
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 361/7695/17
провадження № 2-а/361/159/18
12.03.2018
РІШЕННЯ
Іменем України
12 березня 2018 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіОСОБА_1,за участю секретаря ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
У грудні 2017 року ОСОБА_3 звернулася із даним позовом, який обґрунтовує тим, що вона є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, також є інвалідом ІІ групи, має право на пільги, встановлені ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У 1986 р. ОСОБА_3 працювала в Гоголівському радгосп робкоопі Броварського райпотребсоюза (Броварська районна спілка споживчих товариств) та з 23 по 25 липня 1986 р. приймала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та від впливу іонізуючого випромінювання втратила здоров’я, отримала невиліковну фізичну і психічну недугу, внаслідок чого стала інвалідом. За роботу в зоні відчуження у м. Чорнобиль у період із 23.07.1986 р. по 25.07.1986 р. позивачу виплачена заробітна плата у сумі 517,48 крб.
05 жовтня 2017 року позивач звернулася до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фону в Київській області із заявою, в якій просила здійснити їй перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати одержаної за роботу в зоні відчуження в сумі 517,48 крб. без обмеження її максимального розміру, надавши довідку про заробітну плату № 17 від 04.10.2017 р.
Проте, відповідач відмовив ОСОБА_3 у призначенні такої пенсії з тих підстав, що премія в розмірі заробітної плати не включається та при обчисленні розміру пенсії не враховується.
З огляду на викладені обставини, та враховуючи те, що відповідач відмовляючи у перерахунку пенсії, порушує її права, позивач змушена звернутися із даним позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3; зобов’язати відповідача здійснити з 01.07.2017 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, виходячи із заробітної плати в сумі 517 крб. 48 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження у м. Чорнобиль у період з 23.07.1986 р. по 25.07.1986 р. без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат.
У судове засідання позивач ОСОБА_3 не з'явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання її представник ОСОБА_4 надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Також, просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Представник Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у судове засідання не з’явився, про місце, час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не відомі.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), перебуває на обліку в Броварському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, захворювання пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить копія посвідчення серії А № 115849, копія посвідчення серії ААВ № 000732 та копія довідки Сер. КИО – 1 № 123221 (а.с. 8108).
Розмір пенсії позивача визначений нормами ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 27.06.2017р. у справі 361/2716/17 зобов'язано Броварську районну спілку споживчих товариств здійснити ОСОБА_3 перерахунок заробітної плати з відображенням його в особовому рахунку, нарахувати та включити у довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в м. Чорнобиль у період з 23.07.1986 р. по 25.07.1986 р. одноразову премію в розмірі 400 (чотириста) карбованців, та виплачену заробітну плату в сумі 117,48 крб., що в загальному складає 517 крб. 48 коп., та надати довідку для пред’явлення в Пенсійний фонд з урахуванням вказаних виплат (а.с. 14-16).
Також, вищевказаним рішенням визначено розмір заробітної плати ОСОБА_3 в сумі 517 крб. 48 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження в м. Чорнобиль у період з 23.07.1986 р. по 25.07.1986 р.
На виконання вказаного судового рішення Броварською районною спілкою споживчих товариств видало позивачу відповідну довідку № 17 від 04.10.2017 р.
05 жовтня 2017 року ОСОБА_3 звернулася до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із суми заробітної плати 517,48 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження ЧАЕС у м. Чорнобиль у період з 23.07.1986 р. по 25.07.1986 р. без обмеження її максимальним розміром.
До вищевказаної заяви позивачем додано довідку № 17 від 04.10.2017, яка видана Броварською районною спілкою споживчих товариств.
Листом за № 751/Л-01 від 18 жовтня 2017 року Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області відмовлено позивачу у перерахунку такої пенсії (а.с. 17).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст.ст. 21, 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як передбачено п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
За змістом ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача . У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Як передбачено ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабміну України № 1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабміну № 112 від 25.03.2014 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якого визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (далі за текстом - Порядок).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 р. довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством, розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.
Згідно зі статтею 101 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Водночас, орган пенсійного фонду може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст та, підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що відмова Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку пенсії по інвалідності, з урахуванням довідки про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження від 04.10.2017 року за № 17 із сумою зарплати 517,48 крб. є протиправною, оскільки дана довідка була видана на підставі первинних бухгалтерських документів та на виконання рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 27.06.2017р. у справі 361/2716/17, яке набрало законної сили, оскільки під час розгляду даної справи судом було встановлено, зокрема, участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС й нарахування заробітної плати.
Довідка про заробітну плату від 04.10.2017 р. № 17 відповідає всім вимогам чинного законодавства, відповідач не надав доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток позивача, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалася.
Згідно ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Заяву з усіма необхідними
документами Позивачем подано 05.10.2017. За таких обставин, перерахунок та виплата пенсії повинна бути проведена з 01 жовтня 2017 року.
Таким чином, відмова Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у перерахунку позивачу пенсії по інвалідності, з урахуванням довідки про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження м. Чорнобиль № 17 від 04.10.2017 р. із сумою 517,48 крб. є необґрунтованою та протиправною, оскільки дана довідка була видана на підставі рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 27.06.2017р. у справі 361/2716/17, де було підтверджено участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, нарахування заробітної плати.
Крім того, ч. 3 ст. 27 Закону Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.
Зазначена законодавча норма викладена в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року за № 3668-VI та зі змінами, внесеними згідно із Законом від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.
У пунктах 1, 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 3668-VI визначено, він набирає чинності з 01 жовтня 2011 року і що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
У пункті 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII передбачено, що дія його положень щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року.
При цьому, у рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп зазначено, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи в громадян упевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршено прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Надання зворотної сили законам суперечить духу правової держави.
Отже, системний аналіз викладених правових норм та наведеної правової позиції КСУ дозволяє стверджувати, що обмеження пенсії максимальним розміром застосовується до осіб, яким пенсія призначена після набуття чинності Законом № 3668-VI, тобто після 01 жовтня 2011 року, та Законом № 1801-VIII, тобто з 01 січня 2017 року.
Аналогічний правовий підхід викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 лютого 2016 року у справі № 607/3808/15-а.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позивач набув право на пенсію до встановлення змін у законодавстві, якими було обмежено максимальний розмір пенсії, а тому, розмір пенсії позивача не може бути обмежено сумою 10 740грн.
На правомірність своїх дій у відмові позивачу щодо здійсненні перерахунку та виплату пенсії, стороною відповідача не надано будь-яких доказів, в той час як і не надано будь-якого заперечення проти задоволення позовних вимог ОСОБА_3
На підставі викладеного та враховуючи норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ", ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 2, 9, 77, 242-246, 255 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_3.
Зобов’язати Броварське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_3 з 01.10.2017 року перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії, виходячи із заробітної плати 517 крб. 48 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження у м. Чорнобиль у період із 23.07.1986 р. по 25.07.1986 р. без обмеження її максимальним розміром.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж 10 днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Порядок набрання рішенням законної сили передбачено ст. 255 КАС України.
Суддя Н.М. Петришин