Постанова № 73041768, 28.03.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
683/2201/17
Номер документу
73041768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 683/2201/17

Головуючий у 1-й інстанції: Цішковський В.А.

Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.

28 березня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 жовтня 2017 року (суддя Цішковський В.А.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

У серпні 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі Хмельницької області, в якому просила визнати дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов"язати здійснити перерахунок пенсії з 18.11.2014 року у розмірі 70% суми заробітної плати з врахуванням складових заробітної плати відповідно до довідки Старокостянтинівського міськрайонного центру Хмельницької області №24-08/1476 від 18.11.2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пенсійним органом безпідставно не включено до складових заробітної плати для перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які передбачені Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці" та постановами Кабінету Міністрів України.

Постановою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 жовтня 2017 року позов задоволено, а саме:

- визнано протиправною відмову Старокостянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії у розмірі 70% суми заробітної плати з врахуванням складових заробітної плати відповідно до довідки Старокостянтинівського міськрайонного центру Хмельницької області №24-08/1476 від 18.11.2014 року.

- зобовязано Старокостянтинівське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, починаючи з 18 листопада 2014 року, здійснити (провести) перерахунок позивачу пенсії у розмірі 70% суми заробітної плати з врахуванням складових заробітної плати відповідно до довідки Старокостянтинівського міськрайонного центру Хмельницької області №24-08/1476 від 18.11.2014 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», в тому числі індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, із урахуванням фактично виплачених сум.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду І інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що підстави для перерахунку пенсії з врахуванням при обчисленні середньомісячного заробітку сум індексації матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем відсутні.

Відповідно до п.2 ст. 311 КАС України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що дану апеляційну скаргу слід задовольнити частково, з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що з 18 листопада 2014 року позивач перебуває на обліку у Старокостянтинівському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію згідно Закону України « Про Державну Службу».

В липні 2017 року позивач звернулась до Старокостянтинівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), із включенням до сум заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

24.07.2017 року позивач отримала відмову від Старокостянтинівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області у перерахунку пенсії з врахуванням при обчисленні середньомісячного заробітку сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем.

Згідно довідки, виданої Старокостянтинівським міськрайонним центром зайнятості від 18.11.2014 року № 2408/1475, заробітна плата станом на 11.11.2014 рік становить: посадовий оклад 1218 грн., надбавка за ранг ( має 11 ранг державного службовця) 70 грн., надбавка за вислугу років (20%) 257,60 грн., а всього 1545,60 грн.

Згідно довідки, виданої Старокостянтинівським міськрайонним центром зайнятості від 18.11.2014 року за № 2408/1476, сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 136605,86 грн.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про необхідність задовольнити позов позивача та визнати протиправними дії Старокостянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії, у розмірі 70% суми заробітної плати з врахуванням складових заробітної плати відповідно до довідки Старокостянтинівського міськрайонного центру Хмельницької області №24-08/1476 від 18.11.2014 року. Зокрема, суд, взявши до уваги вимоги Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", прийшов до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

При цьому, враховуючи те, що позивачка про порушення своїх прав при призначенні пенсії у 2014 році дізналась лише у липні 2017 році, суд першої інстанції прийшов до висновку, що слід зобов"язати відповідача провести перерахунок з дати звернення позивача за призначенням пенсії, тобто з 18 листопада 2014 року.

Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду частково погоджується з таким висновком суду першої інстанцій виходячи з наступного.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівнику за виконану ним роботу.

Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода за вислугу років входили до системи оплати праці державного службовця.

Положення статті 371 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії і до 01 січня 2015 року) передбачали, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З 01 січня 2015 року ця норма викладена у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

За пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній до 15 грудня 2015 року; далі - постанова № 865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова № 1013) пункт 4 постанови № 865 був виключений, а пункт 5 змінений.

Таким чином, з наведеного слідує, що станом на момент призначення пенсії позивачу, законодавство встановлювало право осіб, яким призначена пенсія згідно із Законом № 3723-ХІІ, на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу працюючих державних службовців. Водночас станом на день її звернення до управління ПФУ за перерахунком пенсії це питання чинне законодавство не регулювало, позаяк відповідно до 371 Закону №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні були, але фактично не визначені Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи наведене вище, а також положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію законів в часі та статтю 22 Основного Закону України про невичерпність прав і свобод, гарантії і заборону на їх скасування, колегія суддів прийшла до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови №1013, до якого повинні застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії на момент її призначення позивачу. Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Вимоги про перерахунок пенсії з включенням до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань підставі положень статей 33, 37 Закону № 3723-ХІІ, статті 66 Закону № 1788-XII та статей 1, 2 Закону № 108/95-ВР підлягають задоволенню. Зазначені виплати за час роботи позивачка отримала, з них були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і, оскільки ці внески були нараховані на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, у тому числі й «інші виплати», що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками, то у цьому випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для врахування сум зазначених виплат при обчисленні пенсії позивача.

Дану правову позицією підтримує Верховний суд України своєю постановою від 20.03.2018 року у справі 357/11011/16-а, зазначивши поміж іншого, що вимоги позивача про перерахунок пенсії підлягають задоволенню не у зв'язку з наявністю законних підстав для перерахунку, які виникли на час подання заяви (підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом (стаття 371 Закону № 3723-ХІІ, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії і до 01 січня 2015 року), а через те, що на час призначення пенсії, в тому числі і державним службовцям, відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для її обчислення не були віднесені всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплати, доходу).

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що судом першої інстанції не враховано пропущений позивачем шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлений ст. 99 КАС України ( в редакції до 15 грудня 2017 року).

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України ( в редакції до 15 грудня 2017 року), адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

З цього приводу суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі Хмельницької області з відповідною заявою про перерахунок пенсії в липні 2017 року та не навів поважних причин пропуску строку звернення до суду за період до липня 2017 року. Тому, пропуск шестимісячного строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення без розгляду позовних вимог за період з 18 листопада 2014 року по липень 2017 року включно.

У відповідності із ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи правильно застосовано норми матеріального права, при цьому порушено процесуальні норми, встановлені КАС України на момент виникнення спірних правовідносин, що виникли між сторонами, керуючись статтею 315 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області задовольнити частково.

Постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 жовтня 2017 року скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Старокостянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області у здійсненні ОСОБА_2 перерахунку призначеної позивачу пенсії у розмірі 70% суми заробітної плати з врахуванням складових заробітної плати відповідно до довідки Старокостянтинівського міськрайонного центру Хмельницької області №24-08/1476 від 18.11.2014 року.

Зобов"язати Старокостянтинівське об"єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, здійснити (провести) перерахунок пенсії ОСОБА_2 у розмірі 70% суми заробітної плати з врахуванням складових заробітної плати відповідно до довідки Старокостянтинівського міськрайонного центру Хмельницької області №24-08/1476 від 18.11.2014 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», в тому числі індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, із урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з дати звернення ОСОБА_2 з заявою про перерахунок пенсії.

Позовні вимоги в частині зобов"язання Старокостянтинівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, здійснити (провести) перерахунок пенсії ОСОБА_2 у розмірі 70% суми заробітної плати з врахуванням складових заробітної плати відповідно до довідки Старокостянтинівського міськрайонного центру Хмельницької області №24-08/1476 від 18.11.2014 року, за період з 18 листопада 2014 року по дату звернення ОСОБА_2 з заявою про перерахунок пенсії, залишити без розгляду.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 29 березня 2018 року.

Головуючий Сторчак В. Ю. Судді Ватаманюк Р.В. Мельник-Томенко Ж. М.