
6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
26 березня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/453/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.,
за участю
секретаря судового засідання: Попової Н.І.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про закриття провадження у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства “Моноліт-Агро” до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання протиправною та скасування відмови в укладенні додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фермерського господарства “Моноліт-Агро” до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання протиправною та скасування відмови в укладенні додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 23 лютого 2018 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 26 березня 2018 року.
21 березня 2018 року від представника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області надійшов відзив на позовну заяву Фермерського господарства “Моноліт-Агро”. В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що розглянувши матеріали адміністративного позову, вважає, що наявні підстави для закриття провадження в адміністративній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов’язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи – підприємці. Згідно із ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.
Оскільки у даній справі спір виник з земельних правовідносин внаслідок невнесення змін до договору оренди землі, тому представник відповідача вважає, що спірні правовідносини не є публічно-правовими, що виключає можливість їх розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Представник відповідача підтримав заяву про закриття провадження у справі та зазначив, що дана справа повинна розглядатися в порядку господарського судочинства.
Представник позивача заперечував проти клопотання та зазначив, що в даному випадку відповідач наділений повноваженням укладати договори оренди земельної ділянки, як суб'єкт владних повноважень, а тому дана справа підсудна адміністративному суду.
Заслухавши обгрунтування клопотання представника відповідача щодо закриття провадження у справі, думку представника позивача, суд дійшов наступного.
Як вбачається з позовної заяви позивач просить суд визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Луганській області в укладені додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки площею 40,0881 га ріллі з земель державної власності (землі запасу), кадастровий № 4420655100:15:010:0109 та зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок в Біловодському районному Відділі земельних ресурсів від 13.01.2003 за № 5, яка викладена у листі-повідомленні про заперечення у поновленні договору оренди землі № 27-120.3-4391/2-17 від 12.10.2017. Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Луганській області поновити договір оренди земельної ділянки площею 40,0881 га ріллі з земель державної власності (землі запасу), кадастровий № 4420655100:15:010:0109 та зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок в Біловодському районному Відділі земельних ресурсів від 13.01.2003 за № 5 шляхом укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди.
На думку представника відповідача, підставою для закриття провадження у справі, є саме відносини між позивачем та відповідачем при укладання додаткової угоди про поновлення договіру оренди земельної ділянки площею 40,0881 га ріллі з земель державної власності (землі запасу), кадастровий № 4420655100:15:010:0109 та зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок в Біловодському районному Відділі земельних ресурсів від 13.01.2003 за № 5.
Відповідно до ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі: 1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; 2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом; 3) якщо сторони досягли примирення; 4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб’єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб’єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили; 7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб’єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб’єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили; 8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб’єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов’язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи – підприємці.
Стаття 3 Господарського кодексу України визначає поняття господарської діяльності: під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
З аналізу зазначених норм вбачається, що до юрисдикції господарських судів відносяться справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, яка спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, зареєстрованого Міністерством юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521, на Головне управління Держгеокадастру в області покладено обов'язок державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок, дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Статтею 122 Земельного кодексу визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Так, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Таким чином, в даному випадку відповідач по справі є суб'єктом владних повноважень, який наділений правом передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність або у користування, шляхом укладання договору.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Тобто, в даному випадку спірні правовідносини виникають у зв’язку з діями Головного управління Держгеокадастру у Луганській області при здійсненні владних управлінських функцій, що відноситься до юрисдикції адміністративних судів.
Таким чином, підстави для закриття провадження у справі за пунктом 1 статті 238 КАС України відсутні, тому суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про закриття провадження у справі за необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 238, 248 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про закриття провадження у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства “Моноліт-Агро” до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання протиправною та скасування відмови в укладенні додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала оремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Повний текст ухвали складено та підписано 30 березня 2018 року
СуддяОСОБА_3