
Справа №403/77/18
Провадження №2/403/68/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2018 року Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого: Годованець І. А.
при секретарі: Остапенко Н. М.
з участю:
представника позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 подано до суду позов до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі. Вимоги мотивуються тим, що суд визнає незаконним рішення органу державної влади, якщо воно суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити договір на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 настоює на позовних вимогах про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, так як під час ознайомлення з договором оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між
Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація 31 січня 2005 року за № 253 встановлено, що у цьому договорі зазначено усі істотні умови та який відповідає чинному законодавству. Відповідачем не конкретизовано та не наведено правових підстав для відмови позивачу ОСОБА_2 у поновленні договору оренди землі за ч.ч.1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», що є порушенням чинного законодавства умов договору оренди землі та самостійною підставою для визнання незаконної відмови у поновленні договору оренди землі. А отже, вимога відповідача про приведення договору оренди землі у відповідність до чинного законодавства є незаконною. Просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація 31 січня 2005 року за №253, з урахуванням: п.1 цієї угоди, відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі», орендодавець та орендар домовилися поновити на тринадцять років, а саме з 31 січня 2018 року по 31 січня 2031 року строк дії договору оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація 31 січня 2005 року за №253». В судове засідання 29 березня 2018 року представник позивача ОСОБА_1 не з’явився, про день та час судового розгшляду справи повідомлений належним чином. В судове засідання 28 березня 2018 року позивач ОСОБА_2 не з’явилася, подала письмову заяву про проведення судового розгляду справи у її відсутність, просить задовольнити в повному обсязі позовні вимоги про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі.
В підготовче судове засідання 14 лютого 2018 року представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не з’явився, відзив на позовну заяву не подано. В судове засідання 01 березня 2018 року, повторно, 14 березня 2018 року представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_3 не з’явилася, заяви про проведення судового розгляду справи у її відсутність чи про причини неявки не подано. В судове засідання 29 березня 2018 року представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_4 не з’явилася, подала письмову заяву про проведення судового розгляду справи у її відсутність, просить відмовити в повному обсязі в позовних вимогах про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі.
Заслухавши представника позивача ОСОБА_1, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2 ст.13 Конституції України встановлено, що кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. За договором оренди землі від 31 січня 2005 Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (орендодавець) передано ОСОБА_2 (орендар), відповідно до п.п. 1-9 цього договору, на десять років в користування земельну ділянку площею 140.48 га, в тому числі рілля – 140.48 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Димитровської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області; після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити договір на новий строк; у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію; орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 1.5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік. Договір оренди землі підписаний його сторонами, скріплений печаткою орендодавця. Договір оренди землі набрав чинності після його державної реєстрації в Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 31 січня 2005 року, за №253. Відповідно до акта прийому-передачі, представником орендодавця передано, а орендарем прийнято в користування земельну ділянку площею 140.48 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Димитровської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
03 листопада 2008 року до цього Договору сторонами було укладено додаткову угоду, якою внесено зміни у п.п. 8,9 договору оренди землі: договір укладено на 13 років; після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк; у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Додаткова угода підписана сторонами та скріплена печаткою орендодавця. Додаткова угода набрала чинності після її державної реєстрації в Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 03 листопада 2008 року, за №0408385000016. Частиною 3 ст. 640 ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Таким чином, договір оренди землі між сторонами є укладеним з 31 січня 2005 року і діє до 31 січня 2018 року. У правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 19 лютого 2014 року у справі за № 6-162цс13 зазначено, що сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору. В момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося, і така реєстрація не може змінювати моменту укладання договору. Частиною 1 ст.254, ч.1 ст. 638 ЦК України передбачено, що строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Зазначений в договорі оренди землі об’єкт оренди - земельні ділянки, що перебувають у користуванні орендаря ОСОБА_2, мають наступні кадастрові номери: 3525882300:02:000:9068; 3525882300:02:000:9091; 3525882300:02:000:9092. Згідно матеріалів справи та поданих сторонами письмових доказів, протягом строку дії договору оренди землі позивач середенко О.П. належним чином виконувала всі умови цього договору. Положеннями ч.ч.2,3 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Орендар ОСОБА_2, користуючись своїм правом, передбаченим ч.