
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/490/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання нарахувати та проводити виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та проводити виплату пенсії, відповідно до рішення Богунського районного суду в адміністративній справі №295/9656/17, в повному обсязі, без обмежень максимальним розміром, з урахуванням основного розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення, як було призначено при звільненні в запас 29.08.2013. В обґрунтування позову зазначає, що після виконання рішення суду відповідачем під час проведення перерахунку пенсії, основний розмір пенсії замість встановленого на час звільнення в 2013 році розміру 80%, був безпідставно зменшений до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, про що свідчить повідомлення ГУ ПФУ в Житомирській області за вих. №12870/03-02 від 12.12.2017 про виконання рішення суду. Вважає таке зменшення розміру пенсії безпідставним та таким, що порушує її права.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
19 лютого 2018 року до суду за вх. №3694/18 надійшов відзив на адміністративний позов. У відзиві представник відповідача просить відмовити задоволенні вимог відмовити Зазначає, що на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 20.09.2017 та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017 у справі № 295/9656/17 ОСОБА_1 проведено перерахунок призначеної пенсії починаючи з 01.09.2017. Перерахунок пенсії здійснений за чинною на 01.09.2017 редакцією Закону №2262. Відповідно до п. “В” ст. 13 Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Вважає, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2017, обчислений в розмірі 70% грошового забезпечення, відповідає вимогам законодавства.
Ухвалою суду від 26 лютого 2018 року призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
06 березня 2018 року позивач надала до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
06 березня 2018 року представник відповідача надав до суду заяву про розгляд справи в письмовому провадженні та додав протокол перерахунку пенсії станом на 31.08.2013 та протокол перерахунку пенсії станом на 01.01.2018.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, подальший розгляд справи проводиться в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановлено, що ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас Служби безпеки України, з 29.08.2013.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Як вбачається з протоколу за пенсійною справою №0602007856 від 01.10.2013, основний розмір пенсії - 80% грошового забезпечення (а.с. 37).
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 20.09.2017 у справі №295/9656/17 зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування пенсії ОСОБА_3 на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документу довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1025 від 26.07.2017 року, з у рахування виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні основної щорічної відпустки, одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу та одноразової грошової премії, з яких стягувалися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.08.2017.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017 у справі №295/9656/17 змінено постанову Богунського районного суду м. Житомира від "20" вересня 2017 р. в частині визначення дати з якої необхідно провести нарахування пенсії - змінити зазначивши, що нарахування пенсії необхідно провести з 01.09.2017. У решті постанову Богунського районного суду м. Житомира від "20" вересня 2017 р. залишити без змін.
Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії (пенсійна справа №0602007856) від 01 січня 2018 року, підставою перерахунку вказано: рішення суду, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (а.с. 38).
Листом від 12.12.2017 №12870/03-02 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1, що відповідно до постанови Богунського районного суду м. Житомира від 20.09.2017 та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017 по справі №295/9656/17, Вам проведено перерахунок пенсії починаючи з 01.09.2017 року з урахуванням у складі грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії, одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу та компенсації за невикористані дні відпустки. Основний розмір пенсії з 01.09.2017 обчислений в розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 16).
28 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою (отримана відповідачем 28.12.2017 за вх. №4419/Н-11, що підтверджується відміткою на заяві) в якій просить усунути порушення законодавства України та здійснити перерахунок пенсії у розмірі 80% від сум грошового забезпечення.
Розглянувши звернення ОСОБА_1, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №4419/Н-11 від 11.01.2018 повідомлено, що перерахунок пенсії здійснено за чинною на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 18).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-XII (далі - Закон).
Відповідно до пункту "в" ст. 13 Закону (в редакції, станом на день призначення пенсії ОСОБА_1М.) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
З матеріалів справи вбачається, що пенсію ОСОБА_1 призначено із 01.09.2013, згідно з Законом України №2262-ХІІ, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення та становить 4538,26 грн (а.с. 37).
На виконання рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в сумі 4587,10 грн. Визначено основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії 4607,47 грн.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначає, що перерахунок пенсії здійснений за чинною на 01.09.2017 редакцією Закону №2262. Вказує, що відповідно до п. “в” ст. 13 Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
При дослідженні листа-відмови від 11.01.2018 №4419/Н-ІІ, судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсії за чинною на час перерахунку пенсії редакції ст. 13 Закону, якою визначено, що: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на редакцію ст. 13 Закону, яка була чинною на день перерахунку її пенсії, на виконання судового рішення, з огляду на наступне.
Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а (адміністративне провадження №К/9901/23573/18)
Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 80 відсотків від грошового забезпечення.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003) провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 10012) перерахунок пенсії відповідно до постанови Богунського районного суду м. Житомира від 20.09.2017 у справі №295/9656/17 та постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017 у справі №295/9656/17 з розрахунку 80 відсотків грошового забезпечення, починаючи з 01 вересня 2017 року та здійснити відповідні виплати.
Присудити здійснені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 10012) документально підтверджені судові витрати у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири грн. 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Лавренчук