Постанова № 73043048, 28.03.2018, Вільнянський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
314/3964/17
Номер документу
73043048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Справа № 314/3964/17 Провадження № 2-а/314/15/2018 Повне рішення суду, складено 28 березня 2018 року

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Вільнянськ 23 березня 2018 року

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючий суддя – Кофанов А.В.,

при секретарі – Лазечна Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області до Дружелюбівської сільської Ради Вільнянського району Запорізької області про визнання бездіяльності незаконною, зобов?язання до вчинення певних дій,

в с т а н о в и в :

Керівник Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області звернувся до суду із позовом до Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, в якому вимагає: визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на ділянці дороги, прилеглій до Дружелюбівського навчально-виховного комплексу; зобов’язати відповідача вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на цій території, а саме – обладнати її дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 "Обмеження максимальної швидкості", 1.33 "Діти", 5.35.1-5.35.2 "Пішохідний перехід".

Як зазначив прокурор у позовній заяві, дорога, прилегла до Дружелюбівського НВК, не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 "Обмеження максимальної швидкості", 1.33 "Діти", 5.35.1 та 5.35.2 "Пішохідний перехід", відсутня дорожня розмітка 1.14.1 "Зебра". Це суперечить положенням "Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони", "Правилам дорожнього руху України" та іншим актам законодавства, і створюють небезпеку, у т.ч. для дітей, які навчаються у вказаному закладі. Як стверджує прокурор, обов'язок щодо встановлення зазначених дорожніх знаків несе відповідач. у зв'язку з цим прокурор й звернувся до суду із зазначеними вимогами.

У судовому засіданні прокурор Кульчитська О.В. підтримала заявлений позов, просить його задовольнити, врахувавши доводи та обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача – Дружелюбівської сільради – у судове засідання не з'явився, про дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, відзив та заперечень проти заявленого позову не надав.

Суд, заслухавши прокурора та дослідивши надані йому докази, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю.

Так, вбачається, що дорога, прилегла до Дружелюбівського навчально-виховного комплексу Вільнянської районної ради (далі – Дружелюбівський НВК), не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 "Обмеження максимальної швидкості", 1.33 "Діти", 5.35.1 та 5.35.2 "Пішохідний перехід", відсутня дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра». Даний факт також підтверджується актом обстеження вулиць та тротуарів прилеглих до навчального закладу від 18.09.2017 ркоу, складеним інспектором Вільнянського відділення поліції Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області.

Відповідно до п. 2 "Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони", затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, ремонт і утримання дорожніх об’єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Відповідно до пп.3.29 п.3 розділу 33 (Дорожні знаки) "Правил дорожнього руху", затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, та п. 10.5.25 ДСТУ 4100-2002 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування", знак 3.29 "Обмеження максимальної швидкості" повинен застосовуватись, щоб заборонити рух всіх транспортних засобів з більшою швидкістю, ніж зазначено на знаку, у разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці. На дорогах мінімальна межа обмеження швидкості не повинна бути нижче ніж 40 км/год, крім випадків, коли обмеження вводиться на ділянках із слизьким покриттям (ожеледиця, сніговий накат). У разі обмеження швидкості руху на небезпечних ділянках дороги (населені пункти, небезпечні повороти, ділянки з обмеженою видимістю, місця звуження дороги тощо), зона дії знака повинна визначатись довжиною небезпечної ділянки.

Відповідно до пп.1.33 п.1 розділу 33 (Дорожні знаки) "Правил дорожнього руху", та п.10.3.34 ДСТУ 4100-2002 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування", знак 1.33 "Діти" повинен встановлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги.

Відповідно до пп.5.35.1-5.35.2 п.5 розділу 33 (Дорожні знаки) "Правил дорожнього руху", та п.10.7.33 ДСТУ 4100-2002 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування", знаки 5.35.1 та 5.35.2 "Пішохідний перехід" повинні застосовуватись для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину, якщо інтенсивність руху автотранспорту перевищує 300 авт/год в обох напрямках, та більше 100 пішоходів перетинають проїзну частину хоча б одну годину будь-якого дня тижня. Знак 5.35.1 повинен встановлюватись праворуч від дороги, знак 5.35.2 – ліворуч. У разі відсутності на переході розмітки 1.14.1- 1.14.3, знаки 5.35.1 та 5.35.2 "Пішохідний перехід" повинні бути встановлені так, щоб знак 5.35.1 містився відносно транспортних засобів, що наближаються до переходу, на ближній межі переходу, а знак 5.35.2 – на дальній. Ширина нерозміченого пішохідного переходу, що міститься між поперечними перетинами дороги, де встановлені знаки 5.35.1 та 5.35.2, повинна визначатись залежно від інтенсивності пішохідного потоку з розрахунку 1 м на 500 піш/год, але становити не менше ніж 4 м. Знак 5.35.2 допускається розташовувати на зворотному боці знака 5.35.1, призначеного для водіїв зустрічного напрямку.

Відповідно до п.1.3 "Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів", затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012 року, дорожні знаки – вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.

Статтею 7 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що до компетенції сільських, селищних рад. їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху, зокрема, належить: виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху станів автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштування об’єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Статтею 16 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про автомобільні дороги", основними обов'язками органів місцевого самоврядування щодо управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Згідно зі ст.21 Закону України "Про автомобільні дороги", органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, зокрема, відповідають за стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів; розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об'єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв.

Статтею 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що одним із повноважень сільської ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту шляхів місцевого значення.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,

Таким чином, зазначені положення законодавства покладають на відповідача обов'язок вжиття заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів, у т.ч. на території, прилеглій до Дружелюбівського НВК. Проте наданими суду доказами підтверджено, що на прилеглій до навчального закладу ділянці дороги не забезпечено безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів, а саме відсутні дорожні знаки в обох напрямках руху "обмеження максимальної швидкості", "Діти", "Пішохідний перехід".

Враховуючи наведене, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2, 6, 9, 90, 242-246 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Адміністративний позов Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області до Дружелюбівської сільської Ради Вільнянського району Запорізької області про визнання бездіяльності незаконною, зобов?язання до вчинення певних дій – задовольнити повністю.

Визнати незаконною бездіяльність Дружелюбівської сільської Ради Вільнянського району Запорізької області щодо незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на ділянки дороги, прилеглій до Дружелюбівського навчально-виховного комплексу Вільнянської районної Ради Запорізької області.

Зобов?язати Дружелюбівську сільську Раду Вільнянського району Запорізької області обладнати територію, прилеглу до Дружелюбівського навчально-виховного комплексу Вільнянської районної Ради Запорізької області, дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 "Обмеження максимальної швидкості", 1.33 "Діти", 5.35.1-5.35.2 "Пішохідний перехід".

На постанову протягом тридцяти днів може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.

Суддя А.В. Кофанов

23.03.2018

28.03.2018