ч.2,3 ст.33 Закону України «Про оренду землі» та п. 8 Договору оренди землі, більше ніж за один місяць до закінчення дії договору оренди повідомила відповідача листом-повідомленням від 15 грудня 2017 року про поновлення договору оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація в Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 31 січня 2005 року за №253. ОСОБА_2 лист-повідомлення було направлено поштою на адресу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області. В додатковій угоді було зазначено, що договір поновлюється на наступні 13 років, тобто на той самий строк і на тих самих умовах. До цього листа-повідомлення було додано проект додаткової угоди підписаний орендарем ОСОБА_2, копії витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, копія листа Устинівської районної державної адміністрації від 13 грудня 2017 року за №01-29/174/1 про належне виконання умов орендарем Договору оренди, копію листа Димитровської сільської ради від 15 грудня 2017 року за №340 про належне виконання орендарем умов договору оренди, копію довідки Устинівського відділення Новоукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 12 жовтня 2017 року про відсутність у ОСОБА_2 заборгованості по сплаті орендної плати. | Представником головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області цей лист-повідомлення від ОСОБА_2 отримано 18 грудня 2017 року (рекомендоване поштове повідомлення). Статтею 3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються
Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них
нормативно-правовими актами. Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України «Про оренду землі»). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар°зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 України «Про оренду землі»). Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування (ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»). Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06 вересня 2012 р. № 5245-VІ внесено зміни до ст. 122 ЗК України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення Державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті,.у власність або у користування для всіх потреб. (Зміни набрали чинності з 01 січня 2013 року). Указом Президента України від 08 квітня 2011 року за №445 затверджено Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, за яким Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних: ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області відповідно до Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10травня 2012 року за №258, є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 січня 2013 року за №40 доповнено пункт 4 Положення про Головне управління Держземагентства в області підпунктом; 4.32, яким встановлено, що Головне управління Держземагентства в області передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області. Таким чином, до повноважень Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області відносилося розпорядження земельними ділянками, які є предметом договору оренди землі, так як земельні ділянки належать до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності. Постановою Кабінету Міністрів України за №442 від 10 вересня 2014 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр). Згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року за №15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра і регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, який розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи. Земельна ділянка, яка передана позивачу ОСОБА_2 в користування за договором оренди землі належить до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, то, відповідно, повноваження по розпорядженню даною земельною ділянкою на даний час належать територіальному управлінню Держгеокадастру, яким є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області. Наказом голови Держгеокадастру від 19. травня 2015 року за №77, вирішено погодитися з пропозицією Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03 березня 2015 року за № 20 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру у Кіровоградській області» функцій і повноважень Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, що припиняється.
Таким чином, з 20 травня 2015 року, функції органу виконавчої влади, який відповідно до повноважень, визначених\ ст. 122 ЗК України, передає у власність або користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Кіровоградської області, є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (ідентифікаційний номер 39767636, зареєстровано у ЄРДР юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців 27 квітня 2015 року, номер запису: 1444 102 0000 009862). Статтею 770 ЦК України визначено, що у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. Частиною 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. У пункті 40 договору оренди землі між сторонами зазначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору. Тобто, відсутні підстави для припинення дії договору оренди землі між сторонами. Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області перебуває в стані припинення, але відомості про дату та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи в Єдиному державному реєстрі відсутні. Таким чином відповідно до встановлених обставин, правових норм чинного законодавства та договору оренди землі, орендодавцем землі є головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області. Статтею 631 ЦК України визначено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої правд і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років (ст. 19 Закону України «Про оренду землі»). Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст. 31 Закону України «Про оренду землі», є припинення договору оренди землі. Пунктом 8 договору оренди землі між сторонами встановлено строк його дії - тринадцять років. А отже строк дії цього договору закінчується 31 січня 2018 року. Положеннями ст. 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша). Орендар, який має намір скористалися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга). До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя).