Рішення № 73042898, 20.03.2018, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
344/16518/16-а
Номер документу
73042898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/16518/16-а

Провадження № 2-а/344/78/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов”язання вчинити певні дії, –

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов”язання вчинити певні дії. Позовні вимоги мотивувала тим, що з 07.08.2006 року їй призначена пенсія за віком відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в розмірі 84%. Проте, в заробітну плату для обчислення пенсії відповідачем не включено суми усіх видів виплат, на які нараховувався та сплачувався збір на обов”язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. Позивач 11.11.2016 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум усіх видів виплат, на які нараховувався та сплачувався збір на обов”язкове державне пенсійне страхування відповідно до Довідки Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 03.11.2016 року №ОЦЗ-3704-05/0/19-16, проте в такому перерахунку листом від 25.11.2016 року №411/Г-15 їй було відмовлено. Просить визнати неправомірними дії відповідача щодо невключення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та не проведення коригування виплат при обчисленні, призначенні та здійсненні перерахунку у зв’язку з збільшенням заробітної плати працюючим державним службовцям, пенсії за віком як державному службовцю; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 07.08.2006 року з розрахунку 84 відсотки від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , включивши до заробітної плати посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років станом на момент виходу на пенсію згідно довідки від 18.08.2006 року №ОЦЗ-2850/01-37/05 та середньомісячні розміри премії, надбавки за високі досягнення та за виконання особливо важливої роботи, надбавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат згідно довідок від 18.08.2006 року №ОЦЗ-2850/01-37/05 та від 03.11.2016 року №ОЦЗ-3704-05/0/19-16 з проведенням коригування даних виплат згідно п.2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу» за період з 01.08.2004 року по 31.12.2004 року за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг — 3.47, за період з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 2,63 з проведенням індексації згідно Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” без зміни базового місяця для обчислення індексації, визначеного при призначенні пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком як державному службовцю в зв’язку з збільшенням заробітної плати працюючим державним службовцям починаючи з 01.02.2008 року з розрахунку 84 відсотки від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування включивши до заробітної плати посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років станом на 01.02.2008 року згідно довідки від 08.04.2008 року №ОЦЗ-1580/01-37/05 та середньомісячні розміри премії, надбавки за високі досягнення та за виконання особливо важливої роботи, набавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат згідно довідок від 18.08.2006 року №ОЦЗ-2850/01-37/05 та від 03.11.2016 року №ОЦЗ-З704-05/0/19-І6 з проведенням коригування даних виплат згідно п.2 Посадку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу» за період з 01.08.2004 року по 31.12.2004 року за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг - 5,38, за період з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 4,09, за період з 01.01.2006 року по 31.07.2006 року - за коефіцієнтом шітвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,55 та виплатою індексації пенсії згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення” без зміни базового місяця для обчислення індексації:, визначеного при перерахунку пенсії з 01.02.2008 року; стягнути з відповідача судові витрати, а саме суму сплаченого судового збору в розмірі 551,20грн.

Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, подала до суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просила зобов”язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з розрахунку 84% від суми заробітної плати з включенням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплачені суми надбавки за високі досягнення, за виконання особливо важкої роботи, надбавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, та інших виплат згідно довідок від 18.08.2006 року та від 03.11.2016 року, з 13.06.2016 року без обмеження розміром та будь-яким кінцевим терміном.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення заявлених позовних вимог заперечила з підстав, викладених в попередньо поданому письмовому запереченні (а.с. 37, 38). Просила в задовленні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач при розрахунку пенсії до складу заробітної плати (з якої нараховується пенсія) позивача виплачені суми надбавки за високі досягнення та за виконання особливо важливої роботи, надбавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат, на які нараховувався та сплачувався збір на обов”язкове державне пенсійне страхування.

Так, позивачка з 07.08.2006 року є пенсіонером. По виходу на пенсію їй було призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України ”Про державну службу”, ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 78 КАС України не потребує доказування.

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка, чи вчинені дії суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та спосіб, що визначені Конституцією України та законами України.

У відповідності до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Згідно з ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов’язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин – стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням всіх виплат, по яких було проведено нарахування та сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 17). Проте, в такому перерахунку листом від 25.11.2016 року № 411/Г-15 їй було відмовлено (а.с. 18).

Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати позивача надбавки за високі досягнення та за виконання особливо важливої роботи, надбавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч.1 ст.35 вказаного Закону державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Як вбачається із копій довідок Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 18.08.2006 року №ОЦЗ-2850/01-37/05 та від 03.11.2016 року №РЦЗ-3704-05/0/19-16, які були подані ОСОБА_1 до УПФУ в м. Івано-Франківську для перерахунку пенсії, за період з 01.08.2004 року по 01.08.2006 року включно виплачено: надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; інші виплати (матеріальна допомога, індексація) (а.с. 21-22, 31). При цьому вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

В своїй постанові від 03 червня 2014 року Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки, це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки, це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

З врахуванням позиції ВСУ, викладеної у постанові від 03.06.2014 року (справа № 21-134а14 ), виплати перерахованої позивачу пенсії слід здійснювати і надалі.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про зобов`язання здійснити перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця з розрахунку 84% від суми заробітної плати з включенням до заробітної плати (з якої нараховується пенсія) виплачені суми надбавки за високі досягнення та за виконання особливо важливої роботи, надбавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат згідно довідок від 18.08.2006 року №ОЦЗ-2850/01-37/05 та від 03.11.2016 року №РЦЗ-3704-05/0/19-16 з 13.06.2016 року без обмеження розміром та будь-яким кінцевим терміном, підлягає до задоволення.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. .

Отже, на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задоволити в повному обсязі.

На підставі викладеного, відповідно до ст.ст.3, 22 Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 2, 5, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов”язання вчинити певні дії — задоволити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо відмови у зарахуванні до сум, з яких ОСОБА_1 обраховано розмір пенсії, виплачені суми надбавки за високі досягнення та за виконання особливо важливої роботи, надбавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат згідно довідок від 18.08.2006 року №ОЦЗ-2850/01-37/05 та від 03.11.2016 року №РЦЗ-3704-05/0/19-16.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючій ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію з розрахунку 84% від суми заробітної плати з включенням до заробітної плати (з якої нараховується пенсія) виплачені суми надбавки за високі досягнення та за виконання особливо важливої роботи, надбавки за особливі умови проходження державної служби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат згідно довідок від 18.08.2006 року №ОЦЗ-2850/01-37/05 та від 03.11.2016 року №РЦЗ-3704-05/0/19-16 з 13.06.2016 року без обмеження розміром та будь-яким кінцевим терміном.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2 — 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Довідка: повний текст рішення виготовлено 29.03.2018 року.

Суддя Пастернак І.А.