
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/5798/17
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М. Час і місце ухвалення:10:31, м. Одеса
Дата складання повного тексту:29.01.2018 р.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
при секретарі - Лавришині А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області, державного реєстратора Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області Тураєва Юрія Володимировича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_6, Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області (далі Білгород-Дністровська РДА Одеської області), державного реєстратора Білгород-Дністровської РДА Одеської області Тураєва Ю.В., за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_6, Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (далі Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОМР), про:
- визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора Білгород- Дністровської РДА Одеської області Тураєва Ю.В., індексний номер: 36609477 від 14 серпня 2017 року, про реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності ОСОБА_6 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, номер запису про право власності: 21866008, дата, час державної реєстрації: 11 серпня 2017 року16:29:47.
- зобов'язання Білгород-Дністровської РДА Одеської області скасувати реєстрацію права власності ОСОБА_6 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, шляхом скасування запису про державну реєстрацію права власності: номер запису про право власності: 21866008; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 36609477 від 14 серпня 2017 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що державним реєстратором прийнято протиправне рішення про реєстрацію права власності ОСОБА_6 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, оскільки ОСОБА_6 вчинив самовільний виділ частки в розмірі 1/3 у праві спільної часткової власності на вищезазначене домоволодіння в самостійну одиницю (житловий будинок) без згоди співвласників та без укладення відповідного договору, всупереч вимог Закону.
Відповідач Білгород-Дністровська РДА Одеської області позов не визнала, вказуючи, що рішення про реєстрацію права власності було прийнято у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Другий відповідач Держаний реєстратор Білгород-Дністровської РДА Тураєв Ю.В. просив розгляд справи проводити за його відсутністю за наявними в матеріалах справи документами.
Третя особа Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОМР просила розглянути справу за її відсутності, письмових пояснень до суду не направляла.
Третя особа ОСОБА_6 проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі, посилаючись на те, що згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, підставою для реєстрації права власності ОСОБА_6 на майно є договір дарування №572 від 20 квітня 2017 року та Висновок виділу від 03 серпня 2017 року, виданий ФОП ОСОБА_8 Так, за умови відсутності у позивача права власності на вказане майно, не підлягають задоволенню вимоги про скасування оскаржуваного рішення про реєстрацію права власності після його виділу за третьою особою ОСОБА_6, оскільки вказані вимоги спрямовані на захист прав на майно, які в нього відсутні.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року у задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_3, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Домоволодіння (об'єкт житлової нерухомості), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, є об'єктом права спільної часткової власності.
На підставі рішення Київського районного суду м. Одеси від 01 вересня 2006 року у справі №2-4968/2006, ОСОБА_3 є власником частки в розмірі 1/6 у праві спільної власності на зазначений будинок. Крім того, позивачу на праві власності належить частка у розмірі 1/6 у праві спільної часткової власності на зазначений будинок за договором купівлі-продажу від ОСОБА_10
Власником іншої частки вказаного домоволодіння в розмірі 1/3 була ОСОБА_11, яка уклала договір дарування з ОСОБА_6 20 квітня 2017 року №572 (т.1 а.с. 121-122).
11 серпня 2017 року ОСОБА_6 подано до Білгород-Дністровської РДА Одеської області заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) на об'єкт нерухомості - житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
До заяви заявником додано договір дарування, серія та номер: 572, виданий 20 квітня 2017 року, видавник: ОСОБА_2, приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу (т.1 а.с. 121-122), Висновок щодо виділу, серія та номер: б/н, виданий 03 серпня 2017 року, видавник: ФОП ОСОБА_8 (т.1 а.с. 119-120).
На підставі вказаної заяви та доданих до неї документів, державним реєстратором Білгород-Дністровської РДА Одеської області, 14 серпня 2017 року проведено державну реєстрацію права власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_6 (Рішення №36609477 від 14 серпня 2017 року, номер запису 21866008) (т.1 а.с. 126).
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що державним реєстратором під час проведення державної реєстрації права власності ОСОБА_6 на вказане нерухоме майно, дотримано вимог Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 17 жовтня 2013 року №868, та вимог Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26 жовтня 2011 року №1141, відтак позовні вимоги ОСОБА_3 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Крім того, в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які безпосередньо порушують права, свободи або інтереси позивача та породжують для нього права чи обов'язки, а винесенням державним реєстратором рішення про реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності ОСОБА_6 на житловий будинок як не порушують прав, свобод чи інтересів позивача, так і не породжують для нього жодних прав та обов'язків.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 01 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 01 січня 2013 року; 9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 54 Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25 грудня 2015 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності на нерухоме майно, утворене шляхом поділу майна, у тому числі в результаті виділення окремого об'єкта нерухомого майна із складу нерухомого майна, що складається з двох або більше об'єктів, або об'єднання майна, проводиться за умови наявності технічної можливості такого поділу або об'єднання нерухомого майна та можливості використання такого майна як самостійного об'єкта цивільних правовідносин.