При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта). Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (зі необхідності) істотні умови договору і. за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята). Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (частина восьма). Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. Позивач ОСОБА_2 в межах встановлених строків частиною 2 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» строків зверталася до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області із листом- повідомленням, де було три примірники проектів додаткових угод про поновлення договору оренди землі та інші передбачені законодавством обов’язкові письмові документи і додатки. Статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у статті 16 Цивільного кодексу України. Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають |застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, що не заборонений законом. Цивільне законодавство передбачає загальний принцип свободи договору (п.3 ст.3 ЦК України) і не встановлює такого способу захисту цивільного права чи інтересу, як зобов'язання примусового укладення договору. Частиною 1 ст. 627 ЦК України України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Свобода договору не є безмежною у тих випадках, коли актом цивільного законодавства передбачена обов'язковість положень цього акта для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень. Обов'язковість укладення у місячний строк додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення передбачено частиною 8 статті 33 Закону
України «Про оренду землі». Частиною 8 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Таким чином, відповідно до встановлених обставин, правових норм чинного законодавства та договору оренди землі між сторонами, укладення додаткової угоди до цього договору про його поновлення є обов'язковим, А отже позовні вимоги про визнання укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2, зареєстрованого у Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 31 січня 2005 року за №253 підлягають задоволенню, як обгрунтовані. У позовній заяві зазначено про визнання незаконним рішення: у листі повідомленні Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 05 січня 2018 року за №С-24174/0-115/0/6-18, щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі від 31 січня 2005 року укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація в Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК»
31 січня 2005 року за № 253; у листі - повідомленні Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18 січня 2018 року за №С-24174/0-127/0/17-18, щодо відмови в поновленні дії договору оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація в Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 31 січняа .2005 року з|№ 253. В листі - повідомленні Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 05 січня 2018 року за №С-24174/0-115/0/6-18 зазначено, що орендарем ОСОБА_2 не надано доказів відсутності заборгованості по сплаті орендної плати.
Але зазначена в цьому листі-повідомленні обставина спростовується поданими позивачем ОСОБА_2 наступними документами та доказами: листом Устинівської районної державної адміністрації від 13 грудня 2017 року за №01-29/174/1 про належне виконання орендарем умов Договору оренди землі; листом Димитровської сільської ради від 15 грудня 2017 року за №340 про належне виконання орендарем умов Договору оренди землі; довідкою Устинівського відділення Новоукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 12 жовтня 2017 року про відсутність у орендаря ОСОБА_2 заборгованості по сплаті орендної плати. Відповідно до чинного законодавства, грошові суми орендної плати зараховуються до місцевого бюджету. Позивачем ОСОБА_2 подано письмові документи органів державної влади про належне виконання умов за договором оренди землі. Таким чином, вимога Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про надання додаткових документів на підтвердження належного виконання умов за договором оренди землі, в тому числі щодо сплати орендної плати, є незаконною. У листі-повідомленні Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області зазначено, що договір оренди земельної ділянки не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема, в ньому необхідно вказати якісні показники характеристик ґрунтового покриву земельної ділянки. У зв'язку з цим, орендодавець вимагав від орендаря інформацію щодо наявної розробленої технічної документації з нормативної грошової оцінки землі (витяг з нормативної грошової оцінки), агрохімічний паспорт. При цьому, відповідач посилається на вимоги ст. 20 Закону України «Про оренду землі». Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в листі-повідомленні посилається на положення ст.20 Закону України «Про оренду землі», яка виключена Законом України від 11 лютого 2010 року за №1878-VІ. Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, ліісце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди з імлі можуть зазначатися інші умови. У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення об'єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи. Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, що перебувають у власності} одного орендодавця (а щодо земель державної та комунальної власності - земельних ділянок, що перебувають у розпорядженні одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування). Під час ознайомлення з договором оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між
Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2
Петрівною, державна реєстрація в Устинівському відділі КРФ Центра ДЗК»
