявою про призначення пенсії.
Позивач подав розрахункову книжку № 016822 та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 67. Ці документи були оформленні військовою частиною А 3913, а зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як підстава для обчислення пенсії на час звільнення з військової служби.
У Львівському обласному військовому комісаріаті зберігаються копії вищезазначених документів для внутрішнього користування, тому знімати, а тим більш засвідчувати копії з копій документів, правових підстав немає.
В обласному комісаріаті немає інформації про виплату позивачу одноразових допомог за 24 місяці до дня звільнення з військової служби. Отже, змушені відмовити у задоволенні прохання позивача.
Одночасно з тим позивачу надано копію фінансової розрахункової книжки серії ББ №016822 де вказано, що грошова допомога для оздоровлення до відпустки за 2012 рік склала 1968,25 грн.
24.11.2017 року позивач отримав відмову у наданні такої інформації, без посилання на норму Закону. Відомості, щодо виплати грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань військовою частиною А3913 за 2010, 2011 рік знищенні встановленим порядком.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправною бездіяльність командування в/ч А3913 щодо ненадання позивачу, Львівському військовому комісаріату інформації про розмір грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2010, 2011 року та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки, також вважає протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області в частині не перерахунку пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - 1968,25 грн., суми індексації заробітної плати, грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки.
Внаслідок протиправної, на думку позивача, бездіяльності відповідачів є підстави зобов'язати в/ч А3913 надати позивачу та Львівському обласному військовому комісаріату інформацію про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяців перед звільненням з розміру яких призначається пенсія, а саме розмір грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки для перерахунку пенсії, зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат надати оновлену довідку ГУ пенсійного фонду України у Львівській області про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з розміру яких призначається пенсія з врахуванням до її суми грошової допомоги для оздоровлення за 2012 рік - 1968,25 грн., грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки для перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 09.04.2012 року з урахуванням того, що до грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинна включена сума матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - 1968,25 грн., сума індексації заробітної плати, сума грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки та проводити відповідні виплати пенсії в подальшому з врахуванням даних видів грошового забезпечення.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Докази надані позивачем: відповідь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.09.2017 року, відповідь Львівського обласного військового комісаріату від 11.08.2017 року, копія розрахункової книжки, звернення до в/ч А 3913 від 14.11.2017 року, відповідь в/ч А3913 від 24.11.2017 року, судом відхиляються, оскільки такі не є належними та допустимими доказами спірної бездіяльності відповідачів, а також не можуть бути підставою для зобов’язання відповідачем вчинити певні дії.
Судом по суті всіх вимог не враховуються аргументи наведені позивачем щодо обґрунтованості підстав перерахунку пенсії позивачу із врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - 1968,25 грн., сума індексації заробітної плати, сума грошової допомоги на оздоровлення до відпустки за 2011 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2010, 2011 роки, оскільки:
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 4 ст. 63 цього ж Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відтак, зазначені позивачем види грошового забезпечення за своєю правовою природою є одноразовими. Судом враховуються заперечення відповідачів, що чинним законодавством не передбачено включення в обрахунок пенсії одноразових видів грошового забезпечення, зокрема, про які вказує позивач.
Відповідно позовні вимоги позивача в цілому задоволенню не підлягають.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 4 ст. 63 цього ж Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Мотиви застосування вказаних норм наступні: зазначені норми встановлюють порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Норми права, на які посилалися сторони, які суд не застосував:
Постанова КМУ № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом МОУ від 11.06.2008 року № 260.
Мотиви їх не застосування наступні: зазначені норми не встановлюють правові підстави для перерахунку пенсії.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 30.03.2018 року.
Суддя Гавдик З.В.