Для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що створюється шляхом поділу або об'єднання, подаються:
- документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його поділу або об'єднання (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
- документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (крім випадків, коли об'єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу або об'єднання без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення);
- технічний паспорт на новостворений об'єкт нерухомого майна;
- документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадків поділу або об'єднання таких об'єктів нерухомого майна, як квартира, житлове або нежитлове приміщення тощо).
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.
У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.
Згідно п.56 Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25 грудня 2015 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" для державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що створюється шляхом поділу, виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності, та має наслідком припинення права спільної власності для усіх або одного із співвласників, подаються:
1) договір про поділ спільного майна, договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду;
2) документи, передбачені п.54 цього Порядку, крім документа, що посвідчує право власності на нерухоме майно до його поділу або виділу в натурі частки.
У разі коли в результаті виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності, у співвласників, які не здійснювали виділ в натурі частки, змінюється розмір часток у праві спільної власності, подається також письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на таке майно.
Під час проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що залишається у спільній власності після виділу в натурі частки одного із співвласників, державний реєстратор зазначає рівні частки у праві спільної часткової власності на таке майно, крім випадку, передбаченого абз.4 цього пункту, або якщо інше не встановлено законом.
Частинами 1, 4 ст. 364 ЦК України встановлено, що співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
Договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Відповідно п.1 ч.3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
З системного аналізу вказаних обставин справи та діючих норм законодавства, судова колегія приходить до висновку, що державний реєстратор Білгород-Дністровської РДА Одеської області Тураєв Ю.В. під час здійснення спірної державної реєстрації повинен був встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а саме в частині наявності договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду, що передбачено п.56 Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25 грудня 2015 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"
Однак, як встановлено судом апеляційної інстанції під час розгляду справи, ОСОБА_6 не звертався до позивача, як співвласника вказаного домоволодіння, з приводу надання згоди на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності, особисто згоди на вказані дії позивач не надавав, а також не складав із іншими співвласниками цього домоволодіння будь-яких договорів з приводу виділу у натурі частки зі спільного нерухомого майна. Судових рішень з приводу надання дозволу на виділ частки із зазначеного спільного нерухомого майна не існує.
Відповідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З аналізу обставин справи та діючих норм законодавства, судова колегія приходить до висновку, що рішення Державного реєстратора Білгород-Дністровської РДА Одеської області Тураєва Ю.В., індексний номер: 36609477 від 14 серпня 2017 року, про реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності ОСОБА_6 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, номер запису про право власності: 21866008, дата, час державної реєстрації: 11 серпня 2017 року16:29:47, є протиправним та підлягає скасуванню.
Крім того, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що суд першої інстанції в оскаржуваному судовому рішенні посилався на Постанову Кабінету Міністрів України №868 від 17 жовтня 2013 року "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень", яка втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25 грудня 2015 року.
За таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_3 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3
Керуючись ст.ст. 308, 310, п.2 ч.1 ст. 315, п.п.3, 4 ч.1 ст. 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області Тураєва Юрія Володимировича, індексний номер: 36609477 від 14 серпня 2017 року, про реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності ОСОБА_6 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, номер запису про право власності: 21866008, дата, час державної реєстрації: 11 серпня 2017 року16:29:47.
Зобов'язати Білгород-Дністровську районну державну адміністрацію Одеської області скасувати реєстрацію права власності ОСОБА_6 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, шляхом внесення запису про скасування державної реєстрації права власності: номер запису про право власності: 21866008; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 36609477 від 14 серпня 2017 року.
Стягнути з рахунку бюджетних асигнувань Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області (67700, м. Білгород-Дністровський, вул. Грецька, 24) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень за подачу адміністративного позову та 1 920 (одна тисяча дев'ятсот двадцять) гривень за подачу апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 29 березня 2018 року.
Головуючий: Бітов А.І.Суддя: Суддя: Ступакова І.Г. Лук'янчук О.В.