31 січня 2005 року за № 253 встановлено, що у цьому договорі зазначено усі істотні умови та який відповідає чинному законодавству. А отже вимога відповідача про приведення договору оренди землі у відповідність до чинного законодавства є незаконною. Частиною 5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що наслідком розгляду орендодавцем звернення є вчинення однієї з наступних дій: у разі за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі; за наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Таким чином, в будь-якому разі, орендодавець приймає рішення або про поновлення договору оренди землі, або рішення про заперечення у поновленні такого договору. Представником орендодавця Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не підписано додаткову угоду до договору оренди землі. Встановлена обставина є підставою вважати про прийняте рішення як відмову в укладанні додаткової угоди. Позивачем ОСОБА_2 подано Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області лист-повідомлення від 15 листопада 2017 року про поновлення договору оренди землі від 31 січня 2005 року. До цього листа-повідомлення було додано проект додаткової угоди підписаний орендарем ОСОБА_2 та додано передбачені чинним законодавством письмові документи та додатки. Згідно ч. 9 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», відмова в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. При ознайомленні з листом - повідомленням Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 05 січня 2018 року та від 18 січня 2018 року вбачається, що відповідачем не конкретизовано та не наведено правових підстав для відмови позивачу ОСОБА_2 у поновленні договору оренди землі за ч.ч.1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», що є порушенням чинного законодавства умов договору оренди землі та самостійною підставою для визнання незаконної відмови у поновленні договору оренди землі. Договір оренди землі поновлюється на тих самих умовах, але Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області не враховано вимоги правових норм цивільного законодавства та внаслідок чого порушено, в тому числі, положення ст. 33 Закону України «Про оренду землі». Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Пунктом «г» ч. 3 ст. 152 ЗК України встановлено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ст. 21 ЦК України). Таким чином, підставами для визнання акта акт індивідуальної дії недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Судовим рішенням Європейського Суду з прав людини від 26.03.2013 р. у справі Рисовський проти України, Європейський Суд зауважив, що державні органи, які не впроваджують або недотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. При встановлених обставинах, позовні вимоги в частині визнання незаконним рішення, викладене в листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 05 січня 2018 року за №С-24174/0-115/0/6-18В та в листі-повідомленні Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18 січня 2018 року за №С-24174/0-127/0/17-18.
Ухвалою Устинівського районного суду Кіровоградської області від 31 січня 2018 року, по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі, визнати незаконним рішення, викладене в листі – повідомленні щодо відмови в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, заборонено Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області вчиняти у відношенні земельних ділянок, загальною площею 140,48 га, в тому числі рілля -140,48 га: кадастровий номер 3525882300:02:000:9068, кадастровий номер 3525882300:02:000:9091, кадастровий номер 3525882300:02:000:9092 проводити будь-які аукціони (торги, конкурси) щодо цих земельних ділянок, передавати їх у власність, змінювати їх конфігурацію, цільове призначення, склад угідь, кадастровий номер, вчиняти дії щодо поділу земельної ділянки, та інші дії, які можуть стати перешкодою для користування ними відповідно до договору оренди землі, тощо. Частиною 7 ст.158 ЦПК України передбачено, що у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев’яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи. Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача. Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати незаконним рішення, викладене в листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 05 січня 2018 року за №С-24174/0-115/0/6-18, щодо відмови укладанні додаткової угоди до договору оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2, зареєстрованого в Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 31 січня 2005 року за №253. Визнати незаконним рішення, викладене в листі-повідомленні Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18 січня 2018 року за №С-24174/0-127/0/17-18, щодо відмови в поновленні дії договору оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2, зареєстрованого в Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 31 січня 2005 року за №253.
Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2, зареєстрованого у Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 31 січня 2005 року за №253, з урахуванням: п.1 цієї угоди: «Відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі», орендодавець та орендар домовилися поновити на тринадцять років, а саме з 31 січня 2018 року по 31 січня 2031 року строк дії договору орендуй землі від 31 січня 2005 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2, зареєстрованого у Устинівському відділі КРФ «Центра ДЗК» 31 січня 2005 року за №253».
Частиною 7 ст.158 ЦПК України передбачено, що у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев’яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на користь ОСОБА_2 відшкодування судового збору в сумі 2114 (дві тисячі сто чотирнадцять) грн. 40 коп.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі тридцяти днів з дня його отримання. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Апеляційного суду Кіровоградської області. До приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із новою редакцією ЦПК України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через суд першої інстанції, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судом за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією ЦПК України. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги суд першої інстанції повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Устинівського
районного суду ОСОБА_5