
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у поновленні строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання
30 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/3272/15 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,
за участю представника заявника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Луцької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області про поновлення строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання у справі № 803/3272/15 за позовом Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04.05.2017 адміністративний позов задоволено повністю - стягнуто з фізичної особи ОСОБА_2 (43023, АДРЕСА_1, податковий номер НОМЕР_1) на користь держави податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 191 562,06 грн.
Як вбачається з КП ДСС «Діловодство спеціалізованого суду», 09.01.2018 у даній справі Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №18/2018 з терміном пред’явлення до виконання 27.08.2017.
27.03.2018 Луцька об’єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Волинській області звернулась до суду з заявою про поновлення строку пред’явлення виконавчого листа до виконання. Дана заява обґрунтована тим, що виконавчий лист №18/2018 від 09.01.2018 був втрачений при пересиланні до Першого відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області. Вказує, що виконавчий лист до виконання не пред’являвся.
В судовому засіданні представник заявника заяву підтримала. Просила поновити строк для пред’явлення виконавчого листа до виконання.
Заслухавши думку представника заявника, дослідивши заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про відсутність підстав для поновлення строку для пред’явлення виконавчого листа у даній справі до виконання.
15.12.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі – КАС України) викладено у новій редакції.
Відповідно до підпункту 18.2 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в новій редакції передбачено, що оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції. Суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини шостої статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII, стягувач, який пропустив строк пред’явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Отже, єдиною та необхідною правовою підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання є наявність в особи поважних причин його пропуску. При цьому, поважність причин є оціночною категорією та повинна визначатися, виходячи з наявності реальних обставин, які фактично унеможливили вчинення особою відповідної процесуальної дії вчасно, тобто в межах строків, установлених законодавством.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем.
Частинами першою - другою статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Як вбачається з КП ДСС «Діловодство спеціалізованого суду» постанова суду від 04.05.2017 в справі за позовом Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу набрала законної сили 22.05.2017, строк для пред'явлення виконавчого документа до виконання зазначено 23.08.2017.
При цьому, суд звертає увагу, що виконавчий лист №18/2018 за заявою стягувача від 03.01.2018 було видано 09.01.2018, тобто після закінчення строку пред’явлення до виконання.
Як слідує з довідки Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцька Головного територіального управління юстиції у Волинській області №3437 від 22.01.2018, згідно даних АСВП станом на 22.01.2018 на примусовому виконанні у відділі ДВС виконавчий документ по справі №803/3272/15 про стягнення з ОСОБА_2 податкової заборгованості не перебуває (а. с. 74).
Суд також зазначає, що виконавчий лист №18/2018 від 09.01.2018 до виконання не пред’являвся, що спростовує твердження Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про його втрату при пересиланні.
З огляду на вищевикладене, повідомленні податковим органом причини пропуску строку пред`явлення виконавчого листа до виконання суд вважає не поважними та такими, що не підлягають поновленню.
Беручи до уваги вищезазначене, суд не знаходить підстав для задоволення зазначеної заяви та поновлення строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання.
Керуючись статтями 243, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про поновлення строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання у справі №803/3272/15 за позовом Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу – відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський
Повний текст ухвали складено судом 30.03.2018.